Krájače

Krájač je praktická pomôcka, ktorú oceníte v každej rodine. Krájač je určený na krájanie chleba, poslúži vám však aj pri krájaní syrov, zeleniny atď.

Výber krájača nie je žiadna veda, na výber máte dva typy, klasickú manuálnu podobu veľmi razantne vytláčajú elektrické krájače. Pri tých však musíte zohľadniť niekoľko ďalších parametrov. Zamerať sa musíte na nastavenie otáčok, rôzne funkcie, výkon.

Každý krájač by vám mal umožniť nastaviť silu rezu. Elektrické krájače umožňujú regulovať aj rýchlosť otáčok. Oba typy by mali disponovať rôznymi bezpečnostnými prvkami, ktorých je v prípade elektrických krájačov opäť väčšie množstvo. Krájač do kuchyne by nemal na kuchynskej linke pôsobiť nijako rušivo, pri výbere je tak potrebné zohľadniť aj prevedenie, tvar, výrobný materiál alebo farebné prevedenie. Kvalitu ostria vám zaručí kvalitný výrobca.

Porovnať ceny krájačov

Typy

Hoci sú v drvivej väčšine dostupné elektrické krájače, môžu menej nároční užívatelia vyberať výrobky v klasickej ručnej podobe.

Manuálna

Tradičná podoba ručných krájačov, ktoré sú však rovnako kvalitné ako ich elektrické náprotivky. Manuálne krájače pravdepodobne nebudú vyberať majitelia moderných kuchýň, alebo tí, ktorí krája väčšie množstvo potravín pravidelne.

Nevýhodou je aj absencia rôznych funkcií, ktoré môžete využiť. Ručný krájač je však vhodný do každej rodine, v skorších dobách si s nimi vystačili aj početné rodiny. Krájanie je jednoduché, rýchle avšak o niečo pracnejšie. Poteší absencia kábla, ktorý by v opačnom prípade mohol rušiť vzhľad kuchyne.

Elektrický

Drvivá väčšina krájačov je elektrických. Ich úlohou je prácu čo najviac urýchliť a uľahčiť. Výber elektrického krájača je o niečo zložitejší, aby ste vybrali naozaj dobre, je nutné zohľadniť niekoľko parametrov, na ktoré sa viac zameriame.

Výkon

To, ako výkonný krájač budete potrebovať, záleží na spôsobe použitia. Menej výkonné krájače si poradia s bežným pečivom, údeninami aj syrmi.

Výkonnejšie využijete aj pri krájaní tvrdšej zeleniny, ovocia alebo napríklad zmrznutého pečiva. Výkon býva v rozmedzí 100 – 400 W. Krájače s najvyšším výkonom sú však určené predovšetkým na komerčné využitie, do domácnosti si vystačíte aj s krájačom s 200 W výkonom.

Materiál

Výrobným materiálom krájača je plast, nerez a ručné krájače môžu mať aj drevené prvky. Materiál určuje dizajn výrobku, pretože krájač je najčastejšie priamo súčasťou linky. Vďaka rôznym materiálom máte možnosť vybrať svoj štýl aj farbu.

Z hľadiska životnosti sú výhodnejšie nerezové krájače. Pokiaľ ale kúpite plastový krájač prevereného výrobcu, bude vám pri správnom zaobchádzaní slúžiť niekoľko rokov.

Dôležitejší ako vzhľad je však materiál kotúča. Všetky kvalitné krájače majú kotúče nerezové. Na iný materiál pravdepodobne ani nenarazíte. Ak áno, malo by ísť o ešte kvalitnejší materiál, než je nerez.

Kotúč

Krájací kotúč je najdôležitejšou časťou krájača. Zaujímať by vás mala predovšetkým kvalita ostria, ktorú však mnoho výrobcov ručí.

Krájače sú dostupné s kotúčmi s priemerom 170 a 190 mm. Okrem veľkosti kotúča môže zvoliť aj tvar ostria. Krájače sú vybavené hladkými kotúčmi, ktoré sú vhodné najmä na krájanie pečiva. Za univerzálne sú považované kotúče s jemným zúbkovaním. S nimi pohodlne nakrájate rôzne potraviny.

Funkcia

Rôznymi funkciami sú vybavené predovšetkým elektrické krájače. To najpodstatnejšie však nechýba ani manuálnym typom.

  • Sila rezu – všetky krájače umožňujú zvoliť požadovanú šírku rezu a to najčastejšie v rozmedzí 1 – 30 mm.
  • Regulácia otáčok – veľmi praktická funkcia, s pomocou ktorej budete môcť bezpečne krájať rôzne potraviny.
  • Bezpečnostná poistka – zabráni nechcenému zapnutiu krájača.
  • Sklopná doska – ušetrí vám miesto na pracovnom stole.
  • Navíjanie kábla – pokiaľ nechcete nechávať krájač permanentne zapojený do siete, využijete aj túto možnosť.
  • Tácka na potraviny – v tomto prípade sa už nejedná o funkciu, ale praktické príslušenstvo.

Značka

Kuchynské krájače kúpite od známych značiek, do tejto skupiny patria Sencor, Eta, Concept, Gorenje, Unold, Zelmer a ďalšie. Ak uprednostníte manuálnu podobu, voľte medzi značkami Westmark.

Cena

Cena manuálneho a elektrického krájača nie je zásadne rozdielna, naopak elektrický krájač kúpite mnohokrát lacnejšie. Táto skutočnosť je daná výrobným materiálom. Manuálne krájače často kombinujú plast a drevo.

Celoplastové krájače je možné kúpiť do 30 eur, sú jednoduché a vhodné pre menej náročných užívateľov, ktorí krájač využijú predovšetkým na krájanie pečiva. Pokiaľ využijete krájač na spracovanie iných potravín, voľte radšej kvalitnejšie nerezové krájačky. Ich cena šplhá k 60 eur. Za túto cenu je možné kúpiť aj manuálne krájače. Medzi najdrahšie spadajú výrobky s cenou okolo 80 eur.

Porovnať ceny krájačov

Údržba

Každý krájač vyžaduje pravidelnú údržbu. Jednoduchšie čistenie bude po krájaní pečiva, o trochu náročnejšie je potom odstraňovať zvyšky syrov alebo mastnotu po údeninách. Z hľadiska údržby sú najlepšou voľbou krájače, ktoré umožňujú krájací kotúč odňať.

Čo sa týka samotného ostrie, to spravidla nevyžaduje žiadnu údržbu. Mnoho výrobcov vám za jeho kvalitu ručí. Pokiaľ sa však stane, že po čase používania otupí, neodporúča sa ho ostriť doma, ale radšej túto činnosť prenechať odborníkom.

Otázky a odpovede

Aké bezpečnostné prvky môžem u krájača využiť?

Pre väčšiu stabilitu majú krájače pogumované nôžky, ktoré ich bezpečne udržia na stole. Súčasťou krájačov môžu byť aj dorazy. Aby pri krájaní nedošlo k posunutiu potravín, bývajú krájače štandardne vybavené prítlačným podávačom so záchytnými tŕňmi. Častou výbavou sú aj chrániče prstov a tak ako pri mnohých iných spotrebičoch nechýba ani bezpečnostná poistka. Ostrie krájača môže chrániť bezpečnostný kryt.

Čo je podávač?

Podávač je súčasťou niektorých skôr drahších krájačov. Podávač môžeme prirovnať k tácke, na ktorej je surovina počas krájania položená. Krájače s podávačom sú k videniu v každom supermarkete alebo predajni mäsa.

Pre bežné domáce použitie si vystačíte aj s lacnejším plastovým podávačom, profesionálne alebo drahšie krájače môžu mať podávač vyrobený z nerezovej ocele.

Aký tvar kotúča zvoliť?

Krájače ponúkajú dva tvary kotúčov. Hladký kotúč je vhodnou voľbou pre tých, ktorí budú krájač využívať iba pri krájaní pečiva. Ak budete krájať aj údeniny, syry, zeleninu atď, voľte radšej kotúč so zúbkami.

Čo je momentová prevádzka?

Momentová prevádzka je funkcia, ktorá vám umožní vykonať iba jeden rez. Pokiaľ však budete potrebovať nakrájať väčšie množstvo potravín, prepne sa krájač automaticky do tzv. trvalej prevádzky.

Záver

Kuchynské krájače sú pomerne jednoduché výrobky. Vybrať môžete zo širokej ponuky, dostupné sú krájače pre náročných aj menej náročných užívateľov. Každý krájač by mal umožňovať meniť šírku záberu, elektrické krájače potom umožňujú meniť rýchlosť otáčok.

U elektrických krájačov si ustrážte aj takú zdanlivú maličkosť ako je dĺžka prívodného kábla. Tá sa pohybuje medzi 1 – 2 metre, v prípade, že krájač nebude súčasťou kuchynskej linky, oceníte aj možnosť navíjania kábla.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo