Florbalové hokejky

Florbalová hokejka je zložená zo shaftu a koncovky. Pod označením shaft sa ukrýva iba tyč florbalky. V prípade shaftu by vás mala zaujímať veľkosť, tvrdosť, tvar aj výrobný materiál. Druhou časťou florbalky je čepeľ. Pri tejto časti by vás mal zaujímať predovšetkým tvar.

Florbalovú hokejku je vhodné vyberať podľa niekoľkých parametrov. Zvoliť musíte správnu dĺžku a hmotnosť palice. Hmotnosť udáva výrobný materiál a aj tu máte na výber hneď niekoľko možností. Dôležité je prevedenie čepele aj grip shaftu, ten býva najčastejšie okrúhly alebo oválny.

Shafty sa líšia tvarom a teda aj technológiou, okrem rovných môžete zvoliť zahnutú alebo zúženú hokejku. A zabudnúť nemožno ani na tvrdosť hokejky. Aby bola kombinácia všetkých týchto parametrov naozaj kvalitná, hrá dôležitú úlohu aj výrobca. A pochopiteľne vás bude zaujímať aj cena palice.

Porovnať ceny hokejok

Strana

Florbal môžete hrať na pravú aj ľavú stranu. Práve strana je tým prvým, čo budete pri výbere vyberať. Ak si nie ste istí, na akú stranu budete vlastne hrať, postačí vám malý urobiť malý test s obyčajnou metlou. Ruka, ktorú pri zametaní umiestnite ktorou je dominantná, a určuje stranu hry. Tí, ktorí majú nižšie pravú ruku, hrajú na pravú stranu. Tí, ktorí majú nižšie ruku ľavú, hrajú na ľavú stranu.

Výber strany nie je automatický a vplyv nehrá ani to, ktorú rukou píšete. Veľa praváka hrá s ľavými florbalkami a práve ľavá strana je výrazne preferovanejšia ako strana pravá. Podľa výskumov sa dokonca udáva, že ľavú hokejku na florbal používa viac ako 65 % hráčov.

Dĺžka

Dĺžku florbalovej hokejky treba vyberať podľa výšky postavy hráča. Všeobecné pravidlo hovorí, že florbalová hokejka by vám mala siahať po pupok. Mnoho odborníkov aj profesionálnych hráčov však radí vyberať florbalku cca o 3 – 5 cm dlhšie. Potom už budete vychádzať podľa veľkostnej tabuľky, ktorá by mala byť uvedená na každom e-shope a nájsť by ste ju mali aj v kamenných predajniach.

Tvrdosť shaftu

Veľmi dôležitá je aj tvrdosť florbalky. Tento parameter určuje, ako veľmi budete schopní florbalovú palicu využívať. Najčastejšie sa tvrdosť palice pohybuje v rozmedzí 26 – 32 mm., ale naraziť môžete aj na ďalšie hodnoty. Florbalka s hodnotou 26 mm je tvrdšia ako palica s tvrdosťou 32 mm. Hráči, ktorí sú schopní dať do rany veľkú silu, tak budú vyberať palicu s nižšou hodnotou tvrdosti. A naopak tí, ktorí majú menšiu silu, budú potrebovať florbalku s vyššou hodnotou tvrdosti.

  • Tvrdosť 23 – 25 je vhodná pre dospelých skôr profesionálnych hráčov s veľkou silou.
  • Tvrdosť 26 – 29 mm je určená dospelým alebo pokročilým hráčom. Pre bežne silného hráča je optimálna tvrdosť 26.
  • Tvrdosť 29 – 32 mm je ideálna pre dospelých hráčov s menšou silou, hobby hráčov, začiatočníkov, ženy alebo väčšie deti.
  • Tvrdosť 32 – 36 mm ideálna tvrdosť palice pre hráčov v juniorskej kategórii a deti.

Tvar shaftu

Florbalové palice majú tyč rovnú, zúženú alebo zahnutú. Okrem toho môže báť palicu aj vystužená. Vystuženie sa postará o ešte lepšiu podporu použitých technológií. Vystužená CURVE florbalka ešte viac podporí efekt prehnutia. Rovnako je to pri tvare KICK.

Zahnutá florbalová palica je značená CURVE

Vďaka prehnutiu sa zmení uhol čepele voči podlahe. Využiť to môžete pri hre ťahom alebo príklepom. So zahnutou palicou sa vám však bude horšie nahrávať a slabšie bude aj spracovanie florbalovej loptičky.

Zúžená florbalová palica je značená KICK

Pomocou tejto florbalky budú strely tvrdšie a razantnejšie. Zúžená palica je však určená profesionálom, aby ste plne využili to, čo vám môže zúžená florbalka ponúknuť, musí byť vaša strelecká technika hry na vysokej úrovni.

  • Začiatočníci – začiatočníkom sa odporúča používať rovné palice.
  • Pokročilý – môžu hrať aj s rovnou, ale aj zahnutou alebo zúženou hokejkou.

Materiál shaftu

Určuje odolnosť aj hmotnosť florbalovej palice. Na výrobu sa používa karbón, kompozitný materiál a sklenené vlákno.

  • Karbón – karbónové florbalky sú ľahké, ale vydržia toho menej.
  • Kompozit – florbalky vyrobené z kompozitu majú stále dobrú hmotnosť a vyznačujú sa aj lepšou odolnosťou.
  • Sklenené vlákno – tieto palice vydržia najviac, ich nevýhodou je však vysoká hmotnosť.
  • Karbón – kompozit – kombináciou materiálov získate výhody oboch týchto materiálov. Hokejka na florbal je ľahká a dostatočne odolná. Tieto materiály majú dobrý pomer cena/výkon av súčasnosti patria k najobľúbenejším.

Profil

Florbalové palice majú až 3 rôzne profily.

  • Okrúhla palica – najčastejšie sa používajú okrúhle palice. Okrúhly tvar dokonale sedí v dlaniach a hra je vďaka tomu komfortná.
  • Oválna palica – komu by guľatá palica nevyhovovala, môže kúpiť palicu s oválnym tvarom. Oválny tvar bude vyhovovať najmä hráčom s veľkými rukami a dlhými prstami. Oválne palice sú však o niečo málo ťažšie ako palice okrúhle.
  • Hranaté palice – hranatý tvar je typický pre hokejové hokejky a vyhovovať tak bude predovšetkým hráčom hokeja, ktorí si radi zahrajú aj florbal.

Čepeľ

Tiež čepele sa líšia tvarom, tvrdosťou a výrobným materiálom. Čepeľ je štandardne súčasťou palice, kúpiť ju však môžete aj samostatne. Avšak v prípade, keď budete kupovať florbalku kvalitného výrobcu, nebudete mať pravdepodobne dôvod čepeľ meniť. Samotný výrobca totiž veľmi dobre vie, akú čepeľ má na shaft nasadiť.

Pokiaľ s florbalom začínate, bude vás zaujímať iba tvar čepele. Vyberať môžete medzi rovnou a zahnutou čepeľou.

  • Rovná čepeľ – rovná čepeľ je schopná veľmi dobre spracovať nahrávku. Veľmi kvalitná je aj strela príklepom alebo backhand. Rovná čepeľ je vhodná skôr pre skúsených hráčov.
  • Zahnutá čepeľ – táto čepeľ je ideálna pre kontakt s loptičkou, vďaka tomuto tvaru budete mať nad loptičkou lepšiu kontrolu. Je vhodnejšie aj na strelu ťahom. Zahnutá čepeľ sa celkovo viac hodí pre menej skúsených hráčov, pretože im pomôže lepšie ovládať loptičku.

Značka

Medzi jedny z najobľúbenejších patria florbalové palice značiek Zone, Salming, Exel, Unihoc alebo napríklad FatPipe. Všetky značky ponúkajú mnoho rôznych výrobkov, ktoré splnia nároky detí, začiatočníkov, poloprofesionálnych aj profesionálnych hráčov.

Cena

Hokejka na florbal vyzerá na prvý pohľad ako veľmi jednoduché príslušenstvo, avšak obstarávacia cena môže mnohých prekvapiť. Najlacnejšie sú jednoduché palice určené deťom. Cena týchto palíc sa pohybuje v rozmedzí 26 – 43 eur.

Cena juniorských palíc býva v rozmedzí 50 – 107 eur, cena florbaliek pre dospelých potom môže prekročiť 129 eur. Aby bola vami vybraná palica dostatočne kvalitná, nemala by hrať cenu pri výbere tú najhlavnejšiu úlohu.

Porovnať ceny hokejok

Otázky a odpovede

Ako veľmi je dôležitá tvrdosť čepele?

Aj čepele sú rozdelené do skupín podľa tvrdosti. Tvrdosť ako taká bude zaujímať skôr skúsených hráčov, ktoré majú na florbalovú hokejku veľké nároky. Bežní hráči si vystačia so stredne tvrdými čepeľami, ktoré sú všeobecne najobľúbenejšie.

Prečo sa čepele nahrievajú?

Pomocou tepla je možné čepeľ ohnúť do požadovaného tvaru. Týmto spôsobom je možné tvarovo upraviť aj rovnú čepeľ. Hoci je nahrievanie čepele pomerne časté, odborníci a profesionálni hráči tento spôsob úpravy tvaru čepele neodporúčajú. Predovšetkým začínajúci hráči nemôžu presne vedieť, do akého tvaru florbalku ohnúť a touto úpravou tak môžu čepeľ skôr znehodnotiť.

Postačí deťom plastová hokejka?

Florbalové hokejky pre deti sa vyrábajú aj z plastu. Výhodou plastu je nízka cena aj hmotnosť. Plastovú hokejku môžete kúpiť skutočne malým deťom, ktoré ju budú mať skôr pre zábavu pri domácom hraní. Ak chce váš potomok s florbalom začínať a bude hrať aj na školských zápasoch, nie je plastová hokejka dobrou voľbou. Deťom sa radšej odporúča kúpiť karbónovú alebo kompozitovú florbalku.

Záver

Florbalku môžete zakúpiť prostredníctvom internetových obchodov alebo si ju vybrať priamo v kamennej predajni. Či už zvolíte akýkoľvek spôsob nákupu, mali by ste postupovať nasledovne. Najprv zvoľte, či vyberáte pravú alebo ľavú palicu. Potom podľa svojej výšky vyberte správnu dĺžku shaftu.

Za ideálny sa v začiatkoch pre bežného dospelého hráča považuje tvrdosť 26 alebo 27. Potom vyberte preferovaný tvar palice, tu sa odporúča guľatý, poprípade aj oválny tvar shaftu. Medzi obľúbený materiál patrí kombinácia karbón – kompozit, ale začiatočníci môžu siahnuť aj po karbónovej palici. Potom už stačí zvoliť iba požadovaný tvar čepele.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.mastersport.sk, www.sportisimo.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo