Karimatky

Karimatku využijete mnohými rôznymi spôsobmi. Je určená predovšetkým ako podložka pre prespávanie vonku, môže však suplovať tiež cvičebnú podložku. Pri výbere karimatky by ste sa mali zamerať na niekoľko parametrov, a to skladnosť, hmotnosť, izolačné schopnosti a pohodlie.

Výber karimatky by ste nemali podceniť, dostatočnú tepelnú izoláciu vám neposkytne ani dobre kvalitný spacák.

Porovnať ceny karimatiek

Typy

Karimatky možno rozdeliť do niekoľkých skupín, podľa toho, z čoho sú vyrobené a aké ďalšie vlastnosti majú.

Penové

Penové karimatky patria k základným a najznámejším typom. Ich najväčšou prednosťou je nízka hmotnosť, cena a dá sa povedať, že aj neobmedzená výdrž. Možno ich používať na akomkoľvek povrchu, nevadí im tŕnie, kamenie atď. Nevýhodou je však menšia izolácia aj pohodlie, ktoré vám penová karimatka poskytne.

Samonafukovacia

Samonafukovacie karimatky patria k najobľúbenejším typom. Táto karimatka je vyplnená penou, ktorá vzduch rozdelí do malých pórov, takže vám poskytne výbornú izoláciu aj pohodlné ležanie. Nevýhodou je predovšetkým menšia životnosť, pretože je náchylná k prepichnutiu.

Je teda nutné položiť karimatku na miesto, kde nehrozí jej prerezanie. V ideálnom prípade by mala byť uložená v stane alebo aspoň podložená celtou.

Nafukovacie

Nafukovacie karimatky je nutné pred každým používaním nafúknuť, čo je ich nevýhoda. Na druhú stranu sú však k dostaniu nafukovacie karimatky, ktoré sú veľmi skladné a ľahké na prenášanie, to ocenia predovšetkým milovníci Tramp a rôznych výšľapov. Naopak silnejším karimatkám je vytýkaná väčšia hmotnosť a väčší rozmer.

Súčasťou nafukovacích karimatiek nie je žiadna pena, karimatka je však vyrobená z kvalitnejších materiálov, ktoré sa postarajú o jej pohodlie i izolačné schopnosti. Z tohto dôvodu je vyššia aj jej obstarávacia cena.

Nafukovacie karimatky sú k dostaniu v mnohých hrúbkach a poskytnú tak pohodlné ležanie aj náročnejším používateľom. Kúpiť ju môžete v hrúbke 5, 6 ale aj 10 centimetrov.

Alumatka

Alumatky čiže hliníkové karimatky sú tenké karimatky, ktorých hornú časť tvorí hliníková fólia. Hliník má schopnosť odrážať telesné teplo a tým vám poskytne veľmi dobrý tepelný komfort. Medzi výhody patrí nízka váha a vyššia skladnosť, k nevýhodám potom prakticky žiadne pohodlie, pretože karimatka je cca 3 mm hrubá.

Ventil

Súčasťou samonafukovacích a nafukovacích karimatiek je ventil. Ten môže byť vyrobený z plastu alebo kovu. Kovové ventily sú odolnejšie, nemožno ich napríklad rozšliapnuť. Preto tento typ uprednostňujte pred tým plastovým.

Hrúbka

Hrúbka udáva, ako bude karimatka pohodlná a akú izoláciu vám poskytne. Hrúbky jednotlivých typov sme už spomenuli. K najtenším patria hliníkové karimatky, ktoré majú hrúbku 3 mm.

V prípade penových je hrúbka v rozmedzí od 0,5 – 1,2 mm. Nevýhodou penových karimatiek je tiež skutočnosť, že používaním postupne zoslabnú a to až na papierovú mieru.

Samonafukovacie karimatky je možné kúpiť v hrúbke v rozmedzí od 2,5 – 6 cm. Najväčší výber ponúkajú karimatky s hrúbkou okolo 5 cm. K najpohodlnejším patria nafukovacie karimatky, ktoré sú k dostaniu v hrúbke od 5 – 10 cm.

Tepelný odpor

Hodnota tepelného odporu označuje, ako dobre bude karimatka izolovať. Tepelný odpor sa značí písmenom R – value, a býva v rozmedzí od 1,0 – 9,5. Čím je jeho hodnota vyššia, tým lepšie sú izolačné schopnosti karimatky.

Na druhú stranu s vyššou hodnotou tepelného odporu stúpa jej hmotnosť. Pre letné používania si vystačíte s hodnotou okolo 2, karimatky, ktoré budete používať po väčšinu roka, by mali mať hodnotu R v rozmedzí od 4,2 – 4,4.

Tvar

Karimatky je možné kúpiť v mnohých tvaroch. Najviac výrobkov má obdĺžnikový tvar, k dostaniu sú však aj rôzne tvarované karimatky, ktoré sú v dolnej časti zúžené a typické sú pre nich aj zaoblené rohy. Pohodlie zvyšuje aj vankúšik, ktorým sú niektoré karimatky vybavené.

Výhodou zúženého tvaru je menšia hmotnosť i veľkosť, do ktorej je možné karimatku zložiť. Nevýhodou zúžených samonafukovacích karimatiek je však nižšia životnosť, ktorá je daná skutočnosťou, že sú prebytočné časti vysekané a tým je narušená ich penová výplň, ktorá má vplyv aj na tepelnú izoláciu. Preto je vhodnejšie pri výbere uprednostniť klasický tvar.

Veľkosť

Karimatky sú dodávané v dvoch veľkostiach. Veľkosť Regular bude vyhovovať klasickej postave. V tomto prípade je dĺžka v rozmedzí od 183 – 187 cm. Druhú skupinu tvoria karimatky Large, ktoré sú určené vyšším postavám a dĺžka je v rozmedzí od 196 – 198 cm.

Šírka je najčastejšie v rozmedzí od 50 – 63 cm, naraziť však môžete aj na modely so šírkou okolo 70 cm. Karimatky pre páry majú šírku okolo 120 – 130 cm.

Príslušenstvo

Čo sa týka príslušenstva, využijete predovšetkým opravné sady a ručné pumpičky. Pumpička je určená najmä pre nafukovanie nafukovacích karimatiek, možno ju však použiť aj na dofúknutie samonafukovacích typov.

Karimatky je možné nafúknuť aj pomocou nepriedušného obalu, ktorý je dodávaný s niektorými modelmi v podobe obalu. Jeho súčasťou je otvor na ventil, ten nasadíte na ventil karimatky a potom už len stačí nafukovať pomocou vzduchu, ktorý do vreca nachytáte.

Hoci sa môže zdať, že bude postup náročný a zdĺhavý, nafúknete karimatku rýchlo, jednoducho a ušetríte miesto, ktoré by vám zabrala pumpička.

Značka

Kvalitné karimatky kúpite od značky Pinguin, HUSKY, Outwell, YATE, Therm-A-Rest, Hannah a ďalšie. Výrobcovia ponúkajú veľké množstvo modelov v rôznych tvaroch, hrúbkach a veľkostiach. Vyberať môžete z mnohých farebných prevedení.

Cena

Najlacnejšie kúpite penové a hliníkové karimatky, tie sú k dostaniu už za necelých 10 EUR. Sú vhodné pre občasné použitie v letných mesiacoch. Tieto karimatky vám však neposkytnú prakticky žiadne pohodlie.

Cena samonafukovacích karimatiek začína na necelých 20 EUR, tieto lacnejšie modely sú vyrobené z menej odolných materiálov a najčastejšie je možné zakúpiť ich v hrúbke 2,5 cm. Väčší výber i pohodlie vám ponúka cenové rozpätie od 40 – 80 EUR. Tu si vyberiete z mnohých samonafukovacích aj nafukovacích výrobkov.

Najnáročnejší užívatelia môžu vyberať karimatky za 100 a viac eur. Sú vyrobené z veľmi kvalitných materiálov, oceníte ich pohodlnosť aj výborné izolačné vlastnosti. Investícia sa vám oplatí v prípade, že budete karimatku využívať pravidelne.

Porovnať ceny karimatiek

Otázky a odpovede

Je možné prasknutú karimatku opraviť?

V prípade, že zistíte vadu na samonafukovacej alebo nafukovacej karimatke, môžete ju veľmi ľahko opraviť. Dieru je možné zalepiť polyuretánovým lepidlom, väčšie poškodenie opravíte pomocou záplaty. Súčasťou každej karimatky je opravovacia sada a záplaty je možné kúpiť aj samostatne.

Možno kúpiť karimatku pre pár?

V menšej miere sú zastúpené karimatky, ktoré poskytnú pohodlie dvom nocľažníkom. Výber je však naozaj minimálny, preto si budete musieť vybrať len medzi nafukovacími a samonafukovacími typmi.

Na čo sa ešte pri výbere zamerať?

U karimatky oceníte protišmykový povrch, vďaka ktorému nebude schádzať ani vo chvíli, keď sa budete prevaľovať v spacáku. Túto funkciu ponúkajú snáď všetky kvalitné výrobky. Ďalšou prednosťou je nezmáčanlivý povrch, ktorý zabráni možného navlhnutiu karimatky a teda aj spacáku.

Aj túto funkciu ponúkajú kvalitnejšie samonafukovacie a nafukovacie výrobky. Karimatky s označením Woman, sú navrhnuté pre ženy, podľa výrobcov sú schopné sa ideálne prispôsobiť ich potrebám i postave.

Záver

Cena by nemala hrať v prípade karimatky hlavnú úlohu, a to najmä v prípade, že nocujú v prírode často. Karimatky sa často obstarávajú tiež deťom, ktoré trávia leto v detských táboroch. Ani v prípade, že spia na vyvýšených drevených konštrukciách, nemali by ste nákup karimatky podceniť.

Ideálnu voľbu prinášajú samonafukovacie karimatky, ktoré jednoducho rozložíte a už sa nemusíte o nič starať. Pri kempovaní vám potom najväčšie pohodlie poskytne silnejšia nafukovacia karimatka.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo