Koberec dokáže v interiéri vytvoriť útulnú atmosféru, používa sa však aj ako tepelný izolant. Vďaka tomu má koberec svoje miesto snáď v každej domácnosti. Niektorí používajú koberce k zakrytie celej podlahy, jiní upřednostňují různě velké kusové koberce. Či už máte akúkoľvek jeho podobu, pravdepodobne veľmi dobre viete, ako zložité môže byť koberec vyčistiť.
Koberec je nepriaznivým miestom, kde sa vo veľkom množstve hromadí prach, drobky z jedla, piesok, vlasy i chlupy. Vďaka tomu sa v ňom pomerne ľahko množia baktérie, čo môže znepríjemniť život najmä alergikom. Všech nečistôt koberec nezbavíte bežným vysávaním a na rade tak čas od času prichádza hĺbkové čistenie.
Možnosť, jak koberec vyčistiť je niekoľko. Pri čistení celého koberca by mal mať opäť hlavné slovo vysavač. Skvrny potom odstráňte pomocou rôznych bežne dostupných prostriedkov.
Čistenie
Koberec môžete čistiť pomocou suchého alebo mokrého čistenia. V dnešnej dobe sám výrobca uvádza, akému spôsobu čistenia by ste mali dať pri danom výrobku prednosť. Suché a mokré čistenie môžu vykonávať tí, ktorí nevlastnia vysávač s funkciou mokrého čistenia, teda známy tepovač.
Suché čistenie
V prípade suchého čistenia môžete použiť špeciálny čistiaci prášok. Používanie prášku je jednoduché. Najprv je nutné koberec riadne povysávať, potom v odporúčanom množstve aplikujete prášok. Ten je nutné nechať niekoľko minút alebo hodín pôsobiť. Doma pôsobenia sa mení v závislosti od typu prášku. Pri jeho výbere sa tak na tento parameter nezabudnite zamerať. Potom koberec opäť dôkladne vysajte.
Kvalitný čistiaci prášok by mal byť schopný absorbovať všetky nečistoty. Vďaka nemu rozjasníte aj farby.
Mokré čistenie
Druhým spôsobom je tzv. mokré čistenie. Na tento účel sa v súčasnosti používa pena v spreji. Aj v tomto prípade je aplikácia veľmi jednoduchá. Prvým krokom je opäť dôkladné vysatie koberca. Potom nanesiete na celú plochu čistiacu penu, ktorú necháte potrebnú dobu pôsobiť. Majiteľom kobercov s dlhším vlasom sa odporúča pre lepší výsledok, penu zapracovať pomocou kefy alebo hubky. Po uplynutí potrebnej doby penu z koberca dôkladne vysajte. Tiež pena koberec nielen vyčistí, ale rozjasní aj jeho farby.
Na mokré čistenie je možné použiť aj prípravky v podobe šampónu, ktoré je nutné zmiešať v odporúčanom pomere s vodou. Tento spôsob však nie je príliš šetrný a skôr sa ho odporúča nepoužívať. Pri výbere správneho šampónu je navyše veľmi dôležité prečítať informácie na obale. Kúpiť totiž môžete prípravky vhodné na starostlivosť o koberec vyrobený z prírodných aj umelých materiálov. Ak použijete nevhodný čistič, môžete koberec nenávratne zničiť.
Tepovač
Koberec môžete čistiť aj pomocou tepovačov, čo sú špeciálne vysávače s funkciou mokrého čistenia. Súčasťou vysávača je nádoba na vodu. Do nej nalejete potrebné množstvo vody a tekutého čistiaceho prostriedku, a potom ho tlakom vysávača do koberca rovnomerne aplikujete. Aj v tomto prípade je nutné nechať čistič nejakú dobu pôsobiť. Potom už koberec klasicky vysajete. Po vyčistení zostane koberec nejaký čas mokrý, preto je najlepšie nechať túto činnosť na večerné hodiny, aby mohol cez noc dokonale vyschnúť. Čistenie koberca vodou nie je príliš vhodné pre tých, ktorí majú pod kobercom drevenú podlahu.
Na trhu sú k dostaniu rôzne podoby čističov, ktoré je možné aplikovať do tepovača. Väčšina výrobcov extraktorov však na trh dodáva vlastné prostriedky, ktoré odporúča používať v kombinácii s daným tepovačom.
Značka
Možnosti, ako koberec vyčistiť už poznáte, teraz teda prichádza na rad otázka, čím koberec vyčistiť. Čističe kobercov ponúkajú hneď niekoľko výrobcov. V niektorých prípadoch je rozumné vyberať čistič rovnakej značky ako je vysávač, ktorý na čistenie používate. To sa týka predovšetkým značky Kärcher. Od tohto výrobcu kúpite čistiace prostriedky na koberec vo forme prášku, peny aj šampónu a vyskúšať ich môžete aj v kombinácii s akýmkoľvek kobercom.
Značka Kärcher bude vždy zárukou kvality. V bežných drogériách sú oveľa dostupnejšie čističe značiek CarBax, Dr. Schutz, Reckitt Benckiser, Mr. Teppich a ďalších.
Cena
Cena čističa je daná prevažne značkou, ale aj množstvom prípravku. Všeobecne však nie sú čističe kobercov nijako drahé a jedno balenie vám navyše vydrží pomerne dlhú dobu. Preto je rozumnejšie vždy siahnuť po čističi známej značky, pri ktorej máte istotu, že koberec bude vyčistený kvalitne a šetrne. V drogériách kúpite čističe za cenu od 3 – 13 eur. K dostaniu sú však aj veľké balenia, ktoré môžu obsahovať aj 10 litrov prípravku. Tu je cena v rozmedzí 129 – 255 eur.
Otázky a odpovede
Ako sa o koberec správne starať?
Základom správnej starostlivosti je vysávanie. Koberec by ste mali vysávať podľa potreby, najmenej však 1x za týždeň. Vysávač z koberca vytiahne väčšinu bežných nečistôt. Na trhu nájdete mnoho pomocníkov, ktorí vám s vysávaním pomôžu. Ak máte tú možnosť, odporúča sa koberec občas vyvetrať a vyklepať na vzduchu. Prejasniť farby vám pomôže čistý sneh, alebo na tento účel použijete parný čistič.
Je možné koberec vyčistiť bez pomoci chemických prostriedkov?
Na internete nájdete hneď niekoľko návodov, ako koberec vyčistiť s bežnými surovinami, ktoré má v kuchyni snáď každý. Medzi nimi pochopiteľne nechýba jedlá sóda a ocot. Túto kombináciu môžete vyskúšať pri plošnom čistení. Škvrny potom môžete vyčistiť iba jedlou sódou, ktorú na škvrnu aplikujete a potom ju pokvapkáte trochou teplej vody.
Koberec môžete vyskúšať vyčistiť jedlou soľou, ktorú na koberec nasypete, necháte nejaký čas pôsobiť a potom všetko vysajete. Väčší efekt má potom soľ zmiešaná s minerálnou vodou. Zmiešať ju musíte do konzistencie hustej pasty, ktorú na koberec nanesiete a necháte zaschnúť. Potom na rad opäť prichádza vysávač.
Ako z koberca vyčistiť moč?
Koberec sa môže ušpiniť čímkoľvek, teda aj moču. To nie je nijako neobvykle v rodinách s malými deťmi alebo zvieratami. Dôležité je, čistenie koberca zbytočne neodkladať, čo je pravidlo, ktoré platí pre každú škvrnu. Najprv je nutné tekutinu čo najviac vysušiť utierkou alebo handrou. Akékoľvek škvrny je možné vyčistiť za pomoci špeciálnych prípravkov na škvrny, ktoré kúpite v drogérii. Ak však po ruke žiadny čistič nemáte, môžete opäť vyskúšať ocot, ktorý môžete zmiešať so sódou alebo šťavou z citróna. Táto kombinácia koberec vyčistí a zbaví ho aj zápachu.
Záver
Čističe kobercov majú rôznu podobu. Tieto prípravky sú k dostaniu vo forme prášku, peny aj tekutého čističa. Koberec môžete čistiť ručne a to hneď dvoma spôsobmi. V súčasnej dobe je preferovanejší suchý spôsob čistenia, ktorý je šetrnejší a nedochádza pri ňom k ničeniu vlákien. Práškom efektívne vyčistíte škvrny aj celý koberec. Ak zvolíte mokrý spôsob čistenia, budete potrebovať prípravok v podobe šampónu alebo peny. Druhým spôsobom je strojné čistenie. V tomto prípade môžete použiť vysávač s funkciou mokrého vysávania.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?