Hokejové rukavice sú z jedným mnohých doplnkov, ktoré patria k hokejovej výstroji. Úlohou hokejových rukavíc je ochrániť ruky hráčov pred zimou aj možnými úrazmi, ktoré sú pri hraní hokeja pomerne bežné.
Výber rukavíc je pre mnohých jednoduchý. Stačí zájsť do obchodu a vyskúšať si rukavice, ktoré vás zaujmú designom a cenou. Ak medzi nimi nájdete rukavice, ktorých veľkosť vám bude vyhovovať, máte vyhrané. Aby ste však vybrali tie správne rukavice, mali by ste o tomto výrobku poznať aspoň niekoľko základných parametrov. Dôležitú úlohu zohrávajú rôzne ochranné prvky. Nemenej dôležitý je aj spôsob, akým je spracovaná časť dlane.
Porovnať ceny hokejových rukavíc
Typy
Rukavice pre hokejistu sú rozdelené do 3 skupín, podľa toho, ako sa mení hráčska úroveň. Svoje rukavice tak majú začiatočníci, pokročilí hráči aj profesionáli. Podľa toho, do akej kategórie rukavice spadajú, sa mení úroveň ochrany, ktoré rukavice rukám poskytnú. Ďalej sa líši aj ohybnosť palca, strih aj krytie jednotlivých prstov.
- Začiatočníci – rukavice určené začiatočníkom sú vyrobené z menej hutných materiálov. Vďaka tomu sú ľahké a oveľa ohybnejšie. Najväčšou prednosťou je pochopiteľne nízka obstarávacia cena.
- Pokročilí – pre tých, ktorí už majú s hokejom nejakú skúsenosť, teda pre pokročilých aj poloprofesionálov, je možné kúpiť rukavice, ktoré majú viac spevnenú časť dlane. Na výrobu sa používajú základné technológie, tie sa v pokročilejšej verzii používajú aj pri výrobe profesionálnych rukavíc. Od najlacnejších modelov sa líšia aj oveľa kvalitnejším vonkajším materiálom.
- Profesionáli – najlepší hráči budú potrebovať špičkové rukavice. Tie mávajú veľmi kvalitnú prešívanú dlaň, aj väčšie výstuhy na bokoch. Bežná je aj antibakteriálna podšívka a funkčné materiály, ktoré dokonale odvádzajú pot. Rukavice majú tiež lepšie delenú oblasť prstov. Bežné sú aj modely s trojdielnymi prstami, ktoré sa postarajú o úplnú kontrolou nad hokejkou.
Veľkosť
Veľkosť hokejových rukavíc je bežne udaná v palcoch. Jeden palec má dĺžku 2,54 cm.
Dĺžka sa meria od najdlhšieho prsta po spodnú manžetu rukavice.
Všeobecne sa rukavice pre hokejistu rozdeľujú do 3 skupín:
- Deti – pre deti sú určené rukavice s veľkosťou 8 a 9 palcov
- Juniorské – staršie deti alebo ženy budú potrebovať rukavice s veľkosťou 10 – 12 palcov
- Seniorské – dospelí mužskí hráči budú vyberať rukavice medzi veľkosťou 13 – 16 palcov
Toto delenie je pochopiteľne skôr orientačné a oveľa rozumnejšie je rukavice pred nákupom vyskúšať. Veľkostne vám rukavice môžu síce sadnúť, ale vyhovovať vám nemusí ich strih. Rovnako dôležitá ako veľkosť je aj pohodlie, ktoré v oblečenej rukavici budete cítiť. Rukavice by vám mali umožniť ľahké ohýbanie prstov a voľný by mal byť aj pohyb zápästia.
Okrem toho nájdete u jednotlivých výrobcov trochu iné veľkostné tabuľky, vďaka čomu sa výber môže skomplikovať.
Strih
Rovnako ako dĺžka je dôležitý strih. Vďaka dokonalému strihu budete mať lepší cit pri držaní hokejky, čo ovplyvní samotnú kvalitu hru. Podľa strihu sú hokejové rukavice rozdelené do jednotlivých kategórií na Nexus, Vapor alebo Supreme. Rukavice jednotlivých strihov padnú hráčom s dlhými prstami aj širokým zápästím.
- Supreme – vyznačujú sa tesným anatomickým strihom, vďaka ktorému rukavice dokonale kopírujú tvar rúk. Tento strih však nebude vyhovovať hráčom s nadštandardne širokou rukou. Tieto úzke rukavice ich budú skôr škrtiť, a nebudú nijako pohodlné.
- Vapor – tieto rukavice majú na rozdiel od rukavíc Supreme o niečo voľnejší skosený strih v oblasti prstov. Oblasť zápästia je aj naďalej užšia. Úzke zápästie zabráni nežiaducemu pohybu dopredu a dozadu.
- Nexus – rukavice voľnejšieho rovného strihu. Vďaka tomu majú prsty dostatok pohybu, rovnakú voľnosť má aj zápästie, čo je praktické pri strele švihom.
Materiál
Hokejové rukavice musia dokonale ochrániť celé ruky hráča. Z tohto dôvodu je nutné, aby bol na ich výrobu použitý skutočne kvalitný a odolný materiál. Vonkajšia časť rukavíc býva vyrobená z kože, ktorá by mala byť minimálne v oblasti dlane. Rovnako odolný by mal byť aj vonkajší materiál. Tu môžete voliť medzi syntetickou kožou a nylonom. Veľké množstvo rukavíc je však vyrobené v kombinácii oboch materiálov.
- Syntetická koža – pri výrobe pozvoľna nahrádza prírodnú kožu. Na rozdiel od prírodnej kože oveľa lepšie saje pot, vlhkosť aj vodu. Pritom však rukavice držia tvar a zostáva stále rovnako mäkká.
- Nylon – počítať musíte s kratšou životnosťou. Prednosťou nylonu je však veľmi dobrá priedušnosť, rukavice lepšie dýchajú.
Značka
Medzi najvýznamnejších výrobcov patrí Bauer. Tento výrobca je známy prakticky na celom svete a ponúka rukavice vo všetkých tvaroch. Práve podľa neho sa určujú strihy hokejových rukavíc. Medzi ďalších výrobcov, ktoré môžete zvoliť, patria CCM, Warrior, Sher-wood, Fisher, Knapper a ďalší.
Cena
Rukavice vhodné pre deti a amatérskych hráčov vyjdú na 26 – 52 eur. Ide o tie najmenej kvalitné výrobky, ktoré sú však na trhu zastúpené aj poprednými výrobcami. Kvalitnejšie amatérske rukavice možno kúpiť od 52 -70 eur.
Rukavice pre poloprofesionálov v najnižšej kvalite vyjdú od 70 – 94 eur. Za rukavice určené profesionálom môžete zaplatiť viac ako 129 eur.
Údržba
Obstaranie hokejových rukavíc je pomerne nákladná záležitosť, preto je nutné sa o ne naučiť správne starať. Vďaka správnej údržbe predĺžite ich životnosť. Ušpinené rukavice možno prať v práčke pri teplote 40 °C. Prať v práčke je možné však iba rukavice vyrobené z umelých materiálov. Rukavice vyrobené z prírodnej kože je možné prať iba v ruke.
Mokré rukavice nie je možné sušiť v sušičke a pokladať by ste ich nemali ani na ústredné kúrenie. Na sušenie je možné použiť iba sušiak na bielizeň, ktorý ako jediný zaručí, že povrch rukavíc nepopraská. Riadne vysušiť je nutné rukavice aj po každom tréningu, kedy sú nasiaknuté vlhkosťou.
Porovnať ceny hokejových rukavíc
Otázky a odpovede
Aká dôležitá je u rukavice oblasť dlane?
Dlaň je najviac namáhaná časť. Práve oblasť dlane tak prechádza stále novými výrobnými procesmi. Vďaka tomu nájdete naozaj mnoho prevedení tejto časti. Okrem vyhotovenia sa líši aj výrobný materiál. Na výrobu tejto časti sa používa lycra, clarino nash a mnoho iných materiálov. Profesionálne rukavice majú dlane vylepšené ďalšími spevňujúcimi materiálmi, ktoré zabránia skorému predreniu.
Akú ochranu poskytuje rukavice prstom?
Kvalita sa mení s tým, do akej kategórie rukavice spadajú. Čím viac ste ochotní za rukavice zaplatiť, tým dômyselnejší bude aj materiál penových chráničov. Profesionálne rukavice majú kvalitné vystuženie a bežná je aj bočná ochrana prstov.
Okrem toho sa líšia aj delenie prstov. Drahšie rukavice bývajú trojdielne, v prípade lacnejších rukavíc je oddelený palec a často aj ukazovák. Pri hre sú časté úrazy palca, preto sa odporúča dbať na to, aby bola rukavica v tomto mieste doplnená o pevnú výstuhu. Tá palcovi nedovolí ohnúť sa smerom od dlane.
Akú zvoliť manžetu?
Dnešné hokejové rukavice mávajú skôr krátke manžety. Kratšie manžety nechránia tak dobre zápästie a predlaktia, avšak poskytuje hráčovi väčšiu mobilitu pri pohybe. Ruka oblečená v krátkej rukavici môže viac lákať na kosenie hokejkou, obnažená časť ruky sa môže dostať do kontaktu s pukom či nožom korčule. Ak chcete možnosť takýchto úrazov čo najviac eliminovať, odporúča sa prikúpiť chránič lakťa s dlhšou ochranou predlaktia.
Koľko dielikov by mali mať prsty rukavíc?
Kúpiť je možné rukavice s dvoma aj tromi dielmi pre prsty. Lepšia pohyblivosť ponúka rukavice s tromi dielikmi. Trojdielne rukavice ponúkajú skôr profesionálny rad, amatéri a poloprofesionáli si zahrajú skôr v dvojdielnych rukaviciach.
Záver
Hokejové rukavice majú ochrániť každú časť ruky hráča. Každá rukavica musí byť vyrobená z kvalitných vonkajších aj vnútorných materiálov. Rukavice pre začiatočníkov majú ohybnú, ľahkú konštrukciu. Hokejové rukavice určené pokročilým aj poloprofesionálnym hráčom ponúkajú väčšiu ochranu v oblasti dlane aj prstov.
Na výrobu profesionálnych rukavíc sa používajú špičkové materiály a rukavice vás ochránia aj pred pukom letiacou rýchlosťou 150 km/hod. Svoju úlohu zohráva aj výrobca, rukavice značky Bauer sú užšie a mávajú dlhšiu manžetu. Warrior potom ponúka širšie rukavice s kratšou manžetou. Pozornosť venujte aj materiálu, rukavice vyrobené zo syntetickej kože ponúkajú väčšiu odolnosť. Nylónové rukavice sú zase priedušnejšie.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.hokejovekorcule.sk, www.b-hokej.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?