Kávovar je v dnešných domácnostiach už úplne bežná vec. Nie je tomu divu, uvarí vám totiž za pár chvíľ výbornú šálku kávy, za ktorú by ste v kaviarni nechali nemalý peniaz. Aby ale kávovar vydržal funkčný čo najdlhšie a stále vám pripravoval takú dobrú kávu, musíte ho pravidelne čistiť. V tomto článku si ukážeme, ako na to.
Prečo čistiť kávovar?
Kávovar sa musí čistiť predovšetkým preto, aby sa zabránilo usadzovaniu nečistôt alebo vodného kameňa. Vodný kameň môže skrátiť životnosť vášho kávovaru a okrem toho sa môže výrazne podpísať na výslednej chuti kávy. Ak váš obľúbený kávový nápoj z kávovaru už nemá takú výraznú chuť, alebo snáď chutí úplne inak, než ste boli zvyknutí, príčinou môžu byť okrem minerálnych usadenín napríklad pripálené zvyšky kávových zrniek alebo skysnuté zvyšky mlieka. Je na čase kávovar vyčistiť.
Ako vyčistiť pákový kávovar?
Pákové kávovary sú asi najnáročnejšie na údržbu. Musíte vyčistiť hlavu, páku, sitko, parné trysky a odkvapkávacie plochy. Odmena vás ale neminie – za dobre vykonanú údržbu na vás čaká delikátna káva, ktorá z pákových kávovaru chutí spravidla najlepšie.
- Začnite čistením hlavy kávovaru, použite slepé sitko a špeciálnu kefku s nylonovými vláknami
- Do páky vložte záslepku (slepé sitko bez dier), pustite horúcu vodu – opakujte tak dlho, pokiaľ voda nebude číra
- Potom páku zľahka uvoľnite a znovu nechajte tiecť horúcu vodu. Pákou ľahko pohybujte zľava doprava. Týmto spôsobom sa zbavíte nečistôt zo zárubní a tesnení.
- Parnú trysku nechajte odstreknúť naprázdno a utrite jej povrch handričkou či baristickým vlhčeným obrúskom – tento proces opakujte pred a po každom použití
- Z odkvapkávacej plochy vylejte prebytočnú vodu a vymyte hubkou
Približne každý týždeň by ste mali vyčistiť pákový kávovar dôkladne, najlepšie pomocou chemického prostriedku. Optimálna doba sa však môže líšiť podľa toho, ako často kávovar používate. Pripravte si kúpeľ z teplej vody a Cafizy (prostriedok na čistenie kávovarov) av roztoku nechajte namočiť všetky súčasti kávovaru, ako sú páky, sitká a iné. Po pár minútach vytiahnite a všetko starostlivo umyte.
Ako vyčistiť automatický kávovar?
Ako už z názvu vyplýva, automatický kávovar je väčšinou vybavený aj automatickým čistiacim programom. Napriek tomu však s niektorými úkonmi potrebuje vašu pomoc.
- Vyprázdnite odkvapkávaciu misku a odpadovú nádobu na kávovú usadeninu
- Vymyte nádržku na vodu a na mlieko
- Mliečne trysky utrite a nechajte naprázdno prefúknuť
Rovnako ako pri pákovom kávovare približne raz za týždeň všetky súčasti dôkladne umyte. Tiež môžete do kávovaru pridať výrobcom odporúčané čistiace tablety a zahájiť automatický čistiaci program.
Ako vyčistiť kapsľový kávovar?
- Použite špeciálnu čistiacu kapsulu
- Vymyte držiak na kapsule a odkvapkávaciu tácku
- Vymyte zásobník na vodu a pravidelne dopĺňajte čerstvú vodu
- Celý kávovar utrite handričkou
Ako odvápniť kávovar?
Odvápnením sa zbavíte už spomínaného vodného kameňa. Pre správne fungovanie kávovaru je teda pravidelné odvápňovanie nevyhnutné. Odvápňovače nájdete najčastejšie vo forme roztoku alebo tabliet, ale pozor! Aj keď sa môže zdať, že všetky odvápňovače sú rovnaké, nie je to tak. Preto používajte len prostriedky odporúčané výrobcom, alebo hľadajte odvápňovače priamo pre váš model kávovaru. Nepoužívajte na odvápnenie ocot alebo kyselinu citrónovú, sú to silné kyseliny, ktoré môžu poškodiť váš prístroj.
Filtre na vodu
Na prevenciu vzniku vodného kameňa a zlepšenie kvality vody môžete začať používať filtre na vodu. Nie je to však nutné. Pokiaľ už filtre na vodu používate, nezabudnite ich pravidelne vymieňať.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.mall.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?
Raz za mesiac si poriadne vyčistím môj kávovar od Nespressa. Čístim ho iba citrónom a potom je krásne čistý a vydezinfikovaný.
Môj návod:
Budete potrebovať iba kyselinu citrónovú v sáčku, vodu a väčší hrnček, ktorý sa tam zmestí.
Nalejem do zásobníka čistú vodu a pár lyžíc kyseliny citrónovej tam nasypem, premiešam to. Prichystám si hrnček a pustím kávovar najskôr na malú kávu a potom na veľkú. Tento proces opakujem niekoľkokrát pokiaľ nebude v hrnčeku čistá voda.
Pokiaľ v zásobníku dôjde voda, a stále z kávovaru netečie čistá voda, tak to urobím zas rovnako, ako na začiatku.
Keď z kávovaru tečie už čistá voda, vytiahnem nádobky z kávovaru, umyjem ich pod tečúcou vodou s jarou, vysuším a vrátim späť do kávovaru. Z vonkajška kávovaru len utriem vlhkou handričkou.
Návod je u konca, tak snáď vám to pomôže ako mňa.