Drony sú veľmi obľúbené u detí aj dospelých. Vďaka modernej technológii a kvalitným fotoaparátom sa bežne používajú aj v mnohých profesiách. Sú obľúbené u filmárov, bežne ich používajú ozbrojené sily a využívajú sa aj v priemysle alebo poľnohospodárstve.
Vo väčšine prípadov má dron 4 motory, centrum riadenia letu, prijímač signálu a batériu.
Čím je dron zložitejší a výkonnejší, tým viac jednotlivých častí obsahuje. Vďaka navigácii GPS sa dokáže vrátiť na miesto štartu a je schopná poskytnúť informácie o výške a rýchlosti.
Na spodnej časti každého ramena sú umiestnené senzory, ktoré ponúkajú celý rad funkcií, ako je napríklad tvarovanie dráhy letu, automatické vyhýbanie sa rôznym prekážkam počas letu a schopnosť detekovať a sledovať pohybujúce sa objekty.
Typy
Drony sú k dispozícii v mnohých podobách, môžete ich kúpiť deťom, môžu sa používať na profesionálnej úrovni a môžu ich využívať aj dospelí. Z tohto dôvodu je dobré vedieť, čo presne od dronu očakávate.
Podľa veľkosti možno drony rozdeliť na vonkajšie a vnútorné, t. j. drony, ktoré možno používať doma a vonku. V domácnosti budete používať najmä veľmi malé a ľahké modely, ktoré sú výrazne lacnejšie ako väčšie a ťažšie typy. Dron určený na použitie v exteriéri musí mať dostatočne kvalitnú konštrukciu, aby zvládol nepriaznivé počasie.
Na súkromné použitie
- Hračky – drony určené pre deti sú jednoduché zariadenia bez kamery a ich výhodou je aj nižšia hmotnosť. Sú určené predovšetkým na hranie a možno ich nájsť v interiérovej aj exteriérovej podobe.
- Filmovanie – tieto drony sú vybavené kamerou, ktorá umožňuje robiť fotografie a zábery z kamery. Vďaka okuliarom FPV môžete potom lietať aj virtuálne.
- Závodné – ide o menšie a obratné drony, ktoré dokážu lietať vysokou rýchlosťou. Tieto modely možno kombinovať aj s okuliarmi FPV.
Profesionálne použitie
- Drony typu krídlo – majú vysokú rýchlosť a dokážu preletieť veľkú plochu na jedno nabitie batérie. Tieto drony sú obľúbené v poľnohospodárstve, lesníctve a priemysle.
- Drony VTOL – sú podobné dronom typu krídlo, okrem svojich výhod dokážu vzlietnuť takmer z miesta, a preto nepotrebujú väčšiu štartovaciu plochu.
Stavba dronu
Ďalej možno drony rozdeliť do niekoľkých skupín podľa toho, ako náročné je ich zostavenie.
Pripravené na let
Tieto drony môžete používať prakticky ihneď po vybalení z krabice. Montáž je naozaj jednoduchá a dron je pripravený na let hneď po nabití batérie. Tieto drony sa dajú kúpiť vo forme hračiek, ako aj lacnejších a menších modelov.
Viazanie na let
Ovládač nie je súčasťou balenia. Tú je potrebné zakúpiť samostatne a správne nastaviť. Toto sú najbežnejšie modely vhodné pre domácnosť.
Takmer pripravené na let
Táto skupina zahŕňa nezmontované bezpilotné lietadlá. Niektoré modely si vyžadujú zakúpenie ďalších dielov a ovládača.
Urob si sám
Tieto drony sú určené pre nadšencov, ktorí si chcú vyrobiť dron podľa svojich predstáv. Na zostavenie dronu budete potrebovať určité znalosti elektroniky a tiež si budete musieť zakúpiť špeciálne nástroje. Tieto drony patria medzi najlepšie vôbec, ale sú vhodné pre skutočných expertov; začiatočníci ich pravdepodobne nezvládnu.
Motory
Už sme okrajovo spomenuli, že drony majú najčastejšie štyri motory. K dispozícii sú však aj modely s iným počtom motorov. S počtom motorov rastie nielen cena, ale mení sa aj počet použití.
Viacmotorové drony sú stabilnejšie a môžu byť vybavené kamerou, reproduktorom alebo svetlom. Modely s menším počtom motorov sa môžu vďaka nižšej hmotnosti používať na preteky alebo na vykonávanie rôznych leteckých trikov a akrobacie.
Trikoptéry
Drony s 3 motormi, pričom 2 sú umiestnené vpredu a jeden vzadu. Vzhľadom na ich nízku stabilitu nie sú veľmi obľúbené a ich ponuka je malá. Medzi ich výhody patrí najmä agilita.
Kvadrokoptéry
Drony so 4 motormi patria medzi najpoužívanejšie a najobľúbenejšie. Môžete ich používať na domáce použitie, modely s kamerou sú obľúbené aj u profesionálov. Výhodou týchto dronov je dostatočná stabilita, ako aj rýchlosť a obratnosť.
Hexakoptéry
Ide o drony so 6 motormi. Tieto modely sú už navrhnuté špeciálne pre profesionálov. Vďaka väčším rozmerom a veľkej stabilite sú schopné niesť niekoľkokilogramový náklad v podobe kamery, drony určené pre poľnohospodárstvo bežne nesú nádrže s postrekovačmi.
Fotoaparát
Dron môže mať aj kameru. Líšia sa od seba najmä výkonom. Tie najvýkonnejšie sa dajú prirovnať k bežným fotoaparátom. Kamera je zavesená na konštrukcii, ktorá zabezpečuje stabilitu obrazu a umožňuje jej plynulý pohyb v troch osiach.
- Bez kamery – tieto drony môžete používať pri tréningu rôznych manévrov. Pokiaľ sú ľahšie ako 250 gramov, nemusíte ich registrovať ani absolvovať letové skúšky. K dispozícii sú však aj veľké typy dronov, ktoré umožňujú zavesenie kamery, ale tie sú opäť určené najmä pre profesionálov.
- S kamerou – výhodou dronov s kamerou je možnosť robiť fotografie a videá. Medzi obľúbené patria drony, ktoré umožňujú robiť selfie fotografie z miest, kde by to nebolo možné. Drony s kamerou umožňujú online streamovanie. Niektoré zábery si môžete pozrieť aj s okuliarmi FPV.
Parametre kamery
Ak dávate prednosť dronom s kamerou, bude vás zaujímať aj jej kvalita. To sa prejavuje niekoľkými parametrami:
Rozlíšenie videa
Kamera dokáže nahrávať v kvalite HD, FULL HD a 4K. V závislosti od typu a možností kamery sa cena dronu zvyšuje.
Rozlíšenie fotografií
Pri lacných typoch sa rozlíšenie pohybuje okolo 5 MP, ako kvalitné rozlíšenie sa uvádza 12 MP a najdrahšie drony môžu mať rozlíšenie 48 MP a viac.
Počet snímok za sekundu
Počet snímok za sekundu alebo tiež snímková frekvencia udáva, koľko snímok za sekundu fotoaparát nasníma. Čím vyššia je snímková frekvencia, tým plynulejšie je video. Kvalitné drony majú snímkovú frekvenciu v rozmedzí 30 až 60 snímok za sekundu.
Priblíženie
Ak má dron digitálny zoom, kvalita obrazu sa pri priblížení zhorší. Ak teda chcete kvalitnejšie videá, uprednostnite optický zoom.
Clona objektívu
Tento parameter udáva množstvo svetla a pohybuje sa v rozmedzí F 2 – 3 pre drony.
Stabilizácia obrazu
Stabilizácia obrazu závisí od držiaka kamery, ktorý sa nazýva gimbal. Najčastejšie je to trojosový gimbal. Drony bez stabilizácie poskytujú len kvalitný a roztrasený obraz.
Formáty fotografií a videí
Kamera dronu podporuje základné formáty JPEG, MOV a MP4. Drahšie drony podporujú aj formáty RAW, DNG a TIFF.
Batérie
Výdrž batérie má vplyv na celkový čas letu. Najlacnejšie typy majú výdrž batérie v rozsahu 10 – 15 minút. Štandardné drony sú tie, ktoré môžu lietať maximálne 30 minút, zatiaľ čo najkvalitnejšie drony vydržia lietať 40 minút a viac.
Ak výdrž batérie nestačí, môžete si zaobstarať náhradné batérie, aby ste predĺžili čas používania. Túto možnosť ponúkajú len modely s vymeniteľnou batériou. Existujú aj drony s integrovanou batériou, ktorú je potrebné po vybití dobíjať.
Nosnosť a hmotnosť
Nosnosť je parameter, ktorý je podstatný hlavne pre profesionálne drony. Väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 0 – 6 kg, zatiaľ čo poľnohospodárske drony môžu mať nosnosť až 20 kg.
Dôležitým parametrom je aj hmotnosť dronu. Je nevyhnutná pre agilitu, odolnosť a skutočné zaradenie do legislatívnej triedy.
V triede C0 nájdete drony do 250 gramov, modely bez kamery nemusia byť registrované a nemusia vykonávať potrebné testy. V prípade dronu s kamerou sa však vyžaduje registrácia a povolenie.
- C1 – hmotnosť do 900 gramov, dron už musí byť zaregistrovaný a budete potrebovať aj licenciu, ktorá vám umožní riadiť dron.
- C2 – hmotnosť do 4 kg
- C3 a C4 – hmotnosť od 4 do 25 kg
Dosah diaľkového ovládania
Dosah určuje, ako ďaleko môže dron doletieť bez toho, aby ste nad ním stratili kontrolu. Vo väčšine prípadov je dosah približne 5 km. Na ovládanie dronov s týmto rozsahom však potrebujete špeciálne povolenie. Drony, ktoré nemajú toto povolenie, musia byť neustále pod vašou kontrolou.
Režimy letu
Pokiaľ ide o letové režimy, aj tu máte na výber. Medzi najobľúbenejšie patrí sledovanie objektu v pohybe, krúženie pilota a časozberné video. Vďaka týmto režimom budete môcť zachytiť kvalitné zábery.
Môžete tiež použiť režimy:
- Kruh – krúženie okolo vybraného bodu.
- Zámok domov – dron sa vráti do bodu vzletu.
- Nasledujte ma – dron vás nasleduje.
- Raketa – dron stúpa a kamera je nasmerovaná k zemi atď.
Rýchlosť letu
Rýchlosť letu je ovplyvnená letovými režimami, detekciou prekážok atď. Vo väčšine prípadov sa uvádza rýchlosť 60 km/h, ale táto hodnota sa môže líšiť od skutočnej rýchlosti v závislosti od okolností. Vyššie rýchlosti poskytuje športový režim, ale musíte brať do úvahy možné prekážky. Pokiaľ ide o rýchlosť, dôležitá je aj vzletová rýchlosť.
Ovládacie prvky
Dron možno ovládať pomocou ovládača, ktorý obsahuje monitor, aby ste mali prehľad. Niektoré modely možno ovládať aj pomocou aplikácií v mobilnom telefóne alebo tablete.
Pokiaľ ide o ovládanie, zamerajte sa na funkcie, ako je automatická detekcia prekážok a GPS. Drony bez automatickej navigácie sa nedokážu vyhnúť prekážkam, najmä lacné modely túto schopnosť nemajú. Drony strednej cenovej kategórie majú tieto senzory len v niektorých smeroch. Drahé drony dokážu odhaliť prekážky vo všetkých smeroch.
Značka
Pri kúpe kvalitného dronu je nepochybne dôležitá aj značka. Pri výbere hľadajte výrobcov, ktorí vám umožnia zakúpiť si prípadné príslušenstvo a poskytnú vám náležitý servis. Medzi obľúbených výrobcov patria DJI, RC, SYMA, Xiaomi, Yuneec a mnohí ďalší.
Cena
Dron pre deti je možné kúpiť za menej ako 2 eur. Ide o modely, ktoré nemajú fotoaparát, ale aj o modely, ktoré majú menej kvalitné fotoaparáty. Bežným používateľom budú stačiť drony, ktoré sa dajú kúpiť v rozmedzí 120 – 400 eur.
Cena výrobku závisí najmä od frekvencie používania. Cena poloprofesionálnych a profesionálnych dronov sa pohybuje v rozmedzí od 590 eur.
Otázky a odpovede
Môžem s dronom lietať kdekoľvek?
Nie je možné lietať s dronom všade. Pred použitím dronu sa oboznámte s bezpečnostnými pravidlami. Podľa nových pravidiel by všetci používatelia dronov s kamerou a dronov s hmotnosťou nad 250 g mali absolvovať pilotný test.
Drony sa tiež musia najprv zaregistrovať. Vo všeobecnosti platí, že bezpilotné lietadlá nemôžu lietať v noci a v zónach označených ako zakázané a nebezpečné. Týka sa to aj okolia jadrových elektrární, skladov výbušnín alebo muničných skladov. Takisto nie je povolené lietať v ochranných pásmach, t. j. pozdĺž diaľnic, ciest, inžinierskych sietí atď.
Čo nie je povolené pri lietaní s dronom?
Okrem lietania v oblastiach s obmedzeným prístupom sa drony nesmú používať vo výške viac ako 300 metrov, nesmú lietať medzi ľuďmi ani nad súkromnými a zastavanými oblasťami.
Záver
Drony sú veľmi populárne, pri ich používaní však musíte dodržiavať potrebné pravidlá, inak riskujete vysokú pokutu. V ideálnom prípade si dron zakúpte v špecializovaných predajniach, kde vám poradia s výberom, oboznámia vás s ovládaním a upozornia na potrebné požiadavky, ktoré si používanie dronov vyžaduje.
Zdroje: www.alza.sk, www.rcprofi.sk, www.datacomp.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?
Manžel si veľmi prial na Vianoce drona, ale ja tomu vôbec nerozumiem, tak som hľadala na internete a našla som váš článok, ktorý mi uľahčil obrúvsku prácu. Ďakujem, snáď nebude z darčeka sklamaný, keď tak ho vrátim a vyberieme s manželom spolu.