Invalidné vozíky

Invalidný vozík je pomôcka, ktorá má spríjemniť život osobám, ktorých pohyblivosť je obmedzená vplyvom úrazu alebo choroby. Invalidné vozíky majú množstvo podôb, ktoré sú prispôsobené veku i možnostiam pacienta.

V niektorých prípadoch prepláca invalidné vozíky poisťovňa, v tomto prípade však dostanete ten najjednoduchší a najlacnejší model, ktorý vám nemusí vyhovovať. Pokiaľ teda chcete, aby ste prežili život aj napriek svojmu obmedzeniu plnohodnotne, nevyhnete sa investícii do kvalitnejšieho vozíka.

S výberom invalidného vozíka určeného na každodenné používanie pomôže pacientom fyzioterapeut alebo lekár. Napriek tomu je však vhodné vedieť, s čím všetkým sa môžete pri výbere stretnúť a čo všetko treba zvážiť. Na výber máte z 2 typov ak dôležitým parametrom patrí výrobný materiál, veľkosť a šírka kolies alebo šírka sedadla. Praktický je rýchlospojka, vďaka ktorej vozík ľahko a rýchlo zložíte či rozložíte.

Pozrieť vozíky

Typy

Invalidné vozíky je možné rozdeliť do dvoch skupín v závislosti od spôsobu používania. Jednoduchšie a lacnejšie sú vozíky mechanické. Drahšie sú vozíky elektrické. To, aký vozík bude pre vás alebo vašich blízkych závisí aj od typu a rozsahu handicapu. Stretnúť sa môžete z rôznym postihnutím, každé z nich má vplyv na fyzickú zdatnosť a pohyblivosť.

Mechanický

Mechanický vozíček je zastúpený vo väčšom počte. Jeho prednosťou je menšia hmotnosť, väčšia mobilita a nižšia cena. Zložitejší môže byť spôsob ovládania, ktoré si vyžaduje zdravé a silné paže, alebo asistenciu druhej osoby. Tieto vozíky môžu byť v niektorých prípadoch hradené poisťovňou.

Mechanické vozíky sú k dostaniu v 3 podobách:

  • Základný – alebo aj skladací vozík je jedným z najjednoduchších a je vhodný skôr na občasné použitie. Ich prednosťou je skladnosť a nízka hmotnosť.
  • Športové – vozíky je možné používať aj v teréne.
  • Polohovateľný – sú určené menej pohyblivým a nepohyblivým pacientom. Tým poskytujú potrebnú a kvalitnú oporu.
  • Toaletná – kombinácia klasického vozíky a toalety. Pod sedadlom je umiestnené špeciálne vedro, do ktorého môže pacient vykonať potrebu. Tieto vozíky sú určené najmä starším ľuďom, ale aj rôzne postihnutým osobám.

Elektrický

Elektrický vozík je poháňaný akumulátor, vozík je spravidla ovládaný pomocou páčky. V prípade týchto vozíkov hrá dôležitú úlohu dojazd. Elektrické vozíky sú určené osobám, ktoré nie sú schopné na presun používať paže. Možno ho zaobstarať aj tým, ktorí ocenia pri presune voľnej ruky.

Elektrické vozíky nie sú spravidla hradené zdravotnou poisťovňou. Túto skutočnosť si však najskôr u svojej poisťovne overte, to čo platí jeden deň, nemusí platiť deň druhý. V každom prípade však musíte počítať s vyššou hmotnosťou vozíkov, ktorá môže byť až 100 kg, a tým aj zložitejším presunom. Vyššia je aj obstarávacia cena.

Materiál

Na hmotnosť a životnosť vozíka má vplyv výrobný materiál. Invalidný vozík je spravidla vyrobený v kombinácii s rôznymi materiálmi. Konštrukcia vozíka je najčastejšie hliníková, titánová alebo karbónová.

  • Hliník – tento materiál je ideálny na každodenné používanie vozíka. Hoci je vozík z hliníka o niečo ťažší, jeho veľkou prednosťou je dlhá životnosť a vyššia odolnosť. Pri týchto vozíkoch však musíte počítať s obmedzenou hmotnosťou, ktorá je do 100 kg. Prednosťou hliníka je aj nižšia obstarávacia cena.
  • Karbón – karbónové vozíky patria k tým najľahším, karbón je však krehký materiál, ktorý je viac náchylný na nárazy.
  • Titán – vozíky vyrobené z titánu patria k najťažším a majú nosnosť do 140 kg. Nevýhodou titánu rovnako ako karbónu je vyššia obstarávacia cena.

Kolesá

Invalidné vozíky majú 4 rôzne veľké a široké kolesá. To, aké veľké kolesá budete potrebovať, nezávisí iba na vašom vkuse, ale z veľkej časti na teréne, na ktorom sa budete bežne pohybovať.

Štandardná veľkosť zadných kolies je 24“, v prípade detí alebo menších osôb môžete kúpiť vozíky s kolesami o veľkosti 20“ alebo 22“. Predné kolieska sú menšie a dostupné sú veľkosti 200×50 mm, 175×40, 150×32 mm, 142×37 mm, 125×30 mm.

  • Širšie kolesá – bývajú často v kombinácii s odpruženým podvozkom a majú aj výraznejší behúň. Tieto bicykle sú vhodné aj do terénu a na nespevnené cesty. Vyhovovať tak budú skôr akčnejším jedincom, ktorí nemajú problém vyvinúť pri obsluhe mechanického vozíka väčšiu silu. Elektrické vozíky majú v prípade širších kolies výkonnejší motor.
  • Užšie kolesá – pokiaľ sa budete pohybovať iba po byte a občas vyjdete na spevnenú cestu, vystačíte si s užšími kolesami, ktoré majú jemnejší dezén.

Okrem šírky kolies môžete vyberať aj medzi materiálom:

  • Plné kolesá – nevyžadujú žiadnu údržbu a nemusíte sa obávať ich prepichnutia. Sú však vhodné skôr na spevnené cesty, jazda v teréne nebude nijako komfortná.
  • Pneumatické – sú pohodlnejšie vďaka odpruženiu, používať ich môžete aj v teréne. Vyžadujú však občasné dofúknutie a sú náchylné na prepichnutie.

Šírka a hĺbka sedu

Dôležitým parametrom je aj šírka sedu, ktorá je meraná v sede a to podľa šírky bokov. K výslednému číslu sú následne pripočítané 4 cm. Na každej strane by teda mala byť vôľa cca 2 cm. Najbežnejšia šírka vozíkov sa pohybuje v rozmedzí 43 – 51 cm. Vozík je však možné vozík prispôsobiť aj špecifickým požiadavkám užívateľa.

Hĺbka sedu určuje vzdialenosť medzi okrajom sedadla a chrbtovou opierkou. Priestor medzi podkolennou jamkou a predným okrajom sedla by mal byť aspoň 5 – 6 cm, čo zodpovedá šírke 4 prstov.

Príslušenstvo

K invalidným vozíkom je dostupné aj ďalšie príslušenstvo. Potrebný bezbariérový prístup zaistí gumová rampa. Pohodlnejšie sedenie budete mať vďaka penovej sedačke.

Menej pohyblivý pacienti môžu oceniť stabilizačné popruhy. Praktické sú rôzne tašky, ktoré je možné umiestniť do prednej časti pod sedadlo aj za vozík. V prípade dažďa sa môžete spoľahnúť na pláštenku alebo dáždnik. V zimnom období môžete vozík doplniť o minilyže.

Niektoré vozíky môžu byť doplnené aj o:

  • Sprievodnou brzdou – je vhodná v prípade, keď vozík ovláda druhá osoba
  • Stabilizačnými kolieskami – zabráni možnému preklopeniu vozíka
  • Nastaviteľné stúpačky – nohy je možné zdvihnúť do požadovaného uhla

Značka

Medzi výrobcov invalidných vozíkov patrí Eroute, Timago, Meyra a Antar.

Cena

Klasický mechanický vozík je možné kúpiť od 171 – 427 eur. Za túto cenu sú dostupné aj jednoduché toaletné vozíky. Odľahčené vozíky stoja od 340 – 637 eur.

Cena polohovateľných sa pohybuje okolo 637 eur. Ak máte na vozíky väčšie nároky, budete musieť investovať 853 a viac stoviek eur. Elektrické vozíky sú výrazne finančne náročnejšie. Za základné modely dáte cca 1 061 – 1 279 eur, moderný vozík však môže stáť 2 132 – 4 261 eur.

Pozrieť vozíky

Údržba

Každý vozík potrebuje pravidelnú údržbu. Pred jazdou sa odporúča skontrovať stav kolies aj bŕzd. V prípade znečistenia treba vozík umyť.

Neodporúča sa používať tlakovú umývačku, ktorá môže vyplaviť špeciálne mazivo v menej prístupných miestach. Vhodné nie sú ani žiadne agresívne čistiace prostriedky. Invalidné vozíky potrebujú čas od času nastaviť. Na tento účel je vhodné využiť služby patričných servisných oddelení.

Otázky a odpovede

Majú invalidné vozíky nejaké ďalšie možnosti?

Niektoré elektrické vozíky môžu byť opatrené nielen motorom ale aj vertikálnym zdvihom. Vďaka nemu sa môžu silnejšie osoby samostatne presunúť na lôžko.

Vertikálny zdvih však uľahčí prácu aj osobe, ktorá sa stará o menej pohyblivého užívateľa vozíka. V prípade mechanických vozíkov sú praktické výškovo nastaviteľné opierky chrbta. Vďaka rukovätiam sa potom bude vozík lepšie ovládať druhej asistenčnej osobe.

Ako vybrať invalidný vozík pre deti?

Invalidné vozíky pre deti sú špecificky prispôsobené požiadavkám malých pacientov. Tu je dôležité vozík vyskúšať a pochopiteľne dajte aj na radu ošetrujúceho lekára. Na pohodlné používanie by nemal byť vozík zbytočne veľký ani malý. Počítať tak musíte s jeho obmenou. Úplne zásadné sú nastaviteľné opierky lakťov a nôh.

V akom prípade preplatí vozík poisťovňa?

Aby bol vozík uhradený poisťovňou, musí byť predpísaný ošetrujúcim lekárom napríklad neurológom, rehabilitačným lekárom alebo ortopédom.

Potom musíte počkať na schválenie od revízneho lekára, ktorý pracuje pre vašu poisťovňu. Každý 5 rok by ste mali mať nárok na vozík mechanický. Takýto vozík je však aj naďalej majetkom poisťovne, ktorá rozhoduje o tom, či je vozík potrebný, alebo má byť naopak vrátený.

Záver

Pred kúpou invalidného vozíka dobre zvážte, kde všade budete vozík používať. V prípade interiérových vozíkov budete mať iné nároky ako pri bežne používaných modeloch. V prípade častého prevážania oceníte možnosť odobratia kolies. Pre športovcov sú najvhodnejšie tzv. aktívne vozíky, ktoré majú odľahčený rám.

Invalidný vozík by ste mali vždy nakupovať v špecializovanej predajni. Vhodné je, aby sa nákupu zúčastnila aj osoba, ktorá bude vozík používať. V predajni môžete vyskúšať rôzne modely a vybrať ten, ktorý splní vaše požiadavky najlepšie.

Podomné články, čo by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo