Kolieskové lyže sú obľúbené medzi profesionálnymi športovcami, ale stále častejšie na nich vyrážajú aj rekreační lyžiari alebo športovci všeobecne. Tieto lyže sa postarajú o vašu dokonalú lyžiarsku formu v období, keď nie je možné trénovať na snehu. Používať ich však môže každý čisto pre zábavu.
Vybrať správne kolieskové lyže nie je zase tak zložité. Jediné na čom záleží, sú ambície lyžiara, štýlu, ktorý je mu blízky a telesnej hmotnosti. Výška lyžiarov však výber lyží nijako neovplyvňuje. Pozornosť je však nutné venovať výrobnému materiálu, najmä lyžiari s vyššou telesnou hmotnosťou musia kúpiť lyže vyrobené z kvalitných materiálov. Vhodné sú hliníkové lyže, alebo lyže kompozitové, ktoré mávajú najvyššiu nosnosť. Aby ste mohli na lyžiach vyraziť, budete potrebovať aj kvalitnú obuv a nutnosťou sú aj bežecké palice.
Porovnať ceny kolieskových lyží
Typy
Kolieskové lyže vám umožnia trénovať rôzne techniky. Na každú z nich sa hodí trochu iný typ lyží. Pokiaľ preferujete klasické lyžovanie alebo skate, nie je ideálne kupovať univerzálne kombi lyže. Tie vám neumožnia trénovať tieto techniky poriadne. Ďalšiu podobu lyží budú potrebovať všetci, ktorí potrebujú pravidelne pretekať alebo tvrdo trénovať.
Všeobecne sa kolieskové lyže delia rovnako ako bežky. Dôležitý je jazdný štýl, ktorý určuje, či sú pre vás vhodné lyže korčuliarske alebo klasické. V podskupine potom nájdete lyže tréningové a závodné. Dĺžka nosníka sa pohybuje od 530 – 800 mm. Kolieskové lyže pre klasický beh sú dlhšie ako lyže na korčuľovanie.
Korčuliarske tréningové lyže
Dĺžka lyží je cca 60 cm. Na výrobu sa používajú rôzne materiály. Lacnejšie lyže sú vyrobené z hliníka, kvalitnejšie majú vrstvenú konštrukciu. Tá sa príliš nelíši od konštrukcie zimných lyží. Lyže majú kolieska so šírkou 24 mm, výška je potom cca 100 mm. Zvoliť môžete kolieska rôznych tvrdostí.
Klasické tréningové lyže
Dĺžka lyží je okolo 70 cm. Na výrobu sa používajú rovnaké materiály, pričom opäť platí, že kvalitnejšie lyže majú vrstvenú konštrukciu vyrobenú z kompozitných materiálov. Kolieska majú šírku 40 mm, výška je 80 mm. Aj tu máte na výber rôzne tvrdé kolieska.
Klasické lyže môžu mať predné alebo zadné odrazové kolieska. Tá by mala byť doplnená o mechanizmus, ktorý zabraňuje ich prekĺznutiu. Menej náročný odraz vám umožní lyže so zadnými odrazovými kolieskami. Pokiaľ však zvolíte lyže s prednými odrazovými kolieskami, bude odraz viac podobný klasickým lyžiam.
Korčuliarske závodné lyže
Sú kratšie, dĺžka býva okolo 54 cm. Výhodou kratších lyží je jednoduchšie ovládanie. Kolieska mávajú veľkosť 100 mm, tu už máte k dispozícii iba tvrdé rýchle kolieska. Tieto lyže sú určené predovšetkým profesionálom, ale vyhovovať budú aj tým, ktorí si chcú jednoducho vychutnať rýchlu jazdu.
Klasické závodné lyže
Sú na trhu zastúpené v najmenšom počte a sú vhodné najmä na pretekanie. Na ich výrobu sa používa hliník. Lyže majú dĺžku okolo 75 cm, aj tu sa stretnete iba s rýchlymi tvrdými kolieskami. Tieto lyže bezpečne spoznáte podľa 3 koliesok a bežné je pre nich označenie trojkolka.
Kolieska
Neoddeliteľnou súčasťou kolieskových lyží sú pochopiteľne kolieska. V prípade koliesok vás bude zaujímať nielen ich veľkosť, ale predovšetkým ich tvrdosť. Tvrdosť je parameter, ktorý ovplyvňuje rýchlosť. Vyberať môžete medzi niekoľkými typmi tvrdostí.
- Mäkké kolieska – sú vhodné najmä pre začiatočníkov. Jazda na lyžiach s mäkkými kolieskami je pomalšia, ale aj náročnejšia.
- Tvrdé kolieska – vhodné pre skúsenejších lyžiarov, ktoré sú schopní lyže ovládať aj vo vysokej rýchlosti.
Na výrobu koliesok sa používa polyuretán PU alebo guma. - Gumové kolieska – sú pomalšie a ich nevýhodou je aj rýchlejšie opotrebovanie. Tento materiál je však vhodnejší pri jazde na nerovnom povrchu, kolieska si poradia aj s drobnými kamienkami.
- PU – kolieska vyrobené z polyuretánu sú oveľa rýchlejšie a opotrebovávajú sa oveľa pomalšie. Aj tu však nájdete viac aj menej kvalitné kolieska, ktoré majú veľmi odlišné vlastnosti.
Materiál
Kolieskové lyže sa vyrábajú z hliníka alebo kompozitu.
- Hliník – hliníkové lyže sú vhodné skôr pre osoby s nižšou telesnou hmotnosťou. Vyhovovať budú aj občasným lyžiarom alebo tým, ktorí budú vyrážať iba na kratšie trasy.
- Kompozit – kompozitové lyže sú oveľa kvalitnejšie a vhodné sú pre každého. Tento materiál by mali pri výbere preferovať osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Kompozitové lyže mávajú navyše pružný nosník, ktorý dobre tlmí vibrácie. Jazda na lyžiach je tak veľmi pohodlná. Tieto lyže budú vyhovovať pravidelným lyžiarom aj všetkým, ktorí budú podnikať dlhšie vychádzky.
Brzda
Kolieskové lyže nemávajú žiadnu brzdu. Niektoré lyže sú však doplnené o brzdiaci systém a novinkou sú brzdy hydraulické.
Brzdiaci systém
Býva umiestnený nad predným kolieskom. Tento brzdný systém sa spravidla ovláda pomocou doťahovacej skrutky, ktorá tlačí na valiace sa koliesko valček. Takýmto spôsobom budete môcť lyže pribrzdiť. Brzdiaci systém môže byť pre mnohých praktický, avšak je dobré vedieť, že brzdením sa gumové kolieska pomerne skoro opotrebujú. Nevyhnete sa tak nákupu koliesok nových, čo sa vo výsledku predraží.
Hydraulické brzdy
Sú k videniu iba u tých najdrahších lyží. Hydraulické brzdy je možné ovládať bezdrôtovo pomocou ovládača, ktorý je pripojený k lyžiarskym paličkám. Po stlačení ovládača dostanú lyže signál, potom dôjde k ich zabrzdeniu.
Paličky
Kolieskové lyže je možné používať s klasickými paličkami, alebo môžete kúpiť priamo paličky špeciálne. K dostaniu sú paličky, ktoré sa svojou dĺžkou prispôsobia výške lyžiara. Súčasťou paličiek by mali byť bodce, ktoré využijete pri jazde na tvrdom asfalte. Odporúča sa kúpiť drahšie tvrdšie bodce, ktoré majú oproti bodcom mäkkým oveľa dlhšiu životnosť.
- Začiatočníci – pre začiatočníkov a stredne pokročilých sú vhodnejšie mäkšie, pohodlnejšie paličky. Pri ich používaní nebudete toľko unavovať paže.
- Pokročilí – budú preferovať tvrdšie paličky, tie lepšie prenáša výkon. Tvrdé paličky sú však viac náchylné na poškodenie a pri väčších nárazoch sa môžu ľahko zlomiť.
- Paličky – je vhodné vyberať aj s ohľadom na jazdný štýl, ktorý preferujete.
- Klasické lyžovanie – na klasiku budete potrebovať paličky o cca 30 cm kratšie ako je vaša výška.
- Korčuliari – tí, ktorí preferujú korčuliarsku techniku, budú potrebovať paličky o cca 15 – 20 cm kratšie ako je výška postavy.
Značka
Kolieskové lyže nie sú tak populárne ako klasické bežky, o čom vypovedá aj menší počet výrobcov. Vyberať môžete lyže značky Fischer, Swix, Skike, alebo
Cena
Kolieskové lyže je možné kúpiť za menej ako 171 eur. Jedná sa o lyže s hliníkovým profilom, ktoré postačia rekreačným lyžiarom. Lyže vyrobené z kompozitných materiálov vyjdú na cca 255 eur. Profesionáli môžu lyže kúpiť za viac ako 427 eur.
Porovnať ceny kolieskových lyží
Údržba
Kolieskové lyže vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Pravidelnú údržbu vyžadujú najmä kolieska a ložiská. Ložiská je nutné podľa potreby premazávať. Kolieska je vhodné rozobrať, vyčistiť a premazať. Občas sa stáva, že sa kolieska môžu na jednej strane viac schádzať.
Tento problém vyriešite pravidelným prehadzovaním, viac opotrebované kolieska je pochopiteľne nutné vymeniť. Pravidelne je nutné meniť aj hroty lyžiarskych palíc.
Otázky a odpovede
Aké palice kúpiť?
Pri jazdení na kolieskových lyží budete potrebovať paličky totožné s tými, ktoré sa používajú pri lyžovaní na snehu. Ak máte lyžiarske vybavenie, nie je nutné kupovať nové paličky. Je však nutné dokúpiť špeciálne hroty, ktoré vám umožnia paličky používať na asfalte alebo inom tvrdom povrchu.
Aké topánky je možné použiť?
V minulosti sa mohla používať iba zimná lyžiarska obuv. Tú môžete napokon používať aj dnes. Oveľa pohodlnejšia však bude jazda v špeciálnych letných topánkach na lyže. Tieto topánky majú oveľa menšiu izolačnú vrstvu, sú teda vetrané a ich nosenie je oveľa príjemnejšie. K dostaniu sú v mnohých rôznych veľkostiach a designoch.
Je nutné používať ochranné pomôcky?
Bezpečnosť je dôležitá pre každého športovca. Pri jazde na kolieskových korčuliach je vhodné používať ochrannú cyklistickú prilbu. Najmä začiatočníkom sa budú hodiť aj chrániče lakťov a kolien. Vhodné sú mäkké chrániče, ktoré používajú hráči hádzanej alebo volejbalu. Tvrdé in-linové chrániče vás môžu pri jazde viac limitovať. Medzi ďalšiu výbavu môžu patriť aj ochranné alebo slnečné okuliare a tenké rukavice.
Záver
Kolieskové lyže sa delia rovnako ako bežkárske lyže na modely vhodnejšie pre klasický štýl a korčuľovanie. Možno kúpiť aj univerzálne lyže, ktoré využijete pri oboch technikách, avšak od týchto lyží nemožno očakávať žiadne veľké výkony.
Tí, ktorí chcú trénovať oba štýly, by tak mali radšej zaobstarať dva odlišné druhy lyží. Potom, čo vyberiete tie správne lyže, budete potrebovať aj špeciálnu obuv a paličky. Pri jazde by nemali chýbať ani ochranné pomôcky.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?