Elektrokolobežky

Dnešné kolobežky už nie sú iba doménou detí. Ich obľuba stále stúpa, sú k dostaniu v mnohých veľkostiach a podobách. Mnoho rekreačných stredísk umožňuje ich zapožičanie, čo svedčí o ich nesmiernej obľube u osôb všetkých generácií.

Samostatnou kapitolou sú elektrokolobežky, ktoré využijete v mnohých rôznych situáciách pri každodennom živote. Slúžiť môžu ako rýchlejšia preprava po meste, využiť ich môžete na výletoch. Elektrokolobežky sú na trhu zastúpené vo veľkom množstve a vybrať tú pravú nemusí byť úplne jednoduché. Dôležitá je pri výbere cena, ktorá však nie je jediným parametrom, na ktorý by ste sa mali pri výbere zamerať.

Pred samotným výberom je potrebné zohľadniť, kde a akým spôsobom ju budete používať, inú kolobežku budete kupovať do mesta, inú potom do terénu. Podľa toho sa potom odvíja ďalší parameter ako typ a výdrž batérie, motor, materiál koliesok a ďalšie.

Porovnať ceny elektrokolobežky

Typy

To za akým účelom si chcete kolobežku zaobstarať, patrí k prvej otázke, ktorú si pred nákupom zodpoviete. Kolobežku môžete využívať pri bežných pochôdzkach mestom, vďaka jej nízkej váhe a veľkej skladnosti ju môžete vziať kamkoľvek. Slúžiť však môže aj ako dopravný prostriedok, ktorý využijete pri cestách do prírody.

Kolobežka do mesta

Kolobežky určené na presun po meste majú prevažne menšie polyuretánové kolesá, ktoré sú ideálne a dostačujúce na pohyb na pevnom a rovnom teréne. Kolesá sa po čase môžu ojazdiť a nevyhnete sa tak ich celkovej výmene.

Tieto kolobežky môžu ísť rýchlosťou okolo 25 km/h, ich dojazd je podľa kapacity batérie v rozmedzí 12 – 30 km. Výkon motora je najčastejšie v rozmedzí 250 – 350 W. Celkovo sa jedná o menšie a ľahšie typy, ktorých výhodou je nižšia obstarávacia cena.

Kolobežka do terénu

Pokiaľ plánujete s kolobežkou vyrážať na výlety, budete sa už obzerať po robustných typoch s väčšími a kvalitnejšími kolesami, ktoré zvládnu aj nerovný terén. Do terénu sa hodia dobre odpružené nafukovacie kolesá. Na rozdiel od prvého typu sa nebudete musieť báť zbehnutia bicyklov. Nevyhnete sa však pravidelnému dofukovaniu, v prípade defektu je možné vymeniť štandardne plášť kolesa.

Pri týchto typoch by mal byť výkon aspoň nad 400 W, ideálne potom v rozmedzí 800 – 1 000 W v závislosti od terénu. S takto výkonnou kolobežkou zdoláte aj kopcovitý terén. Rýchlosť sa v tomto prípade najčastejšie pohybuje v rozmedzí 45 – 50 km/h, dojazd je potom v rozmedzí 40 – 60 km. Cena je v tomto prípade vyššia.

Výkon

Výkon jednotlivých typov sme už naznačili, všeobecne si v meste vystačíte s menej výkonnou kolobežkou. Do terénu potom budete vyberať medzi tými výkonnejšími. S väčším výkonom rastie ich cena, je teda na zvážení, či sa vám oplatí investovať do tých najvýkonnejších. Opäť záleží na početnosti a spôsobe užívania.

Najmenej výkonné elektrické kolobežky majú výkon okolo 200 W. Tieto modely sú určené najmä deťom. Ak budete vyberať kolobežku dospelej osobe, ktorú využije predovšetkým na rovnom a pevnom teréne, bude vás zaujímať výkon v rozmedzí 300 – 500 W. Výkon pri terénnych kolobežkách by mal byť v rozmedzí 500 – 1 000 a viac W.

Rýchlosť

Od veľkosti výkonu sa odvíja aj rýchlosť, ktorú sú schopné kolobežky dosiahnuť. Na rýchlosť má vplyv aj hmotnosť užívateľa a charakter terénu. Pre zmenu rýchlosti sú kolobežky vybavené tlačidlom poprípade páčkou, ovládanie je tak naozaj jednoduché.

Deťom a začiatočníkom postačí rýchlosť okolo 20 km/h. Skúsenejší užívatelia môžu jazdiť rýchlosťou do 40 km. K dostaniu sú aj rýchlejšie stroje, sú však určené predovšetkým veľmi skúseným používateľom, ktorí takto rýchle stroje zvládnu. V opačnom prípade vám pri možnom páde hrozí aj veľmi nepríjemné alebo život ohrozujúce zranenie.

Kapacita batérie

Kapacita a typ batérie má vplyv na celkovú výdrž. Kapacita sa udáva v Ah av tomto ohľade sa oplatí voliť kolobežku s väčšou kapacitou. Stretnúť sa môžete s dvoma typmi batérie a to olovenou a lítiovou. Doba nabíjania sa potom pohybuje v rozmedzí 2 – 6 hodín.

Batériu by ste nemali nechávať úplne vybiť, znižuje sa tým jej životnosť, ideálne by mala byť nabitá aj v období, keď nebudete kolobežku využívať a to aspoň na 60%.

Životnosť batérie predĺžite plynulou jazdou po rovnom teréne. Naopak dobu, kedy je možné kolobežku využiť, skrátite častým menením rýchlosti, jazdou v kopcovitom teréne, ale vplyv na životnosť môže mať aj veterné počasie.

Olovené batérie nie sú v súčasnej dobe nijako rozšírené a pomaly sa od ich používania ustupuje. Hlavným dôvodom je ich nižšia kapacita a väčšia hmotnosť. Ide však o lacnejší variant. Olovené batérie by ste mali dobíjať po každej jazde, čím zvýšite jej životnosť. Vo väčšine prípadov nie je možné olovenú batériu z kolobežky vybrať.

Lítiové batérie sú ľahšie a ich kapacita je väčšia. K ďalším prednostiam patrí aj dlhšia životnosť. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena. Lítiové batérie je možné vybrať a nabíjať samostatne. Ak chcete kolobežku využívať na väčšiu vzdialenosť, môžete tak vymeniť vybitú batériu za novú a pokračovať v jazde. Aj pri tomto type sa odporúča ich pravidelné dobíjanie po každej jazde.

Konštrukcia

Kvalitná kolobežka by mala mať pevný a odolný rám vyrobený z ocele alebo duralu. Oceľové kolobežky sú o niečo ťažšie, pokiaľ teda budete kolobežku často prenášať, vyberajte skôr medzi tými duralovými. Oba materiály sú rovnako kvalitné a umožnia vám bezpečnú jazdu.

Kolobežku by malo byť možné zložiť, vďaka tomu bude skladnejšie, čo oceníte najmä pri mestských modeloch.

Hmotnosť a nosnosť

V ponuke sú kolobežky s váhou v rozmedzí cca 4 – 40 kg. Najľahšie výrobky sú určené deťom, tie najťažšie sú potom v terénnej úprave. Najväčší výber vám umožňuje rozpätie 10 – 20 kg. Tu nájdete kvalitné modely vhodné do mesta aj terénu.

Okrem hmotnosti sledujte aj nosnosť elektrickej kolobežky. Tá sa pri týchto výrobkoch pohybuje v rozmedzí 50 – 150 kg.

Veľkosť koliesok

Nepostrádateľnou súčasťou elektrickej kolobežky sú kolieska. Zaujímať by vás mala ich veľkosť aj výrobný materiál. U motorky určenej do mestskej premávky si vystačíte s menšími kolieskami o veľkosti v rozmedzí 5 – 7 palcov.

Kolobežky s malými kolesami sa lepšie ovládajú. Malé kolieska však nie sú tak stabilné av prípade, že narazíte na nerovnosť, môže dôjsť k ich zaseknutiu.

Väčšie kolieska sa hodia do terénu a sú určené najmä skúseným jazdcom. Ich nevýhodou je totiž horšia ovládateľnosť. Pokiaľ teda nejaké skúsenosti máte, môžete vyberať veľkosť kolies v rozmedzí 8 a viac palcov. Na týchto bicykloch je samozrejme možné vyraziť aj do ulíc, avšak iba za predpokladu, že zvládnete kolobežku bez problémov ovládať.

Materiál koliesok

Ako sme už spomenuli v úvode, môžete vyberať medzi pevnými kolieskami vyrobenými z polyuretánu a gumovými nafukovacími kolesami. Možno kúpiť aj kolobežky, ktoré kombinujú oba typy kolies. V tomto prípade je predné koleso gumové a zadné potom vyrobené z polyuretánu.

Pevné kolesá sú vhodnejšie na rovné a stabilné povrchy. Nevýhodou je však nie príliš komfortná jazda, počas ktorej pocítite všetky nerovnosti povrchu. Tieto kolesá nevyžadujú žiadnu údržbu.

Gumové kolieska sú vhodnejšie do terénu. Ich výhodou je dobré tlmenie nárazu a zvládnu aj rôzne nerovnosti. Gumové kolesá vyžadujú občasné dofukovanie, výmenu alebo opravu duše. Výmenu je možné uskutočniť svojpomocne, ale vhodnejšie je zveriť výmenu do servisu. Pokiaľ budete veľa jazdiť, tak počítajte s výmenou aj niekoľkokrát za sezónu.

Riadidlá

Riadidlá by mali byť pri všetkých typoch výškovo nastaviteľné. Túto skutočnosť však všetky kvalitné elektrické kolobežky umožňujú. Väčší komfort vám poskytnú širšie riadidlá. O ne sa budete môcť počas jazdy pohodlne oprieť.

Brzdy

Aj v prípade bŕzd, môžete vyberať z dvoch typov. Väčšej obľube sa tešia tradičné mechanické kotúčové brzdy, ktoré je možné ovládať pomocou páčky. Kolobežka je vybavená jednou alebo dvoma mechanickými brzdami. Týmito brzdami sú vybavené aj bicykle a netreba ich teda viac predstavovať.

Menej obľúbené sú elektromagnetické brzdy. Nevýhodou týchto bŕzd je nižšia účinnosť, dlhšia brzdná dráha aj skutočnosť, že ich ovládanie nie je tak zažité ako je to u bŕzd mechanických.

Všeobecne je možné povedať, že menšie elektrické kolobežky s rýchlosťou do 25 km/h môžu byť vybavené oboma typmi bŕzd. V tomto prípade je ich spoľahlivosť a účinnosť takmer totožná. Pri kolobežkách, ktoré môžu ísť rýchlosťou nad 25 km/h je vhodnejšie voliť brzdy mechanické.

Funkcia

Okrem parametrov sa od seba jednotlivé modely líšia aj počtom funkcií. Čím viac ich máte k dispozícii, tým vyššia je obstarávacia cena kolobežky. Preto pri výbere zvážte, ktoré funkcie sú pre vás podstatné.

K základnej funkcii patrí zvonček, tachometer a mnoho kolobežiek je vybavených aj stojanom.

Súčasťou každej kolobežky by malo byť aj osvetlenie a bezpečnostné odrazky.

Elektrické kolobežky bývajú často vybavené aj displejom, vďaka nemu budete mať prehľad o stave batérie.

Vďaka rekuperácii predĺžite životnosť batérie a tempomat vám umožní udržať stálu rýchlosť.

Moderné elektrokolobežky môžete prepojiť s mobilným telefónom, k nadštandardným funkciám patria aj rýchlostné režimy.

Značka

K výrobcom elektrických kolobežiek patrí X-Scooters, Spokey, Nitro, Xiaomi, Razor, Vega a ďalšie.

Cena

Deťom môžete zaobstarať kolobežku za necelé 120 eur. Cena kolobežiek do mesta je potom v rozmedzí 200 – 400 eur. Nie je však nijako výnimočné naraziť aj na drahšie typy.

V tomto prípade sú často vybavené predným gumovým a zadným polyuretánovým kolesom, čo vám umožní používať kolobežku aj v teréne. Cena terénnych sa pohybuje okolo 590 – 790 eur.

Porovnať ceny elektrokolobežky

Otázky a odpovede

Je možné s elektrickou kolobežkou vyjsť na ceste?

S elektrokolobežkou sa môžete pohybovať po ceste, rýchlosť však nesmie prekročiť 25 km/h. Výkon motora musí byť do 1 000 W. Na silnejší a rýchlejší stroj budete musieť vlastniť vodičské oprávnenie a kolobežka musí byť opatrená registračnou značkou.

Pôjde kolobežka aj po vybití batérie?

Ak vám počas jazdy dôjde batéria, budete môcť pokračovať v jazde vďaka odrážaniu. Nečakajte však, že takáto jazda bude plynulá rovnako ako pri bežnej kolobežke. Vzhľadom na odpor bude jazda náročnejšia. Spoľahnúť sa tiež nebudete môcť na elektromagnetickej brzdy.

Aký je maximálny dojazd?

Tento parameter býva pri jednotlivých typoch často uvedený, je však nutné brať ho s rezervou. Na dojazd má vplyv terén, hmotnosť jazdca, plynulosť jazdy aj počasia. Dojazd býva najčastejšie v rozmedzí 10 – 40 km, životnosť batérie predĺžite plynulou jazdou aj schopnosťou rekuperácie, kedy sa batéria dobíja počas brzdenia.

Záver

Do mesta môžete vyraziť s ľahšou kolobežkou s výkonom do 500 W. V tomto prípade si vystačíte s polyuretánovými kolesami. Do terénu vyberajte kolobežky s vyšším výkonom a gumovými kolesami. Vhodnejšie sú kolobežky vybavené kotúčovými brzdami a základom je možnosť nastavenia výšky riadidiel.

Pri jazde nepodceňujte ani výbavu, samozrejmosťou by mala byť helma a deťom sa budú hodiť aj chrániče lakťov a kolien.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo