Horský bicykel je jednoznačne najobľúbenejšou kategóriou bicyklov, ktorá je jasnou voľbou najmä pre mladšie ročníky. Horský bicykel je konštruovaný tak, aby obstál pri jazde v miernom aj náročnejšom teréne. Horský bicykel má niekoľko rôznych podôb, pričom to pravé budete vyberať podľa toho, v akom teréne ste zvyknutí bežne jazdiť.
Horský alebo tiež MTB bicykel sa vyznačuje pevným rámom a kvalitným odpružením. Konštrukcia bicykla musí byť dostatočne odolná, aby jazdu v teréne ustála. O stabilitu bicyklu sa starajú aj široké plášte, k dispozícii máte kotúčové brzdy a niekoľko stupňov prevodov. Jedinou nevýhodou týchto bicyklov je vyššia hmotnosť a obstarávacia cena.
Horské bicykle sú v obchodoch rozdelené niekoľkými spôsobmi. V prvom rade môžete vyberať medzi dámskym a pánskym bicyklom. Ďalej sa kolesá delia s ohľadom na miesto používania. Posledné delenie je potom podľa odpruženia bicykla, okrem pevných je možné zakúpiť celoodpružený horský bicykel. V prvom rade teda budete musieť vybrať správny typ bicykla. Potom nasleduje voľba správnej veľkosti kolesa, tá sa odvíja od výšky postavy jazdca.
Zvoliť môžete aj výrobný materiál rámu a ďalších komponentov. Jednotlivé materiály sa líšia nielen cenou, ale aj odolnosťou, pevnosťou, hmotnosťou a pružnosťou. Vyberať koleso môžete aj s ohľadom na šírku plášťov, typu bŕzd či prevedenia riadidiel. O kvalite a dostupnosti náhradných dielov rozhoduje výrobca. A všetky parametre spoločne potom ovplyvnia obstarávaciu cenu.
Typy
Horský bicykel je často označovaný skratkou MTB v anglickom preklade mountain bike. Tieto bicykle sú všeobecne určené na jazdu v teréne. MTB kolesá sú však k dostaniu vo viacerých podobách, ten správny typ bicykla budete vyberať podľa toho, aký štýl jazdy preferujete. Jednotlivé rozdiely sa potom líšia nielen geometriou rámu, ale odlišnú podobu majú plášte, brzdy, vidlice aj ďalšie komponenty.
Univerzálné
Univerzálny horský bicykel je označený ako crosscountry horský bicykel a býva označený skratkou XC. Univerzálny bicykel je najobľúbenejším typom a je vhodný pre jazdu bežne členitým terénom. Jazdiť môžete po poľných aj lesných cestách, lúkach, ale aj cyklotrase. Univerzálne kolesá si vystačia s pevným hardtail rámom.
Na bicykli budete môcť zaujať vzpriamený posed, športovejšie typy však môžu siahnuť aj po závodnejšej verzii bicykla. V tomto prípade bude posed viac natiahnutý. Ani športový bicykel však nie je vhodný na skoky alebo zjazdy. Odpružená vidlica máva zdvih do 100 mm.
Traily
Trailové bicykle sú konštruované tak, aby ustáli jazdu na trailoch, teda lesných chodníkoch. Zvoliť môžete pevný aj celoodpružený bicykel. Ťažisko bicykla je bližšie k zadnému kolesu, čo vám zaistí komfortné zjazdy. Bicykel by mal byť doplnený o teleskopickú sedlovku, zdvih odpruženej vidlice by mal byť minimálne 120 mm.
Zjazdové
Downhill kolo využijete iba pri zjazdoch. Bicykel disponuje výnimočne odolným celoodpruženým rámom, vďaka ktorému bicykel ustojí aj náročnejšie skoky. Na downhill bicykli budete môcť jazdiť iba na špeciálnych tratiach alebo v bikeparku. Zdvih vidlice je okolo 200 mm a štandardom sú aj veľmi široké plášte. Nevýhodou je veľká hmotnosť bicykla, na kopec ich budete musieť vyviesť lanovkou.
Enduro
Horský enduro bicykel je vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa pohybujú v náročnom teréne. Na enduru alebo all mountain bicykli môžete zdolávať aj rôzne prekážky. Enduro bicykle sú celoodpružené a je možné s nimi absolvovať aj prudké zjazdy a skoky. Bicykel má naozaj silné plášte, ktoré vám zaručia potrebnú stabilitu. Vidlica má zdvih okolo 150 mm, a nebudete teda cítiť každý kameň. Enduro bicykel nie je ideálny na jazdu do kopca a nehodí sa ani na dlhšie vychádzky.
Rám
Horské bicykle môžu mať pevný alebo celoodpružený rám. Podobu rámu určuje z veľkej časti typ bicykla, v prípade niektorých horských bicyklov si môžete podobu rámu vybrať.
- Pevný hardtail rám – tieto kolesá majú odpruženú iba prednú vidlicu. Sú ideálne na jazdu bežne náročným terénom. Na pevnom bicykli sa môžete preháňať po lesných aj poľných cestách. Pevný horský bicykel môžete vyskúšať aj v náročnejšom teréne, jazda však nebude taká komfortná. Pevný bicykel sa všeobecne horšie ovláda a radí sa medzi pomalšie. Výhodou je nižšia hmotnosť aj obstarávacia cena.
- Celoodpružený full rám – horský bicykel má odpruženú zadnú aj prednú vidlicu. Celoodpružené bicykle uvítajú náročnejší cyklisti, ktorí sa bežne pohybujú v členitejšom teréne. Celoodpružené koleso sa bude rýchlo pohybovať aj v členitejšom teréne.
Veľkosť
Jazda na horskom bicykli musí byť komfortná, o to sa postará správne zvolená veľkosť. Veľkosť bicykla budete vyberať s ohľadom na výšku cyklistu. Veľkosť kolesa určuje veľkosť rámu a štandardne sa uvádza v palcoch. 1 palec má veľkosť 2,54 cm.
Každý výrobca má kolesá rozdelené podľa výšky do veľkostnej tabuľky. Z nej môžete pri výbere vychádzať. Informácie v tabuľke však berte skôr orientačne, oveľa lepšie je bicykel na predajni vyskúšať.
Druhou možnosťou je koleso vyberať podľa priemeru ráfika. Tu narazíte na veľkosti 26″, 27,5″ a 29″.
- 26″ – najmenšie sú bicykle s priemerom 26″. Ide o juniorský variant, ktorý často volia aj drobnejšie ženy. Malý bicykel bude pre drobnejšie postavy ľahšie ovládateľný, využijete ho však skôr v menej náročnom teréne.
- 27,5″ – táto veľkosť je univerzálna a hojne vyhľadávaná mužmi aj ženami. Hodí sa pri jazde terénom, ale aj pre zjazdy alebo freeride. Výhodou bicykla je veľká obratnosť. Tieto bicykle však nebudú vyhovovať cyklistom vyššej postavy.
- 29″ – najväčšie bicykle, ktoré bude vyhovovať všetkým milovníkom rýchlej a obratnej jazdy. Použiť ich môžete aj pri jazde na cyklotrase alebo asfalte, ale bicykel dobre zvládne aj väčšie nerovnosti. Nevýhodou veľkých kolies je horšia ovládateľnosť.
Materiál
Na výrobu horských bicyklov sa používa viac materiálov. Materiál ovplyvňuje nielen odolnosť, ale aj hmotnosť a obstarávaciu cenu bicykla.
- Oceľ – na horské bicykle z oceľovým rámom dnes narazíte skôr výnimočne. V minulosti sa jednalo o bežný materiál, dnes sa oceľ z dôvodu vysokej hmotnosti prakticky nepoužíva.
- Hliník – najčastejšie sú horské bicykle vyrobené z hliníka alebo rôznych hliníkových zliatin. Hliník je kvalitný a pevný materiál, ktorý sa vyznačuje nižšou hmotnosťou.
- Karbón – ešte lepšími vlastnosťami sa môžu pýšiť kolesá vyrobené z karbónu. Karbón je pevný, ale krehký materiál, ktorý je veľmi ľahký. Nevýhodou karbónových kolies je vyššia obstarávacia cena.
- Titan – tento materiál sa využíva iba pri drahých závodných bicykloch. Titán má rovnaké vlastnosti ako karbón, oproti nemu je však pevnejší.
Šírka plášťov
Horské bicykle sa líšia aj šírkou plášťov. Aj v ich prípade je rozhodujúce to, kde sa budete s bicyklom bežne pohybovať.
- Do 2,0″ – horský bicykel budete využívať na spevnených cestách alebo asfalte. Výhodou je nižšia hmotnosť, počítať musíte s nízkym valivým odporom.
- Od 2,1 – 2,3″ – kolesá s univerzálnou šírkou plášťov. Tieto plášte nájdete pri crosscountry bicyklov, ktoré sa budú využívať aj pri jazdni stredne ťažkým terénom.
- Od 2,4 – 3,0″ – najširšie plášte nájdete pri bicykloch určených na jazdu na trailoch, zjazdových bicykloch a tých, ktoré sú určené do najnáročnejších terénu. Široké plášte zaistia vysokú priľnavosť.
Vzorka
Okrem šírky môžete zvoliť aj vzorku plášťov. Na výber máte dve varianty.
- Jazda po ceste – na pevných komunikáciách je vhodnejší plášť husto pokrytý nízkymi špuntmi
- Jazda v teréne – viac sa hodia vysoké vzorky s medzerami
Prehadzovačka
Horské bicykle môžu byť vybavené klasickou alebo elektronickou prehadzovačkou. Klasická prehadzovačka je lacnejšia a prevody budete voliť podľa svojho uváženia. Elektronická prehadzovačka je drahšia a radí presne podľa náročnosti terénu.
Moderné horské bicykle ponúkajú na radenie iba jeden pastorok. Radiť budete môcť iba vzadu. Toto riešenie zabraňuje prípadnému kríženiu a pádu reťaze. Staršie typy kolies sú vybavené tzv. dvojplackom. Tú využijete najmä pri jazde na cestách.
Pedále
Horské bicykle môžu byť vybavené jedným z 3 typov pedálov.
- Klasické – jedná sa o základnú verziu pedálov, ktoré nemusia byť v teréne plne spoľahlivé. Noha môže z pedála pomerne ľahko zísť. Klasické pedále môžu byť vybavené z kovu alebo plastu a postačia skôr rekreačným cyklistom.
- Platforma – pedále disponujú väčšou základňou, ktorá je doplnená o piny, čo sú výstupky, ktoré zabraňujú skĺzavaniu nohy z pedála. Tieto pedále ponúka stredná trieda horských bicyklov. Nájdete ich na najobľúbenejších typoch bicyklov.
- Nášľapné – nároční jazdci budú potrebovať pedále nášľapné, ktoré sú s topánkou pevne spojené. Toto spojenie sa pozitívne prejavuje na stabilite aj efektivite šliapania.
Brzdy
Tiež brzdy sú parameter, ktorý je nutné pri výbere nepodceniť. Všeobecne je horský bicykel vybavený veľmi kvalitnými brzdami, ktoré vás v náročnom teréne podržia. Vyberať môžete medzi kolesom s véčkovými alebo kotúčovými brzdami. Obe varianty môžete ovládať pomocou lanka alebo hydraulicky.
- V – brzdy – jednoduchšie čeľusťové brzdy nájdete na lacnejších kolesách. Pre bežných jazdcov sú brzdy dostačujúce, s menšou účinnosťou však môžete počítať pri kontakte s vodou.
- Kotúčové brzdy – sú kvalitnejšie a teda aj bezpečnejšie, spoľahnúť sa na ne môžete za každého počasia. Kotúčové brzdy nájdete na drahších kolesách. Okrem vyššej obstarávacej ceny je ich nevýhodou náročnejšia údržba.
Značka
Výrobcov horských bicyklov je celý rad. Veľký výber rôznych modelov ponúka napríklad značka 4Ever, Amulet, Author, BMC, Apache, Cube, Dema, Kellys, Giant, Kona, Ghost a mnoho ďalších.
Cena
Rekreačný horský bicykel môžete mať aj za cenu okolo 300 eur. Do náročnejšieho terénu môžete vyraziť s bicyklom s cenou od 630 – 1 100 eur. Ak máte na horský bicykel ešte väčšie nároky, môže sa jeho cena vyšplhať až k 2 200 eur.
Otázky a odpovede
V čom sa líši pánsky horský bicykel od bicykla dámskeho?
Rozdielna je stavba bicykla a to hneď v niekoľkých typoch. Kolesá pre ženy majú kratší rám, ktorý bude umožňovať ľahšie nasadanie a vysadanie nižším ženským postavám.
Dámsky bicykel má širšie sedlo a naopak užšie a inak tvarované riadidlá, ktoré lepšie padnú do drobnejších dlaní. Nie každá žena však dámsku variantu preferuje, mnoho žien bez väčších problémov využíva pánsku verziu alebo zvolí unisex horský bicykel.
Aký horský bicykel pre deti?
Detský bicykel má do priemeru kolies 26″ štandardne podobu horského bicykla. Bicykel pre deti budete vyberať predovšetkým podľa výšky dieťaťa. S vekom sa líšia aj podoba a výbava bicykel. Za naozaj horské možno považovať bicykle s veľkosťou 20″, ktoré je už vybavené prednou aj zadnou brzdou na riadidlách a nechýba ani možnosť využívať prevody.
Aký môže mať horský bicykel riadidlá?
Horský bicykel môže disponovať rovnými alebo lomenými riadidlami. To aké riadidlá zvolíte ich skôr otázkou vkusu. Dôležité je, aby boli riadidlá opatrené povrchom, po ktorom vám nebudú kĺzať ruky. Výhodou je aj prevedenie, ktoré je schopné aspoň čiastočne tlmiť nárazy a vibrácie do rúk.
Záver
Horské bicykle sú medzi cyklistami veľmi populárne. Kúpiť môžete bicykel, ktorý urobí radosť nenáročným rekreačným cyklistom, milovníkom rýchlej športovej jazdy aj milovníkom adrenalínovej jazdy. Vhodný model tak vyberajte predovšetkým na základe vlastných ambícií. Horské bicykle sú na trhu zastúpené veľkým počtom, to správne by ste si mali ísť na predajňu vybrať osobne.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.mall.sk, www.najsport.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?