Chemické WC sú častým vybavením chát aj chalúp, sú vhodné aj pri častom cestovaní. Tieto toalety často nájdete aj všade tam, kde nie je možné napojenie na kanalizáciu av neposlednom rade sa používajú na rôznych stavbách aj rekonštrukciách.
Okrem toho môžu slúžiť aj ako zdravotná pomôcka najmä pre seniorov a osoby s obmedzenou hybnosťou. Chemické WC sú bezpečné a bezzápachové.
Pre svoju prevádzku nepotrebujú elektrickú energiu, vodu a nie je nutné ani pripojenie na odpad. Fungujú na princípe rozkladu pomocou špeciálnej chémie.
Typy
Toalety sa skladajú z dvoch nádrží. V prvej sa skladuje odpad a druhá zabezpečuje prísun čistej vody. Odpadová nádrž máva väčšiu kapacitu, jej objem sa pohybuje okolo 20 litrov.
Nádrž na čistú vodu je menšia a jej objem je najčastejšie 15 litrov. Pre správnu funkciu týchto toaliet je nutné používať rozkladový toaletný papier.
V ponuke je niekoľko variantov chemického WC. Niektoré typy je možné klasicky napojiť na prívod vody slúžiace na splachovanie. Ďalšie varianty sa bez prívodu vody zaobídu. Všetky tieto toalety by však mali byť umiestnené v dobre vykúrenej miestnosti, aby nedošlo k ich zamrznutiu alebo aj k roztrhnutiu.
Pri výbere vhodného typu sa zamerajte na miesto, kde bude toaleta umiestnená a na počet osôb, ktorým bude najčastejšie slúžiť.
Prenosné chemické WC
Prenosné WC sa skladajú z dvoch prepojených nádrží. Spodná je odpadová av hornej je voda určená na splachovanie. K dostaniu sú toalety s rôzne veľkými nádržami, veľkosť nádrží určuje, ako často budete musieť nádrže vyprázdniť alebo naopak doplniť.
Odpadová nádrž by sa ale mala vyprázdňovať aspoň 1x za 14 dní bez ohľadu na to, či je plná. Prenosné toalety sú veľmi obľúbené najmä vďaka tomu, že ich môžete kedykoľvek odstrániť alebo premiestniť.
Kazetové WC
Kazetové WC je častým vybavením karavanov a obytných vozidiel, lodí a ďalších objektov. Tieto toalety majú v spodnej časti umiestnenú odpadovú nádrž, ktorú je nutné vyprázdňovať. Na vyprázdňovanie slúži servisný poklop a ľahké vyprázdnenie umožňuje výtoková trubica.
Permanentné pevné WC
Tieto toalety fungujú na dvojakom princípe. Toaleta má k dispozícii zbernú nádobu, ale v prípade, že máte k dispozícii prípojku k bežnému odpadu, môže fungovať aj ako klasické WC.
Nosnosť
Jednotlivé výrobky majú nosnosť od 100 do cca 300 kg. Menšiu nosnosť majú výrobky vyrobené z plastu, kvalitné keramické záchody majú udanú veľkú nosnosť najmä vďaka kvalitnej aj robustnej konštrukcii.
Rozmery
Rozmery suchej toalety závisia od priestoru, v ktorom bude toaleta umiestnená. Väčší model je vhodnejší do chalúp aj na stavby a menší je vhodnejší do karavanov alebo lodí.
Klasický rozmer je v rozmedzí 35 – 45 cm na šírku a hĺbka je v rozmedzí 42 – 60 cm. Od veľkosti sa potom odvíja hmotnosť výrobku. Aj tento parameter je dôležitý, v prípade, že budete toaletu čas od času premiestňovať. Hmotnosť sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí 4 – 10 kilogramov.
Výška sedátka
Výška sedadla je parameter, ktorý určuje pohodlie. Výška sedátka je najčastejšie okolo 40 centimetrov. K dispozícii je aj príslušenstvo v podobe nástavcov, ktoré môžu toaletu zdvihnúť až o 10 centimetrov, čo je vhodné najmä pre staršie a menej pohyblivé osoby.
Nástavce je možné umiestniť na všetky štandardné typy toaliet a je možné ich pripevniť pomocou 2 skrutiek s kotvami. Nosnosť týchto nástavcov je cca 130 kg. Nástavce je možné kúpiť samostatne alebo aj v kombinácii s poklopom.
A kúpiť môžete tiež nástavce s madlami. Na pevno umiestnených toaletách je možné vyrobiť stabilný podstavec vo výške, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať.
Splachovanie
Splachovanie môže byť manuálne alebo elektronické. Manuálne ovládanie sa ďalej delí na mechové alebo piestové. Pri mechovom splachovaní je voda z nádrže vytlačená pomocou mechu, ktorý tvarom pripomína harmoniku.
Toalety s mechovým splachovaním sú lacnejšie, ich nevýhodou je rýchlejšie opotrebovanie mechu a teda nutnosť jeho častej výmeny.
Piestové modely sú drahšie a majú dlhšiu životnosť. Tento systém je vhodný najmä pre mobilné záchody, ktoré sú určené na pravidelné používanie. Najdrahším typom je elektronické splachovanie, ktorého súčasťou je pumpa, ktorá spláchne automaticky po každom použití toalety.
Chémia a toaletný papier
Chemická toaleta umožňuje pomocou špeciálnych prípravkov zabezpečiť rozklad chemikálií. Vďaka tomu sú tieto toalety bezzápachové, pretože nedochádza k prirodzenému rozkladu fekálií a zabraňuje sa aj šíreniu baktérií a vírusov. Chémia je v predaji v podobe kapsúl, kaziet alebo rozložiteľných vrecúšok, ktoré sa umiestnia do odpadovej nádrže.
Tieto prípravky sú k dostaniu vo forme rôznych gélov, tabliet alebo tekutín a sú navyše šetrné k životnému prostrediu. Nech si vyberiete chémiu v akejkoľvek podobe, bude potrebná najmä jej správna aplikácia, v tomto prípade to znamená, zmiešať ju v správnom pomere s vodou.
Chemické prípravky je možné rozdeliť do 3 skupín. Žiadna toaleta sa nezaobíde bez rozkladovej chémie, ktorá udržuje obsah odpadovej nádrže tekutý a je pre ňu typická modrá farba. Pre toalety umiestnené v nevykurovanom prostredí je možné použiť chémiu proti zamŕzaniu.
Údržbová chémia slúži ako dezinfekcia a likvidátor zápachu. Je typická svojou ružovou farbou a pridáva sa do hornej nádrže na vodu.
Jej používanie nie je nutné, ale vďaka nej bude aj časté používanie suchého záchodu komfortné. Posledným typom je čistiaca chémia, ktorá je vhodná na rozpúšťanie všetkých usadenín z odpadovej kazety.
Aby všetko fungovalo tak, ako má, treba používať špeciálny toaletný papier, ktorý je drahší ako klasický toaletný papier. Tento papier sa pomocou chémie úplne rozloží, čím nebude dochádzať k upchávaniu alebo zanášaniu záchodu.
Náhradné diely
Pri robení mobilnej toalety venujte pozornosť aj tomu, či vami vybraný výrobok umožňuje dokúpenie náhradných dielov. O možnosti dokúpenia dielov, prípadného servisu i výberu vhodnej chémie, by vás mal pri nákupe informovať predajca.
Medzi časté poruchy patria poruchy čerpadla, splachovadla alebo plaváka. Medzi príslušenstvo, ktoré môžete potrebovať, patria napríklad hadice, ventily, tesnenia, odpadové nádrže, servisné dvierka a iné.
Značka
Najväčším výrobcom je Thetford, k ďalším výrobcom patrí Fiamm, Dometic, Kampa alebo Rulyt.
Cena
Cena týchto toaliet začína na cca 60 eur, najčastejšie narazíte na záchody, ktorých objem nádoby je 15 litrov, možno ale nájsť aj menšie a väčšie objemy v rozmedzí 12 – 20 litrov.
Najdrahšími výrobkami sú vstavané záchody, tu sa cena pohybuje okolo 200 eur. Ak sa vydáte zlatou strednou cestou a budete záchod vyberať v cenovej kategórii okolo 120 eur, nájdete mnoho rôznych podôb a veľkostí týchto výrobkov, ktoré sú vhodné do všetkých bytových aj nebytových priestorov.
Údržba
Všetka údržba je závislá predovšetkým na včasnom vyprázdňovaní odpadovej nádoby. Tú je vyprázdnenie vhodné vymyť napríklad jarovou vodou.
Na čistenie však nie je možné použiť čistiaci piesok ani iný prípravok na tejto báze, a to ani v tekutom stave. Mohol by totiž spôsobiť nezvratné poškodenie tesnenia alebo ďalších častí toalety.
Údržbu však potrebuje aj samotné tesnenie a uzatváracia záklopka odpadovej nádrže. Všetky tieto časti je vhodné ošetrovať pomocou silikónového spreja.
Otázky a odpovede
Je chemické WC ekologické?
Pokiaľ chcete naozaj ekologický záchod, kúpte si tzv. kompostovacie WC. Tieto toalety nepotrebujú vodu a nemusíte riešiť ani žiadnu chémiu. Tieto záchody umožňujú oddeliť tekuté aj tuhé fekálie. Obsahom toalety je potom možné hnojiť trávu, stromy atď.
Aké je ďalšie príslušenstvo k týmto toaletám?
Medzi príslušenstvom dominuje predovšetkým praktické umývadlo, ani tento výrobok nie je nutné pripojiť k prípojke na vodu. Umývadlo sa ovláda pomocou nožnej pumpy, disponuje háčikom na uterák aj zásobníkom na tekuté mydlo.
S chemickým záchodom ho môžete prepojiť pomocou odpadovej hadice a vodu určenú na umývanie rúk využiť aj ako vodu na splachovanie.
Záver
Pri kúpe chemickej toalety je potrebné započítať aj náklady na jej prevádzku. Ale aj pri budovaní klasickej toalety sa nezaobídete bez čistiacich prípravkov alebo toaletného papiera.
Cena chemických toaliet nie je nijako závratná, to koľko bude záchod stáť je dané predovšetkým výrobným materiálom, veľkosťou nádrže a typom toalety. Pri nákupe toalety sa zamerajte aj na možnosť zakúpiť náhradné diely alebo využiť pozáručný servis.
Podobne články, čo by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?