Helmy na bicykel

Väčšinu pádov z bicykla sprevádza silné riziko poranenia hlavy, preto by si mal každý pred jazdou na bicykli nasadiť cyklistickú helmu. Cyklisti do 18 rokov majú použitie prilby podľa zákona o premávke na pozemných komunikáciách dokonca povinnú. Pri výbere helmy na bicykel narazíte na celý rad rôznych modelov, ktoré sú určené deťom od cca 1,5 roku veku do dospelosti. Aby bola prilba funkčná a bezpečná, musí na hlave perfektne sedieť.

Pri výbere správnej helmy na bicykel nie je možné vyberať prilbu iba podľa veľkosti. Vhodné je prihliadnuť aj k samotnému tvaru. Nie každý tvar totiž bude vyhovovať tvaru vašej hlavy. Dôležitý je aj užívateľský komfort, prilba nesmie tlačiť po obvode ani v mieste vnútorného upínacieho mechanizmu. A nakoniec helma musí chrániť všetky dôležité časti hlavy.

Porovnať ceny heliem

Typy

Helmu na bicykel by ste mali vyberať podľa toho, v akom teréne sa budete pohybovať. Pri jazde na spevnenom teréne si vystačíte s lacnejšou prilbou, do náročného terénu budete potrebovať o niečo špecifickejší typ. Do kategórie klasických prilieb je možné zaradiť cestné aj rekreačné modely.

Klasické

Na jazdu po meste alebo spevnenom teréne budete potrebovať klasickú podobu helmy. Aj v prípade týchto modelov je nutné, aby helma perfektne sedela a plnila všetky potrebné funkcie.

Výrobný materiál by mal byť dostatočne kvalitný, aby helma odolala možným nárazom, dbať budete aj na hmotnosť alebo spôsob odvetrávania. Rekreačné prilby sú vhodné aj na jazdu na in-line korčuliach alebo kolobežke.

Náročný terén

Od jazdenia v náročnom teréne sa očakáva, že bude dochádzať k častejším pádom. Pri skákaní a vykonávaní rôznych trikov môže dochádzok aj k pádom z väčších výšok.

Pre tieto podmienky budete musieť pri výbere zabrúsiť do kategórie Enduro alebo MTB. Tu nájdete robustnejšie prilby, zadná časť je pretiahnutá až k zátylku. Lepšie je riešené aj pokrytie v prípade bočného nárazu, pri ušiach sa nachádza veľmi pevný vyvýšený profil, ktorý končí v oblasti spánku. Robustný oblúk sa nachádza aj v prednej časti.

Extrémne podmienky

Pokiaľ ste vyznávači štýlov downhill alebo freeride, budete potrebovať extrémne odolné helmy, ktoré svojim vhľadom pripomínajú prilbu na motorku. Tieto helmy chránia celú hlavu, ale aj oblasť tylu a čeľuste. Na rozdiel od bežnej prilby sú ťažšie a nenájdete ani také množstvo odvetrávacích častí.

Veľkosť

Cyklistické helmy pre mužov sa vyrábajú v 2 – 3 veľkostiach. Presné nastavenie pre obvod hlavy sa vykonáva doťahovacím mechanizmom, ktoré má najčastejšie podobu kolieska. Prilby pre ženy sú o niečo menšie a líšia sa aj tvarom zadnej časti, kde sa často nachádza priestor, ktorý umožňuje pretiahnuť zviazané vlasy.

Cyklistické helmy sú k dostaniu od veľkosti S – XL, niekedy však narazíte iba na veľkosť S – L. Z tohto dôvodu je vhodné venovať výberu veľkú pozornosť, pretože parametre jednotlivých výrobcov sa môžu líšiť. Podobné je to aj v prípade cyklistických prilieb, ktoré sú určené deťom.

Hmotnosť

Pri cyklistickej helme je dôležitým parametrom aj hmotnosť. Tu platí jednoduché pravidlo, čím je helma drahšia, tým je jej hmotnosť nižšia. V tomto prípade sa nemusí vyplatiť zbytočne šetriť, najmä v prípade, keď jazdíte na bicykel často.

Materiál

Výrobný materiál má vplyv na hmotnosť. Kvalitné helmy sú veľmi ľahké, potrebná pevnosť je zaistená kvalitnejšími materiálmi. Výstuhy sú vyrobené z karbónu alebo kevlaru.

Odvetrávanie

Cyklistická helma disponuje niekoľkými odvetrávacími časťami. V tomto ohľade nehrá hlavnú úlohu celkový počet otvorov, ale ich tvar a teda aj spôsob predenia vzduchu pod prilbou.

Zapínanie

Helmu na bicykel je možné zapnúť pomocou nastaviteľného zapínania. To môže mať podobu remienka alebo otočného krúžku. Podbradné remienky sú bežné u lacných aj drahších prilieb. Drahšie helmy na bicykel je možné zapínať aj pomocou silných magnetov, ktoré sú doplnené o mechanický zámok.

Helma na bicykel pre deti

Špeciálnou skupinou pri výbere cyklistickej helmy sú deti. Najmä v prípade najmenších detí môže byť výber zložitejší.

  • Veľkosť – pri výbere platia rovnaké zásady ako pri výbere veľkosti prilby pre dospelého. Ani v tomto prípade nesmie byť helma voľná, ale nesmie ani tlačiť. Aby ste zistili správnu veľkosť, musíte dieťaťu zmerať obvod hlavy a potom pridať 1 cm, aby ste mohli pod helmu nasadiť tenkú čiapku. Potom už budete vychádzať z tabuľky, ktorú by ste mali nájsť pri každom výrobku.
  • Hmotnosť – hmotnosť detských cyklistických prilieb býva okolo 200 g.

Značka

Výrobkov je na trhu celý rad, tie kvalitné spoznáte podľa toho, že spĺňajú bezpečnostné normy. Pri helme na bicykel sa jedná o normu STN EN 1078.

Tieto informácie bývajú uvedené priamo na helme, vysoko kvalitné výrobky môžu mať aj medzinárodné atesty SNELL, CPSC, CE, AS/NZS, B90A. Kvalitné helmy kúpite od značky Force, POC, Spokey, UVEX, Kellys a ďalšie.

Cena

Lacnú a napriek tomu kvalitnú helmu vhodnú na bežné používanie kúpite od 20 – 40 eur. Zastúpené sú výrobky určené deťom aj dospelým. Do terénu môžete vyraziť s kvalitnejšou helmou, ktorá sa líši aj tvarom. Cena týchto výrobkov býva v rozmedzí 80 – 120 eur. Pre extrémne športy sú vhodné helmy s cenou nad 120 eur.

Porovnať ceny heliem

Údržba

Pri jazde na bicykli sa každý spotí, cyklistická helma teda vyžaduje určitú údržbu. Vonkajšiu časť je možné utrieť vlhčenou handričkou, na lesklý povrch môžete použiť šetrný saponát. Zaschnuté nečistoty je nutné najskôr nechať odmočiť, rozhodne sa neodporúča žiadne nešetrné čistenie. Čistenie vnútornej časti vám uľahčí vyberateľná vložka, ktorú je možné prať v práčke na šetrný pohľad.

Pre zaistenie hygieny, je veľmi praktické, keď je cyklistická helma vybavená vyberateľnou vnútornou výstelkou. Táto výstelka je väčšinou k helme pripevnená suchým zipsom, a preto ju možno jednoducho vybrať a vyprať.

Kvalitnejšie modely majú túto výstelku vyrobenú z antibakteriálneho materiálu X-static, ktorý obsahuje ióny striebra, teda krásne ničí baktérie a zamedzuje hromadeniu zápachu. Vložku je nutné nechať vyschnúť na vzduchu, neodporúča sa sušenie na priamom slnku. Až vo chvíli, keď je vložka dokonale vyschnutá, je možné ju opäť umiestniť späť.

Otázky a odpovede

Aké dôležité sú doplnky prilby?

Prilby cielené na horskú cyklistiku bývajú doplnené o predný štítok, ten však neplní žiadnu funkciu, a pokiaľ sa v tomto teréne pohybujete, je jedno, či vlastníte prilbu so štítkom alebo bez neho.

Uprednostňovať by ste nemali ani helmy, ktoré majú v prednej časti sieťku proti hmyzu. Tieto helmy nemajú úplne ideálne odvetrávanie. Naopak pri jazde v zhoršených podmienkach môžete oceniť svetlo.

Čo je MIPS?

Jedná sa o doplnkovú plastovú vložku, ktorá zaisťuje lepšiu ochranu hlavy pri nepriamom náraze. Týmto systémom sú vybavené drahšie helmy. Z hľadiska vášho pocitu, môže byť kúpa tejto prilby vhodnejšia, avšak väčšinou sa jedná o ťah výrobcu, pretože lacnejšie helmy kvalitných výrobcov vás poskytnúť v podstate rovnakú ochranu.

Ako často by sa mala helma meniť?

Pokiaľ máte to šťastie, že sa vaše vychádzky zaobídu bez nehody, môže vám helma slúžiť prakticky doživotne. Pokiaľ k nejakému nárazu dôjde, odporúčajú odborníci helmu meniť aj v prípade, že nie je viditeľné poškodenie. Hoci môže byť vonkajšia konštrukcia v poriadku, môže byť zdeformovaná jej vnútorná časť a prilba nemusí plniť svoju funkciu správne.

Záver

Helmu na bicykel môžete kúpiť pohodlne na internetových obchodoch, oveľa lepšia je ju však pred nákupom vyskúšať. Vďaka tomu si budete úplne istí, že vám helma skutočne sadne. Pokiaľ totiž nebudete mať prilbu správne dotiahnutú a zapnutú, ako by ste ju nemali vôbec.

Okrem bežných prilieb môžete vlastniť aj vysoko dizajnové modely, ktoré môžu mať zabudovaný mikrofón a reproduktory, LED svetlá a využiť môžete aj Bluetooth pripojenie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.kubicasport.eu, www.endorphinrepublic.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo