K letu už úplne neodmysliteľne patrí grilovanie as ním aj výber toho najlepšieho grilu. Na trhu nájdete grily v mnohých podobách. Jednou z variant je gril na plyn. Plynové grily majú mnoho nesporných výhod. Tou najväčšou je skutočnosť, že po uvedení do chodu môžete začať okamžite grilovať. Plynový variant navyše neprodukuje popol ani dym. Táto skutočnosť však nemusí znamenať výhodu pre každého. Viac poteší skutočnosť, že plynové grily sú menej náročné na prevádzku, obstaranie propán butánovej fľaše nie je nijako nákladné. Tiež údržba grilu nie je nijako zložitá, pretože súčasťou grilov býva odkvapkávacia miska na tuk.
Výber plynového grilu však nie je úplne jednoduchý. Prvé, čo budete musieť vyriešiť je, akému grilovaciemu systému dáte prednosť. Voliť budete medzi grilom s lávovými kameňmi alebo s flavorizérom. Medzi parametre, ktorým by ste mali pri výbere grilu venovať pozornosť, patrí výkon grilu. Výkon ovplyvňuje rýchlosť grilovania a z veľkej časti je limitovaný aj veľkosťou. Grily s menším výkonom mávajú menší počet horákov a obslúžia menší počet stravníkov. O vybavenosti grilu a ďalších možnostiach jednotlivých modelov rozhoduje predovšetkým obstarávacia cena. Priplatiť sa oplatí najmä tým, ktorí budú grilovať pravidelne pre väčší počet osôb.
Typy
Plynové grily sú na trhu zastúpené v niekoľkých podobách. Zvoliť tak môžete ten, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať.
Záhradný plynový gril
Tieto grily majú väčšie rozmery a sú vhodné pre klasickú rodinnú grilovačku. Dobre poslúži aj na väčších akciách. Záhradné grily mávajú spravidla 3 a viac horákov. Niektoré potom môžu byť doplnené aj o bočný horák. Výkon menších záhradných grilov je od 3 – 7 kW a veľkosť grilovacej plochy sa pohybuje od 1 800 – 2 500 cm2. Väčšie grily dosahujú výkon 7,5 – 15 kW a grilovacia plocha má veľkosť 2 500 – 5000 cm2.
Záhradný gril s bočným horákom – bočný horák sa bežne využíva na prípravu omáčok a dipov. Využiť ho môžete aj na ohrev hotových pokrmov. Pokiaľ horák nebudete využívať, môže zostať prikrytý a priestor poslúži ako odkladacia plocha.
Stolný plynový gril
Na balkóne budete môcť grilovať vďaka menším stolným grilom. Aj tieto grily disponujú rôznym počtom horákov a kvalitou sú porovnateľné s veľkými záhradnými grilmi. Súčasťou grilov býva odkvapkávacia miska. Kompaktné grily sú k dostaniu aj v profi kvalite. Svoje využitie majú v stánkoch s občerstvením alebo gastro prevádzkach.
Prenosný plynový gril
Tieto grily majú kompaktný rozmer a nízku hmotnosť. Sú učené k častejším transportem. Vziať ich môžete na dovolenku, alebo napríklad na chalupu.
Systém grilovania
Najdôležitejšou časťou grilov sú plynové horáky. Na trhu nájdete grily, ktoré využívajú 2 rôzne systémy grilovania. Starším variantom sú grily s lávovými kameňmi, známe ako lávové grily. Novšie sú grily s oceľovými profilmi.
Grily s lávovými kameňmi
Lávové grily majú niekoľko výhod aj nevýhod. Veľkou nevýhodou je skutočnosť, že tuk počas grilovania kvapká do žeravých kameňov. Kamene tuk vsakujú, čo môže spôsobiť ich vznietenie. Lávové grily sú aj menej ekonomické. Po sprevádzkovaní grilu sa najskôr nahrievajú kamene, čo nejaký čas trvá. Lávové kamene majú obmedzenú životnosť a budete ich musieť čas od času vymeniť.
Grily s oceľovými profilmi
Modernejší systém využívajú grily so špeciálne upraveným grilovacím roštom, známym ako flavorizér. Rošt nie je perforovaný, čo znemožňuje odkvapkávanie tuku do priestoru horákov. Počas grilovania sa nemusíte obávať vznietenia grilu. Súčasťou týchto grilov je odkvapkávacia miska na tuk, ktorú je veľmi jednoduché vyčistiť.
Výkon
Veľmi dôležité je zvoliť dostatočne veľký a výkonný gril. Oba parametre spolu úzko súvisia, výkonnejšie grily neugrilujú potraviny rýchlejšie, ale disponujú väčším počtom horákov a obslúžia väčší počet osôb. Najmenšie grily majú 1-2 horáky, tie väčšie disponujú 3 a viac horákmi. Výkon je potom podľa počtu horákov v rozmedzí 2 – 24 kW. Výkon horákov je potom možné podľa potreby regulovať.
Počet horákov a výkon veľmi úzko súvisí aj s výbavou. Pri najvýkonnejších griloch budete mať k dispozícii aj top výbavu.
Konštrukcia
O kvalite plynového grilu rozhoduje stabilita konštrukcie. Gril sa nesmie v žiadnom prípade kývať a mal by odolať aj väčšiemu náporu vetra. Plynové grily je možné radiť k tým veľmi stabilné. Tieto grily patria medzi tie najmohutnejšie a ich súčasťou je naozaj pevná konštrukcia.
Materiál
Výrobným materiálom plynových grilov je najčastejšie nerez alebo liatina. Horáky môžu byť nerezové alebo keramické. Grilovacia plocha môže byť tiež vyrobená z nerezu, ďalším materiálom môže byť liatina alebo smalt.
- Liatinový gril – vyznačujú sa dobrou akumuláciou tepla a vysokou odolnosťou. Patrí k tým najkvalitnejším. Liatinový rošt vytvorí na grilovanom pokrme typickú mriežku. Nevýhodou tohto materiálu je náročnejšia údržba.
- Nerezový gril – akumulácia tepla je v ich prípade horšia, ale výhodou je ich ľahšia údržba. Nerezový gril nebude hrdzavieť.
- Lakovaná oceľ – najlacnejšie grily sú vyrobené z lakovanej ocele. Tieto grily nie sú príliš odolné a nemajú valné vlastnosti. Pri výbere by ste sa im mali radšej vyhnúť.
Výbava
Plynové grily sa líšia svojou výbavou. Tu platí jednoduché pravidlo, čím je gril drahší, tým viac vám to môže ponúknuť.
- Poklop – poklop by nemal chýbať ani tým najlacnejším grilom. Drahšie grily môžu disponovať poklopom, ktorého súčasťou je aj teplomer. Vďaka tomu budete mať o príprave pokrmov dokonalý prehľad.
- Kolieska – ľahšiu manipuláciu s ťažkým grilom vám uľahčia prepravné kolieska. Súčasťou grilov môžu byť 2 alebo 4 kolieska.
- Odkladací priestor – počas prípravy pokrmov oceníte aj dostatočne veľký odkladací priestor. Tieto plochy nájdete po stranách grilov. Niektoré grily majú taktiež vnútorný úložný priestor.
- Zapaľovanie – ovládanie grilu vám uľahčí aj zapaľovanie. Voliť budete medzi piezo a elektrickým zapaľovaním. Elektrické zapaľovanie poháňa batérie a jeho obsluha je veľmi jednoduchá a pohodlná. Piezo zapaľovanie funguje na mechanickom princípe kresadla. Aby ste gril zapálili, budete musieť vyvinúť trochu väčšiu silu.
- Extra výkonný horák – aj túto výbavu nájdete pri drahších griloch. Vďaka výkonnému horáku sa mäso rýchlo zatiahne a po ugrilovaní bude vo vnútri šťavnaté.
- Odkvapkávacia miska – zaistí ľahké čistenie grilu.
- Vyberateľné rošty – niektoré grily umožňujú rošty odňať a umývať v umývačke riadu. Údržba takého grilu je vďaka tomu veľmi jednoduchá.
- Aróma systém – jedná sa o špeciálny priestor, ktorý sa nachádza pod grilovacou mriežkou. Do neho môžete vkladať drevo, bylinky alebo naliať víno. Pokrmy získajú zvláštnu arómu.
Príslušenstvo
Pri používaní grilu sa vám bude hodiť aj nejaké príslušenstvo. Základom je kvalitné grilovacie náradie. K niektorým grilom je možné kúpiť aj špeciálny ochranný obal, ktorý gril ochráni pred počasím, hmyzom a čímkoľvek ostatným. K obľúbenému príslušenstvu patria aj liatinové tály. Využiť ich môžete počas prípravy burgerov, vajíčok, húb alebo malých kúskov ovocia a zeleniny. Ku grilom je možné prikúpiť aj grilovaciu ihlu, ktorá vám umožní pripraviť kura alebo veľké kusy mäsa.
Značka
Plynové grily sú na trhu zastúpené vo veľkom počte. Medzi jedny z najlepších patria grily značky Weber, Campingaz, Landmann, Napoleon alebo Broil King. Ďalšie modely ponúka aj G21, Cattara, Tepro, Hecht, Activa a ďalších.
Cena
Plynové grily sú k dostaniu v stolnom aj záhradnom variante. To ovplyvňuje aj veľké cenové rozpätie týchto grilov. Stolové grily je možné kúpiť za menej ako 86 eur. Od 171 eur je možné kúpiť aj prvé menšie záhradné grily a kvalitnejšie stolné varianty. Rodinné záhradné grily vyjdú na cca 255 eur. Kvalitnejšie a vybavenejšie grily stoja okolo 427 eur. Náročnejší za gril utratí 510 – 853 eur. Cena plynových grilov však môže byť vyššia ako 1 279 eur.
Otázky a odpovede
Aké nevýhody majú plynové grily?
Nevýhodou plynových grilov je vyššia obstarávacia cena. Počítať musíte aj s vyššou hmotnosťou grilu. Plynové grily nebudú vyhovovať tým, kde radi pracujú s ohňom a nezaobídu sa bez typickej dymovej arómy. Plynový gril sa tiež nepostará o tradičnú atmosféru, ktorej dominuje praskajúci oheň. Za nevýhodu možno tiež považovať obmedzenú kapacitu fľaše.
Akú veľkú grilovaciu plochu majú plynové grily?
Veľkosť grilovacej plochy je udávaná v cm2. Bežnej štvorčlennej rodine postačia grily s plochou 1 500 cm2. V ponuke sú však oveľa väčšie grily s grilovacou plochou 3 000 a viac cm2.
Kedy použiť priame a kedy nepriame grilovanie?
Pri priamom grilovaní sa potraviny vkladajú nad oheň. Ich príprava je vďaka tomu veľmi rýchla. Priame grilovanie je určené pri príprave menších kúskov mäsa, ovocia a zeleniny. Pri nepriamom grilovaní sa pokrmy umiestňujú mimo oheň. Vďaka tomu sa môžu dokonale prehriať a nebudú vo vnútri surové. Nepriame grilovanie sa používa pri príprave veľkých kusov mäsa. Nepriamo môžete ugrilovať aj celé kura.
Záver
Plynové grily sú obľúbené pre svoju jednoduchú obsluhu. Gril je rozpálený behom chvíle môžete ich ihneď používať. S dlhšou prípravou musíte počítať pri griloch s lávovými kameňmi. Počas grilovania nevzniká dym, čo poteší vašich blízkych aj susedov. Výhodou je aj možnosť regulovať teplotu.
Na rozdiel od elektrických grilov alebo grilov na uhlie je prevádzka grilu ekonomickejšia. Pri výbere grilu zvoľte požadovaný systém grilovania a zvážte počet horákov. Kvalitný gril by mal byť ľahko ovládateľný a mal by umožňovať regulovať teplotu.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?