Ľadový hokej je veľmi obľúbená hra u detí aj dospelých. Popularitu tomuto športu prinášajú najmä naši najúspešnejší hokejoví hráči, ktorí hrajú v najznámejších hokejových kluboch po celom svete. Obľuba tohto športu rastie pochopiteľne aj s úspechmi, ktoré naši profesionálni hráči dosahujú na majstrovských stretnutiach.
Každý začínajúci hráč potrebuje správnu hokejovú výstroj, k tomu vôbec najhlavnejšiemu patrí pochopiteľne hokejka. Medzi hlavné parametre, ktoré by vás mali pri výbere hokejky zaujímať je použitý materiál, dĺžka hokejky a tvrdosť sú parametre, ktoré úzko súvisia s vekom hráča. A na koniec je to výber strany a zahnutie čepele. Trochu iné parametre budete sledovať pri výbere brankárskej hokejky.
Materiál
V súčasnej dobe sa na výrobu hokejových hokejok používa drevo alebo kompozitový materiál. Hokejky vyrobené z oboch materiálov je možné skrátiť, kompozitové hokejky môžete tiež predĺžiť pomocou nástavca.
- Drevo – hokejky vyrobené z dreva sú lacnejšie, nevýhodou je však ich vyššia hmotnosť. Sú určené skôr rekreačným hráčom, ktorí si zahrajú hokej iba pre zábavu. Tieto hokejky sa častejšie kupujú detským hráčom.
- Kompozit – sa používa na výrobu ľahších, pružnejších a drahších hokejok. Naraziť môžete na rôzne kvalitné hokejky, ktoré splnia očakávania začínajúcich hráčov i profesionálov. Hoci je ich cena vyššia, patria kompozitové hokejky k obľúbenejším.
Tvar
Medzi jeden z najdôležitejších parametrov je tvar, v tomto prípade skôr zahnutie hokejky. Zahnutie súvisí s tým, akým spôsobom budete hokejku držať. Svoje hokejky majú praváci a svoje naopak ľaváci.
- Ľaváci – pri držaní hokejky je ľavá ruka v spodnej časti hokejky
- Praváci – pri držaní hokejky je pravá ruka v spodnej časti hokejky
Tvrdosť
Tvrdosť hokejky je označená ako FLEX. Tvrdosť by ste mali vyberať podľa výšky a hmotnosti hráča. Každý hráč však preferuje niečo iné a zvoliť tak pochopiteľne môže tvrdosť aj podľa svojich potrieb. Pokiaľ vyberáte prvú hokejku, je odporúčanie nasledovné:
- FLEX 75 – hokejka vhodná pre väčšie deti vo veku 13 – 16 rokov, výška od 145 – 170 cm, hmotnosť od 63 – 72 kg
- FLEX 77 – hokejka vhodná pre hráčov 14+, výška od 165 – 180 cm, hmotnosť od 63 – 76,5 kg
- FLEX 87 – hokejka vhodná pre hráčov 14+ výška od 167,5 – 185,5 cm, hmotnosť od 72 – 85,5kg
- FLEX 95 – hokejka vhodná pre hráčov 14+, výška od 170 – 188 cm, hmotnosť od 79 – 92 kg
- FLEX 102 – hokejka vhodná pre hráčov 14+, výška od 175 – 190,5 cm, hmotnosť od 85,5 – 99kg
- FLEX 112 – hokejka vhodná pre hráčov 14+, výška od 180 a viac cm, hmotnosť od 94,5 kg
Dĺžka
S FLEXOM úzko súvisí aj dĺžka hokejky. Pri vyberaní správnej dĺžky sú orientačnými bodmi brada a nos hráča. Pokiaľ budete hokejku vyberať bez korčulí, mala by siahať do výšky nosa, po nasadení korčulí by mala siahať po bradu hráča.
Ani tento parameter však nie je nutné striktne dodržiavať, pretože niektorí hráči preferujú hokejky skôr dlhšie, zatiaľ čo iní skôr kratšie. Dlhšie hokejky častejšie volia obrancovia, ktorí potrebujú byť pri efektívnej pri obrannej hre v rohoch a mali dlhšiu palicu pri vypichovaní kotúča.
Bod ohybu
Je označovaný ako Kick point, ktorý riešia skôr profesionálni hráči. Tu narazíte hneď na niekoľko označení, pretože každý výrobca udáva iné označenie.
BAUER
Najobľúbenejšie hokejky majú označenie P92, druhým najžiadanejším je označenie P28, toto zahnutie sa vyznačuje viac zatočenou špičkou, ktorá vám umožní ľahšiu streľbu smerom nahor.
CCM
Najobľúbenejšie hokejky majú označenie P29, toto zahnutie je totožné so zahnutím P92 u značky BAUER. P28 je totožné so zahnutím P28 pri značke BAUER. P90 je pomerne nový tvar, jedná sa o kompromis medzi zahnutím P29 a P28. Výhodou zahnutia je lepšie držanie na ľade a čepeľ je o cca 2 – 3 cm dlhšia ao cca 2 mm vyššia.
Golmanka
Pri výbere hokejky pre brankára budete zohľadňovať trochu iné parametre. Tu zohráva hlavnú úlohu gard, dĺžka príložníka, záhyb a pochopiteľne materiál.
- Gard – líši sa podľa toho, či je brankár ľavák alebo pravák. Pravák drží v ľavej ruke lapačku, vyrážačku a palicu drží v pravej ruke. U ľaváka je to presne naopak.
- Príložník – súčasťou gólmanky je príložník, jedná sa o rozšírenú spodnú časť palice bez čepele. Zvoliť správnu dĺžku príložníka je veľmi dôležité, pretože zásadne ovplyvňuje samotnú hru. Správnu dĺžku spoznáte najlepšie na ľade, kedy zaujmete brankársky postoj.
Dôležité je najmä postavenie rúk, pri komfortnom položení rúk by nemala byť palicu veľmi vpredu a mala by byť celou plochou na ľade. Pri rozkľaku, kedy sú ruky pred telom, musí byť palicu celou plochou na ľade, ale nemala by byť príliš ďaleko pred betónmi.
- Záhyb – tento parameter nie je pri gólmanke taký dôležitý, ako pri bežnej hráčskej hokejke. Zahnutejšia hokejka vám umožní vyhodiť puk do väčšej vzdialenosti, s rovnejšou hokejkou je dlhé vyhodenie tiež možné, ale oveľa ťažšie. Rovnejšie hokejka vám neumožní vyhodiť puk vzduchom.
- Materiál – na výrobu brankárskych hokejok sa používajú 3 materiály, kompozit, drevo a pena.
- Kompozit – materiál sme už popísali vyššie, aj tu hrá najväčšiu výhodu nízka hmotnosť a vysoká tvrdosť čepele, ktorú si hokejka udrží dlhú dobu.
- Pena – z peny je vyrobená čepeľ a príložník, horná časť hokejky je drevená. Výhodou penových hokejok je dlhšia životnosť, nevýhodou je vyššia hmotnosť a rýchlejšie zmäknutie čepele.
- Drevo – používa sa iba na výrobu nekvalitných rekreačných alebo detských hokejok. Ich najväčšou nevýhodou je vysoká hmotnosť.
Príslušenstvo
Ku každej hokejke by ste si nemali zabudnúť prikúpiť hokejovú pásku. Tá je k dostaniu v rôznych farbách aj šírkach. Hokejová páska hokejku nielen ozdobí, ale predovšetkým ochráni a tým aj predĺži životnosť hokejky. Farebná páska je schopná na prvý pohľad zaujať nielen diváka, ale predovšetkým brankára.
Hokejovou páskou sa omotáva čepeľ a to smerom od pätky alebo špičky. Presný postup nie je jasne určený, každý preferuje iný spôsob. Vo finále by mala byť základom kvalitne omotaná hokejka.
Značka
Medzi najkvalitnejšie a zároveň najobľúbenejšie hokejky patria výrobky značky Bauer a CCM. U týchto výrobcov sú zastúpené hokejky všetkých cenových kategórií, na svoje si prídu amatéri aj profesionálni hráči. Medzi ďalších výrobcov parí Acra, Bohemia, Sulov, Knapper, Fischer a mnoho ďalších.
Cena
Cenu hokejky určuje predovšetkým úroveň hráča. Amatéri, ktorí si hokej zahrajú na rybníku, nepotrebujú nijako kvalitné palice. Vystačiť si môžu s najlacnejšími kompozitovými, ale aj drevenými hokejkami. Najlacnejšie detské hokejky možno kúpiť od 6 – 13 eur, hokejka pre dospelého vyjde na 26 – 30 eur.
Od 43 eur už nájdete iba kompozitové hokejky určené skôr pre príležitostných hráčov. Zastúpené sú hokejky pre bežných hráčov aj gólmanov. Od 64 – 129 eur je možné kúpiť oveľa kvalitnejšie hokejky popredných výrobcov. Tieto modely budú pre hráčov na amatérskej úrovni úplne dostačujúce. Profesionáli potom budú vyberať ešte kvalitnejšie a drahšie hokejky.
Otázky a odpovede
Je možné hokejku výškovo prispôsobiť?
Hoci sú na trhu zastúpené hokejky niekoľkých veľkostí, môžete hokejovú hokejku podľa potreby skrátiť. Túto úpravu je možné použiť na drevených aj kompozitových hokejkách.
Kvalitná hokejka by mala mať vyznačené miesta, kde je možné hokejku odrezať. Pri skrátení hokejovej hokejky dôjde k zvýšeniu FLEXU a teda aj tvrdosti hokejky. V prípade, keď budete naopak potrebovať kompozitovú hokejku pomocou nástavca predĺžiť, dôjde k zníženiu tvrdosti.
Ako vybrať detskú hokejku?
Hokejky sú na trhu rozdelené aj podľa veku. Všeobecne sa odporúča zaobstarať deťom hokejku s čo najnižšou tvrdosťou v závislosti na výške dieťaťa. Odporúčaná výška by mala byť vyznačená na každej hokejke. Všeobecne majú detské hokejky menšiu čepeľ a sú užšie do ruky. Hokejky pre starších hráčov bývajú tvrdšie a majú dlhšie čepele.
Aký dôležitý je príložník?
Príložník je rozšírená časť brankárskej hokejky, ktorý veľmi ovplyvňuje postoj, rozkľak aj držanie rúk. Výberu správnej dĺžky príložníka je potrebné venovať potrebnú pozornosť, pretože túto časť nie je možné nijako upraviť. Správnu dĺžku príložníka spoznáte najlepšie pri vyskúšaní hokejky na ľade.
Záver
Výber hokejky je vecou veľmi individuálny. Prihliadnuť by ste mali na tvrdosť, tvar záhybu a dĺžku hokejky. Iné parametre je potrebné sledovať pri výbere gólmanskej hokejky. Tu zohráva veľmi dôležitú úlohu dĺžka príložníka. Aj pre amatérskych hráčov sú vhodnejšie ľahšie kompozitové hokejky, ktorých najväčšou prednosťou je nízka hmotnosť.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Stolné hokeje
- Hokejové puky
- Hokejové tašky
- Hokejové prilby
- Hokejové rukavice
- Hokejové nohavice
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?