Herné stoličky

Herná stolička je vo svojej podstate podobné zariadenie ako klasická kancelárska stolička. Úlohou tohto výrobku je predovšetkým spríjemnenie času, ktorý strávite pred počítačom. Vďaka svojmu tvaru a prevedeniu vás pri hre alebo práci na počítači nebudú bolieť chrbát ani krk a príjemné bude aj samotné sedenie.

Pri výbere vhodnej hernej stoličky je potrebné zohľadniť niekoľko parametrov. Medzi ne patrí konštrukcia stoličky, použité materiály, dostupné funkcie a zaujímať vás bude hlavne cena. Cena hernej stoličky sa pohybuje v rozmedzí 3 – 20 000 Sk, čo je pomerne vysoká investícia.

A je teda na zvážení každého, či túto stoličku naozaj plne využije. Investícia sa vyplatí najmä tým používateľom, ktorí pri počítači denne strávia značnú časť dňa. Príležitostní hráči alebo tí, ktorí pred počítačom strávia len menšie množstvo času, si vystačia s lepšou kancelárskou stoličkou.

Pokiaľ sa rozhodnete, že sa vám investícia do hernej stoličky oplatí, bude stáť pred rozhodnutím, aká stolička bude pre vás to pravé. Herné stoličky ponúkajú mnoho funkcií a je možné ich kúpiť v niekoľkých veľkostiach i tvaroch.

Porovnať ceny stoličiek

Komfort

Pokiaľ kupujete hernú stoličku, znamená to, že hraním hier strávite naozaj veľké množstvo času. Potom sa treba zamerať predovšetkým na komfort, ktorý jednotlivé modely prinášajú. Aby bol zážitok z hry naozaj veľký, musí byť stolička pohodlná aj funkčná.

Herné stoličky by mali pre pohodlné sedenie obopínať telo a ani po niekoľkých hodinách sedenia by vás nemal bolieť chrbát, krk a nemali by ste cítiť ani bolesť zadku. Kreslo by teda malo mať bedrové výstuže a nastaviteľnú bedrovú opierku.

Pre komfort krku aj chrbtice je vhodný nastaviteľný podhlavník. Podhlavníky môžu mať rôzny tvar, ten však nie je úplne tým najdôležitejším. Dôležitá je najmä možnosť podhlavníka nastaviť alebo úplne odstrániť.

Pri dlhodobom sedení sa vám môže hodiť aj možnosť sklopenia sedadla až do uhla 150 °. Najdrahšie stoličky umožňujú taktiež nastavovať opierky na nohy.

Výplňou kvalitných herných stoličiek je pena, ktorá sa nachádza vo všetkých polstrovaných častiach. Ponúka väčšiu hustotu ako molitanové výplne, ktoré sa môžu časom presedieť. Vďaka pene sa tiež nebude pri sedení tak potiť.

Mechanika

Mechanika je dôležitá pri všetkých typoch stoličiek. Pomocou nej je možné ovládať zdvih stoličky aj sedák s operadlom. To aký typ mechaniky zvolíte, bude mať zásadný vplyv na komfort sedenia, ktorý vám výrobok poskytne.

Mechanika s permanentným kontaktom

Jedná sa o najjednoduchšiu mechaniku, ktorá spĺňa iba základné požiadavky. Nastaviť môžete chrbtové operadlo, ktoré môže držať neustály kontakt s chrbtom. Tieto mechanizmy sú vhodné u stoličiek určených na občasné sedenie.

Hojdacia mechanika

Hojdacou mechanikou je vybavených aj mnoho kancelárskych kresiel. Jedná sa o jednoduchý mechanizmus, ktorý vám umožní ľahké hojdanie a mnohokrát aj zablokovanie v základnej polohe sedenia. Herné stoličky vybavené touto mechanikou sú lacné, ale nie sú príliš pohodlné na dlhé sedenie.

Synchrónny mechanizmus

Pokročilejší mechanizmus, ktorý podporuje dynamickejšie sedenie. Pri tomto mechanizme môžete nastaviť sklon operadla v niekoľkých polohách. Operadlo vám bude poskytovať neustálu oporu chrbta a bude sa prispôsobovať vášmu pohybu. Vďaka tomu sú stoličky vhodné aj pre dlho sediacich užívateľov.

Asynchrónny mechanizmus

U tejto mechaniky je možné nastaviť zvlášť polohu sedadla aj polohu operadla. Polohu je možné nastaviť v niekoľkých pozíciách. Kreslá s asynchrónnou mechanikou bývajú obvykle vybavené tromi ovládacími pákami. Stolička umožňuje tiež nastavenie prítlaku operadla. Aj tento mechanizmus umožní pohodlnejšie sedenie.

Mechanika UP-DOWN

Aj táto mechanika umožňuje nastavenie výšky opierky pomocou ozubeného mechanizmu, čo je pohodlnejší spôsob nastavenia.

Lakťové opierky

Tiež lakťové opierky by mali umožňovať voliť rôznu polohu. V prípade, že vyberiete stoličku s fixnými opierkami, nebude sedenie také komfortné a môže sa vám dokonca stať, že stolička bude mať opierky oproti stolu veľmi nízko, čo môže dlhodobé sedenie znepríjemniť. Opierky by mali umožniť nastavenie do rovnakej výšky, ako je doska stola.

Vo väčšine prípadov je možné opierky nataviť vertikálne, lepšie kreslá umožňujú aj horizontálne nastavenie do niekoľkých smerov. Tieto stoličky sa tak prispôsobia všetkým druhom sedenia aj opieranie lakťov. Na výber máte z niekoľkých možností nastavenia opierok.

Najlacnejšie stoličky dovoľujú nastaviť podrúčky iba do výšky. 2D podrúčky nastavíte do výšky a využiť môžete aj možnosť rotácie hornej časti.

Ak využijete aj horizontálny posun dopredu a dozadu, vyberajte stoličky, ktoré disponujú 3D podrúčkami. A najväčší komfort vám prinesú podrúčky 4D, ktoré okrem už spomínaného umožňujú aj horizontálny posun hore a dole.

Sedák

Pri sedáku je dobré zohľadniť materiál aj to, či je možné nastaviť aj jeho polohu a hĺbku. Niektoré stoličky umožňujú nastaviť aj odpruženie sedadla, kedy stolička vlastne kopíruje váš pohyb. Pokiaľ sa pri sedení potíte, vyberajte stoličku, ktorá má v sedáku zabudované aktívne vetranie.

Nosnosť

Herné stoličky sa vyrábajú v niekoľkých nosnostiach. Základné typy majú nosnosť väčšinou 105 kg. K dostaniu sú potom stoličky, ktoré majú nosnosť 120, 140 a viac kilogramov. S nosnosťou súvisí aj to, aká je stolička široká av akej vzdialenosti od seba sa nachádzajú opierky na ruky. Vhodné je tak uprednostniť fyzický nákup, kedy si môžete sedenie na stoličke vyskúšať.

Konštrukcia

Aby stolička niečo vydržala, mala by byť jej kostra vyrobená z kovu. Oceľová rám slúži ako pevná základňa pre celú stoličku. Stojan je potom obvykle zakončený pevným oceľovým krížom s kolieskami.

Herná stolička by sa mala ľahko skladať a všetky časti do seba musia presne zapadať. Opierky rúk alebo časti, na ktorých nezávisí stabilita stoličky, potom môžu byť vyrobené z plastu.

Dôležité sú aj kolieska, ktorými sú herné stoličky vybavené. Príliš tvrdé kolieska nie sú vhodné na drevené typy podláh a hodia sa skôr na koberec. Na drevené podlahy sú najvhodnejšie pogumované kolieska.

Materiál

Na kvalitu stoličky a komfort pri sedení má vplyv aj materiál, z ktorého je stolička vybavená. Základné stoličky sú podobne ako kancelárske vyrobené z klasickej tkaniny. Pre náročnejších hráčov sú k dostaniu stoličky z ergonomickej sieťoviny, ktorá je pohodlná aj priedušná.

Najlepšie stoličky sú potom vyrobené z kože alebo koženky. Tieto stoličky vyzerajú veľmi luxusne a jednoduchá je aj ich údržba. Nevýhodou kože je však to, že nepatrí k priedušným materiálom a nie je teda vhodná pre hráčov, ktorí sa pri hre zapotia.

Vzhľad a design

Vzhľad je zrejme to prvé, čo vás bude pri výbere zaujímať. Ďalší parameter pri výbere stoličky vo väčšine prípadov prídu na rad až potom, čo vám niektorý výrobok padne do oka.

Nie je však vhodné upínať sa iba na dizajn, ale radšej uprednostniť pohodlie a funkčnosť. Na trhu je k dostaniu veľké množstvo herných stoličiek, vyberať môžete z mnohých farieb.

Funkcia

Herné stoličky nie sú vybavené mnohými funkciami. Niektoré umožňujú podsvietenie a vybavené môžu byť napríklad elektrickým vetráčikom alebo držiakom na pitie. Niektoré stoličky vám môžu poskytnúť aj masáž v niekoľkých rôznych módoch. Tieto kreslá sú napájané pomocou USB kábla.

Značka

K obľúbený patria stoličky DXRacer, Genesis, CZC-Gaming, Sedia, Connect, Red Fighter, Halmar, Evolveo a iné.

Cena

Cena hracích stoličiek je pomerne vysoká. Najlacnejšie stoličky je možné zaobstarať za cca 140 eur. Sú vhodné na občasné sedenie, využiť ich môžete pri hre, v kancelárii a je možné vybrať aj modely vhodné do detskej izby.

Väčšie pohodlie vám prinesú stoličky, ktoré zaobstaráte v rozmedzí od cca 200 – 320 eur. Tieto stoličky majú väčšiu nosnosť, sú vyrobené z priedušných materiálov a naraziť môžete na modely doplnené o chladiaci ventilátor.

Ak sedením strávite naozaj značnú časť dňa, vyplatí sa vám investícia do kresiel, ktorých cena sa pohybuje okolo 400 – 590 eur. Najdrahšie kreslá vás potom vyjdú aj na 790 eur.

Porovnať ceny stoličiek

Údržba

Herné stoličky rovnako ako ostatné vybavenie domácnosti vyžaduje pravidelnú údržbu. Počas sedenia sa vám môže ľahko stať, že stoličku polejete nápojom alebo vám na nej spadne kúsok jedla.

Pravidelná údržba spočíva pri utieraní prachu na pevných častiach stoličky. Polstrovanie je potrebné vysávať vhodnými nástavcami, ktoré sa dostanú do všetkých častí. Tým sa väčšina nečistôt nedostane dovnútra stoličky.

V prípade, že sa na polstrovaní objaví škvrna, je vhodné čistenie zbytočne neodkladať. Čerstvú škvrnu odstránite oveľa lepšie, než tú, ktorá je už niekoľko dní stará.

Ak teda na stoličke niečo vylejete, hneď to vytrite papierovou vreckovkou alebo utierkou. Škvrny sa vždy čistia smerom od kraja doprostred, aby nedošlo k ich zväčšeniu. V prípade mastných škvŕn si vezmite na pomoc bežný kuchynský prostriedok na umývanie riadu.

Na škvrny od farby, atramentu alebo fixky je treba použiť vhodný čistič s rozpúšťadlom. Ten by ale nemal byť príliš agresívny, aby nedošlo k poškodeniu farby alebo poťahu.

Pri nákupe stoličky si u predajcu overte, či je možné poťah čistiť vodou, pretože tento spôsob nie je vhodný pre všetky typy materiálov.

Otázky a odpovede

Ako dlhodobé hranie hier škodí zdraviu?

Pri dlhodobom sedení bývajú používatelia ohrození nadváhou aj obezitou. Vzniknúť však môžu problémy aj s pohybovým systémom. Časté je tiež poškodenie zraku aj kardiovaskulárne choroby.

Kedy sa z hry stane závislosť?

Závislosťou sa označuje chronická porucha, kedy hráč začína strácať kontrolu nad svojim správaním a nie je schopný hru prerušiť bez toho, aby pociťoval nepríjemné pocity. Osoby závislé na hre bývajú veľmi často unavení a podráždení.

Dochádza tiež k obmedzovaniu kontaktov s ostatnými osobami, môžu sa prejaviť problémy v partnerských vzťahoch, zamestnaní i škole.

Čo je zdravé sedenie?

Tento pojem je veľmi zavádzajúci, pretože zdravé sedenie vo svojej podstate neexistuje. Kvalitné stoličky však môžu vďaka svojmu tvaru a možnostiam výrazne obmedziť zdravotné komplikácie, ktoré dlhodobé sedenie prináša bez ohľadu na to, akú kvalitnú stoličku vlastníte.

Záver

Herné stoličky vám rovnako ako kancelárske prinesú vysoký komfort pri dlhodobom sedení. Tieto stoličky sú vzhľadovo veľmi podobné kancelárskym, ich obstarávacia cena je však vyššia a herná stolička prináša svojim užívateľom väčší komfort pri používaní.

Ani táto stolička vám však neposkytne zdravé sedenie a nenahradí kontakt s blízkymi osobami. Aj tu platí pravidlo všetkého s mierou.


Zdroje: www.alza.sk, www.datacomp.sk, www.vidaxl.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo