Kancelárske stoličky

Každá stolička, ktorá je využívaná na dlhodobé sedenie pri počítači by mala mať ergonomické funkcie. Kancelárske stoličky nie sú primárne určené do kancelárie, nazývať ich môžeme stoličkami pracovnými a využívať ich je možné pri práci z domu, štúdiu alebo počas hrania na počítači.

Správna stolička mi mala mať aspoň základné funkcie, úplnou samozrejmosťou je možnosť nastaviť výšku sedu. Vďaka tomu budete môcť stoličku prispôsobiť výške svojej postavy. Každá stolička by mala ďalej umožniť nastaviť hĺbku sedadla a nastaviť chrbtovú opierku.

Pred tým, než začnete kancelársku stoličku vyberať, si uvedomte, koľko hodín denne prácou v sede strávite. Čím je vaša pracovná doba dlhšia, tým kvalitnejšia by mala byť aj stolička. Tí, ktorí nie sú limitovaní cenou, by sa potom mali vždy radšej poobzerať po kvalitných stoličkách, ktoré môžu naplno využívať niekoľko rokov. Dôležitá je aj vaša váhová kategória. Medzi ďalšie kritériá patrí už spomínaná nastaviteľnosť, opora tela, pre menší pocit únavy z dlhého sedenia. A zabudnúť nesmiete ani na pohodlie, ktoré vám stolička poskytne.

Porovnať ceny stoličiek

Typy

Pred tým, než sa vrhnete na samotný výber, zvážte, koľko hodín denne budete stoličku používať. Kancelárske stoličky sa delia do niekoľkých skupín, ktoré sa líšia najmä cenou, práve podľa toho, akým spôsobom sú využívané. V každej kategórii potom nájdete viac či menej kvalitné stoličky.

Kancelárska stolička

Polen kancelárska stolička je veľmi široký, v tejto kategórii nájdete jednoduché a lacné stoličky, ktoré budú pohodlné cca 4 hodiny a naopak veľmi kvalitné stoličky, na ktorých môžete presedieť celý deň. S počtom presedených hodín by mali rásť aj možnosti stoličky a pochopiteľne cena.

Ergonomická stolička

Patrí do skupiny kvalitnejších kancelárskych stoličiek, spoznáte ju podľa špeciálneho tvaru. Jednotlivé časti stoličky môžete rôzne nastavovať a prispôsobiť ich výške postavy. Týmto stoličkám prakticky nechýba žiadna potrebná funkcia. Ich nevýhodou je tak vyššia obstarávacia cena. Nákup ergonomickej stoličky má zmysel v prípade, keď budete denne stoličku používať 8 a viac hodín.

Zdravotné stoličky

Tieto stoličky patria k špeciálnym a ponúknu vám aj možnosť aktívneho sedenia. Touto funkciou sú však dnes vybavené prakticky všetky drahšie stoličky. Balančné sedenie je známe tým, ktorí používajú gymnastickú loptu, avšak toto sedenie sa odporúča praktizovať iba 20 minút denne.

Potom budete môcť balančný mechanizmus opäť uzamknúť a stoličku používať ako bežnú kancelársku stoličku. Aj tieto stoličky patria k drahším a používať ich môžete až 8 hodín denne.

Hráčska stolička

Opäť sa jedná o vysoko kvalitnú kancelársku stoličku, ktorá sa líši najmä vzhľadom. Hráčskej stoličky nechýba žiadna funkcia, na rozdiel od iných vám umožní aj odpočívať v ľahu. Typické je aj masívne polstrovanie, držiaky na nápoje a ďalšie viac či menej praktické doplnky. Kvalitné hráčske stoličky patria k tým najdrahším, používať ich môžete 12 a viac hodín denne.

Mechanizmus

S cenou sa mení aj mechanizmus stoličky.

  • Najlacnejšie stoličky – sú určené na krátkodobé používanie nedisponujú žiadnym mechanizmom, sedák neumožňuje žiadny pohyb a polohovať môžete do istej miery iba operadlo. Niektoré stoličky však dovoľujú používať aspoň hojdací mechanizmus.

Pri kvalitnejších stoličkách môžete využívať nasledujúce:

Synchrónny mechanizmus

Kancelárske i pracovné stoličky by mali ďalej podporovať funkciu dynamického sedenia. Keď sa na stoličke opriete, operadlo sa sklopí dozadu a sedák sa mierne naklopí. Vďaka tomu uvoľníte bedrovú chrbticu, svaly a panvicu sú neustále v pohybe.

Z tohto dôvodu sú stoličky opatrené tzv. synchrónnou mechanikou. Túto mechaniku nájdete najčastejšie pod stoličkou, polohu stoličky môžete meniť pomocou páčky. Pri dlhodobom sedení môžete meniť uhol medzi sedákom a operadlom.

Synchrónna mechanika máva niekoľko polôh. Tieto polohy môžete tiež zaaretovať, vďaka čomu bude stolička statická a nebude sa nijako pohupovať. Synchrónny mechanizmus si môžete spravidla nastaviť podľa vašich potrieb. Pri opretí by ste sa nemali príliš zakláňať, na druhú stranu po opretí by sa mal dostaviť nejaký pohyb.

Balančný mechanizmus

Pri nových typoch pracovných a kancelárskych stoličiek býva aj funkcia balančného sedenia. Touto funkciou bývali predtým vybavené iba špeciálne zdravotné stoličky, dnes ním sú vybavené aj kvalitné kancelárske stoličky.

Dynamický pohyb nie je iba v predozadnej rovine, ale je možné sa nakláňať aj do strán. Vďaka tomu budete môcť viac meniť polohu tela počas sedenia a menej zaťažovať jednostranne jednotlivé partie, ktoré pri sedení obvykle najviac trpia. Spravidla sa jedná o oblasť bedier a panvy.

Tvar sedadla a čalúnenie

Všeobecne platí, čím väčšie a lepšie tvarované sedadlo stoličky má, tým väčšie pohodlie vám stolička poskytne. Predná hrana sedadla by mala byť vždy zaoblená a kvalitne čalúnená. Nebude tak dochádzať k tlaku na spodnú časť stehien.

Ergonomické sedenie podporí aj kvalitné čalúnenie sedáku. Čalúnenie by malo byť priedušné pre vodné pary. Ideálne je čalúnenie vyrobené z pamäťovej peny. Čalúnená býva aj chrbtová časť. Okrem vystuženej opierky sú pre kancelárske stoličky typický sieťovaný chrbát. Ich prednosti oceníte najmä v letných dňoch.

Funkcia

Kancelárske stoličky môžete rôzne nastavovať. Medzi štandard by dnes už malo patriť:

Nastavenie chrbtovej opierky

Stretnúť sa môžete s dvoma spôsobmi nastavenia. Prvá umožňuje nastaviť polohovať celé operadlo, druhou možnosťou je nastaviteľná bedrová opierka. Toto nastavenie vám umožní simulovať prirodzené esovité prehnutie chrbtice. Vďaka tomu bude fungovať ako dokonalá opora pre celé telo.

Výškovo nastaviteľné podrúčky

Aj táto funkcia je už v dnešnej dobe považovaná za štandard. Podrúčky poskytujú podporu pre ruky a uľavia tak svalom paží, ale aj ramenným a šijovým svalom. Ruky by mali pri sedení zvierať pravý uhol, nastaviť by ste ich mali aj do výšky, ktorá vám umožní zasunúť stoličku pod stôl. Drahšie stoličky ďalej umožňujú polohovať podrúčky do strán.

Posuv sedadla

Správne riešenie hĺbky sedacej plochy má na jednej strane zabrániť stlačeniu podkolennej oblasti, na druhej strane môžete naplno využiť operadlo stoličky. Sedák by mal byť vysunutý tak, aby bolo medzi jeho prednou časťou a vnútrom kolenného kĺbu priestor cca 3 cm.

Opierka hlavy

Je ďalšia dôležitá časť stoličky. Kvalitná nastaviteľná opierka uvoľní krčnú chrbticu. Nastaviť by ste ju mali smerom hore a dole, s ohľadom na výšku postavy. Možnosť nastavenia dopredu/dozadu ovplyvňuje spôsob sedenia. Pokiaľ je opierka hlavy zle nastavená, objaví sa veľmi často nepríjemná bolesť hlavy.

Značka

Pokiaľ budete kancelársku stoličku vyberať na internete, budete možno zaskočení tým, medzi koľkými modelmi sa budete rozhodovať. Výber je obrovský a uľahčiť vám ho aspoň trochu môže kvalitný výrobca. Medzi obľúbené patria stoličky značky Racer, B2B Partner, Halmar alebo Alba.

Cena

Cenové rozpätie je v tomto prípade veľké. Cena je daná nielen funkciami, ktoré stolička ponúka, ale aj výrobným materiálom a samotným vzhľadom stoličky. Najlacnejšie stoličky sú k dostaniu už za menej ako 80 eur. Patrí do skupiny detských alebo jednoduchých kancelárskych stoličiek. Tieto modely budú vyhovovať tým, ktorí na stoličke nebudú tráviť viac ako 4 hodiny denne.

Kvalitnejšiu stoličku kúpite za viac ako 120 eur. Tu vyberajte podľa toho, koľko času budete stoličku používať. Za zlatú strednú cestu sú považované stoličky s cenou okolo 240 eur. Najkvalitnejšie stoličky vyjdú aj na 790 eur.

Porovnať ceny stoličiek

Otázky a odpovede

Aké sú najčastejšie používané materiály?

Polstrovanie tvorí kvalitný penový materiál, vyberať potom môžete povrchový materiál stoličky. To, aký materiál zvolíte, je skôr otázkou vkusu. Najčastejšie sa jedná o rôzne textílie, luxusné stoličky majú poťahy vyrobené z luxusnej kože.

Pri mnohých moderných stoličkách narazíte na elastickú sieťovinu. U materiálov sa zamerajte predovšetkým na priedušnosť a jednoduchú údržbu. Z hľadiska údržby oceníte snímateľné poťahy, ktoré budete môcť vyprať v práčke.

Aké kolieska zvoliť?

Kolieska sú ďalšou časťou, ktorá si zaslúži pozornosť. Zvoliť musíte predovšetkým tvrdosť koliesok. Tvrdé kolieska je možné používať v prípade kobercov a iných mäkkých povrchov. Mäkké kolieska môžete naopak umiestniť na tvrdú podlahu, ako drevo alebo dlažbu. Kúpiť môžete stoličku s univerzálnymi kolieskami. Tie majú tvrdý okraj a mäkký stred a použiť ich môžete na akýkoľvek povrch. Okrem koliesok je možné kúpiť stoličku s klzákmi.

Aká je nosnosť kancelárskych stoličiek?

Nosnosť stoličky je dôležitým parametrom, ktorý by ste nemali podceňovať. Najčastejšie sa nosnosť pohybuje v rozmedzí 70 – 180 kg.

Záver

Zlý výber kancelárskej stoličky znamená, že skôr alebo neskôr odídete z práce k lekárovi s boľavým chrbtom, natiahnutou krčnou chrbticou, s natiahnutými trapézovými svalmi poprípade s migrénou. Naopak výber správnej kancelárskej stoličky vedie k správnemu sedeniu, vďaka čomu predídete rôznym zdravotným problémom a komplikáciám.


Zdroje: www.alza.skwww.expedo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo