Hobľovačky s prieťahom

Hobľovačky s prieťahom je základným nástrojom každej stolárskej a domácej dielne. Pomocou tohto stroja môžete ľahko a rýchlo vyrovnať plochy štvorcov a dosiek. Vďaka rotujúcim nožom upravuje hoblík s rozpätím hrany dreveného materiálu presne a rovnomerne. Do dielne si môžete zaobstarať malý stolový hoblík na opracovanie menších drevených dosiek, profesionáli budú potrebovať stacionárny hoblík na každodennú prácu.

Na trhu sú k dispozícii hobľovačky, ktoré sa nazývajú aj porovnávacie hobľovačky. Hoblík je schopný opracovať materiál len na spodnej strane. Môžete ho použiť na porovnanie hrán a povrchov. Preťahovacia frézka alebo tiež hrúbkovacia frézka odstraňuje materiál z hornej strany. Pomocou neho môžete nastaviť hrúbku. Hobľovačka s preťahovačom je kombináciou oboch týchto strojov, odstraňuje materiál zo spodnej a hornej strany.

Oba typy hoblíkov sú funkčne porovnateľné a vyberiete si ich na základe rovnakých parametrov. Najdôležitejšou vecou, ktorá určuje kvalitu výrobku, je v tomto prípade výkon. Z hľadiska užívateľského komfortu vás bude zaujímať počet otáčok, výška zdvihu a šírka natiahnutia, úber materiálu a príslušenstvo. Dôležitými parametrami sú aj hmotnosť a spôsob napájania. Spoľahlivý výrobca zabezpečí kvalitu a bezproblémovú prevádzku stroja a veľmi dôležitá je aj kúpna cena.

Porovnanie cien hobľoviek

Typy

Strečingové stroje sa delia do dvoch základných skupín podľa veľkosti stroja.

Stolový hoblík s preťahovačom

Stolový alebo prenosný hoblík je stroj, ktorý dobre poslúži hobby a poloprofesionálnym stolárom a domácim majstrom. Z funkčného hľadiska nie je stolový hoblík o nič horší ako veľký stacionárny preťahovací stroj.

Vzhľadom na jej oveľa menšie rozmery ju však využijete len na opracovanie menších drevených štvorcov alebo dosiek. Výhodou hoblíka je jeho nižšia hmotnosť, ktorá vám umožní prenášať ho podľa potreby, a jeho cenová dostupnosť.

Stacionárny hoblík s naťahovaním

Veľký a ťažký hoblík, ktorý používajú profesionáli pri svojej každodennej práci. Ide o veľmi výkonné a ťažké stroje vyrobené z kvalitných materiálov.

Súčasťou hoblíka je veľký robustný liatinový stôl, ktorý umožňuje obrábať aj veľké drevené trámy a dosky. Hmotnosť týchto hoblíkov môže byť viac ako 200 kg, pre tento stroj budete musieť vyhradiť aj dostatočne veľký priestor a budete musieť počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Otáčky

Počet otáčok závisí aj od veľkosti stroja. Menšie hobby a poloprofesionálne hoblíky majú zvyčajne okolo 8 000 otáčok za minútu. Veľké profesionálne hoblíky majú nižšie otáčky, približne 5 000 ot/min.

Odstraňovanie materiálu

Tento parameter udáva, koľko materiálu je hoblík schopný odstrániť pri jednom prejazde. Rýchlosť úberu materiálu by mala byť nastaviteľná v určitom rozsahu pre každý kvalitný naťahovací stroj. V tomto prípade sa odstránenie pohybuje v rozmedzí 1 – 3 mm pre hobby aj profesionálne stroje. Vo väčšine prípadov je však úber materiálu maximálne 2 mm.

Šírka záberu

Veľmi dôležitý parameter, ktorý udáva, aký široký štvorec je možné opracovať pomocou rozťahovacieho hoblíka. Pri výbere venujte tomuto parametru osobitnú pozornosť. Musíte vopred presne vedieť, na čo chcete hoblík používať.

  • Hobby – menšie hoblíky zvyčajne umožňujú opracovať menší materiál, šírka hobľovacích valcov je zvyčajne okolo 20 cm.
  • Profesionálne – veľké hoblíky zvládajú veľké konštrukcie vhodné napr. na drevostavby a šírka záberu je oveľa väčšia.

Výška natiahnutia

Opäť ide o nastaviteľný parameter, ktorý určuje maximálnu výšku spracovávaného materiálu. Pri menších stolových hoblíkoch môžete zvyčajne nastaviť predĺženie od 10 do 120 mm. Profesionálne hoblíky s nadstavcom majú výšku nadstavca 200 mm alebo viac.

Výkon

Každý hoblík obsahuje elektromotor s rôznym výkonom. Menej výkonné sú, samozrejme, malé stolové hoblíky s naťahovaním, oveľa výkonnejšie sú profesionálne stacionárne hoblíky s naťahovaním.

Hobby stolové hoblíky s hmotnosťou do 30 kg majú spravidla výkon 1 200 – 1 800 W. Takéto hoblíky sú dostatočne výkonné na dokonalé spracovanie akéhokoľvek menšieho materiálu.
Profesionálne – stacionárne preťahovacie stroje majú výkon 2 000 W alebo viac.

Napájanie

Ako už bolo spomenuté, elektromotor je súčasťou hoblíka s preťahovačom. Spôsob napájania je pre oba typy odlišný:

Stolový hoblík s odporom – tieto malé hoblíky majú jednofázový motor a napätie 230 V. Pri menej výkonných hoblíkoch môžete očakávať:

  • Jednoduchý a ľahko prenosný dizajn, ktorý nie je náročný na skladovanie
  • Nižší štartovací krútiaci moment a účinnosť
  • Nižší účinník

Profesionálne – výkonnejšie hoblíky majú trojfázový motor a napätie 400 V. Výkonnejšie hoblíky ponúkajú:

  • Vysoká účinnosť a účinník
  • Vysoký štartovací moment
  • Robustnejší a komplexnejší dizajn

Čepele

Materiál sa reže pomocou hobľovacích nožov. Hobby stroje majú zvyčajne 2 – 3 nože, väčšie hoblíky majú 3 – 4 nože. Nože sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré určujú kvalitu opracovania a životnosť samotného noža.

  • TCT/HM – tieto nože sa môžu používať na opracovanie tvrdého dreva. Sú vyrobené zo spekaného karbidu. Pri týchto nožoch sa môžete spoľahnúť na dlhú životnosť.
  • HLS, DS – sú vhodné na prácu s mäkkým drevom, sú vyrobené z rýchloreznej ocele.
  • HSS – nože najvyššej kvality sú ideálne aj na prácu so surovým drevom alebo exotickými drevinami. Sú vyrobené z kvalitnej ocele a sú veľmi odolné voči otupeniu.

Príslušenstvo

K malým a veľkým hoblíkom si môžete dokúpiť ďalšie príslušenstvo:

  • Hobľovacie nože – hobľovacie nože sú bežne dostupné. Ich cena nie je malá a v prípade, že nôž pri práci nepoškodíte, môžete ho po správnom nabrúsení používať opakovane.
  • Pás – ide o veľmi náročný spotrebný materiál, ktorý budete musieť pravidelne dopĺňať podľa potreby. Podávací pás sa stará nielen o samotné preťahovanie, ale poháňa aj valec.
  • Zarážka nožov – pomocou magnetickej zarážky môžete nastaviť nože hoblíka do požadovanej polohy.
  • Polohovacie pravítko – umožňuje nastaviť požadovaný uhol okraja spracovávaného materiálu.

Značka

Medzi popredných výrobcov patria Scheppach, Holzstar, Roxta, Proma, Holzmanna DeWalt

Cena

Kúpa hoblíka je významnou investíciou. Na tomto stroji sa však neoplatí šetriť; mali by ste si priplatiť za kvalitný hoblík s ťahom. Najlacnejšie hoblíky s odporom sa dajú kúpiť za menej ako 400 eur. Pri týchto strojoch sa zamerajte na výkon a kvalitného výrobcu.

Stolový hoblík s vlekom si môžete kúpiť za 400 – 590 eur Drahšie stroje už možno považovať za poloprofesionálne alebo profesionálne. Cena stacionárnych hoblíkov s rozpätím začína približne na 1 180 eur.

Porovnanie cien hobľoviek

Otázky a odpovede

Aká je hmotnosť hoblíka s odporom?

Hmotnosť samozrejme súvisí s veľkosťou stroja. Menšie hoblíky zvyčajne vážia od 30 do 50 kg. Na druhej strane veľké stacionárne hoblíky môžu vážiť niekoľko stoviek kilogramov.

Môže sa hoblík používať s odsávaním?

Odsávanie sa považuje za kľúčové príslušenstvo, ktoré zabezpečí dlhšiu životnosť a bezproblémovú prevádzku stroja. Ak odsávanie nie je zahrnuté, stroj sa môže veľmi rýchlo upchať.

Odsávač bude mať pozitívny vplyv aj na vaše zdravie, pretože vďaka nemu nebudete vdychovať jemný prach a odpad. Preto si vždy vyberajte hoblík, ktorý vám umožní používať odsávanie.

Ako si vybrať výkonný hoblík?

Výkon je jedným z najdôležitejších parametrov. Základné sú stroje s výkonom do 1 200 W. S týmito hoblíkmi s rozťahovaním môžete opracovávať menšie kusy mäkkého dreva. Stroje s výkonom 1 500 W alebo viac sú oveľa lepšie. Profesionálne stroje majú výkon viac ako 2 000 wattov.

Záver

Do domácej dielne si môžete zaobstarať stolový hoblík s ťahom, ktorý by mal mať výkon okolo 1 500 W. Vyberte si stroj, ktorý umožňuje pripojenie odsávania hoblín a prachu. Väčšina hoblíkov má na tento účel odsávacie nadstavce, takže si budete musieť kúpiť externý odsávač.

Predlžovacie hoblíky sú pomerne hlučné stroje s hlučnosťou až 100 dB, čo je porovnateľné s hlučnosťou motorovej píly. Na to treba myslieť aj vtedy, ak si kupujete hoblík napríklad do bytového domu. Pri práci s hoblíkom nezabudnite používať ochranné pomôcky, ako sú ochranné okuliare alebo slúchadlá proti hluku.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo