Elektrické vozítko je ekologický dopravný prostriedok, ktorý je stále obľúbenejší a mnohí mu dávajú prednosť pred klasickým benzínovými strojmi. Jednou z možností, ako sa pomerne jednoducho dostať z jedného miesta na druhé ponúkajú aj elektroskútre. Tie sú rovnako ako iné elektrické vozidlá vybavené dobíjacou batériou, vďaka ktorej budete jazdiť bez nepríjemného zápachu aj škodlivých emisií.
Elektroskúter je treba vyberať z rozmyslom, aby vám toto jednoduché vozítko vo všetkých smeroch vyhovovalo. Zásadnú úlohu budú hrať pochopiteľne aj vaše finančné možnosti. To najdôležitejšie, čo rozhoduje o podobe elektroskútra je účel a spôsob používania. Medzi hlavné technické parametre patrí výkon a kapacita batérie, dojazd, brzdy, ale aj hmotnosť a rozmery skútra.
Typy
Elektrické skútre je možné rozdeliť na dva rôzne typy. Do prvej skupiny patrí elektrický moped, ktorý môžete riadiť aj bez vodičského oprávnenia. V skupine druhej sú výkonnejšie motocykle, ktoré naopak riadiť bez vodičáka nemožno.
Elektroskúter bez vodičáka
Lacnejšie, tiché a ekologické dopravné prostriedky, ktoré je možné využívať na kratšie aj dlhšie vzdialenosti. Elektrické skútre, ktoré nevyžadujú vodičské oprávnenie na motorku ani automobil, majú výkon do 250 W a môžu ísť rýchlosťou maximálne 25 km/hod. Typickým znakom týchto skútrov sú pedále. Práve vďaka pedálom sú elektroskútre bez vodičáka zaradené do rovnakej skupiny ako elektrobicykle. Výbava týchto vozítok je však porovnateľná s výkonnejšími skútrami. Do kategórie elektroskútrov bez vodičákov patria aj e-Babety, e-Mopedy a e-Fichtli.
Elektroskúter s vodičákom
Na riadenie výkonnejšieho stroja, ktorý je schopný ísť vyššou rýchlosťou však budete vodičské oprávnenie potrebovať. Na trhu nájdete rôzne silné stroje, ktoré sa ďalej delia do skupín podľa typu vodičského oprávnenia, ktoré budete na ich používanie potrebovať.
- RP skupiny AM – skútre majú maximálnu konštrukčnú rýchlosť 45 km/hod. Výkon potom nesmie prekročiť 4 kW. Tieto elektrické mopedy môžu používať osoby, ktoré dovŕšili 15 rokov veku.
- RP skupiny A1/B – elektromotorky s výkonom do 11 kW. Tento typ vodičského oprávnenia je možné získať po dovŕšení 16 rokov. Od 18 rokov môžete požiadať o vodičský preukaz skupiny A2. Potom si môžete zaobstarať elektroskúter s výkonom do 35 kw.
Výkon
Výkon elektroskútra voľte podľa terénu, po ktorom budete najčastejšie jazdiť. Rovný terén zdoláte aj s menej výkonným modelom, pokiaľ budete jazdiť skôr kopcovitým terénom, budete naopak potrebovať oveľa výkonnejší elektrický motocykel. Pri voľbe výkonu tiež zohľadnite telesnú hmotnosť jazdca. Vodiči s vyššou hmotnosťou budú musieť zaobstarať výkonnejší stroj.
Batérie
Najdôležitejšou časťou všetkých elektrických vozítok je pochopiteľne batéria. O batériu elektrického skútra by ste sa tak mali veľmi zaujímať. Batéria elektrických skútrov môže byť zabudovaná napevno, alebo ju môžete zo stroja vybrať. V oboch prípadoch je možné batériu opakovane nabíjať pod prúdom 220 V.
Elektrické skútre môžu byť vybavené jedným z dvoch typov batérií.
- Lítium-iónová batéria – kvalitnejšia batéria, ktorú nemusíte dobíjať po každej vychádzke. Výhodou týchto batérií je dlhá životnosť a nízka hmotnosť. Nevýhodou je potom vysoká obstarávacia cena.
- Olovené/gélové batérie – tieto batérie sú menej kvalitné a mali by ste ju dobíjať po každej jazde. Vďaka tejto starostlivosti bude mať batéria dlhšiu životnosť. Nevýhodou týchto typov je vysoká hmotnosť, výhodou nižšia obstarávacia cena.
Dojazd
Dojazd je parameter, ktorý kupujúci elektroskútrov rieši väčšinou ako prvý. Dojazd určuje, ako ďaleko môžete dôjsť na skúter na jedno nabitie. Rozpätie je pomerne značné, kúpiť môžete skúter s dojazdom 40 – 120 km.
Na dojazd má však veľký vplyv mnoho faktorov. V prvom rade je to hmotnosť vodiča, ďalej potom terén, po ktorom sa budete pohybovať a pochopiteľne aj počasie. Dojazd ovplyvní aj typ a výkon batérie.
Brzdy
Elektrické skútre bývajú vybavené dvoma typmi bŕzd. Voliť budete medzi bubnovými alebo kotúčovými brzdami. Dá sa však kúpiť aj skúter s prednou brzdou kotúčovou a zadnou bubnovou.
- Bubnové – jedná sa o staršiu podobu bŕzd. Výhodou bubnových bŕzd je jednoduchá údržba a minimálna poruchovosť.
Kotúčové – známe aj ako hydraulické brzdy patria medzi novší typ, ktorý sa u užívateľov teší väčšej obľube. Kotúčové brzdy sú vhodnejšie najmä u skútrov, ktoré môžu ísť rýchlosťou vyššou ako 50 km/hod. V prípade skútrov s najvyššou rýchlosťou 25 km sú oba typy bŕzd prakticky porovnateľné.
Hmotnosť a nosnosť
Elektroskútre mávajú hmotnosť najčastejšie v rozmedzí 50 – 80 kg. Hmotnosť vozítka je nižšia, než ako tomu býva v prípade skútrov benzínových. Skúter bude ľahko ovládateľný aj pre osoby s nižšou hmotnosťou. S menej robustným strojom sa navyše budete ľahšie pohybovať v rušnej mestskej premávke.
Elektroskútre sa však vyznačujú aj nižšou nosnosťou, ktorá je medzi 120 – 150 kg. Skúter tak môže využívať skôr jedna osoba, ale nosnosť nemusí byť dostačujúca v prípade, keď budete chcieť jazdiť s partnerom.
Výbava
Elektrické mopedy umožňujú využívať rôzne praktické doplnky. Niektorá výbava býva priamo súčasťou mopedu, inú budete môcť neskôr dokúpiť.
- Kufor – základnou výbavou býva uzamykateľný kufor umiestnený pod sedadlom. Jednotlivé modely sa líšia iba veľkosťou. Niektoré skútre majú skôr malý úložný priestor, iné naopak uvezú aj väčší nákup. S veľkosťou kufor by mala súvisieť aj nosnosť, na ktorú treba pri vyberaní vozítka myslieť.
- Nosič – nosiče nebývajú štandardné pre všetky modely. Niektoré skútre nosič majú, iné ich aspoň umožňujú prikúpiť. Nosič je možné inštalovať na prednú aj zadnú časť, to kam je možné nosič umiestniť určuje konštrukčné riešenie skútra.
- Batérie – za vhodné sa považuje zaobstarať náhradnú batériu. Pri skútri s vymeniteľnou batériou ju môžete voziť so sebou a predĺžiť si dojazdovú vzdialenosť.
Značka
Elektické vozítka bývajú bezporuchové a majú dlhú životnosť. Ani v tomto prípade by ste však nemali podceniť značku skúter. Značkové mopedy sa vyznačujú oveľa dostupnejšími servisnými službami a navyše spĺňajú všetky potrebné certifikácie aj legislatívne podmienky. Obľúbené sú skútre Racceway.
Cena
Obstarávacia cena elektrických skútrov nie je práve nízka. Cenu ovplyvňuje niekoľko parametrov ako typ a výkon skútra, ale aj samotný výrobca. Cena sa obvykle pohybuje v rozmedzí 853 – 4 900 eur. Najobľúbenejšie je cenové rozpätie 1 279 – 1 705 eur.
Vyššia obstarávacia cena sa vám však vráti vďaka nižším nákladom na prevádzku. Batériu elektroskútra nabijete za cca 20 eur. Za túto cenu potom budete môcť nabehnúť okolo 80 cm. Prevádzka je tak výrazne ekonomickejšia, než tomu býva u benzínových mopedov.
Údržba
Elektrické skútre sú bezúdržbové a väčšinou aj bezporuchové. To, akú starostlivosť stroj pravidelne vyžaduje, vyčítate v manuáli výrobcu. Pravidelnú starostlivosť tak bude vyžadovať iba batériu. Vďaka tomu, že sa budete o batériu správne starať, predĺžite jej životnosť. Batériu je najmä nutné správne dobíjať av prípade, keď napríklad počas zimy nebudete skúter používať aj správne uskladňovať.
Pravidelne kontrolovať by ste mali tiež tlak v pneumatikách. Raz za rok sa odporúča vyraziť na pravidelnú servisnú prehliadku, kde okrem iného skontrolujú a prípadne vymenia pneumatiky a ložiská v kolesách.
Otázky a odpovede
Prečo si zaobstarať elektroskúter?
Elektroskúter je vozítko, ktoré je ideálne na zdolávanie kratších vzdialeností. Tento dopravný prostriedok tak využijete predovšetkým na rýchlu a bezproblémovú jazdu po meste, či na zdolávanie kratších medzimestských vzdialeností. Používanie elektroskútra prináša množstvo výhod.
Prevádzka elektroskútra je lacná, ekologická a bezúdržbová. Vybitú batériu jednoducho dobijete jednoduchým zapojením do bežnej zásuvky. Elektroskútre sú pomerne ľahké a vyznačujú sa ľahkým ovládaním. Ale aj elektrické skútre majú svoje nevýhody. Medzi ne patrí nižšia maximálna rýchlosť a kratší dojazd.
Akou rýchlosťou môže elektroskúter ísť?
Štandardná rýchlosť elektrických skútrov býva v rozmedzí 25 – 45 km/hod. Táto rýchlosť je o poznanie nižšia ako u klasických benzínových skútrov. Z tohto dôvodu sú elektrické skútre vhodné skôr na kratšie posúvanie mestom.
Aké príslušenstvo budete potrebovať?
Elektrické skútre sa vyznačujú pomerne nízkou rýchlosťou, napriek tomu by ste na moped nemali zasadnúť bez ochrannej prilby. Hodiť sa bude aj oblečenie s reflexnými prvkami alebo si môžete obliecť reflexnú vestu. Elektrické skútre sa vyznačujú veľmi tichou jazdou. Dbať by ste tak mali aj na bezpečie chodcov a predovšetkým detí.
Záver
Eklektické skútre sú ekologické a pomerne bezpečné vozidlá. Tento typ skútra je aj štýlovou záležitosťou, ktorú ocenia najmä ženy alebo dospievajúce deti. Skútre vo všeobecnosti sú vhodné pre seniorov a menej pohyblivé osoby, ktoré si vďaka nemu ľahšie zariadia svoje bežné záležitosti. Mopedy pre seniorov môžu disponovať dokonca 3 – 4 kolesami. Skútre sú na trhu zastúpené v pomerne veľkom množstve a rozdelené sú potom do niekoľkých cenových kategórií, vďaka čomu sú dostupné pre väčšiu skupinu osôb.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
- Elektromotorky
- Helmy na motorku
- Bundy na motorku
- Navigácia na motorku
- Interkomy na motorky
- Pneumatiky na motorku
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?