Posilňovanie a cvičenie celkovo sa teší veľkej obľube. Honba za dokonalou postavou je predovšetkým vďaka mnohým slávnym ľuďom cieľom všetkých vekových kategórií. Zacvičiť si však môžete aj len tak pre radosť alebo posilňovať iba príležitostne. Nech už je váš cieľ akýkoľvek, budú sa vám činky hodiť prakticky vždy.
Na výber toho máte skutočne veľa. Činky sú zastúpené niekoľkými kategóriami, domov môžete kúpiť jednoručnú a posilňovňu vybaviť aj dvojručnými činkami. Dôležitú úlohu pri výbere hrá aj druh cvičenia, ktorý preferujete aj skutočnosť, či sa radíte medzi pokročilých športovcov alebo začiatočníkov.
Pri ich výbere zohráva podstatnú úlohu samozrejme hmotnosť, ale aj výrobný materiál. A v neposlednom rade je to aj cena, tú je vhodné voliť predovšetkým podľa toho, ako často budete činky používať. Pre príležitostné cvičenie si vystačíte s lacnejšími činkami, pokiaľ sa však budete cvičeniu venovať pravidelne, je naopak vhodné trochu viac zainvestovať.
Typy
Pri výbere sa budete rozhodovať medzi jednoručnými a dvojručnými činkami. Tie sa potom delia do niekoľkých skupín.
Jednoručné
Jednoručné alebo aj dumbbell činky sú vhodnejšie pre domáce používanie, ich výhodou je predovšetkým skladnosť. Vo väčšine prípadov majú svoju pevnú váhu, avšak kúpiť môžete aj také, ktoré umožnujú hmotnosť zvyšovať pridávaním ďalších závaží.
- Monobloky – Jedná sa o činky, ktoré majú pevne danú hmotnosť. Pokiaľ budete chcieť záťaž rôzne meniť, je vhodné poobzerať sa po činkách dodávaných v sade. Tu nájdete niekoľko rôznych hmotností. Pri tomto variante vás poteší predovšetkým nižšia cena.
Medzi tieto činky patria aj tzv. aeróbne činky určené predovšetkým ženám. Do skupiny jednoručných činiek so stálou hmotnosťou je možné zaradiť aj veľmi obľúbený kettlebell, čo je činky tvarom pripomínajúce guľu, ktoré je navyše opatrená robustným držadlom
- Činky umožňujúce meniť závažia – výhodou je práve možnosť ľubovoľne pridávať alebo naopak uberať závažia. Tieto typy sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, čo sa odráža na vyššej obstarávacej cene. Aj tento typ činiek je možné kúpiť v sade po viacerých závažiach či tyčiach.
Obojručné
Obojručné činky sú označované aj ako barbell ak videniu sú predovšetkým v posilňovniach či iných komerčných priestoroch. Pokiaľ máte doma dostatok miesta, je samozrejme možné vybaviť týmito činkami aj domácu posilňovňu. Dĺžka obojručných činiek býva v rozmedzí 160 – 180 cm.
Vhodné sú predovšetkým pre silové cvičenia, vďaka ktorému docielite priberanie svalovej hmoty. Aj tieto činky sú k dostaniu v dvojakom prevedení:
- Činky so stálou hmotnosťou – rovnako ako v prípade jednoručných činiek nie je možné váhu činky nijako zmeniť. Podľa vlastných potrieb môžete kúpiť činky s hmotnosťou v rozmedzí 2 – 60 kg.
- Činky s možnosťou nastaviť hmotnosť – obľúbenejší variant, ktorý umožňuje pridávať či odoberať jednotlivé závažia.
Typ cvičenia
Pri výbere činiek je nutné zohľadniť spôsob používania a teda aj typ cvičenia, ktorý preferujete. Podľa toho je možné vyberať medzi činkami určenými na silové alebo aeróbne či dynamické cvičenia.
- Silové cvičenia – využívať môžete jednoručné aj dvojručné činky. Hmotnosť činiek by vám potom mala umožniť cviky aspoň 8 x opakovať.
- Aeróbne či dynamické cvičenie – pre toto cvičenie je typická nižšia záťaž. Pri dynamickom cvičení budete spaľovať tuky aj cukry, čo využijete pri chudnutí, ale ľahšie činky sú určené aj atlétom, gymnastom alebo ich využijete pri aeróbnom cvičení. Hmotnosť činky začína spravidla na 0,5 kg a mala by vám dovoliť vykonávať jednotlivé cviky až 20x.
Časti činky
Pri výbere činky je vhodné prihliadnuť na každú časť, z ktorej je zložená. Ide o tieto časti:
Tyč
Či už budete kupovať jednoručnú alebo dvojručnú činku, bude jej súčasťou rôzne dlhá tyč. V prípade tyče vás bude zaujímať nielen dĺžka, ale aj priemer tyče. Dĺžka sa v prípade jednoručných tyčí pohybuje od 30 – 45 cm, pri dvojručných tyčiach to je najčastejšie od 120 – 180 cm. Priemer tyče je potom v rozmedzí 25 – 50 mm.
Jednotlivé tyče sa líšia aj tvarom. Na výber máte rovnú alebo zakrivenú tyč. Pokiaľ patríte k začiatočníkom, bude vám vyhovovať skôr rovná univerzálna verzia. Zakrivené tyče sú vhodné na precvičovanie jednotlivých partií tela.
Závažie
Má najčastejšie podobu kotúčov a zaujímať vás bude skôr pri činkách, ktoré umožňujú ľubovoľne meniť závažie. V tomto prípade je dôležitá najmä hmotnosť, ale ustrážiť by ste mali aj priemer otvoru závažia. Ten býva spravidla 30 mm.
Výrobným materiálom závažia býva oceľ, liatina, alebo môžete vyberať medzi cementovými kotúčmi. Tie majú plastový povrch a sú tak ideálne na domáce cvičenie. Oceľové kotúče sú potom často opatrené pogumovaným povrchom, vďaka ktorému tlmia nárazy.
Zámky
Aby kotúč dobre držal, sú činky opatrené aj bezpečnostnými uzávermi. Tu máte na výber maticový alebo pružinový uzáver.
- Maticový – tieto zámky je možné uťahovať aj ručne a všeobecne patria k tým obľúbenejším. Pokiaľ budete mať činu s vnútorným závitom, budete na jej dotiahnutie potrebovať patričný nástroj. Výhodou maticových zámkov je menej časté povoľovanie.
- Pružinový – Ich používanie je jednoduchšie, počítať však musíte s častejším povoľovaním a teda aj doťahovaním.
Hmotnosť
Patrí k tomu najdôležitejšiemu, čo vás bude pri výbere činky zaujímať. Aj v tomto prípade záleží na tom, či patríte k začiatočníkom alebo pokročilejším. Veľkú úlohu zohráva aj spôsob cvičenia.
Ak patríte do skupiny osôb, ktorí chcú predovšetkým formovať postavu, budete vyberať medzi ľahšími činkami, ktorých váha začína na 0, 5 kg a končí spravidla na 5 kg.
Tí, ktorí chcú budovať svalovú hmotu, budú naopak vyberať medzi činkami s váhou 5 a viac kg. Začiatočníkom budú stačiť činky s hmotnosťou od 5 – 10 kg, pokročilejšie môžu využívať aj činky vážiace až 30 kg.
Materiál
Výrobným materiálom činky býva spravidla liatina alebo oceľ. Predovšetkým liatinové činky sú navyše doplnené o povrchovú úpravu. Vyberať môžete medzi gumou, vinylom, plastom alebo chrómom.
Výhodou povrchovej úpravy je predovšetkým tlmenie nárazov. Činky sa aj lepšie držia a na výber máte mnoho farebných variantov a sú cenovo výhodnejšie. Ale nájdeme aj niekoľko nevýhod, medzi ne patrí nižšia odolnosť a životnosť.
Pokiaľ preferujete veľkú odolnosť, vyberajte medzi činkami s chrómovou povrchovou úpravou. Aj tie však majú svoje nevýhody, ako je vyššia obstarávacia cena, ale aj skutočnosť, že činky sa môžu v spotenej dlani šmýkať. Drahšie a odolnejšie činy sú potom k dostaniu aj bez povrchovej úpravy.
Príslušenstvo
Okrem činiek sa vám môže hodiť aj ďalšie príslušenstvo, ktoré vaše cvičenie urobí komfortnejším. Výber je aj v tomto prípade veľký, k tomu základnému patrí podložka na cvičenie. Pri cvičení v posilňovni, ale aj pri domácom cvičení využijete kvalitné funkčné oblečenie.
Z ďalšieho príslušenstva potom môžeme menovať rôzne ochranné pomôcky, ako sú rukavice, bandáže, ortézy alebo tejpy. Cvičenie si ešte viac sťažíte záťažovou vestou a zakúpiť môžete aj špeciálne závažie, ktoré sa umiestňuje na členky alebo zápästie.
Značka
Pri výbere kvalitných činiek narazíte na značky HMS, inSPORTline, Trinfit, Acra, Tunturi, Sportago, Movit a mnohé ďalšie.
Cena
Zaobstaranie bežných domácich činiek nie je nijako cenovo náročné. Obrovský výber ponúka už cena do 500 kg. Zastúpené sú rôzne ťažké jednoručné činky v mnohých dizajnových prevedeniach, ktoré sú určené predovšetkým ženám ako doplnok k aeróbnemu alebo dynamickému cvičeniu.
Ak preferujete silové cvičenie, budete vyberať činky s cenou od 20 – 40 eur. Aj tu sú zastúpené jednoručné pevné, ale aj nakladacie činky s váhou do 30 kg.
Cena dvojručných činiek začína na necelých 80 eur. Väčší výber vám ponúka cena do 200 eur. Tu máte k dispozícii predovšetkým sety, ktoré umožňujú meniť závažia a na výber máte aj niekoľko dĺžok tyčí. Cena činiek môže presiahnuť hranicu 200 eur. Tieto výrobky sú určené skôr na komerčné využitie a využívať ich môžu aj profesionáli alebo skutoční nadšenci.
Otázky a odpovede
Prečo používať činky?
Vďaka používaniu činiek bude cvičenie intenzívnejšie. Využijete ich pri spevnení postavy, rýchlejšie zredukujete telesný tuk a docielite aj rýchlejší rast svalovej hmoty. Sú však ideálne aj na zlepšenie kondície i precvičenie stuhnutých svalov. Vhodné sú pre všetky vekové skupiny.
Je možné kúpiť aj iný typ činky?
Medzi najrozšírenejšie činky patria jednoručné činky a obľúbený je aj kettlebell. Obdobou týchto činiek je aj tzv. ironbell, čo sú činky v tvare gule či zvonu, opäť doplnené o madlo. Vo veľkom množstve sú zastúpené aj obojručné činky, tu predstavuje ďalšiu možnosť aj vzpieračská tyč, ktorú však využívajú predovšetkým profesionálni športovci.
Naraziť môžete tiež na činku, ktorá sa podobá baseballovej pálke a dostať je pod názvom clubbell. Výrobným materiálom je však v tomto prípade oceľ. Využíva sa na precvičenie celého tela. A k dostaniu sú aj vzpieračské reťaze.
Kedy posilňovať s vlastnou váhou a kedy používať činky?
Posilňovanie s vlastnou váhou je spôsob cvičenia, vďaka ktorému je možné posilniť oslabené svaly, ale aj spevniť celé telo. Toto cvičenie je teda určené predovšetkým začiatočníkom.
Potom, čo vám už toto cvičenie nebude vyhovovať, je možné zaradiť prvé činky, ich hmotnosť by však nemala byť zbytočne vysoká. Príliš ťažké činky vás môžu od cvičenia nielen odradiť, ale spôsobiť si nimi môžete mnoho zdravotných komplikácií. Medzi tie najčastejšie patrí bolesť chrbta.
Záver
Pri výbere činiek hrá hlavnú úlohu niekoľko parametrov, medzi ktoré patrí hmotnosť, ich prevedenie, spôsob používania, ktorý súvisí s druhom cvičenia a pochopiteľne aj výrobný materiál. Začiatočníkom, ktorí preferujú silové cvičenia, sa odporúčajú činky s hmotnosťou od 5 – 10 kg, ideálne sú najmä nakladacie činky, ale zakúpiť môžete aj celý set.
Ženy si na začiatok vystačia s ešte ľahšími činkami alebo môžu vyberať medzi výrobkami vhodnými na dynamické cvičenie. Lacné činky môžu mať plastovú, vinylovú alebo chrómovú úpravu. Z hľadiska životnosti je vhodné preferovať chrómové činky.
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?