Cyklistické kraťasy

Od výrobcov cyklistického oblečenia budete veľmi často počuť, že správne cyklistické šortky sú dôležitejšie ako samotné kolo. Hoci sa toto tvrdenie môže zdať mnohým ako nezmyselné, je pravdou, že cyklistické šortky veľmi ovplyvňujú komfort jazdy. Kúpiť cyklistické kraťasy sa môže zdať byť veľmi jednoduché.

Podľa mnohých postačí kúpiť pekný kúsok s prijateľnou cenovkou. V špecializovaných predajniach však nájdete také množstvo rôznych modelov, že sa môžete veľmi rýchlo pri výbere konkrétneho modelu stratiť. Preto je minimálne dobré vedieť, čo všetko dnešný trh ponúka a podľa čoho tie správne kraťasy vybrať.

Porovnať ceny kraťasov

Typy

Cyklokraťasy sú k dostaniu v niekoľkých podobách. V základe sa delia na voľné a elastické. Každé prevedenie je vhodnejšie pre konkrétny štýl jazdy. Samostatnou skupinou sú potom kraťasy, ktorých súčasťou sú traky.

Elastické cyklistické kraťasy

Elastické kraťasy sú určené vyznávačom rýchlej jazdy. Výhodou elastických kraťasov je skutočnosť, že počas jazdy pevne obopínajú telo, vďaka čomu o nich prakticky nebudete vedieť. Elastické kraťasy bývajú väčšinou bezšvíkové alebo ich dopĺňa čo najmenej švov. Výrobcovia jednoducho dbajú na to, aby vás nikde nič netlačilo ani inak neobťažovalo.

Jednotlivé elastické cyklokraťasy sa líšia v počte panelov, z ktorých sú zhotovené. Rozdielne je aj prevedenie švov, kvalitné kraťasy majú malé množstvo plochých švov. Na výrobu elastických kraťasov sa používajú rôzne kvalitné materiály. Látky sa obvykle líšia pevnosťou aj pružnosťou, priedušnosťou či odolnosťou voči oderu. Rozdielny je aj počet reflexných prvkov, avšak najdôležitejšou časťou je vložka.

Voľné cyklistické kraťasy

Voľné cyklokraťasy ponúknu najmä pohodlie a voľnejší pohyb. Budú vyhovovať viacerým aj tým, ktorí sa nemusia v upnutých kraťasoch pohodlne. Voľné kraťasy vzhľadovo viac pripomínajú klasické kraťasy a cítiť sa v nich môžete lepšie aj na verejnom priestranstve. Pod voľné cyklokraťasy je možné obliecť ďalšie kraťasy s vložkou. Voľné cyklokraťasy sú vyrobené z hrubšej látky, ktorá vás lepšie ochráni pred možným pádom. Súčasťou voľných cyklistických kraťasov môže byť aj vrecko, do ktorého sa zmestí mobilný telefón či iná drobnosť.

Pri výbere voľných cyklistických kraťasov sa zamerajte na tuhosť a pevnosť látky. Tuhé kraťasy sú viac odolné voči oderu, pri jazde vás však môžu viac drieť. Dôležitý je aj spôsob, ktorým budete môcť kraťasy zapnúť alebo stiahnuť v páse. Niektoré kraťasy majú pružný pás, iné môžete v páse podľa potreby stiahnuť opaskom. Aj v tomto prípade je najdôležitejšou časťou vložka.

Cyklistické kraťasy s traky

Traky môžu byť súčasťou elastických kraťasov. Kraťasy s trakmi majú množstvo výhod, na tele dokonale držia a nikde sa vám nebudú zarezávať. V chladnejšom počasí vám vďaka tračom nebude ťahať na chrbát. Nevýhodu tohto prevedenia spoznáte až v momente, keď si budete potrebovať odskočiť na toaletu.

Cyklistická vložka

Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, najdôležitejšou časťou cyklokraťasov je vložka. Vložky do kraťasov sa líšia určením, svoje vložky majú ženy aj muži. Podľa určenia sa vložky líšia najmä svojim tvarom. Cyklistické vložky sa ďalej líšia hrúbkou a materiálom. Pri výbere vhodnej vložky je nutné zvážiť, kde všade budete na bicykli jazdiť a koľko kilometrov ste schopní nabehnúť. Veľa výrobcov má vložky rozdelené práve podľa týchto dvoch parametrov.

  • Určenie – dámske a pánske vložky sa líšia anatomickým tvarovaním. Dámske vložky bývajú širšie a kratšie, pánske naopak dlhšie a užšie.
  • Hrúbka – rekreační cyklisti sa budú cítiť pohodlnejšie v silnejšej, menej tvarovanej vložke. Náruživejším cyklistom a pretekárom bude viac vyhovovať tenšia a viac tvarovaná vložka.
  • Konštrukcia – za ideálne sú považované jednodielne a bezšvíkové vložky. Táto konštrukcia eliminuje množstvo možných odrenín. Bonusom cyklistickej vložky je anatomické tvarovanie. Vhodná je aj antibakteriálna úprava, ktorá zabraňuje vzniku zaparenín či iným kožným problémom. Vložky bývajú spravidla rôzne preformované, vďaka čomu môžu lepšie odvádzať pot od pokožky.

Veľkosť

Cyklistické kraťasy sú k dostaniu v mnohých veľkostiach a dĺžkach. Najdlhšie kraťasy končia tesne nad kolenom, tento variant je obľúbenejší skôr u mužov. Ženám naopak vyhovujú kraťasy kratšie. Voľné kraťasy je možné kúpiť aj vo ¾ prevedení.

Čo sa týka konfekčnej veľkosti, sú kraťasy k dostaniu v prevedení XS – XXXL. Svoje modely majú pochopiteľne aj deti. S výberom veľkosti vám pomôžu predovšetkým veľkostné tabuľky výrobcov. Stačí poznať iba šírku pása, dĺžku a spodnú šírku nohavíc. Všeobecná rada hovorí, že nie je vhodné kupovať voľnejšie kraťasy, pretože by sa mohli počas jazdy pohybovať, čím by vznikalo nežiaduce trenie.

Materiál

Cyklistické kraťasy sú ušité z rôznych materiálov. Jednotlivé kraťasy sú zložené z niekoľkých panelov. Tu platí pravidlo, čím je panelov viac, tým lepšie budú kraťasy na tele sedieť. Výrobným materiálom elastických kraťasov je najčastejšie 2 alebo 4 smerný streč, čo je materiál, ktorý dokáže ideálne priľnúť k telu. Voľné kraťasy sú vyrobené technickou tkaninou cordurou, ktorá je extrémne odolná voči roztrhnutiu.

Značka

Na kvalitu cyklistických kraťasov má nemalý vplyv výrobca. Medzi jedny z najlepších patrí Shimano, Craft, Silvini, Pearl Izumi, Endura, Fox, Fly Racing, Kilpi, Force, Kalas alebo napríklad Etape. Výrobcov je pochopiteľne oveľa viac, kvalitný tovar kúpite v špecializovaných kamenných alebo internetových obchodoch. Naopak vyhnúť by ste sa mali nákupu na iných miestach, kde spravidla zaobstaráte lacné, ale nekvalitné falzifikáty.

Cena

Cenové rozpätie cyklistických kraťasov je pomerne veľké. Rekreačným cyklistom môžu stačiť modely s cenou okolo 13 eur. Ich súčasťou spravidla nebýva vložka. Náročnejšie potom za kraťasy zaplatí od 43 – 171 eur. Súčasťou najdrahších variantov sú aj traky.

Porovnať ceny kraťasov

Otázky a odpovede

Prečo sú cyklistické kraťasy také dôležité?

Za jazdy na kolesu sa telo cyklistu opiera iba o tri topánky, tými sú zadnice, nohy a ruky. Najviac zaťažené je práve pozadie, ktoré preberá až 60% celkovej telesnej hmotnosti. Zadok je navyše počas jazdy v neustálom pohybe a pri dlhšej jazde si tak môžete spôsobiť odreniny či iné drobné, ale veľmi nepríjemné poranenia. Práve týmto problémom môžu zabrániť cyklistické kraťasy.

Je vhodné nosiť pod cyklistickými kraťasmi spodnú bielizeň?

Nenoste pod cyklistické kraťasy spodnú bielizeň. Ďalšia vrstva medzi funkčným materiálom a pokožkou neprináša žiadne benefity, naopak viac vlhka a tepla môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Riešiť môžete opuchy, odreniny a ďalšie nepríjemnosti.

Pod elastickými kraťasmi bude navyše bielizeň vidieť, čo na efekte príliš nepridá. Mnohí sa obávajú, že nosenie kraťasov bez bielizne nie je práve hygienické, čo však nie je pravda, pretože vložky do kraťasov bývajú antibakteriálne a možno ich bežne prať v práčke väčšinou na 40°C.

Je súčasťou voľných cyklistických kraťasov vložka?

Súčasťou voľných kraťasov môže, ale nemusí byť vložka. V druhom prípade je nutné kúpiť vložku samostatne, ale vybrať si môžete presne takú, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Do niektorých modelov sa vložka vkladá samostatne, v iných ju možno prichytiť napríklad pomocou cvokov atď.

Záver

Cyklistické kraťasy môžu byť krátke, dlhé alebo s ¾ dĺžkou. Rozhodnúť sa musíte, či stavíte na elastické alebo voľné kraťasy. Voľné cyklistické kraťasy sú ideálne pre rekreačných cyklistov, používajú sa aj pri jazde na horskom bicykli. Elastické prevedenie je určené cestným cyklistom a všetkým, ktorí preferujú závodný štýl jazdy. Elastické kraťasy môžu dopĺňať traky, tento variant bude viac vyhovovať mužom.

Výhodou trakov je, že kraťasy dobre držia, za jazdy sa tak nebudú rolovať. Kraťasy s trakmi oceníte aj v chladnejšom počasí, kedy sa nebudete musieť obávať prechladnutia bedrovej časti.

Či už zvolíte akúkoľvek variantu, nemala by vám chýbať ani cyklistická vložka, ktorá môže, ale nemusí byť súčasťou kraťasov. Vložky sa postarajú o oveľa vyšší komfort. Tiež cyklistické vložky kúpite v mnohých podobách, svoje vložky majú ženy a muži. Vybrať správnu vložku nie je jednoduché a mnohokrát budete musieť vyskúšať viac variant, než nájdete tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo