Horská slnka

Keď sa povie horské slnko, mnohým sa vybaví retro spotrebič, ktorý bol v 70. rokoch úplnou samozrejmosťou v takmer každej domácnosti. Horské slnko sa využívalo vo väčšine prípadov na opaľovanie tváre a často aj na opaľovanie detí. Dnes je možné tento výrobok vo vylepšenej podobe dostať aj pod pojmom tvárové solárium.

U jednotlivých výrobkov je uvedené, že horské slnko pozitívne prispieva k tvorbe vitamínu D. Toto zariadenie vyžaruje podobne ako slnko zložky UVA a UVB žiarenia, ktorý má na tvorbu vitamínu D pozitívny vplyv. Jednotliví odborníci, ktorí sa k často diskutovanému používaniu horského slnka vyjadrili, sa však vo svojich názoroch na používanie tohto výrobku líšia.

Jedni tvrdia, že horské slnko naozaj vitamín D tvorí a opaľovanie prirovnávajú k zimnému pobytu na slniečku. Iní naopak poukazujú viac na negatívny vplyv, ktoré také opaľovanie má. Podľa nich nie je vhodné vystavovať sa akémukoľvek UV žiareniu, pretože má veľký podiel na vznik melanómov.

Horské slnko rovnako ako solárium vyžarujú ultrafialové svetlo. Toto svetlo však môže byť vo veľkom množstve škodlivé a treba sa pred ním chrániť. Pri vysokej absorpcii svetla na pokožku môžu vznikať rôzne druhy rakoviny. Pri používaní horského slnka je nutné chrániť oči a nevystavovať sa žiareniu skôr, ako budete mať nasadené kvalitné slnečné okuliare. Opaľovanie bez okuliarov môže viesť k šedému zákalu alebo snežnej slepote.

Pozrieť horská slnka

Použitie

Pri čo najbezpečnejšom používaní horského slnka je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Pri aplikácii UV žiarenia je potrebné dodržiavať bezpečnú vzdialenosť. Tá sa pri jednotlivých výrobkoch líši v závislosti od výkonu a je udávaná v rozmedzí 15 cm až jedného metra od zdroja.

Nie je vhodné prístroj používať častejšie ako 2 za týždeň. A vždy je nutné chrániť oči kvalitnými okuliarmi, ktoré sa obvykle používajú v soláriách.

Na opaľovanie tváre a dekoltu si zvoľte výšku sedu tak, aby sa hlava nachádzala v hornej polovici ožarovacej plochy. Rovnomerného opaľovania celej tváre docielite ľahkým otočením hlavy na jednotlivé strany.

To koľko minút sa môžete UV žiareniu vystaviť je dané predovšetkým vašim typom pokožky. Nech už ale vaša pokožka na slnečné lúče reaguje akokoľvek, nemali by ste prvé slnenie vykonávať dlhšie ako 10 minút. Pokiaľ výrobca neuvádza inak, môžete sa inšpirovať nasledujúcim postupom.

Ak máte citlivú pleť a pri pobyte na slniečku sčerveniete, nemali by ste sa žiareniu vystavovať dlhšie ako 5 – 10 minút. Pokiaľ sa u vás začervenanie objavuje, ale podarí sa vám opáliť aj do hneda, môžete nechať lampu pôsobiť 10 – 20 minút.

V prípade, že na slniečku hnednete, ale predsa len sa u vás z času na čas objaví nejaké začervenanie, môžete sa opaľovať 20 – 30 minút.

Ak nemáte s opaľovaním žiadny problém a môžete sa chváliť bronzovou pleťou, môžete horské slnko používať až 30 minút, čo je najdlhšia možná doba, počas ktorej je možné prístroj nechať na pokožku pôsobiť.

Pozitívny vplyv

Horské slnko neslúži iba na celoročné opaľovanie. Pobyt na slnku má pozitívny vplyv na ľudskú psychiku a na celkové povzbudenie imunitného systému. Ak trpíte lupienkou alebo výrazným akné, môže vám byť terapia horským slnkom priamo odporučená vaším lekárom.

Slnečný svit má blahodarný vplyv na psychiku človeka. Ak trpíte najmä v zimných mesiacoch depresiami vplyvom nedostatku svetla, môže vám pomôcť horské slnko. Tento prístroj je odporúčaný aj pri ochorení SAD. Toto ochorenie sa prejavuje únavou a nedostatkom energie, kedy nezvládate často plniť ani základné činnosti.

Ďalším príznakom je neustály hlad a s ním spojené priberanie na váhe. Objavuje sa tiež zvýšená potreba spánku a problémy s komunikáciou av neposlednom rade depresia. Pravidelným používaním horského slnka potom môžete tieto príznaky výrazne znížiť alebo ich úplne odstrániť.

Horské slnko môžete čiastočne použiť aj na odstránené vírusov a baktérií v domácnosti. Ak pustíte napríklad horské slnko smerom k posteli, zbavíte sa okrem vírusov a baktérií aj roztočov.

Tieto lampy však nevytvoria sterilné prostredie, dokážu však počet baktérií výrazne obmedziť. Pokiaľ si budete priať vlastniť skutočne výkonného zabijaka vírusov, poobzerajte sa po nejakej vhodnej dezinfekčnej UVC lampe.

Parametre výberu

Horúce slnko nie sú vo svojej podstate žiadne zložité zariadenia. Pri výbere je možné zohľadniť iba niekoľko parametrov. Zo zdravotného hľadiska klaďte pri tomto výrobku dôraz predovšetkým na overeného výrobcu.

Hodiť sa vám môžu funkcie, ktorými spotrebič disponuje a to, akú plochu budete môcť ošetrovať, alebo opaľovať rozhodne veľkosť výrobku.

Výkon

Výkon je údaj, ktorý prináša informáciu o efektivite výrobku. Čím má prístroj vyšší výkon, tým väčšiu plochu vášho tela opáli. Okrem tváre to môže byť krk a dekolt. Horské svetlo určené na lokálne použitie majú výkon v 100-150 W. Výrobky s výkonom do 400 W môžete použiť na väčšiu plochu tela.

Ovládanie

Horské slnko sú vybavené otočnými kolieskami alebo je ich súčasťou niekoľko tlačidiel. Zapínajú sa väčšinou pomocou časovača, ktorým nastavíte dobu, počas ktorej chcete prístroj používať.

Po jej uplynutí sa prístroj sám vypne. Výhodou je aj to, pokiaľ prístroj umožňuje polohovanie a môžete ho tak nastaviť do polohy, ktorá vám bude vyhovovať.

Časovač

Horské slnko je často vybavené časovačom, ktorý prístroj po uplynutí nastaveného času vypne. Nemusíte sa teda báť, že sa budete slniť dlhú dobu a môžete sa oddávať relaxácii a odpočinku.

Pamäť

Jednou z funkcií, ktoré tento prístroj umožňuje je pamäťový záznam. Najčastejšie sa stretnete s rozsahom, kedy je prístroj schopný slúžiť rôznym potrebám až pre 4 osoby.

Nečakajte však žiadnu technickú vymoženosť, horské slnko je vybavené určitým počtom pamäťových gombíkov, pre každého používateľa je k dispozícii jeden gombík, ktorým si používateľ nastavuje počet opaľovania.

Farby trubíc

Väčšina horských slnkov vyžaruje modrú farbu svetla. Toto svetlo má upokojujúce účinky, môže znížiť krvný tlak a pulz a podporiť príjem kyslíka.

Niektoré horské slnko kombinujú 2 farby, prvá je už spomínaná modrá a druhá je ružová. Ružová je uvádzaná ako farba vzkriesenia a zrodu a môže pôsobiť aktivačne. Môže mať blahodarný vplyv na imunitný a obranný systém.

Hmotnosť a rozmery

Jednotlivé modely majú k dispozícii rôzny počet trubíc. Menšie prístroje využijete najmä na opaľovanie tváre, väčšie vám pomôžu opáliť aj dekolt, alebo ich môžete používať na iné časti tela.

Záleží teda na vás a vašich požiadavkách, ktoré na tento prístroj máte. Logické je, že čím väčšie má horské slnko rozmery, tým väčší vyžaduje priestor na uskladnenie.

Príslušenstvo

Lacné modely nemajú k dispozícii žiadne príslušenstvo, drahšie sú potom dodávané s ochrannými okuliarmi. Niekedy je potom horské slnko dostať s infračervenou lampou.

Tú môžete použiť pri prechladnutí, je vhodná pri svalových bolestiach. Pomáha s liečbou reumatizmu, ischiase, pri poraneniach alebo jazvách.

Značka

Horské slnko je výrobok, ktorý bude svojim svetlom pôsobiť na vašu pokožku a je teda zásadný, aby pochádzal od prevereného výrobcu. U kvalitných výrobcov máte istotu, že vás jeho používanie nijako neohrozí na zdraví.

Kvalitný výrobca by mal umožňovať dokúpiť aj nové svetelné trubice, ktoré je nutné občas podľa frekvencie používania prístroja vymeniť. Výhodou potom je, pokiaľ vám umožní zároveň odovzdať aj chybné trubice, ktoré je nutné zlikvidovať ekologicky. Kvalitné prístroje ponúkajú Efbe-Schott, Biostimul alebo Beurer.

Cena

Tento prístroj nepatrí k najlacnejším, možno ho kúpiť v rozmedzí od 129 – 427 eur. Tieto lacnejšie modely slúžia predovšetkým na opaľovanie tváre a dekoltu.

Ak chcete vlastniť väčšie typy domácich solárií, budete vyberať medzi výrobkami, ktorých cena sa môže šplhať k niekoľkými stovkami eur. Najlacnejšie prístroje majú menšie rozmery a výkon. Už aj tieto výrobky sú doplnené o časovač alebo pamäť. Možno ich zakúpiť od 129 – 214 eur.

Väčšie modely majú opaľovaciu plochu 40 x 60 cm a rozmer celého výrobku môže byť a hmotnosť vyššia ako 5 kg. Príkon je vyšší ako 400 W, ale ani pri týchto veľkých prístrojoch nečakajte žiadne funkcie navyše. Ich cena sa pohybuje od 255 – 427 eur.

Pozrieť horská slnka

Údržba

Horské slnko obvykle nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť okrem obvyklého čistenia za účelom zbavenia prachu. Pred každým čistením je potrebné prístroj vypnúť zo siete a nechať vychladnúť. Trubice aj reflektor čistite suchou handričkou.

Čas od času však možno bude treba vymeniť chybné trubice. Náhradné trubice je možné bežne zakúpiť. Chybné trubice je nevyhnutné zlikvidovať ekologicky, pretože obsahujú rôzne špecifické prímesi av žiadnom prípade nepatria do domáceho odpadu. Niekedy je možné chybné trubice odovzdať pri nákupe nových priamo u elektro predajcu, alebo v zbernom dvore.

Otázky a odpovede

Čo je snežná slepota?

Snežná slepota je stav, kedy pre bolesť nie ste schopní otvoriť oči. Bolesť môže byť taká veľká, že sú viečka kŕčovito stiahnuté a často je problém ich otvoriť aj pomocou prstov. Kvôli aplikácii tíšiace masti alebo kvapiek. Snežná slepota po čase odznieva bez následkov.

Niekedy sa však môže stať, že dôjde k infekčnému zápalu rohovky. Ten poznáte podľa rezania a výtoku z očí. Tento stav je nutné liečiť antibiotikami.

Ako často sa dá používať horské slnko?

Horúce slnko je často porovnávané so soláriom. Zatiaľ čo jedni ho neodporúčajú vôbec, iní ho naopak chvália pre jeho blahodárne účinky. Ako výrobcovia, tak odborníci sa väčšinou zhodnú na tom, že horské slnko je možné používať maximálne 2x týždenne po dobu 20 – 30 minút.

Je horské slnko vhodné pre všetkých?

Tento prístroj by nemali používať predovšetkým tehotné ženy. Výrobcovia potom prístroj neodporúčajú používať osobám, ktoré trpeli rakovinou kože, ďalej v prípade, že užívate lieky, ktoré zvyšujú kožu na UV žiarení, alebo ak máte na koži pigmentové škvrny.

Nevhodnými užívateľmi sú v tomto prípade aj osoby, ktoré sa nie sú schopní normálne opáliť. Títo jedinci by mali prípadné používanie radšej konzultovať so svojím lekárom.

Záver

Horské slnko vám môže poskytnúť mnoho blahodarných účinkov, najmä v zimných mesiacoch, kedy je slnečného žiarenia poskrovnu. Môže vám pomôcť s problematickou pleťou, pôsobí blahodárne na nervový systém.

Pokiaľ však čas strávený pred horským slnkom neodhadnete, môžete sa dočkať aj spálenín alebo si zarobiť na iné ochorenia. Preto neprekračujte dobu ani frekvenciu používania tohto výrobku.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo