Najobľúbenejšie typy kočíkov
Tí, ktorí vyberajú novú kolobežku, by sa mali vždy zamerať na niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade je to určenie, veľký výber majú deti aj dospelí. Ďalším dôležitým parametrom je terén, ktorý budete chcieť na kolobežke zdolávať. A v neposlednom rade sú to financie, teda to, koľko môžete do nákupu novej kolobežky investovať. Akonáhle budete mať jasno, môžete prejsť k samotnému výberu.
Typy
Kolobežky sa všeobecne delia na niekoľko typov. V prvom rade ich možno rozdeliť podľa určenia, svoje kolobežky majú deti aj dospelí. Za špecifickú možno považovať v súčasnej dobe veľmi obľúbenú elektrickú kolobežku, ktorá je vhodná pre deti aj dospelých.
Kolobežky pre deti
Kolobežku je možné kúpiť už 2 ročným deťom. Najmenšie deti sa môžu povoziť na trojkolesovej veľmi stabilnej kolobežke, ktorej súčasťou býva veľmi často aj vodiaca tyč. K dostaniu sú kolobežky s dvoma prednými alebo dvoma zadnými kolesami. Za vhodnejšiu sa považuje kolobežka s dvoma kolesami vzadu a jedným vpredu, ktoré sú stabilnejšie. S touto kolobežkou je možné jazdiť iba po rovnom a nenáročnom teréne.
Od 3 rokov veku je možné kúpiť aj klasickú dvojkolesovú kolobežku. Pri výbere detskej kolobežky je potrebné zvoliť správnu výšku, veľkosť kolies alebo typ bŕzd.
Výška
Detské kolobežky majú veľmi často nastaviteľné riadidlá, deťom tak kolobežka vydrží dlhšiu dobu. Všeobecne je možné výšku zmeniť v rozsahu 7 – 10 cm. Riadidlá nastavené do optimálnej výšky, musia dieťaťu siahať ideálne do úrovne bedier. Vždy je dôležité, aby bolo dieťa schopné pohodlne dosiahnuť na brzdy.
Nosnosť
Kolobežky pre deti mávajú nosnosť od 50 – 100 kg, v prípade najmenších to býva od 25 – 50 kg. Detskú kolobežku tak môžu používať aj drobnejší dospelí.
Veľkosť kolies
- Mestské – sú výborné pre jazdu po pevných a rovných cestách. Ideálne sú skôr pre kratšie vychádzky. Mestské kolobežky majú malé pevné kolieska s prímerom od 120 – 200 mm. Hmotnosť sa pohybuje okolo 2 kg a mnoho modelov je možné zložiť a tým aj ľahko prenášať alebo prevážať.
- Terénne – jedná sa o kolobežky s veľkými nafukovacími kolesami. Je ideálny aj pri jazde nespevneným terénom a je možné s ňou vyraziť na dlhší výlet. Do terénu budete potrebovať kúpiť kolobežku s väčšími kolesami, ktoré môžu mať veľkosť 16 – 20″. Ich nevýhodou je však väčší rozmer a hmotnosť.
Pri terénnych kolobežkách je nutné zamerať sa aj na výšku stúpadla. Odporúča sa voliť kolobežku so stúpadlom vo výške 5 – 6 cm. Počas jazdy bude môcť malý jazdec zdolávať rôzne nerovnosti, samotná jazda pre neho však nebude tak namáhavá.
Odpruženie
Odpruženie kolies je dôležité najmä v prípade, keď bude dieťa jazdiť po nespevnenom teréne. Odpružené však nie sú všetky kolobežky. Kolobežky vhodné na spevnený terén, odpruženie nepotrebujú mestské kolobežky. Do terénu je možné vyraziť s kolobežkou odpruženou v prednej časti.
Brzdy
Brzdu by ste mali nájsť na každej detskej kolobežke. Na výber máte hneď niekoľko podôb bŕzd. Brzda by mala vždy brzdiť zadné koleso, brzda umiestnená na prednom kolese nie je vhodná, pretože môže spôsobiť pád cez riadidlá.
- Zadná – kolobežka s nášľapnou brzdou je účinná a cenovo dostupná. Kolobežku so zadnou brzdou spoznáte podľa blatníka, na ktorý môžete za jazdy stúpnuť, a týmto spôsobom je možné zabrzdiť. Tento spôsob brzdenia však nemusí vyhovovať malým deťom, ktoré môžu mať problémy udržať stabilitu počas jazdy.
- Predné – brzda býva samozrejme aj na riadidlách. Zvoliť môžete brzdu čeľusťovú alebo kotúčovú.
- Čeľusťová – býva častejšia a má podobu páčky. Po jej stlačení dôjde k stlačeniu čeľustí umiestnených na pneumatike.
- Kotúčová – pracuje na rovnakom princípe ako brzda čeľusťová. Je však účinnejšia a nájdete ju iba pri drahších modeloch.
Kolobežka pre dospelých
Pri výbere tohto typu kolobežky vás bude zaujímať 5 základných parametrov – veľkosť kolies, výška nášľapu, nosnosť, hmotnosť a výška riadidiel.
Veľkosť kolies
Veľkosť kolies voľte podľa toho, kde sa budete s kolobežkou najčastejšie pohybovať.
- Kolobežka do mesta – obvyklá veľkosť predného kolesa je 16″, zadné koleso môže mať iba 12″. Tento typ sa hodí na jazdu na spevnených komunikáciách a vhodná je aj pre mužov vyšších postáv. Výhodou menších kolies je predovšetkým väčšia obratnosť, lepšia skladnosť as ňou spojené aj jednoduché prevážanie.
- Kolobežka do terénu – do terénu alebo na dlhší výlet sa odporúča vyraziť s kolobežkou s väčšími kolesami.
Výška nášľapu
Výška nášľapu je pri kolobežke veľmi dôležitá, sledovať budete hneď 2 parametre. Jedná sa o výšku nášľapu a svetlú výšku.
- Výška nášľapu – určuje, v akej výške sa nachádza spojná noha, teda časť, na ktorej počas jazdy stojíte. Udáva rozsah pohybu, ktorý budete musieť pri odrážaní vykonávať, aby ste dorovnali rozdiel medzi kolobežkou a zemou. Čím je nášľap vyšší, tým viac budete počas jazdy drepovať, viac sa nadriete a jazda bude kvôli tomu pomalšia. Preto je vhodnejšie voliť kolobežku skôr s nižším nášľapom.
- Svetlá výška nášľapu – určuje, aký veľký je priestor medzi zemou a nášľapom. Tento parameter teda udáva, cez aké vysoké prekážky budete môcť s kolobežkou jazdiť. Za relatívne nízku je považovaná vzdialenosť od zeme 4 cm. S takto vysokým nášľapom budete môcť jazdiť hlavne po cyklotrasách alebo rovných cestách. V teréne, pri jazde lesom a podobne, budete potrebovať vyššiu svetlú výšku nášľapu.
Nosnosť
Nosnosť kolobežiek pre dospelých máva nosnosť až 150 kg. Kúpiť môžete aj kolobežky z nižšou nosnosťou. Pri nosnosti myslite aj na určitú rezervu. V prípade, keď napríklad za jazdy skočíte z pätníka alebo sa viac odrazíte, je zaťaženie kolobežky o niečo vyššie.
Hmotnosť
Ani hmotnosť nie je možné pri výbere kolobežky vypustiť. Jednoduchšiu jazdu vám umožní kolobežka s nižšou hmotnosťou. Je pohodlnejšie a nemusíte ťahať zbytočné kilogramy. Hmotnosť kolobežky vždy určuje výrobný materiál.
Všeobecne sa na výrobu kolobežiek používajú 3 základné materiály a to oceľ, hliník a karbón. Z karbónu sa vyrábajú drahé závodné kolobežky. Bežný užívateľ sa tak bude rozhodovať skôr medzi oceľovým a hliníkovým variantom.
- Oceľ – hmotnosť oceľových kolobežiek býva vo väčšine prípadov 8 – 10 kg.
- Hliník – hmotnosť hliníkových kolobežiek je cca 7 – 8 kg.
Výška riadidiel
Zvoliť správnu výšku riadidiel je pre mnohých tým najviac problematickým. Väčšina kolobežkárov má o výške skreslenú predstavu a myslí si, že riadidlá musia byť v čo najväčšej výške.
Výšku zistíte jednoducho, stačí sa ku kolobežke postaviť a riadidlá v správnej výške, by vám mali siahať ku bedrám. Táto výška má svoje opodstatnenie, pretože za jazdy budete vždy v miernom predklone a do riadidiel tak prenesiete maximum energie, ktorú získate počas každého odrazu.
Drvivá väčšina kolobežiek však umožňuje v určitej miere výšku riadidiel nastaviť. Jedna kolobežka tak vďaka tomu môže slúžiť aj viacerým ľuďom, alebo si výšku jednoducho upravíte podľa svojich potrieb.
Elektrická kolobežka
Elektrická kolobežka bola ešte pomerne nedávno prevratnou záležitosťou. Dnes sa už jedná o úplne bežný dopravný prostriedok, ktorý poteší malých aj veľkých kolobežkárov. Aj pri výbere tejto kolobežky si budete musieť položiť otázku, za akým účelom ju budete používať.
Kolobežky s menšou kapacitou batérie sú vhodné skôr na kratší pohyb po meste. Tí, ktorí ju chcú využiť na jazdenie do práce alebo do školy, budú potrebovať kolobežku s vyššou dojazdovou vzdialenosťou. S elektrokolobežkou budete môcť jazdiť všade, kam sa dostanete s bicyklom.
Kapacita batérie
Určuje strop, kam až budete môcť s kolobežkou dôjsť. Dojazd však ovplyvňuje niekoľko ďalších okolností, napríklad rozjazdy, brzdenie, poveternostné vplyvy, hmotnosť jazdca atď. Ovplyvnenie dojazdu môže byť 30 – 50%.
Výkon
Veľmi dôležitý parameter, ktorý určuje, kam budete môcť s kolobežkou jazdiť. V meste si vystačíte s menej výkonnou kolobežkou. Do terénu, kde budete jazdiť po nespevnených cestách alebo budete potrebovať vyjsť kopcovitý terén, budete potrebovať oveľa výkonnejší stroj.
Výkon sa obvykle pohybuje v rozmedzí 200 – 1 000 W, ale je možné kúpiť aj model, ktorý je slabší alebo silnejší. Pri výbere výkonu je však nutné zohľadniť aj zákony. Menej výkonné kolobežky, s nižšou rýchlosťou je možné používať bez toho, aby ste vlastnili vodičský preukaz. Výkonnejší model s vyššou rýchlosťou však vyžaduje potrebné vodičské oprávnenie.
Nabíjanie batérie
Je až niekoľko hodinový proces. Pokiaľ chcete dobu nabíjania skrátiť, môžete zvoliť modernú kolobežku osadenú dvojitým nabíjaním. V tomto prípade môžete skrátiť dobu nabíjania na polovicu.
Značka
Kolobežok je v predaji naozaj veľké množstvo. Tento výrobok je vhodné kupovať od kvalitných výrobcov, ktorí vám poskytnú aj prípadný servis. Ten budete potrebovať najmä pri elektrických kolobežkách. Medzi výrobcov týchto typov patrí sencor. Klasickú kolobežku pre deti a dospelých ponúka Spartan, inSPORTline, Acra, Bestial Wolf, 4Baby, Nils a mnoho ďalších.
Cena
Kolobežiek na trhu je veľké množstvo, čo sa pochopiteľne podpisuje na cene. Napríklad za terénnu hliníkovú kolobežku pre dospelého môžete zaplatiť 400 – 590 eur. Oceľové kolobežky sú o niečo lacnejšie, vyjdú vás na cca 320 – 400 eur. Za kolobežku do mesta zaplatíte od 200 – 400 eur.
Detské kolobežky je možné kúpiť za 30 – 400 a viac eur. Najlacnejšie sú malé kolobežky pre 2 ročné deti. Najviac zaplatíte za veľkú terénnu kolobežku. Najväčší výber ponúka cenové rozpätie 40 – 120 eur. Tu je možné nájsť mestské i terénne modely.
Najdrahšie sú pochopiteľne elektrické kolobežky. Cena tohto typu začína na necelých 400 eur a vyšplhať môže k 3 920 eur.
Otázky a odpovede
Z čoho sa vyrábajú kolieska?
Kolobežka môže mať bantamové, PVC, nafukovacie alebo gumové kolieska. Na jazdu na spevnených komunikáciách budete potrebovať tvrdé kolieska. Tá sa postarajú o rýchlu a komfortnú jazdu.
Nie sú však vhodné na jazdu po nerovnom teréne, pretože nie sú schopné tlmiť nárazy. Na nespevnenú komunikáciu je potrebné používať kolobežku s veľkými nafukovacími kolesami. Tieto kolesá veľmi dobre tlmia otrasy, avšak sú náchylné na prepichnutie.
V čom sa líši Freestylová kolobežka?
Freestylova kolobežka je určená na robenie trikov a skokov. Využijete ju predovšetkým na špecializovaných ihriskách s u-rampou. Rovnako aké mestské kolobežky majú malé tvrdé kolesá, líšia sa však v odľahčenej konštrukcii. Riadidlá sa otáčajú o 360°. Freestylová kolobežka je vhodná aj na jazdu mestom alebo rovnom nenáročnom povrchu. Nedá sa s ňou vyrážať na nespevnené komunikácie.
Na čo ešte myslieť?
Myslieť musíte na bezpečie svojej a svojich detí. Najmä malí športovci by nemali na ceste vyrážať bez cyklistickej helmy alebo chráničov. Ochrana hlavy je však rovnako dôležitá aj pre dospelých. Pre starších ako 18 rokov nie je helma povinná, avšak je vždy minimálne vhodná.
S mestskou kolobežkou nie je možné jazdiť po chodníkoch. Výnimku majú iba deti, ktoré však nesmú ísť rýchlosťou väčšou ako 6 km/hod. Na jazdu s výkonnejšou a rýchlejšou elektrickou kolobežkou budete potrebovať vodičské oprávnenie.
Záver
Pred nákupom kolobežky si ujasnite, kde všade ju budete používať a komu je určená. Potom už prejdete k jednotlivým typom. Na jazdu terénom sú vhodné kolobežky s väčšími nafukovacími kolesami. Výška nášľapu by vám mala umožniť prejsť korene stromov, vetvy, hrbole alebo kamene.
Do mesta môžete vyraziť s menšou, často skladacou kolobežkou, ktorá má tvrdé malé kolieska. Vo všetkých prípadoch je potrebné venovať pozornosť výške riadidiel. Tá by mala dosahovať ku bedrám. Dôležitá je aj nosnosť a typ bŕzd. Najúčinnejšie ale aj najdrahšie sú brzdy kotúčové. Lacnejšiu možnosť predstavujú brzdy čeľusťové alebo nášľapné.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.insportline.sk, www.koleckove-brusle-praha.cz, www.slovakiabike.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?