Vďaka elektrocentrále budete mať elektrinu všade tam, kde nie je pripojenie k elektrickej sieti. Tento spotrebič môže slúžiť aj ako záložný zdroj energie, môžete sa naň spoľahnúť aj v prípade dlhodobého výpadku prúdu. Elektrické generátory sú k dispozícii v rôznych veľkostiach, menšie typy sa dajú použiť na cestách, väčšie na stavbách, chatách a chalupách.
Porovnanie cien elektrocentrál
Výkon
Jedným z najdôležitejších kritérií výberu je výkon generátora energie. Musí byť dostatočne veľký, aby dokázal poháňať všetko, čo potrebujete. Potrebný výkon sa vypočíta tak, že sa spočíta príkon všetkých spotrebičov, ktoré má generátor napájať.
Pri výpočte vám pomôže vzorec 1 kVA = približne 0,8 kW.
Výkon elektrárne by mal byť aspoň o 1/3 – 1/2 vyšší ako konečná hodnota, ktorú ste vypočítali. Ak elektráreň nemá túto rezervu, môže byť preťažená. To má negatívny vplyv na jeho správne fungovanie. V prípade preťaženia zhasne, ochrana môže zlyhať a v najhoršom prípade sa celé zariadenie zničí.
Rozdelenie podľa spotrebičov
Spotrebiče odporového typu
Medzi tieto spotrebiče patrí väčšina zariadení, ktoré sú bežné v každej domácnosti – rýchlovarná kanvica, varná doska, ohrievač, kávovar alebo obyčajná žiarovka. Spotrebiče odporového typu nie sú náročné na výkon zdroja a ich označený výkon zodpovedá skutočnej spotrebe počas celej doby prevádzky.
Ako príklad možno uviesť spotrebič s príkonom 2 kW. Tu postačuje jednofázová elektráreň s prevádzkovým výkonom 2 kVA. Aj v tomto prípade sa však všeobecne odporúča pridať aspoň 10 % ako rezervu výkonu.
Indukčné spotrebiče
Ide o spotrebiče poháňané elektromotorom. Ide napríklad o rôzne nástroje, ako sú vŕtacie kladivá, kotúčové píly, kompresory, vodné čerpadlá a iné. Tieto spotrebiče potrebujú pri štarte oveľa vyšší prúd, ako je ich menovitý výkon. Je to spôsobené stratami vo vinutí motora. Vhodný generátor elektrickej energie by teda mal mať 2x – 3x vyšší výkon, ako je príkon spotrebiča. Táto rezerva je potrebná najmä pre spotrebiče s pozvoľným štartom a zahŕňa väčšinu súčasného elektrického náradia.
Ďalšiu skupinu tvoria spotrebiče s tzv. tvrdým štartom. Ide najmä o kompresory, čerpadlá, chladničky a iné. Spotrebiče s tvrdým štartom potrebujú na spustenie motora oveľa väčší prúd, ako je ich výkon uvedený na výrobnom štítku. Spotreba je v tomto prípade štyrikrát alebo päťkrát vyššia a niekedy ešte vyššia.
Kapacitný typ spotrebičov
Tie patria medzi najnáročnejšie z hľadiska výkonu. Ide najmä o žiarivky, fotočlánky alebo výbojky. Pre tieto spotrebiče je potrebný elektrický generátor, ktorého prevádzkový výkon je približne 1,5-krát vyšší ako príkon spotrebičov uvedený na štítku.
Jednofázové alebo trojfázové
Jednofázové a trojfázové napájacie súpravy poskytujú stabilné napätie na stavbách, montážach a v teréne. Sú vhodné aj na rekreačné účely, takže majú svoje využitie na chatách, v záhradách atď. Vďaka systému regulácie napätia sú vhodné na napájanie elektrického náradia a elektromotorov, vykurovacích a osvetľovacích zariadení alebo zváracích jednotiek.
Jednofázový elektrocentrála je vhodnejší na bežné použitie, pretože je schopný dodávať oveľa vyšší výkon na jednej fáze ako trojfázový generátor. Väčšina bežných spotrebičov je tiež jednofázová. Dá sa to zistiť podľa toho, že napájací kábel má v zásuvke dva kolíky (napájanie 230 V, vypúšťanie 0 V) a má aj zásuvku na uzemnenie. To znamená, že pri bežnom používaní si vystačíte s jednofázovým generátorom.
Trojfázové elektrocentrály napájajú spotrebiče s trojfázovým elektromotorom. V tomto prípade má prívodný kábel 5 vývodov, 3 fázy, uzemnenie PE a nulový vodič N. Niektoré staršie spotrebiče môžu mať len 4 vývody, pretože majú jeden vývod (PEN) pre uzemnenie a nulový vodič. Týmto typom zdroja môžete napájať aj jednofázové spotrebiče, ale musíte dbať na to, aby mal dostatočný výkon.
Typ konštrukcie
Podľa typu konštrukcie sa tieto zariadenia delia na:
Rám
Ide o lacnejší variant, ktorý je určený na prevádzku väčšiny motorových strojov. Motor rámovej pohonnej jednotky je umiestnený v obdĺžnikovom ráme. Rámové generátory energie môžu na svoju prevádzku používať benzín alebo plyn.
Benzínové modely sú pri prevádzke hlučnejšie a majú vyššiu spotrebu. Sú vhodné najmä na vonkajšie použitie, možno ich použiť na pohon záhradných zariadení a náradia a sú vhodné aj na stavbu. V extrémnych prípadoch môžu slúžiť ako záložný zdroj energie pre rodinný dom alebo chatu.
Plynové generátory sa môžu používať aj v dlhodobej a dokonca nepretržitej prevádzke. Môžete ich použiť v domácnosti, na záhrade, ale sú vhodné aj na rôzne stavebné a montážne práce.
Invertorové napájacie jednotky
Druhým typom sú menšie stroje s nižším výkonom a ide o invertorové alebo digitálne generátory. Motor týchto zariadení je umiestnený vo vnútri krytu a generátor energie vyzerá ako kufor. Vďaka ich veľkosti ich ľahko premiestnite a potešia vás najmä svojou tichou prevádzkou. Ich obstarávacia cena je vyššia a používajú sa najmä na napájanie jemnej elektroniky. Sú preto vhodné pre všetky typy počítačov, zdravotníckych zariadení a niektorých elektrických nástrojov.
Rozdelenie podľa typu paliva
Bežne dostupné elektrické generátory fungujú na rôzne druhy paliva a možno ich rozdeliť do 5 skupín.
Benzínové elektrárne
Patria medzi najčastejšie používané a na svoju prevádzku potrebujú benzín, najčastejšie Natural 95. Medzi jeho výhody patrí nízka hmotnosť a malé rozmery. Je však vhodnejší na kratšie a menej náročné operácie. V prípade núdze ho môžete použiť ako záložný zdroj energie v domácnosti. Bežne sa používa na stavbách alebo v záhrade.
Dieselové generátory
Dieselové typy sú obľúbené pre svoj vysoký výkon, väčšie rozmery a vyššiu hmotnosť, na svoju prevádzku potrebujú naftu. Vyznačujú sa robustnou konštrukciou a pri kúpe musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou. Sú vhodné aj na dlhodobú prevádzku. Dieselové generátory môžu súčasne ťahať aj niekoľko jednofázových a trojfázových spotrebičov. Môžete ich použiť aj v prípade celodennej prevádzky, či už na staveniskách alebo ako záložné zdroje pre väčšie podniky.
Elektrárne na plyn/plyn
Výkon plynového generátora je podobný ako u benzínového typu, ale výhodou je ekologickejšia prevádzka a tiež nižšie prevádzkové náklady. Tento typ možno použiť aj v domácnosti a v teréne.
Petrolejové generátory elektrickej energie
Tento typ nie je taký bežný ako predchádzajúce, na prevádzku týchto typov je potrebný špeciálny vykurovací olej. Naftový generátor sa používa najmä v priemysle, kde slúži ako záložný zdroj energie.
Batériové elektrárne
Batériový generátor je malé zariadenie vhodné na cesty, kde sa dá použiť na nabíjanie počítačov, telefónov a iných zariadení. Môže tiež udržiavať v prevádzke autochladničku. Vyznačuje sa tichou prevádzkou a možnosťou nabíjania prostredníctvom solárnych panelov. Nevýhodou je nižší výkon a potreba dobíjania batérií.
Spotreba
Spotreba udáva množstvo paliva na motohodinu a je ovplyvnená množstvom energie, ktoré môže elektráreň dodať. Stroje s výkonom 0,6-1 kVa spotrebujú 0,5 litra benzínu na motohodinu, ale v prípade 5-6 kVa to môže byť až 2,5 litra benzínu na motohodinu. Spotrebu vždy nájdete v popise zariadenia alebo u predajcu.
Typy regulácie výstupného napätia
Ďalším podobne dôležitým parametrom je spôsob regulácie napätia.
- Kapacitná regulácia napätia – je typická pre väčšinu elektrocentrál a pracuje s kondenzátormi. Tento typ je vhodný pre vyššie počiatočné zaťaženie motora a používa sa najmä na pripojenie bežných elektrických spotrebičov.
- Regulácia napätia AVR – vhodná na napájanie citlivých spotrebičov s kolísavým napätím. Je preto vhodný pre počítače, nástroje s elektronickou reguláciou vstupného napätia a zváracie invertory. AVR vyrovnáva napätie pomocou tranzistorov. Tieto zariadenia sú vybavené automatickou reguláciou s toleranciou približne ± 2 %, takže k ovládaciemu panelu môžete pripojiť citlivú elektroniku.
- Zložená regulácia napätia – vhodná pre spotrebiče, ktoré pri rozbehu generujú vyššie zaťaženie a sú vybavené asynchrónnymi motormi. Patria sem kompresory, frézy na dlaždice, obehové čerpadlá na drevo a ďalšie.
Ochrana prevádzky
Aby vám generátor dobre slúžil, mal by byť umiestnený na mieste s dostatočným prístupom vzduchu, ktorý umožní pravidelné chladenie a odsávanie motora. V opačnom prípade môže dôjsť k prehriatiu a zničeniu motora.
Pri používaní elektrocentrál je tiež potrebné zvoliť vhodnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ktorá ich nielen ochráni pred vniknutím cudzích častíc a prachu, ale aj predĺži ich životnosť.
Existujú dva základné typy ochrany duševného vlastníctva:
- IP 23 – nižšie krytie vhodné pre pohonné jednotky, ktoré sa používajú v menej znečistených oblastiach. IP 23 chráni pred vniknutím častíc s priemerom nad 12,5 mm a pred vodou padajúcou pod uhlom 60°.
- Stupeň ochrany IP 54 – vyššia ochrana určená pre generátory elektrickej energie, ktoré sa môžu používať vo veľmi znečistených oblastiach. Stupeň krytia IP 24 zaručuje maximálnu ochranu proti prachu a vode.
Funkcie a príslušenstvo
Jednotlivé modely sa od seba líšia aj rôznymi doplnkovými funkciami. Patria medzi ne:
- Nabíjanie batérie – 12 V výstup na nabíjanie batérie, zabezpečuje pravidelné dobíjanie.
- Displej – jednoduchšie ovládanie, prehľadné informácie o stave ústredne.
- Modul GSM – vďaka tejto funkcii budete vedieť o stave ústredne prostredníctvom správ SMS.
- Diaľkové ovládanie – praktická funkcia, ktorá umožňuje zapínanie a vypínanie a tiež ovládanie ovládacieho panela na diaľku.
- Voltmeter – zabezpečuje, aby napätie ústredne nebolo prekročené, a teda aby nedošlo k jej poškodeniu.
- Snímač oleja – automaticky vypne motor, ak je hladina oleja príliš nízka, čím zabráni možnému poškodeniu zariadenia.
- Digitálny merač motohodín – táto funkcia vám umožní prehľadne plánovať servis jednotky.
- Podvozok – používa sa na uľahčenie presunu.
Cena
Čo sa týka ceny, tieto zariadenia nepatria medzi najlacnejšie a pri výbere správneho zariadenia je vhodné poradiť sa s odborníkom. Poradí vám, ktorý model je vhodný pre vašu aplikáciu a v akej cenovej hladine. V každom prípade je potom potrebné kupovať len výrobok od dôveryhodnej značky, ktorá vám zaručuje odborný servis, možnosť prípadných opráv alebo nákup náhradných dielov.
Najlacnejšie elektrocentrály sa predávajú za cenu približne 100 eur. Majú nízky výkon a sú vhodné na príležitostné použitie. Najbežnejšie typy kvalitných elektrocentrál sú k dispozícii v cenovom rozpätí 400 – 1 180 eur, a ak chcete zariadenie najvyššej kvality, môžete zaplatiť aj 1 960 eur.
Medzi najkvalitnejšie výrobky patria tieto značky: Hecht, Heron, Honda, Scheppach a ďalšie.
Porovnanie cien elektrocentrál
Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk, www.madmat.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?