Tehotenská a dojčiaca podprsenka patrí medzi špeciálne typy podprseniek. Túto podprsenku bude potrebovať každá tehotná žena, ktorá plánuje svoje bábätko dojčiť. Nosenie tehotenskej podprsenky musí byť čo najviac komfortné. Podprsenka na dojčenie by mala byť nielen pohodlná, ale aj dostatočne priedušná. Ďalej by mala poskytnúť jednoduchý prístup k prsiam a pochopiteľne musí ťažkým a naliatym prsiam poskytnúť tú správnu oporu.
Tehotenská a dojčiaca podprsenka má mnoho podôb. Kúpiť môžete jednoduchú hladkú, ale praktickú, do spoločnosti je možné vyraziť v krajkovej bielizni. Niektoré tehotenské podprsenky môžu byť vystužené, avšak drvivá väčšina ich je bez kostíc.
Naopak veľké množstvo bielizne má integrované prsné vložky, ktoré neprepustia samovoľne vytekajúce materské mlieko. Tieto podprsenky sú komfortné a diskrétne za každej situácie. Dôležitejšie ako samotný vzhľad je však vybrať správnu veľkosť a výrobný materiál. Prsia po pôrode sú veľmi citlivé a často aj bolestivé a materiál, z ktorého je podprsenka vyrobená, musí byť dostatočne priedušný, elastický a pohodlný.
Veľkosť
Aby bola dojčiaca podprsenka pohodlná a svoju funkciu plnila spoľahlivo, je nutné vybrať správnu veľkosť. V priebehu tehotenstva sa prsia zväčšia o 1 – 3 číslo. Všeobecné odporúčanie hovorí, že dojčiacu podprsenku budete potrebovať cca mesiac pred pôrodom. Niektoré ženy ich kupujú až týždeň pred termínom pôrodu.
Pri výbere dojčiacej podprsenky budete postupovať rovnakým spôsobom ako pri výbere tej klasickej. Najdôležitejšie je zmerať správny obvod pod tesne pod prsiami. Meter musí byť pri meraní v rovine a mal by byť dostatočne utiahnutý. Čo sa týka obvodu, odporúča sa kúpiť podprsenku, ktorú zapnete až na posledný háčik. Niekoľko týždňov po pôrode sa obvod hrudníka zmenší a poddajnejší bude aj samotný materiál. Vďaka väčšej veľkosti budete mať možnosť podprsenku o niečo málo zmenšiť.
Potom zmerajte obvod cez prsia a to v ich najširšom mieste. Košíčky je vhodné zaobstarať skôr väčšie, pretože budete dovnútra pravdepodobne vkladať špeciálne prsné vložky. Prsné vložky môžu negatívne ovplyvniť vzhľad košíčkov. Vhodné je, ak ich budete mať pri nákupe pri sebe a budete ich môcť rovno vyskúšať. Problémy nebudete mať v podprsenke s vystuženými košíčkami.
Ramienka
Tehotenské podprsenky sa líšia aj šírkou ramienok. Hoci môžu byť pre mnohé ženy podprsenky s užšími ramienkami atraktívnejšie, odporúča sa dať prednosť bielizni s ramienkami širšími. Tenké ramienka sa môžu zarezávať a neposkytnú prsiam správnu oporu. Naopak široké ramienka oveľa lepšie rozložia váhu pŕs a ich nosenie je komfortnejšie.
Materiál
Tehotenské podprsenky musia byť mäkké a na dotyk príjemné. Tieto podprsenky sa väčšinou vyrábajú zo 100% bavlny. Ďalšou možnosťou je kúpa podprsenky vyrobenej z rôznych materiálov. Najčastejšie sa jedná o kombináciu bavlny alebo biobavlny s elastanom alebo nylonom.
Prsné vložky
Prsné vložky sú po pôrode nevyhnutné a potrebovať ich bude každá novopečená mamička. Úlohou prsných vložiek je zachytiť vytekajúce materské mlieko, ktoré z naliatych pŕs vyteká veľmi často samovoľne. Vďaka prsným vložkám sa nemusíte báť, že na vašom oblečení budú nevzhľadné mokré koláče a cítiť sa môžete príjemne počas dňa aj noci.
V súčasnej dobe je možné kúpiť 2 typy prsných vložiek. Oba varianty sa vyrábajú z príjemných a priedušných materiálov a ich používanie je pohodlné aj komfortné.
- Jednorazové – obľúbené sú jednorazové prsné vložky, ktoré sa predávajú v balení po viacerých kusoch. Ich používanie je jednoduché, nasiaknutú vložku jednoducho vyhodíte. Jednorazovú prsnú vložku do podprsenky nalepíte, vďaka lepítku vložka dokonale drží av košíčku necestuje. Nevýhodou je negatívne ekonomické aj ekologické hľadisko.
- Prateľné – je možné ich používať opakovane, menšie množstvo vložiek vám vydrží na celé obdobie dojčenia. Na výrobu prateľných prsných vložiek sa spravidla používa bavlna, bambus, fleece. Velúr, Pul alebo Froté. Prateľné vložky sa odporúča prvýkrát vyprať ešte pred použitím. Po vypraní sa zvýši ich savosť. Vložky je možné prať v práčke na 40 alebo 60 ° C, každý výrobca umožňuje prať na inú teplotu. Niektoré vložky je možné sušiť v sušičke, iné musia schnúť na vzduchu.
Značka
Tehotenské a dojčiace podprsenky kúpite od známych výrobcov dámskej spodnej bielizne. Obľúbené sú modely značky Baby Ono, Medela, New Baby alebo napríklad Tufi. Túto bielizeň by ste si mali pred nákupom radšej vyskúšať. Nie vždy budete mať čas nepadnúci model vrátiť a vymeniť za iný. V mnohých kamenných predajniach môžete využiť pomoc asistentky, ktorá s vami podprsenku vyskúša v kabínke. Vďaka tejto službe budete mať istotu, že vyberiete skutočne správne.
Cena
Cena podprseniek na dojčenie začína spravidla na 10 eur a šplhať môže až k 80 eur. Dojčiace podprsenky sú všeobecne lacnejšie, najobľúbenejšie sú modely s cenou od 15 – 20 eur. Cena nie je v prípade podprsenky až taká dôležitá. Oveľa dôležitejšie je, aby bol materiál príjemný a podprsenka funkčná.
Otázky a odpovede
Je vhodné kupovať vystuženú podprsenku s kosticami?
Väčšina tehotenských podprseniek kostice nemá, ale nájdete pochopiteľne aj nejaké výnimky. Tehotenská a dojčiaca podprsenka s kosticami je vhodná skôr ešte pred pôrodom. Tieto podprsenky sa starajú o váš dokonalý dekolt. Podprsenky s kosticami však majú rovnaké funkcie ako akákoľvek iná dojčiaca podprsenka.
Aj tu sú samozrejmosťou odklápacie košíčky a kúpiť môžete aj podprsenku s indikátorom dojčenia. Po pôrode však môžu byť prsia veľmi bolestivé a citlivé a nosenie podprsenky nemusí byť pohodlné. Po pôrode sa tento typ odporúča nosiť až po 3 mesiacoch. Každá žena je však iná a nájdu sa aj také mamičky, ktoré sa budú cítiť komfortne aj v tomto variante.
Čo musí podprsenka umožniť?
Podprsenka musí byť predovšetkým funkčná a praktické. Košíček by mal ísť odopnúť bez problémov jednou rukou. Pohodlnejšie sú podprsenky so širokými ramienkami, u nich budete mať istotu, že sa nebude bolestivo zarezávať. Materiál, z ktorého bude podprsenka vyrobená, musí byť dokonale elastický, aby sa bielizeň ľahko prispôsobila meniacej sa veľkosti pŕs.
Čo je dobré vedieť?
Nie každá žena vie, že na nákup dojčiacej podprsenky a prsných vložiek sa vzťahuje príspevok zdravotných poisťovní. Nie každá poisťovňa však na nákup prispieva, pokiaľ sa dá príspevok čerpať, bude sa v závislosti od poisťovne líšiť jeho výška. Pred nákupom si tak radšej overte, či av akej výške je možné príspevok dostať.
Záver
Nákup dojčiacej podprsenky sa budúcim mamičkám rozhodne oplatí. Tehotenské prádlo je veľmi praktické a funkčné a poskytne naliatym prsiam potrebnú oporu. Dojčiace podprsenky majú mnoho podôb, dostať je hladké aj krajkové prevedenie.
Počas tehotenstva sa mení veľkosť pŕs, preto sa odporúča kúpiť podprsenku až v závere tehotenstva, najskôr mesiac a najneskôr týždeň pred termínom pôrodu. Dojčiacu podprsenku by ste si mali zabaliť už do pôrodnice. Doma potom určite uvítate aj dojčiace tričká, košele, nočnú košeľu alebo pyžamo.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.sk, www.brendon.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?