Kolotoče nad postieľku

Kolotoč je veľmi známa pomôcka, ktorá je vhodná na správny vývoj bábätka. Hračky zavesené na kolotoči aj samotná melódia motivuje dieťa k pohybu. Najmenšie deti kolotoč pozorov, staršie sa za ním skúša otáčať a cca okolo 3 mesiace začína po hračkách naťahovať ručičky a zdvíhať nožičky. A predovšetkým mamičky ocenia chvíľku pokoja, ktorú im kolotoč poskytne.

Pri výbere kolotoča sa zamerajte na certifikované výrobky, ktoré by mali byť v prípade detí samozrejmosťou. Dôležitý je aj spôsob uchytenia, jednotlivé kolotoče sa veľmi líšia, niektoré nie je možné umiestniť na akúkoľvek postieľku, prípadne môžu byť veľmi nestabilné.

Dôležitý je aj výrobný materiál, kolotoč budete musieť pravidelne čistiť. Dôležitý je aj dizajn, kolotoče sú k dostaniu v mnohých farebných prevedeniach, za ideálne sa považuje kúpiť kolotoč v výrazných farbách, ktorý bábätko zaujme.

Porovnať ceny kolotočov

Typy

Kolotoč je pomôcka, ktorá je dostupná každému, nenáročným postačí klasický alebo mechanický, náročnejší môžu siahnuť po elektronickom kolotoči, ktorý nevyžaduje pre svoj chod vašu asistenciu.

Klasický kolotoč

Najlacnejšie kolotoč nemajú žiadny mechanizmus a nedisponuje tak funkciou otáčania alebo melódie. Hračky zavesené na kolotoči iba visia a bábätko ich tak môže rozhojdať alebo ochutnávať. Tieto kolotoče sú najčastejšie drevené, ale kúpiť môžete aj kolotoč vyrobený z plastu v kombinácii s textilnými hračkami.

Klasické kolotoče vo väčšine prípadov nemajú žiadny mechanizmus, pomocou ktorého by ste ho mohli uchytiť k postieľke, vyriešiť teda budete musieť, kam kolotoč zavesiť. Vďaka tomu môže byť náročnejšie aj jeho prenášanie.

Mechanický kolotoč

Mechanické kolotoče majú jednoduchý ručný mechanizmus, ktorý po natočení roztočí zavesené hračky. Po natiahnutí sa kolotoč otáča cca 3 – 5 minút, potom ho budete musieť opakovane natiahnuť. Častou funkciou týchto kolotočov je melódia.

Lacnejšie kolotoče majú prevažne jednu, stále sa opakujúcu melódiu, ktorá vám môže byť po niekoľkonásobnom počúvaní nepríjemná.

Kolotoč je vybavený špeciálnym ramenom, ktoré vám umožní prichytenie kolotoča na rám postieľky alebo kočíka. Mechanické kolotoče majú mnoho podôb, kúpiť môžete celoplastový, drevený alebo v kombinácii s viacerými materiálmi.

Najnáročnejšie na údržbu sú kolotoče doplnené o textilné hračky. Tie je možné jednoducho prať v ruke alebo na šetrný program v práčke, ale počítať musíte s dlhšou dobou schnutia. Oproti tomu môžete ostatné materiály umyť a usušiť. Aj tieto kolotoče nie sú nijako cenovo náročné.

Elektronický kolotoč

Najmodernejšie kolotoče majú mechanizmus doplnený batériami, vďaka tomu sa môže otáčať bez vašej asistencie. Taký kolotoč môže fungovať aj niekoľko desiatok minút, avšak aj pri tejto hračke platí, všetko s mierou.

Elektronické kolotoče sú okrem funkcie otáčania doplnené aj o niekoľko melódií a častou sú k dispozícii aj rôzne zvuky, ktoré poznáte pod pojmom biely šum. A tie najmodernejšie kolotoče môžu tiež premietať rôzne obrazce na strop, ktoré môže bábätko v tme pozorovať. A k dispozícii máte aj ďalšie funkcie, spomenúť môžeme nočné svetlo alebo napríklad pohodlné diaľkové ovládanie. Za tento komfort si však budete musieť priplatiť.

Upevnenie kolotoča

Kolotoč umožňuje rôzny spôsob upevnenia:

Klasické

Klasické nie sú doplnené o držiak a dajú sa tak iba jednoducho zavesiť. Pred kúpou takého kolotoča je teda nutné najskôr zvážiť, kam a akým spôsobom kolotoč zavesíte.

Mechanický, elektronický

Tieto kolotoče už držiak majú as jeho pomocou sa najčastejšie umiestňujú na rám postieľky. Niektoré umiestnite na klasickú drevenú, iné potom poslúži v kombinácii s akoukoľvek postieľkou, ohrádkou alebo kočíkom. Bezpečný spôsob upevnenia je popísaný pri každom výrobku, postup výrobcu je vhodné dodržiavať.

Funkcia

Klasické kolotoče žiadne funkcie nemajú, mechanické sú spravidla doplnené o melódiu. Najviac funkcií vám zaistí elektronický kolotoč.

Melódia

Melódiu nájdete v prípade mechanického aj elektronického kolotoča. Prvý lacnejší variant je často doplnený o jednu alebo niekoľko málo melódií, elektronické kolotoče majú v repertoári väčší počet melódií aj rôznych upokojujúcich zvukov.

V prípade melódií si overte hlasitosť. Tá by nemala byť nijako vysoká, aby bolo počúvanie pre bábätko príjemné. Ideálne je, ak vám kolotoč umožní hlasitosť regulovať.

Svetlo

Oceniť môžete aj funkciu lampičky. Tú oceníte najmä pri kolotoči umiestnenom v spálni, kedy nebudete musieť v prípade nočného vstávania používať veľké svetlo.

Projektor

Touto funkciou sú vybavené drahšie kolotoče. Tie umožňujú premietať na stenu alebo stenu rôzne obrazce, ktoré môžu pomôcť v upokojení a uspaní dieťaťa.

Diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie vám umožní jednoduchšiu obsluhu kolotoča.

Výhody kolotoča

Kolotoče nad postieľku majú podľa odborníkov vplyv na správny rozvoj dieťaťa. Pomáhajú napríklad s rozvojom motoriky a je uznávanou edukačnou pomôckou. Melódie a zvuky potom môžu dieťa pomôcť upokojiť.

Motorika

Kolotoč by mal byť zavesený tak, aby ho dieťa nemohlo strhnúť. Aj napriek tomu však pri jeho používaní dochádza k rozvoju motorických schopností a precvičovaniu svalov chrbta, nôh i rúk.

Edukačná pomôcka

Pomocou kolotoča môžete dieťa vzdelávať. Vhodnejšie je zaobstarať pestrofarebný kolotoč, ktorý dieťa zaujme na prvý pohľad. Spoločne sa potom môžete učiť spoznávať nielen farby, ale aj tvary, zvieratká a ďalšie.

Relaxácia

Na upokojenie bábätka pomôžu rôzne melódie alebo zvuky prírody či tzv. biely šum. Nie všetky kolotoče však môžu dieťa upokojiť, príliš hlasná melódia, ktorá sa line z kolotoča stále dookola, môže mať skôr opačný efekt.

Značka

Detský kolotoč nepatrí k príliš zložitým výrobkom, aj v prípade tohto výrobku je však nutné nepodceňovať jeho kvalitné spracovanie.

Kolotoč by nemal mať žiadne ostré hrany alebo malé časti, ktoré by mohlo dieťa prehltnúť. Z tohto dôvodu je pri výbere vhodné uprednostniť kvalitných výrobcov. Tí najznámejší ako BabyOno, Baby Mix, Smoby, Tiny Love, Chicco majú veľký výber kolotočov vo všetkých cenových kategóriách.

Cena

Najlacnejšie kolotoč je možné kúpiť od 10 eur. V tomto prípade sa jedná predovšetkým o plastový alebo textilný kolotoč. Aj v tejto cenovej kategórii môžete naraziť na niekoľko výrobkov doplnených o ručný naťahovací strojček s melódiou. Pri takto lacných kolotočoch sa však pripravte na to, že vy aj vaše dieťa počujú tú istú melódiu každý deň.

Drahšie kolotoče kúpite do 20 eur. Väčšinou sa jedná o kvalitnejšie mechanické kolotoče, ktoré sú lepšie spracované a disponujú kvalitnejším upínacím mechanizmom a nájsť môžete aj jednoduchšie elektronické varianty.

Prevažne elektronické kolotoče potom kúpite za cenu od 20 eur. Tie najdrahšie môžu stáť aj viac ako 40 eur a ponúkajú vám všetky možné funkcie, nechýba ani diaľkové ovládanie.

Porovnať ceny kolotočov

Otázky a odpovede

Kedy kolotoč kúpiť a ako dlho ho možno používať?

Kolotoč môžete využiť cca od 1 mesiaca veku života, kedy je bábätko schopné už nejaký čas vnímať svet okolo seba. Používať ho potom môžete do 6 mesiacov.

Pokiaľ naučíte bábätko s kolotočom zaspávať, môžete ho samozrejme používať dlhšiu dobu. Záleží na tom, či nebude mať šikovný dojča alebo batoľa kolotoč z postieľky strhnúť.

Ako kolotoč umiestniť?

Umiestnenie kolotoča má svoje pravidlá. Odporúčaná vzdialenosť, v ktorej má byť kolotoč umiestnený je v prípade novorodencov a malých dojčiat cca 30 cm, pričom by kolotoč nemal byť umiestnený nad hlavou, ale nad hrudníkom bábätka.

Na začiatku by nemal byť kolotoč používaný dlhú dobu, stačí iba niekoľko minút, 2 x – 3x denne. Staršie deti, ktoré už budú hračky chytať, sa s kolotočom vyhrajú dlhšiu dobu. V tomto prípade je však nutné, aby bol kolotoč pevne prichytený a dieťa ho na seba nemohlo strhnúť. V opačnom prípade je dobré kolotoč zavesiť do dlhšej vzdialenosti.

Z akého materiálu sú kolotoče vyrobené?

Kolotoče sú najčastejšie vyrobené z plastu. Kúpiť môžete celoplastové kolotoče, častejšie je však plastové rameno a upínací mechanizmus v kombinácii s textilnými hračkami. U týchto kolotočov sa presvedčte o tom, či je možné hračky zložiť a vyprať.

V opačnom prípade sa vám bude kolotoč veľmi zle udržiavať. Pokiaľ nechcete vlastniť plastový kolotoč, vyberajte krásne modely vyrobené z dreva. Drevené kolotoče patria predovšetkým do skupiny klasických a vyriešiť tak budete musieť spôsob zavesenia.

Záver

Plastové kolotoče sú ľahké a dostatočne odolné, jedná sa o vôbec najčastejšie prevedenie a na výber máte veľké množstvo modelov vhodné pre chlapcov aj dievčatká. Farebne kolotoč zladíte do akéhokoľvek tónu, v prípade kolotoča je však vhodné nechať vlastný vkus bokom a zaobstarať bábätku veselý farebný kolotoč, ktorý ho zaručene zaujme.

Pre milovníkov klasiky sú k dispozícii krásne drevené kolotoče. Pri týchto výrobkoch sa však budete musieť zaobísť bez ďalších moderných funkcií. Zaobstaranie detského kolotoča nie je len spôsob, ako bábätko na chvíľu zabaviť alebo uspať, medzi jeho prednosti patrí nenásilný rozvoj schopností i zmyslového vnímania.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.prenasedeti.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo