Červené víno je menej obľúbené ako biele víno. Dokonca sa hovorí, že na pitie červeného vína musíte najskôr dozrieť. Rovnako ako biele, aj červené víno sa vyrába v rôznych častiach sveta. Región ovplyvňuje chuť aj arómu víno. Najdôležitejšie pochopiteľne je, aby vám červené víno skutočne chutilo. Na chuť vína má zásadný vplyv odroda vínnej révy, cukornatosť.
Jednoduché pravidlo, ako vybrať to najlepšie červené víno však neexistuje, pretože každý preferuje trochu inej chute. Červené víno sa však často vyberá aj s ohľadom na pokrm, ktorý s ním budete konzumovať.
Kvalitné dobré víno vyberiete podľa informácií uvedených na etikete. Tu sa dočítate odrodu vínnej révy, druh vína aj ročník zberu. Ďalšími údajmi, ktoré by vás mali zaujímať je obsah cukru, evidenčné číslo akosti, objem. Pri výbere zohráva úlohu aj príležitosť, ku ktorej budete víno kupovať a pochopiteľne aj cena, ktorú za fľašu vína zaplatíte. Pokiaľ chcete mať istotu, že kupujete víno, ktoré podávaný pokrm skutočne doladí, dojdite si pre fľašu do špecializovanej predajne, kde vám s výberom radi poradia.
Typy
Červené víno je najlepšie vyberať podľa odrody vínnej révy. Každá z odrôd ponúka nielen inú chuť, ale aj arómu alebo farbu. Chuť červeného vína značne ovplyvní aj triesloviny, čo sú látky z kôstok a šupiek. Výraznosť trieslovín ovplyvní aj to, či bude suché víno pôsobiť ovocne alebo sladkasto.
Merlot
Jedná sa o veľmi populárne sýto zafarbené červené víno. Ak budete piť Merlot vyrobený v teplejšej klíme, budete cítiť chuť černíc, vanilky a tmavých čerešní. Merloty s chladnejšej klímy ponúknu náznak čiernych ríbezlí, sliviek alebo jahôd.
Merlot obsahuje stredné množstvo trieslovín a jeho chuť je bohatá. Piť ho môžete v kombinácii so steakom či syrovým cordon bleu.
Cabernet Sauvignon
Táto odroda je veľmi obľúbená a pestuje sa prakticky v každej oblasti, kde sa víno vyrába. Úroveň trieslovín je nízka, zmes má miernu kyslosť. Jednotlivé Cabernety sa chuťovo líšia podľa toho, kde konkrétne boli vyrobené. Kalifornské vína sú napríklad ovocnejšie, vína z Francúzska potom ponúkajú viac byliniek.
Cabernet Sauvingnon bude chutiť tým, ktorí milujú bohaté textúry a bobuľovité chute. Cabernet je možné kombinovať prakticky s akýmkoľvek jedlom a môže chutiť každému, kto s obľubou popíja Merlot, Chiantis alebo Riojas.
Pinot Noir
Svetločervené víno s hodvábnou textúrou a veľmi zmyselnou chuťou, známe ako Rulandské modré. Toto víno sa vyrába predovšetkým v Burgundsku, ale aj na Morave. Pinot Noir môže byť ovocný, ale niektoré hrozno majú skôr bylinné tóny. Toto víno patrí do kategórie suchých, to znamená, že nemá prakticky žiadny zvyškový cukor a nie je tak sladké. Víno sa hodí napríklad k lososom, či iným zdravým potravinám, ktoré sú bohaté na tuky.
Tempranillo
Víno má krásnu farbu s granátovými a rubínovými odtieňmi a pochádza predovšetkým z Austrálie, Argentíny alebo Portugalska. V chuti sa miešajú ovocné aj zemité podtóny, má strednú úroveň kyslosti a tanínu. Toto víno plné chuti bude dobre ladiť s polentovými pokrmami, lasagňami či nachos.
Malbec
Toto víno sa pôvodne vyrábalo vo Francúzsku, dnes však prevládajú vína, ktoré pochádzajú z Čile alebo Argentíny. Chuť tohto sýto červeného víno ovplyvňuje krajina pôvodu. Cítiť v ňom môžete sladký tabak, čokoládu, ale aj fialky. Vďaka rozmarným chutiam ho možno kombinovať s akýmkoľvek jedlom.
Sangiovese
Toto talianske víno sa vyrába predovšetkým v Toskánsku. Vyznačuje sa vyšším množstvom trieslovín a vysokou kyslosťou. Chuť je drevitá a ovocná. Sangiovese je stredne plné víno, ktoré zreje v dubových sudoch a ponúka nádych vanilky a cédra. Chuť vám bude s údeninami, syrmi, pečeným kuraťom i čokoládou.
Nebbiolo
Talianske kyslé červené víno plné tanínu. Ide o víno, ktoré veľmi dobre starne a pije sa predovšetkým pri významných príležitostiach a na oslavách. Veľmi vhodné je aj k zverine.
Zinfandel
Pikantné korenené alebo ovocné príchute ponúka Zifandel červené víno s dymovým záverom a ľahkým telom. Toto víno má strenie úroveň trieslovín, silnú chuť a vysokú kyslosť, pričom si však dokáže zachovať vzdušnú štruktúru. V chuti môžete cítiť sladké drievko, čierne korenie, černice aj čerešne. Hodiť sa bude predovšetkým k cestovinám na rôzne spôsoby.
Syrah
Toto víno sa chuťou veľmi podobá Zinfandelu. Aj tu môžete očakávať pikantné, korenené aj kvetové tóny. Ak zaobstaráte európsky variant, ktorý obvykle zreje v dubových sudoch, môžete cítiť klinčeky, vanilku aj aníz. Shiraz pochádzajúci z Južnej Ameriky má ovocnejšiu chuť a ponúka tony sliviek a čučoriedok.
Syraz je víno na grilovanie, popíjať ho môžete aj v kombinácii s luxusnejším jedlom ako je napríklad pečená kačica. Vhodné je aj k údeninám alebo syrom.
Grenache
Tieto korenené vína pochádzajú najmä zo Španielska, ale v menšom množstve sa pestujú aj vo Francúzsku. Od iných sa Grenache líši vyšším obsahom alkoholu, veľmi často sa mieša s inými odrodami, vďaka čomu vynikne chuť brusníc, malín, grapefruitu aj jahôd.
Plnosť červeného vína
Červené víno môže byť vyrobené z jedného druhu vínnej révy, pomerne často sa pri výrobe mieša niekoľko rôznych odrôd. Ochutnať tak môžete víno ľahké, stredne plné aj plné.
- Ľahké červené víno – na poschodí bude víno pôsobiť vzdušne a víno sa vyznačuje menej štipľavou chuťou.
- Stredne plné červené víno – má vyšší obsah alkoholu. Medzi stredne plné vína patrí napríklad známy Merlot alebo Shiraz.
- Plné červené víno – obsah alkoholu je väčšia ako 13, 5%. Tieto vína majú výrazne intenzívnu a bohatú chuť. Medzi plné červené vína patrí napríklad Cabernet Sauvignon.
Obsah cukru
Chuť červeného vína ovplyvňuje aj množstvo cukru. V prípade červených vín, je možné kúpiť iba suché a polosuché vína, ktoré nie sú umelo dosladzované. Vďaka tomu, že obsahujú menej cukru, sú tieto vína trpšie.
Pokiaľ budete chcieť sladšie víno, mali by ste uprednostniť kvalitné dezertné červené vína. Sú poctivé, ale aj drahšie. Hodiť sa budú pri slávnostných príležitostiach. Lacnejšie sladké vína obsahujú veľké množstvo umelého cukru. Týmto spôsobom sa výrobcovia snažia zamaskovať jeho horšiu kvalitu. Menej kvalitné víno poznáte najmä podľa nižšej obstarávacej ceny.
Značka
Kvalitné víno spoznáte aj podľa výrobcu. Červené víno môžete kúpiť od Alois Lageder, Kaiken, Santa Rita, Velkeer, Mrva a Stanko, Vinárske závody Topoľčianky, Vinárstvo Zsigmond alebo napríklad Karpatská Perla.
Cena
Fľašu vína môžete kúpiť za menej ako 5 alebo viac ako 86 eur. K všeobecne najobľúbenejším patria vína s cenou okolo 13 eur. Za túto cenu kúpite dostatočne kvalitné víno na bežnú konzumáciu, ale fľaša môže byť aj vhodným darčekom. Drahšie vína sú vhodné na špeciálne príležitosti, lacnejšie potom nemusia byť príliš kvalitné.
Otázky a odpovede
Čo je barikované červené víno?
Barikované červené víno sa necháva zrieť 3 mesiace v dubových sudoch. Francúzske pomenovanie sudov je barrique, obdobne sa im potom hovorí barik. Práve odtiaľ sa vzal názov barikované víno. Vďaka procesu dozrievania získava víno svoju špecifickú chuť a nezameniteľnú arómu. Najčastejšie sa barikujú odrody Merlot a Cabernet Sauvingnon.
Odkiaľ berie červené víno svoj prívlastok?
Prívlastkom je myslené označenie výber z hrozna, neskoro zber alebo slamové víno. Aby červené víno toto označenie získalo, musí byť pri jeho výrobe použité špeciálne pestované hrozno. Konečný produkt potom musí prejsť prísnym hodnotením. Čím je víno kvalitnejšie, tým je aj drahšie. O niečo menej kvalitné sú tzv. známkové alebo akostné vína, ktoré sú umelo dosladzované. Najmenej kvalitné sú potom stolové vína.
Kde sa produkujú kvalitné červené vína?
Pôvod vína ovplyvňuje kvalitu zásadným spôsobom. Jedny z najlepších vín pochádzajú z Talianska a Francúzska. Veľmi kvalitné vína sa vyrábajú aj v Českej republike, Portugalsku, Španielsku, Rakúsku alebo Bulharsku. Ďalšími krajinami pôvodu sú aj Nemecko, JAR, Argentína alebo Čile.
Záver
Červené víno má mnoho podôb. Jedno však majú všetky vína spoločné, aby skutočne chutili tak, ako majú, musia byť podávané pri tej správnej teplote. Správna teplota červeného vína by mala byť v rozmedzí 12 – 15°C. Červené víno možno naliať prakticky do akéhokoľvek pohára, znalci vína však používajú na jeho pitie skôr poháre so širokým alebo mierne zakriveným okrajom.
Mladé vína by mali byť otvorené cca 10 minút pred podávaním, vyzreté vína sa odporúča otvoriť 30 – 60 minút pred podávaním.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?