Florbalové bránky

Florbal je kolektívna hra, ktorá je podobná ľadovému alebo pozemnému hokeju. V našich končinách je florbal veľmi populárny, s nadšením ho hrajú deti aj dospelí. Účel hry je veľmi jednoduchý, hráči sa snažia súperovi nastrieľať čo možno najviac gólov do bránky. Neoddeliteľnou súčasťou hry je tak aj základné vybavenie. V prípade florbalu sa žiadny nezaobíde bez poriadnej florbalky, florbalovej lopty a chýbať nesmie ani bránka. Výnimkou je iba brankár, ktorý hokejku nepotrebuje.

Florbalové bránky majú niekoľko podôb, prvé, čo si všimne úplne každý je rozdielna veľkosť gólov. Rozdeliť ich možno na tréningové a zápasové, poprípade školské a pre zábavu. Okrem toho sa však líšia aj typom konštrukcie, spôsobom ukotvenia alebo možnosťou zloženia.

Porovnať ceny florbalových gólov

Typy

Florbalové bránky je možné rozdeliť do dvoch skupín. Prvú väčšiu skupinu tvoria góly vhodné pre amatérov, druhú sú potom oficiálne zápasové bránky.

  • Amatérska – je k dostaniu v niekoľkých rôznych veľkostiach a prakticky každú z nich je možné rozložiť. Amatérske bránky môžu mať kovovú alebo plastovú konštrukciu.
  • Zápasové – oficiálny profesionálny bránca nesmie chýbať certifikát IFF. Okrem toho má bránka daný presný rozmer, ktorý je 160 x 115 cm. Hĺbka bránky je 65 cm. Jej súčasťou je stabilná zváraná kovová konštrukcia a pochopiteľne nechýba ani sieť.

Veľkosť

Florbalové bránky sa líšia svojou veľkosťou. Najmenšie bránky majú veľkosť 45 x 60 cm, najväčšie sú potom bránky zápasové, ktorých veľkosť je 160 x 115 cm. Ďalšie bránky majú rozmery 120 x 90, 115 x 90 a 90 x 60 cm.

Typ konštrukcie

Najdôležitejšou časťou bránky na florbal je konštrukcia. Vyberať môžete medzi dvoma materiálmi kovom a plastom.

  • Plast – značkové plastové bránky sú k dostaniu iba v rozmere 90 x 60 cm. Výhodou plastu je pochopiteľne nižšia hmotnosť, s plastovou bránkou si lepšie poradia deti. Plastové bránky sú väčšinou skladacie. Počítať však musíte s kratšou životnosťou bránky.
  • Kov – tento materiál je častejší av prípade kovu môžete vyberať medzi viacerými rôznymi veľkosťami gólov. Výhodou kovovej bránky je väčšia stabilita a dlhšia životnosť. Nevýhodou vyššia hmotnosť. Niektoré kovové bránky majú nohy opatrené gumou, ktorá zabráni poškriabaniu povrchu.

Možnosť zloženia

Florbalová bránka zaberá nemalý priestor, a preto je možné kúpiť aj skladaciu bránku. Tú pred použitím jednoducho rozložíte a po zápase zase ľahko zložíte. Túto možnosť však ponúka iba bránky vhodné pre amatérov. Certifikované zápasové bránky majú konštrukciu zváranú a nie je ju teda možné zložiť.

Príslušenstvo

K florbalovej bránke je možné dokúpiť ďalšie príslušenstvo.

  • Sieť – florbalová bránka je dodávaná ako celok, jej súčasťou je teda vždy sieť. Tá má však svoju obmedzenú životnosť a kúpiť ju môžete aj samostatne. Pri výbere bránky sa zamerajte na takého výrobcu, ktorý vám toto príslušenstvo umožní kúpiť v potrebnom rozmere.
  • Bezpečnostná objímka – medzi ďalším príslušenstvom nájdete aj objímku. Tá zaistí väčšiu stabilitu, minimalizuje pohyb a ochráni aj hraciu plochu.
  • Tréningová plachta – je možné ju kúpiť na rôzne veľké bránky. Plachta má niekoľko otvorov a vy tak budete môcť vyskúšať strely na bránku bez toho, aby ste potrebovali brankára.

Značka

Výrobcov nie je veľa a kvalitné florbalové bránky sú tak zastúpené iba menším počtom výrobcov. Kúpiť môžete bránku značky Eurostick, Salming, Unihoc, MPS, Floorbee. Deťom potom kúpite lacný gól od Spokey alebo Stiga.

Cena

Florbalový gól kúpite už za cca 26 eur. Do 43 eur je možné kúpiť aj set, ktorý obsahuje 2 bránky a florbalové hokejky. Tieto výrobky sú určené iba deťom na domáce použitie a výber nie je nijako veľký. Viac možností ponúka cena od 52 – 86 eur. Tu sú už dostať oveľa kvalitnejšie bránky s kovovou i plastovou konštrukciou. Oficiálny gól je možné kúpiť za 192 – 214 eur.

Porovnať ceny florbalových gólov

Otázky a odpovede

Je možné gól použiť aj na iné hry?

Florbalový gól môžete pochopiteľne používať aj ako futbalový gól. Ak si budete chcieť zahrať doma s deťmi alebo priateľmi len tak pre zábavu, nebudete k tomu pravdepodobne kupovať veľkú bránu.

Trafiť sa do malej bránky vyžaduje oveľa viac šikovnosti, ale aj tento gól vám prinesie veľa športových zážitkov. Vhodné je však vybrať bezpečnú a stabilnú bránku, pri ktorej nehrozí, že sa počas hry prevráti.

Ako dlho trvá gól na florbal zložiť?

Zostavenie konštrukcie bránky je pomerne jednoduché, viac času vám však zaberie umiestnenie siete. Sieť je potrebné na konštrukciu opätovne namotať, čo je už časovo náročnejšie. Namotávať sieť však budete iba pri kovových bránkach, plastovú bránku je možné zložiť priamo so sieťou a zostavenie tak zaberie iba niekoľko sekúnd.

Má účel hry vplyv na veľkosť bránky?

V prípade, keď kupujete bránku domov, je výber veľkosti individuálnou záležitosťou. Pri tréningu sa však spravidla používajú menšie bránky. Účelom je dokonalé natrénovanie streľby. Zápasové bránky potom majú rozmer pevne daný.

Záver

Vybrať správne florbalovú bránku nie je až také zložité. Zohľadniť by ste však mali minimálne veľkosť bránky a priestor, ktorý môžete vynaložiť na jej uskladnenie. Na základe početnosti využívania a ceny, ktorú ste ochotní do bránky investovať, potom budete vyberať výrobný materiál. Jedinú funkciu, ktorú bránka ponúka, je možnosť zloženia a rozloženia.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo