Grafické karty

Grafická karta sa stará o kvalitu prenášaného obrazu. Toto zariadenie je teda určené predovšetkým hráčom počítačových hier. Súčasťou grafickej karty je integrovaný procesor, operačné pamäte, napájací systém, chladenie, určitý počet výstupov, komunikačnú zbernicu.

Prvým rozhodujúcim parametrom pri výbere grafickej karty bude typ čipu, rozhodovať sa budete medzi čipmi NVIDIA a AMD. Bežní používatelia vyberajú nové grafické karty vhodné na hranie hier, dôležitými parametrami, ktoré je nutné pri výbere zohľadniť je pamäť, spôsob chladenia a pripojenia, ale aj technológie, ktoré vám môže grafická karta ponúknuť.

Porovnať ceny grafických kariet

Rozdelenie

V základe je možné grafické karty rozdeliť na integrované a dedikované.

Integrovaná

Tento typ karty je súčasťou profesorov, v prípade stolného počítača môže byť súčasťou základnej dosky. Integrovaná karta však nemá vlastnú pamäť a spoločne s procesorom využíva pomalšiu RAM.

Tieto karty nie sú nijako výkonné a nie je, je nutné chladiť špeciálnym chladením. Tieto karty sú úplne dostačujúce pre kancelárske počítače. Integrovanú kartu využijete aj pri sledovaní filmov a to aj v 4K rozlíšení, zahrať si môžete základné aj niektoré novšie hry.

Dedikovaná

Je samostatné zariadenie, ktorému sa budeme venovať viac.

Typy

Grafických kariet je veľké množstvo, v základe je možné karty rozdeliť do 3 kategórií, a to na karty multimediálne, herné a profesionálne. Najviac sú žiadané herné karty, ktoré sú určené najväčšiemu počtu používateľov. Práve na tieto sa zameriame podrobnejšie. Najkvalitnejšie herné karty je už možné označiť ako poloprofesionálne.

  • Multimediálne – tieto karty vám postačia v prípade, keď sa budete chcieť pozerať na filmy, alebo zahrať jednoduchú hru. Je dostačujúca do domácností, kde nemáte na počítač žiadne veľké nároky. Použiť ju môžete na bežnú kancelársku prácu.
  • Herné – je vhodná pre hranie hier v rozlíšení FULL HD aj 4K. Prednosťou týchto kariet je výnimočná grafika.
  • Profesionálne – najkvalitnejšie karty sú určené profesionálom. Tieto karty sú veľmi výkonné a majú najväčšiu kapacitu pamäte.

Grafický čip

Základom každej karty je grafický čip, ktorý má vplyv na výkon a obstarávaciu cenu. V súčasnej dobe môžete vyberať medzi čipmi NVIDIA a AMD. Vo väčšom zastúpení sú čipy NVIDIA, ktoré sú síce drahšie, avšak prepracovanejšie. Pre tieto čipy je prispôsobené väčšie množstvo aplikácií aj počítačových hier.

NVIDIA má pre prehľadnosť grafickej karty rozdelené do niekoľkých kategórií, vyberať ich môžete podľa účelu použitia:

  • GetForce – pod týmto označením sa ukrývajú grafické karty určené milovníkom počítačových hier
  • Quadro – grafické karty, ktoré vám umožnia 3D modelovanie, je vhodná na rysovanie a animácie
  • TESLA – grafická karta pre presné a náročné výpočty
  • TEGRA – karta plní funkciu mobilného procesora

Pripojenie

Overte si, akým spôsobom môžete grafickú kartu k počítaču alebo monitoru pripojiť.

  • HDMI – je v súčasnej dobe najpoužívanejší konektor, ktorý je schopný prenášať zvuk aj obraz. Týmto káblom je možné pripojiť v podstate akékoľvek zariadenie.
  • DISPLAYPORT – moderné digitálne rozhranie slúžiace na prenos obrazu, zvuku a ďalších foriem dát.
  • DVI – je rozhranie, ktoré je na grafickej karte z dôvodu možnosti pripojenia starší typ monitora. DVI vie spracovávať analógový signál na digitálny.
  • VGA – starý typ výstupu prenášajúci analógový signál

Pamäť

Na základe pamäte je nutné vyberať grafickú kartu podľa veľkosti a typu pamäte.

Veľkosť pamäte

  • 2 GB – pamäť o veľkosti 2GB je dostačujúca pre multimediálne karty.
  • 2 – 4 GB – postačujúca veľkosť pre menej náročných hráčov
  • 4 – 6 GB – herné grafické karty určené náročnejším hráčom. Toto rozmedzie je v súčasnej dobe tým najviac žiadaným.
  • 8 – 11 GB – toto rozmedzie využijú naozaj náruživí hráči, pre bežného užívateľa je obstaranie takejto karty zbytočné, pretože nevyužijú všetko, čo im karta ponúkne.

Typ pamäte

Typ pamäte je označovaný kombináciou čísel a písmen. Čím je udávané číslo väčšie, tým je karta novšia, rýchlejšia a výkonnejšia.

  • GDDR3 – starý typ kariet, ktorý je vhodný ako multimediálna karta
  • GDDR5 – novší typ, ktorý je až 4x rýchlejší. Karta vhodná pre menej náročných hráčov.
  • GDDR5X – opäť sa jedná o modernejšiu kartu. Tento typ splní nároky náročnejších užívateľov.
  • GDDR6 – určené pre náruživých hráčov.

Chladenie

Pri grafickej karte by ste sa mali zaujímať aj o spôsob chladenia. To, akým spôsobom je karta chladená je dôležité najmä pri výkonných kartách, ktoré sa počas používania značne zahrievajú.

  • Pasívne – chladenie bez ventilátora. Toto chladenie je vhodné pre menej výkonné multimediálne grafické karty. Chladenie je riešené kovovým mriežkovaním.
  • Aktívne – chladenie s ventilátorom. Chladenie je dostačujúce pre všetky typy herných grafických kariet. Toto chladenie nájdete aj pri tých najvýkonnejších typoch.
  • Vodné – je súčasťou profesionálnych grafických kariet.

Technológia

  • G-SYNC – jedná sa o novú technológiu značky NVIDIA. Táto technológia používa rôzne frekvencie na obnovenie obrazovky. Technológia zamedzuje prípadnému trhaniu obrazu.
  • FREE – SYNC – Technológia značky AMD, jedná sa o rovnakú technológiu ako G-SYNC
  • RAY – TRACING – ďalšia technológia značky NVIDIA, ktorá simuluje fyzikálne správanie svetla. Obraz je vo filmovej kvalite v reálnom čase.

Značka

Medzi popredných výrobcov patrí NVIDIA, AMD, Asus, MSI, Gigabyte, HP, AFOX a mnoho ďalších.

Cena

Najlacnejšie grafické karty stoja necelých 120 eur. Tieto karty patria do kategórie multimediálnych, sú teda vhodné skôr na kancelársku prácu. Hráčske karty kúpite od 160 – 400 a viac eur.

Čím drahšia grafická karta bude, tým väčší bude jej výkon a kvalita. Pri výbere teda záleží na tom, ako nároční ste hráči. Profesionálne karty kúpite od 590 eur. Cena tých najlepších presahuje 3 920 eur, avšak kúpiť môžete aj oveľa drahšie zariadenia.

Porovnať ceny grafických kariet

Otázky a odpovede

Ako vybrať pamäťovú zbernicu?

Čím širšia pamäťová zbernica bude, tým viac dát sa za 1 takt dostane z pamäte karty do jadra a naopak. Pre typy pamäte GDD je šírka zbernice v rozmedzí 64 – 384 bitov. Pre vysokorýchlostné typy HBM2 sa šírka pohybuje od 2048 – 4096 bitov. Tieto vysokorýchlostné karty sú určené pre profesionálov, ktorí sa zaoberajú grafikou.

Je možné kúpiť do staršieho počítača výkonnú grafickú kartu?

Ak vlastníte menej výkonný počítač a budete do neho chcieť použiť výkonnejšiu kartu, pravdepodobne sa stane, že vám karta nepôjde, pretože výkon počítača nebude dostačujúci na jej napájanie.

Preto voľte grafickú kartu na základe výkonu vášho počítača. Napríklad pre počítač s výkonom 350 W nie je možné zaobstarať kartu s výkonom 300 W. To pre aký zdroj napájania je grafická karta určená by ste sa mali dočítať v technických parametroch každého výrobku.

Sú grafické karty hlučné?

Čím výkonnejšiu grafickú kartu kúpite, tým hlučnejšia a náročnejšia na spotrebu bude. Za optimálne sú považované karty, ktorých hlučnosť neprekročí 40 dB.

Záver

Grafické karty sú pomerne zložité zariadenia, prakticky každý rok prichádzajú na trh novšie a kvalitnejšie verzie. Z tohto dôvodu to, čo platí teraz, nemusí platiť za niekoľko mesiacov.

S výberom grafickej karty vám môžu poradiť priamo odborníci v kamenných obchodoch, spoľahnúť sa môžete aj na online poradcu, ktorého má mnoho internetových obchodov. Mnohé vám povedia aj užívateľské recenzie, alebo samostatné články, ktoré sa venujú 1 alebo viac konkrétnym výrobkom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.wikipedia.org

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo