Chytré náramky

Chytré nebo také fitness náramky jsou určeny sportovcům, ale i všem, kdo chtějí mít přehled o svém zdravotním stavu a ocení alespoň některé sportovní funkce, které náramky nabízí. Plnohodnotní sportovci si mohou díky fitness náramkům vést podrobné statistiky o svých sportovních výsledcích.

Chytré náramky je možné pomocí aplikace spárovat s vaším mobilním telefonem a to díky podpoře operačního systému Android nebo iOS. Pokud vámi je vámi vybraný náramek s vaším mobilním telefonem kompatibilní, můžete si užívat veškeré jeho funkce.

A právě funkce jsou jedním z nejdůležitějších parametrů, které vás budou při výběru náramku zajímat. Stejně tak důležitý je i vzhled hodinek, kterému vévodí především displej. V případě displeje se zaměřte na čitelnost údajů a ovládání.

Porovnať ceny náramkov

Typy

V súčasnej dobe sú na trhu vo veľkom množstve zastúpené 2 na prvý pohľad podobné výrobky – šikovný náramok a múdre hodinky. Hoci oba typy umožňujú v podstate to isté, predsa len je medzi nimi hneď niekoľko rozdielov. To, čo si všimnete okamžite, je rozdielna veľkosť i tvar a tiež odlišná obstarávacia cena.

Náramky sú menšie a mnohonásobne lacnejšie. Cenový rozdiel je daný možnosťami, ktoré tieto výrobky ponúkajú. Šikovný náramok pomocou funkcií zbiera rôzne dáta, ktoré potom môžete sledovať v mobilnom telefóne. Chytré hodinky sú priamo náhradou mobilného telefónu, je možné s nimi volať, ale tiež treba platiť v obchode.

Chytrý náramok

Náramok je možné používať samostatne ako sledovacie zariadenie bez toho, aby bolo nutné jeho spárovanie s telefónom. Náramok vo väčšine prípadov nedokáže namerané informácie ukazovať ani spracovávať tak, ako je to v prípade šikovných hodiniek.

Všetky informácie však budete mať dostupné vďaka aplikácii v mobilnom telefóne. Medzi základné funkcie patrí snímanie spálených kalórií, ďalej sú to informácie o počte krokov, a zaznamenanie spánkovej aktivity. Drahšie modely majú funkcií viac, pomocou senzorov zmerajú tlak, okysličenie krvi, srdcový tep a ďalšie.

Medzi výhody chytrých náramkov patria:

  • menší rozmer
  • jednoduché ovládanie
  • nízka hmotnosť
  • dlhá výdrž
  • nižšie obstarávacie funkcie

Chytré hodinky

Tiež chytré hodinky je možné prepojiť s mobilným telefónom a využívať budete mnoho funkcií. Na rozdiel od náramkov vám však umožní prijať aj odmietnuť hovor, ovládať prehrávanie hudby, spravovať kalendár a mnoho iného.

Oproti náramkom sú hodinky viac prepracované a vziať ich môžete do spoločnosti. Pri športových hodinkách navyše môžete využívať celý rad športových funkcií.

Nevýhodou chytrých hodiniek je nižšia výdrž batérie, a to práve športových modelov. Hodinky s menším počtom funkcií vydržia dlhšiu dobu, napriek tomu sa však nemôžu pýšiť takou výdržou, akú ponúka šikovný náramok. Za chytré hodinky si tiež priplatíte, avšak vyberať môžete z celého radu materiálov.

Displej

Je tou najdôležitejšou časťou náramku. Chytré náramky majú vo väčšine prípadov užší oválny tvar a farebný LED displej. Náročnejší používatelia však môžu zakúpiť náramok s väčším atypickým displejom.

Batérie

Najväčšou prednosťou šikovných náramkov je dlhá výdrž batérie. Na jedno nabitie môžete náramok používať aj niekoľko týždňov. Výdrž batérie je však oveľa nižšia pri lacných modeloch, tu je to spravidla týždeň.

V prípade nekvalitných značiek sa však môže výdrž pohybovať iba počas niekoľkých dní. Samotné opätovné dobitie je veľmi rýchle a spravidla trvá v rozmedzí 1 – 3 hodín.

Aplikácia

Aj najlacnejšie náramky je možné pomocou mobilnej aplikácie spárovať so smartfónom. Vďaka tejto možnosti vás náramok upozorní na prichádzajúci hovor, SMS správu alebo email. Lacnejšie modely však musia byť v bezprostrednej blízkosti mobilného telefónu, pri drahších náramkoch je dosah väčší.

Materiál

V drvivej väčšine sú múdre náramky vyrobené zo silikónu alebo gumy. Výhodou tohto materiálu je nízka hmotnosť aj obstarávacia cena. Nevýhodou je skôr ležérny vzhľad, ktorý vám nedovolí nosiť náramok do spoločnosti.

V menšom zastúpení sú kovové náramky. Tie vyzerajú reprezentatívnejšie, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou i hmotnosťou.

Odolnosť

Prihliadnuť by ste mali aj na odolnosť náramkov. Bežná je odolnosť IP64, drahšie náramky majú odolnosť IP67 alebo IP68. Náramky s vyššou odolnosťou sú určené tým, ktorí sa pohybujú v prašnom prostredí, alebo je jednou z ich bežnou fyzickou aktivitou plávania.

Do vody je totiž možné ponoriť náramok s krytím IP67 a vyšším. S menej odolným náramkom sa potom môžete sprchovať a problémy by mu nemal robiť ani dážď. Naopak na potápanie nie sú fitness náramky stavané.

Funkcia

Chytré náramky môžu byť doslova nabité funkciami. Pred výberom si položte otázku, ktorú s funkciou naozaj využijete. S počtom funkcií totiž rastie obstarávacia cena náramkov. Naraziť pochopiteľne môžete aj na lacnejší náramok, ktorého súčasťou je veľké množstvo funkcií, v prípade týchto modelov budú výsledky skôr orientačné.

Medzi bežné funkcie náramkov patrí krokomer, srdcová frekvencia, spálené kalórie.

  • Meranie tlaku – častou funkciou je aj meranie tlaku. Tu však nie je možné brať výsledky príliš vážne, najmä v prípade, že riešite nejaké problémy s tlakom. Pre presné domáce meranie je nutné zaobstarať kvalitný tlakomer, alebo sa spoľahnúť na svojho ošetrujúceho lekára.
  • Meranie spánku – náramky umožňujú sledovať kvalitu vášho spánku. Budete tak mať prehľad o cykloch spánku, pokojovej srdcovej frekvencii aj nočnom nepokoji.
  • GPS – funkcia vám umožní zaznamenávať presnú trasu
  • Budík – pri náramkoch určite oceníte aj túto bežnú funkciu
  • Príjem potravy – touto funkciou sú vybavené iba niektoré náramky. Tu je nutné zadávať všetky dáta manuálne. Potom už budete mať prehľad o príjme aj výdaji kalórií.
  • Míľniky – šikovný náramok vás bude motivovať vo vašich športových výkonoch. Ak splníte zadaný cieľ, budete o tejto informácii informovaní a získať môžete špeciálne ocenenie.
  • Vibrácie – pomocou vibrácie budete upozornení na prichádzajúci hovor alebo správu. Vibráciou vás však môže náramok upozorniť aj na dlhšiu neaktivitu.
  • Pohybový senzor – praktická funkcia, pomocou ktorej sa môžete pozrieť na aktuálny čas bez toho, aby ste sa museli dotknúť displeja. Postačí iba vykonať pohyb rúk.
    Najdrahšie náramky vám umožnia tiež prehrávať hudbu alebo platiť v obchode.

Značka

Medzi popredných výrobcov šikovných náramkov patrí Xiaomi, Huawei, Honor, Lamax, Niceboy, Fitbit a mnoho ďalších.

Cena

Chytrý náramok kúpite už za necelých 20 eur. V tejto cenovej kategórii sa nachádza aj niekoľko výrobkov popredných značiek, ktoré je vhodné uprednostniť. Aj tieto náramky majú niekoľko základných funkcií a za kvalitu ručia certifikácia.

Väčšiu výdrž batérie a viac funkcií získate nákupom náramku za 40 a viac eur. Tu už máte väčší výber farebných variantov, aj keď stále prevažujú modely čiernej farby. Najdrahšie náramky stoja od 120 – 200 eur.

Porovnať ceny chytrých náramkov

Otázky a odpovede

Čo sú Wearables?

Pod týmto označením sa ukrývajú všetky múdre zariadenia, ktoré je možné nosiť na tele. Do tejto skupiny patria hodinky, náramky, MP3 prehrávač, skryté telefóny a mikrofóny, okuliare s displejom a ďalšie.

Je lepšie OLED alebo AMOLED displej?

Vo väčšine prípadov sú múdre náramky vybavené OLED displejom. Ich prednosťou je šetrnosť a dlhšia výdrž batérie. Náramky s OLED displejom patria k lacnejším. AMOLED displeje sa môžu pýšiť vyspelejšou technológiou, zobrazenie je ostrejšie, odozva rýchlejšia a obstarávacia cena vyššia.

Je možné kúpiť k náramku nejaké príslušenstvo?

Niektoré, skôr drahšie modely umožňujú dokúpenie náhradného krycieho sklíčka alebo náhradného náramku.

Záver

Chytré náramky sú zastúpené vo veľkom počte. Pri surfovaní po internete často narazíte na reklamu, ktorá vám predstaví doslova zázračný náramok za veľmi nízku cenu. Týmto výrobkom sa však snažte vyhnúť.

Spravidla sa jedná o nekvalitné výrobky z Číny, ktoré vás síce môžu uchvátiť svojim vzhľadom a množstvom funkcií, ale väčšinou sú namerané hodnoty veľmi nepresné. Vhodné je kúpiť náramok overeného výrobcu, ktorý bude pravdepodobne drahší, avšak všetky merania budú oveľa presnejšie.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo