Kosačka nechýba v žiadnej domácnosti, kde treba pravidelne udržiavať záhradu. Jednotlivé kosačky sa delia podľa typu motora a spôsobu kosenia. Jednotlivé modely sa potom líšia veľkosťou, výrobným materiálom aj funkciami.
Tým hlavným, čo pri výbere akejkoľvek kosačky musíte zvážiť je veľkosť plochy, ktorú budete kosiť. Elektrické kosačky sú vhodné pri kosení menších, ale aj stredne veľkých plôch o veľkosti maximálne 600 m2. Vyjsť s ňou pochopiteľne môžete aj do väčších záhrad, ale vďaka jej menším rozmerom bude kosenie trvať dlhšiu dobu.
Typ motora
Kosačky na trávu sa rozdeľujú do skupín podľa druhu motora. K dostaniu sú elektrické, akumulátorové aj veľké benzínové kosačky. Ak je vašou voľbou práve elektrická kosačka, môžete zvážiť nákup elektrického alebo akumulátorového typu. Obe varianty sú určené na kosenie plochy s veľkosťou do 600m2 a obe sa vyznačujú prakticky bezúdržbovým a tichým chodom. Rozdiel je tak skôr v spôsobe používania.
- Elektrické – pre elektrickú kosačku je typický dlhý prívodný kábel, ktorý vám bude pri kosení pravdepodobne prekážať. Na druhú stranu však zrazu bez problémov pokosíte celú záhradu. Pri elektrickej kosačke nemusíte prakticky nič riešiť. Po zapojení do elektriny bude kosačka pripravená na prevádzku.
- Akumulátorová – neoddeliteľnou súčasťou akumulátorovej kosačky je práve dobíjací akumulátor. Pri práci vás bude limitovať iba jeho výdrž. Pri výbere tejto kosačky je veľmi dôležité vedieť, ako dlho vydrží batéria na jedno nabitie. Overiť by ste si mali aj to, ako dlho sa bude nabíjať. Na druhú stranu nebudete musieť riešiť dĺžku kábla a ľahko sa dostanete aj do vzdialenejších častí záhrady.
Typ kosenia
Podľa typu kosenia sa kosačky delia na rotačné, lištové, strunové a vretenové. Všetky verzie nájdete v elektrickej, akumulátorovej aj benzínovej podobe.
Rotačné kosačky
Tieto kosačky sa v domácnostiach používajú najčastejšie. Na kosenie trávy kosačka využíva rotujúce nože. Rotačná kosačka zvládne pokosiť trávnik s výškou cca. 3 – 8 cm. Pokosiť môžete aj vyššiu trávu, ale vystačiť si musíte s menej kvalitnou výslednou podobou trávnika.
Rotačná kosačka si však neporadí s prerastenou trávou. Na druhú stranu však môžete kosiť aj mokrú trávu. Lacnejšie kosačky zbierajú trávu do koša, tým drahším nechýbajú funkcie mulčovania a využívať môžete zadné aj bočné vyhadzovanie.
Vretenové kosačky
Vretenové kosačky jednotlivé steblá trávy neseká, ale pomocou vretenového noža ich veľmi šetrne strihá. Výsledkom je čistý a rovný rez, ktorý sa veľmi rýchlo hojí. Vďaka tomu pokosená tráva toľko netrpí, nestráca vlhkosť a nežltne. Vretenová kosačka sa tak používa na držbu anglického trávnika a používa sa aj pri kosení komerčných plôch. Najčastejšie sú to parky, ihriská alebo zámocké záhrady.
Strunové kosačky
V domácnostiach sú obľúbené aj strunové kosačky alebo krovinorezy. Používajú sa na kosenie menej prístupných miest a veľké stroje si poradia aj s prerastenou trávou alebo kríkmi.
Lištové kosačky
Tieto kosačky tvoria dlhá lišta s žacím ústrojenstvom. Jeho súčasťou sú pohyblivé nože. Lištové kosačky sa používajú iba na kosenie prerastenej trávy av domácnostiach sa tak vyskytujú skôr ojedinele. Tento typ kosačky je na trhu zastúpený v oveľa menšom počte. Lištová kosačka využíva skôr benzínový pohon.
Záber
Elektrickú kosačku môžete vyberať aj podľa šírky záberu noža. Elektrické kosačky sú všeobecne menšie a šírka záberu býva najčastejšie v rozmedzí 30 – 41 cm. So šírkou záberu súvisí aj hmotnosť kosačky a tým aj spôsob jej ovládania.
- Do 30 cm – táto veľkosť je ideálna pri kosení plôch do veľkosti 250 m2.
- Do 41 cm – so širšou kosačkou pokosíte pomerne rýchlo záhradu s rozlohou do 500 m2.
Motor
Elektrickým kosačkám nechýba motor. Ten sa vyznačuje pomerne tichým chodom, čo oceníte vy aj vaše okolie. Bežný výkon motora sa pohybuje v rozmedzí 1 – 2 kW. Tieto kosačky sú v porovnaní s tými benzínovými menej výkonné a obvykle si neporadia s prerastenou trávou.
Konštrukcia šasi
Pri konštrukcii šasi sa používajú 3 rôzne materiály.
- ABS plast – tieto kosačky patria k najlacnejším. Výhodou je nízka hmotnosť, počítať však musíte s kratšou životnosťou. Práve plast sa pri výrobe elektrických kosačiek používa najčastejšie.
- Kov – kovové šasi ponúkne oveľa dlhšiu životnosť. Kov je materiál, ktorý sa využíva skôr pri ťažkých benzínových kosačkách.
- Zliatiny – najdrahšie kosačky sú vyrobené zo zliatin niekoľkých materiálov. Ich nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Na druhú stranu však materiál spája výhody jednotlivých materiálov. Kosačka vyrobená zo zliatin tak nie je tak ťažká a vyznačuje sa pomerne dlhou životnosťou.
- Tlakovo liaty hliník – tento materiál patrí k tým vôbec najodolnejším.
Zberný kôš
Pri zbernom koši by vás mala zaujímať veľkosť aj prevedenie. Čím je kôš väčší, tým väčšie množstvo trávy budete môcť naraz pokosiť. Elektrické kosačky disponujú košmi s objemom od 30 – 55 litrov. Najkvalitnejší výrobcovia konštruujú kosačky tak, aby boli schopné trávu pokosiť na veľmi malé kúsky a vďaka svojej rýchlosti zaplnili celý zberný kôš. Naopak v prípade lacnejších kosačiek je tráva pokosená na väčšie kúsky, čo vedie k rýchlejšiemu upchávaniu vstupného otvoru. Zberný kôš sa tak nebude schopný úplne zaplniť. Skontrolovať by ste tak mali aj veľkosť vstupného kanála.
Novším kosačkám spravidla nechýba viditeľný ukazovateľ naplnenia zberného koša. Vďaka nemu budete mať prehľad, kedy je nutné kôš vysypať.
Kolieska
Manipuláciu s kosačkou ovplyvňuje aj veľkosť kosačky. Väčšie kolesá si poradia aj s väčšími nerovnosťami a manipulácia s nimi bude jednoduchšia. Kvalitné kolieska spoznáte aj podľa guličkových ložísk. Vďaka nim vám bude kosačka dobre slúžiť niekoľko sezón.
Možnosti
Elektrické kosačky ponúkajú niekoľko možností, vďaka ktorým bude ich používanie jednoduchšie.
- Pojazd – ďalším praktickým prvkom, ktorý ponúka aj niektoré elektrické kosačiek, je pojazd. V jeho prípade sa zamerajte na rýchlosť a rozsah nastavenia rýchlosti. Obvyklá rýchlosť je v rozmedzí 3 – 5 km/hod.
- Nastavenie výšky kosenia – výšku kosenia môžete nastaviť rôznymi spôsobmi. Bežne môžete nastaviť výšku všetkých 4 koliesok naraz.
- Mulčovanie – funkciu mulčovania spravidla ponúkajú drahšie kosačky. Počas mulčovania dokáže kosačka trávu nasekať na veľmi malé kúsky, ktoré následne zapracuje do trávnika.
Značka
Elektrické kosačky sú k dostaniu od mnohých známych výrobcov. Medzi obľúbené patria kosačky značky Hecht, Gardena, Bosch, Hyundai, Fieldmann, Einhell, AL-KO alebo napríklad Powerplus. Každý z výrobcov ponúka veľký výber modelov. S výberom toho správneho typu vám môžu pomôcť užívateľské recenzie.
Cena
Cenu kosačku určuje z veľkej časti typ kosenia. Podľa toho kosačku zaobstaráte za 86 až viac ako 427 eur. Z hľadiska pomeru cena/výkon/kvalita kúpite kvalitnú elektrickú kosačku od 129 – 214 eur.
Otázky a odpovede
Čo je robotická kosačka?
Tento typ kosačky je v súčasnej dobe veľmi populárny. Robotické kosačky sú určené na kosenie malých plôch o veľkosti niekoľkých m2, ale zvládnu pokosiť aj oveľa väčšie plochy s rozlohou až 2 000 m2. Na ovládanie kosačky môžete využiť mobilnú aplikáciu alebo diaľkové ovládanie.
Aké sú elektrické kosačky ťažké?
Hmotnosť týchto kosačka býva najčastejšie okolo 10 kg. Ide o pomerne malú hmotnosť, ktorá vám umožní kosačku veľmi ľahko ovládať. Hmotnosť benzínových kosačiek býva v rozmedzí 20 – 30 kg, čo už je pomerne značný rozdiel.
Aký dlhý kábel mávajú elektrické kosačky?
Kábel kosačky nie je nijako dlhý. Rádius je však možné pomerne ľahko predĺžiť pomocou predlžovacieho kábla. Jeho dĺžku budete voliť podľa veľkosti a členitosti vašej záhrady. Bežná dĺžka týchto káblov je v rozmedzí 20 – 50 metrov.
Záver
Najväčšou výhodou elektrických kosačiek je tichý chod a bezúdržbovú. Vďaka týmto vlastnostiam je záujem o elektrické, častejšie však akumulátorové kosačky stále väčšie. Napriek tomu však nie sú tieto kosačky vhodné pre každého. Elektrický variant bude vyhovovať skôr majiteľom menších až stredne veľkých záhrad, ktorí trávu kosia pravidelne. Elektrické kosačky sú tiež menej výkonné a nemusia si poradiť s prerastenou trávou.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.hornbach.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?