Ďalekohľad držal v ruke snáď každý. Prapredok ďalekohľadu bol vynájdený okolo roku 1608 a po rokoch sa dočkal vylepšenej podoby. Prvé ďalekohľady sa využívali vo hvezdárňach, neskôr ich používali moreplavci. V súčasnej dobe sa s nejakou podobou ďalekohľadu stretnete aj v mobilných telefónoch alebo fotoaparátoch.
Klasickú podobu ďalekohľadu využijete pre pozorovanie vzdialených objektov. K dostaniu sú v mnohých rôznych podobách, každý typ je vhodný pre niečo iné. Vybrať si môžete model vhodný pre pozorovanie oblohy, ďalšie sú vhodné pre poľovníkov, turistov atď.
Typy
Ak vyberáte ďalekohľady podľa spôsobu využitia, narazíte na 4 základné typy, sú to ďalekohľady turistické, poľovnícke, pozorovacie a modely určené pre športovcov.
Turistické a športové ďalekohľady
Tieto modely sa vyznačujú menšou hmotnosťou, umožňujú ľahkú manipuláciu a sú skladné. Ponúkajú zväčšenie v rozmedzí 7 – 10 x, priemer objektívu je v rozmedzí 21 – 50 mm. Zamerajte sa na odolnosť pri páde a uprednostnite vodeodolné ďalekohľady.
Lovecké
Lovecké ďalekohľady budete pravdepodobne používať tiež v šere alebo tme. Mali by mať teda väčší priemer objektívu, a to aspoň v rozmedzí 46 – 63 mm. Priblíženie postačí v rozmedzí 7 – 8 x. Aj tu sa oplatí vyberať odolné typy s pogumovaným telom.
Hvezdárske
Väčšinou sa jedná o monokulárne ďalekohľady, ktoré ponúkajú veľké zväčšenie a to v rozmedzí od 100 – 300, ale aj viac mm. Záleží predovšetkým na početnosti využitia, mieste používania a cene, ktorú chcete do zariadenia investovať. Hvezdárske ďalekohľady sú veľké a ťažké, a preto je nutné zakúpiť aj pevný a stabilný statív.
U týchto typov hrá dôležitú úlohu aj to, kde ich budete používať. Niekto má to šťastie, že môže oblohu pozorovať napríklad zo záhrady. Tí, ktorí bývajú v meste, však budú musieť s ďalekohľadom vychádzať do miest s menším osvetlením. Preto si pred kúpou vyskúšajte, ako sa vám bude ďalekohľad skladať a prevážať.
Divadelné
Na divadelné predstavenie budete vyrážať s malým typom kukátka so zväčšením od 3 – 4x a menšími objektívmi okolo 25 mm.
Delenie podľa konštrukcie
Podľa toho, či budete pozorovať objekt jedným alebo oboma očami, sa ďalekohľady delia na binokulárne a monokulárne.
Binokulárne ďalekohľady umožňujú sledovanie oboma očami a patria k tým rozšírenejším, ktoré využijete pri akejkoľvek aktivite. Výhodou je, že pozorovaním oboma očami je presnejší 3D obraz. Vďaka menšiemu priblíženiu majú väčší zorný uhol, čo vám umožní lepšie pozorovanie pohybujúcich sa objektov.
Monokulárne umožňujú pozorovanie vzdialenejších objektov. Tieto ďalekohľady ponúkajú možnosť väčšieho priblíženia s menším zorným uhlom. Aby bol obraz čo najlepší, používajú sa v kombinácii so statívom, ktorý zamedzí možnému chveniu rúk. Tieto modely sú vhodné najmä pre pozorovanie oblohy.
Zväčšenie
Tento parameter udáva, koľkokrát je ďalekohľad schopný priblížiť objekt, ktorý chcete pozorovať. Zväčšenie alebo tiež priblíženie sa udáva v násobkoch, najbežnejšie ďalekohľady poskytujú 7, 8, alebo 10-násobok.
To znamená, že ak pozorujete akýkoľvek objekt na vzdialenosť 1 kilometra a budete ho pozorovať ďalekohľadom, ktorý umožňuje 10 násobné zväčšenie, bude to vyzerať, akoby bol od vás vzdialený iba 100 metrov.
Zväčšenie 7 alebo 8 násobné sa používa najmä u poľovníckych ďalekohľadov. Zväčšenie v rozmedzí od 10 – 12 je vhodné pre turistiku alebo ornitológiu. Ak budete ďalekohľad používať na pozorovanie rôzne vzdialených objektov pri rôznych situáciách, môžete si vyberať ďalekohľady so zoomom. Tieto ďalekohľady vám umožnia zväčšenie plynule meniť. V tomto prípade sa zväčšenie pohybuje v rozmedzí od 7 – 20 násobku.
Priemer objektívu
Ide o parameter, ktorý udáva veľkosť vstupnej šošovky. Čím je vstupná šošovka väčšia, tým viac svetla do ďalekohľadu prenikne, čo má vplyv na veľkosť optického výkonu.
Najčastejšie priemery sú 42, 50 a 56 mm. K dostaniu sú potom aj ďalekohľady iných priemerov. Ďalekohľady pre poľovníctvo by mali mať priemer šošovky 50 alebo 56 mm, priemer turistických by mal byť naopak menší, postačí 42, ale napríklad aj 32 mm.
Optický výstup
Ľudské oko má schopnosť zužovať alebo rozširovať zrenice podľa svetelných podmienok. Maximálny priemer zrenice je cca 7 – 8 mm. Staršie osoby môžu mať priemer zrenice menší. Ak je optický výstup ďalekohľadu menší ako zrenice, vstupuje do oka menší zväzok svetla, než aký môže ľudské oko využiť.
Za tmy alebo šera je tak obraz menej rozlíšiteľný. V prípade, že je optický výstup svetelného zväzku ďalekohľadu rovnaký alebo väčší, využije oko celý svetelný tok. Obraz je tak pre oko lepšie rozlíšiteľný.
Optický výstup býva často označovaný termínom priemer výstupnej pupily. Ide o pomer optického vstupu a zväčšenie ďalekohľadu. Optický výstup sa udáva v mm, veľkosť zväzku svetelných lúčov, ktoré dopadajú na oko pozorovateľa.
Pre nočné pozorovanie je ideálny optický výstup 7 a viac mm, za šera 5-7 mm, pre pozorovanie za denného svetla postačí optický výstup 2-3 mm.
Optické sklo
U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s dvoma typmi skiel. Pod označením BK-7 sa skrýva kvalitné bórovej sklo, BaK-4 je potom označenie pre ešte kvalitnejšie báryovej sklo.
U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s dvoma typmi skiel. Pod označením BK-7 sa skrýva kvalitné báriové sklo, BaK-4 je potom označenie pre ešte kvalitnejšie báriové sklo.
BK-7
BK-7 toto sklo je použité u lacnejších typov ďalekohľadov a je dostačujúce pre pozorovanie za denného svetla. Na krajoch zorného poľa môže byť obraz menej kvalitný, nie je tak jasný a kontrastný.
BaK-4
Báriové sklo má vyšší index lomu, väčšiu ostrosť a jas, prepúšťa viac svetla, čo má vplyv aj na farebnosť obrazu. Ďalekohľady s týmto sklom sú vhodné tiež pre pozorovanie za horších podmienok a patria k tým drahším.
Úprava šošoviek
Pri výbere ďalekohľadov sa vám môže stať, že narazíte na ďalekohľady, ktoré majú rovnaké hodnoty zväčšenia i priemeru objektívu. Môžu mať aj rovnakú veľkosť a napriek tomu sa od seba líšia cenou, ktorá môže byť rozdielna aj o niekoľko desiatok eur. Dôvodom tohto cenového rozdielu sú antireflexné vrstvy.
Antireflexné vrstvy sú u ďalekohľadu veľmi důležité. Tieto vrstvy znižujú odrazivosť svetla a zvyšujú priestupnosť ďalekohľadu a majú vplyv na celý optický výkon.
U ďalekohľadov sa môžete stretnúť s týmito antireflexnými vrstvami:
- FC – jednoduchá antireflexná vrstva
- MC – do 7 vrstiev
- SMC – nad 7 vrstiev + prísady
- HTC / DEC – úprava hranolov a šošoviek
Značka
Medzi obľúbené značky patrí Olympus, Auriol, Levenhuk alebo Bresser. Ďalšie kvalitné výrobky potom kúpite od značiek ako Nikon, Meopta, Vanguard, Swarovski, Eschenbach a ďalšie. Pri ich nákupe sa zamerajte na špecializované predajne a overených výrobcov.
Cena
Ďalekohľad môžete kúpiť za niekoľko desiatok eur, ale aj za neho môžete zaplatiť aj niekoľko stoviek eur. Cena závisí najmä od účelu a frekvencie využívania. Od toho je potom odvodená kvalita optiky, veľkosť objektívu atď.
Pre občasné používanie vám budú stačiť typy, ktoré je možné zaobstarať do 40 EUR. V tejto kategórii nájdete aj ďalekohľady vhodné pre deti. Za kvalitnejšie modely určené pre bežné používanie zaplatíte 80 – 400 EUR.
V tejto kategórii je možné kúpiť ďalekohľady pre každú príležitosť. Profesionáli alebo skutoční nadšenci však pravdepodobne zablúdia do cenovej kategórie nad 400 EUR.
Údržba
Pri vonkajšom pozorovaní je samozrejmé, že sa ďalekohľad zašpiní. Telo je možné jednoducho utrieť handričkou, väčšia opatrnosť vyžaduje čistenie šošovky. Šošovku nie je možné čistiť pomocou handričky a dokonca sa neodporúča používať ani antistatickú utierku, ktorá je často súčasťou balenia ďalekohľadov.
Takéto čistenie by mohlo viesť ku škrabancom. Poškodené šošovky strácajú schopnosť prenášať svetlo a poskytujú akoby zahmlený obraz. Na takto poškodené šošovky sa nevzťahuje ani záruka.
Prach a drobné nečistoty, ktoré sa na šošovkách objavia, čistite za použitia jemného štetca s mäkkým vlasom, alebo ich odfúknite za pomoci špeciálneho gumového balónika, ktorý sa používa aj na čistenie objektívov fotoaparátov. Čistiace sady je možné kúpiť v predajniach, špecializovaných na predaj fotoaparátov alebo ďalekohľadov.
Mastnotu čistite pomocou niekoľkých kvapiek čistiaceho roztoku napríklad izopropanolu alebo iných roztokov vhodných aj pre čistenie okuliarov a vatové tyčinky.
V prípade, že ďalekohľad spadne do vody alebo zmokne, neutierajte šošovky handričkou, ale nechajte vodu pomaly odpariť. Rovnako tak postupujte aj v prípade, že sa bude šošovka zahmlievať. Ak to bude potrebné, vyčistite šošovky vyššie popísaným postupom.
Ďalekohľad sa pokiaľ možno nesnažte ani sami opravovať, ak na zariadení objavíte nejakú závadu, zverte ho radšej do rúk odborníkom.
Otázky a odpovede
Kde je možné nájsť dôležité parametre ďalekohľadu?
Všetko, čo je u ďalekohľade dôležité, teda zväčšenie a priemer objektívu, musí byť vyznačené na tele ďalekohľadu. Príkladom môže byť označenie 10 x 50, ktoré vám hovorí, že ďalekohľad umožňuje 10 násobné zväčšenie a vstupná šošovka má priemer 50 mm.
Na ďalekohľade by malo byť tiež zorné pole. Veľkosť zorného poľa sa udáva v metroch a udáva, akú veľkú výseč uvidíte vo vzdialenosti 1 km.
Čo je relatívna svetelnosť?
Relatívna svetelnosť vyjadruje, koľko svetla prechádza optikou ďalekohľadu. Ako už názov napovedá, jedná sa o teoretické množstvo. Relatívnu svetelnosť si môžete vypočítať podľa nasledujúceho vzorca: (priemer objektívu udaný v mm / zväčšenie) ² = relatívna svetelnosť. Pre výber vhodného ďalekohľadu však tento údaj nie je až tak dôležitý.
Záver
Pri výbere ďalekohľadu zohľadnite tiež materiál konštrukcie. Telo ďalekohľadu by sa vám malo dobre držať a ďalekohľad by nemal kĺzať ani v rukaviciach. Do ďalekohľadu plnenom interným plynom sa nebude prášiť a nebude dochádzať k jeho zahmlievaniu pri zmenách teploty.
Vodotesné ďalekohľady sa budú hodiť turistom aj poľovníkom a samozrejmosťou sú tiež pre vodákov či jachtárov. Vďaka vnútornému ostreniu sa bude ďalekohľad lepšie čistiť a zvýšite aj jeho trvanlivosť.
Zdroje: www.alza.sk, www.roy.sk, www.fomei.com, www.ibo.sk, www.dalekohlady.eu
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?