FM transmittery sú malé zariadenia, ktoré vám umožnia prehrávať v starších autách hudbu z pamäťových kariet, flash diskov, mobilných telefónov a ďalšie elektroniky. Mnoho zariadení umožňuje bezdrôtový prenos prostredníctvom technológie Bluetooth. FM transmitter stačí zasunúť do zásuvky autozapaľovača a naladiť rádio v aute na rovnakú frekvenciu, akú používa FM transmitter. Toto malé zariadenie vám jednoducho spríjemní dlhú cestu autom.
Pred tým ako budete FM transmitter vyberať, musíte vedieť, čo všetko dnešný trh ponúka. Kúpiť môžete lacnejšie zariadenie s menším počtom funkcií a možností. Druhou možnosťou sú pokročilejšie modely, ktoré toho ponúkajú oveľa viac. Transmittery sa líšia aj typom pripojenia, voliť môžete medzi drôtovým a bezdrôtovým variantom, alebo zvoliť zariadenie, ktoré ponúka oboje. K ďalším dôležitým parametrom patrí rozsah frekvencie, spôsob ovládania alebo veľkosť displeja.
Typy
FM transmittery je možné rozdeliť do dvoch kategórií podľa toho, aké funkcie budete chcieť využívať. Lacnejším variantom sú základné zariadenia, ktoré síce hudbu prehrajú, ale neponúknu ďalšie funkcie. Pokročilejšie prístroje sú síce drahšie, ale disponujú mnohými praktickými funkciami a veľkým displejom.
Základný FM transmitter
Ich najväčšou výhodou je cenová dostupnosť, tieto prístroje obvykle nestoja viac ako 300 Sk. Základné modely pracujú pod napätím 12 alebo 24 V. Aj v ich prípade budete môcť využívať bezdrôtový prenos pomocou Bluetooth. Pripojiť k nim môžete mobilný telefón aj iné zariadenie. Za nevýhodu je možné považovať menší displej a zložitejšie ovládanie.
Multifunkčný FM transmitter
Drahšie prístroje sú vybavené väčším LCD alebo LED displejom. Na ňom sa okrem frekvencie zobrazujú informácie o jednotlivých skladbách, ako je názov piesne alebo mená interpreta. Drahšie prístroje mávajú navyše zabudovaný mikrofón a používať ich môžete aj ako handsfree. Vystačiť si však budete musieť s menej kvalitným mikrofónom. K dispozícii môžete mať aj slot na SD pamäťovú kartu a využívať môžete aj možnosť pripojenia pomocou USB vstupu.
Napätie
Aby FM transmitter fungoval, musí byť pripojený do autozapaľovača. Kúpiť môžete zariadenie, ktoré je možné pripojiť prostredníctvom napätia 12 aj 24 V. Vďaka tomu ho môžete používať v osobných aj nákladných vozidlách, karavanách aj dodávkach. Niektoré prístroje sú aj univerzálne a fungujú pod napätím 12 aj 24 V.
Frekvencia
Prenos prebieha prostredníctvom FM frekvencie. Zaujímať by ste sa mali o rozsah frekvencie. Obvyklý rozsah pre autorádiá je v rozmedzí 87,5 – 108 MHz. Na rovnakom rozsahu musí pracovať aj FM transmitter. Frekvenciu budete v mnohých prípadoch ladiť manuálne podobne ako pri rádiu. Najdrahšie prístroje majú funkciu automatického vyhľadávania. To sa vám bude hodiť predovšetkým v meste, kde často dochádza k rušeniu signálu.
Konektivita
Dôležitým parametrom je konektivita, teda jednotlivé konektory a vstupy. FM transmittery obvykle ponúkajú viac možností, ako jednotlivé zariadenia pripojiť.
- Bluetooth – pri drahších zariadeniach sa jedná o bezdrôtovú technológiu bluetooth, ktorú budete môcť pripojiť mobilný telefón alebo tablet. Bluetooth technológie prechádza stále vývojom av súčasnej dobe je možné naraziť na niekoľko verzií. Staršia a menej kvalitná technológia je označená ako Bluetooth 2.0, najnovšie a spoľahlivejšie nesú označenia 4.1, 4.2 a 5.0.
- Slot na SD kartu – hudbu budete môcť prehrávať z pamäťovej karty.
- AUX – je vstup známy aj ako 3,5 mm Jack. Pomocou neho budete môcť pripojiť MP3 alebo MP4 prehrávač.
- USB port – hudbu budete môcť prehrávať z externého aj flash disku.
Ovládanie
Ovládanie by malo byť jednoduché a možné aj za jazdy. Lepšie manipulovať sa vám bude vďaka väčšími v ideálnom prípade vystúpenými tlačidlami. Tie aj za jazdy nahmatáte pomerne ľahko. Súčasťou FM transmittera by mal byť aj displej. Lacné zariadenia disponujú malým displejom, na ňom sa zobrazuje iba frekvencia. Lepšie čitateľný bude väčší displej, ktorý môže byť v prípade drahších zariadení aj farebný. Na väčšom displeji sa budú zobrazovať rôzne informácie, dokonca aj mená a kontakty prichádzajúcich hovorov.
Funkcia
Čím drahšie zariadenie kúpite, tým viac budete mať k dispozícii rôznych funkcií.
- Diaľkové ovládanie – vďaka diaľkovému ovládaniu bude môcť FM transmitter ovládať ktokoľvek.
- RDS – funkcia, vďaka ktorej sa budú na displeji zobrazovať informácie o prehrávanej hudbe.
- Ekvalizér – umožňuje meniť podobu zvukového prejavu. Vyberať môžete medzi väčšinou bežných štýlov, alebo iba zvýrazníte basy.
- Hanssfree – ak zariadenie podporuje bezdrôtový prenos, môžu byť vybavené aj mikrofónom, čo vám umožní prijímať hovory rovnako ako pri handsfree.
- USB – vďaka USB portu budete môcť počas jazdy dobíjať mobilný telefón alebo iné zariadenie.
- DAB/DAB+ – funkcia vám umožní prijímať digitálny signál, ktorý sa vyznačuje kvalitnejším zvukom aj menšou mierou rušenia.
Značka
FM transmitter ponúka pomerne veľké množstvo rôznych výrobcov. Medzi jedny z najobľúbenejších patria zariadenia značky Hyundai, Sencor, Connect IT, TFY, Nedis, Technaxx, Blow, Forever a ďalšie. Každý z výrobcov ponúka zariadenia vo všetkých cenových kategóriách, preto by ste ich mali uprednostniť pred tými menej známymi a nie vždy kvalitnými prístrojmi.
Cena
FM transmitter je zariadenie, ktoré si môže dovoliť doslova každý. Najlacnejšie a základné prevedenie môžete zaobstarať za menej ako 13 eur. Za vysoko sa kvalitné sú považované FM trasmittery s cenou okolo 22 eur. Najdrahšie a najlepšie vybavené prístroje s veľkým displejom a jednoduchým ovládaním môžete kúpiť za 30 – 64 eur. Ich súčasťou býva aj mikrofón a používať ich môžete ako handsfree.
Otázky a odpovede
Ako FM transmittery fungujú?
FM transmitter sa zapája za zásuvky v aute, práve odtiaľ získava zariadenie potrebnú energiu na prevádzku. Po zapojení sa trasmitter zapne a dôjde k zobrazeniu požadovanej frekvencie. Na rovnakú frekvenciu je nutné naladiť aj autorádio. Týmto spôsobom dôjde k ich prepojeniu. Potom môžete pomocou bluetooth pripojíte mobilný telefón alebo iné zariadenie. Niektoré FM transmittery umožnia vkladať flash disk či pamäťovú kartu.
Prehráva sa hudba stále od začiatku?
FM transmittery sú veľmi praktické. Väčšina z nich umožní hudbu prehrávať v mieste, kde ste minule skončili, čo môže byť nielen po vypnutí prístroja, ale aj pri vypnutí motora. Vďaka tejto funkcii sa nebude hudba prehrávať stále od začiatku. Lacnejšie zariadenie však túto možnosť ponúkať nemusí. Ide najmä o modely, ktoré nemajú displej a umožňujú prehrávanie pomocou USB kábla.
Ako kvalitný je prenos signálu?
FM transmittery prehrávajú hudbu vo vysokej kvalite. Prenos hudby bude čistý vždy, keď aj hudba stiahnutá vo vašom zariadení bude vo vysokej kvalite. Pokiaľ však stiahnete súbory v horšej kvalite, nezmôže nič ani ten najkvalitnejší FM transmitter.
Záver
FM transmittery urobia radosť každému majiteľovi staršieho vozidla, ktoré počas jazdy rád počúva obľúbenú hudbu či audio knihy. Vďaka tomuto malému zariadeniu, môžete vo svojom staršom a ojazdenom vozidle využívať tie isté benefity, ako dnes už štandardne ponúkajú nové automobily. Do FM transmittera budete môcť pripojiť flash disk, SD kartu alebo zariadenie prepojiť s mobilným telefónom.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?