Čerpadlá do suda

Sudové čerpadlo využijete pri zalievaní záhrady doslova každý. Vďaka nemu budete môcť zalievať dažďovou vodou bez toho, aby ste sa museli namáhať s nosením vody v kanvách. Pomocou sudového čerpadla môžete vypustiť vodu z bazéna alebo pre nich nájsť iné využitie.

Z hľadiska konštrukcie je čerpadlo do suda veľmi jednoduché zariadenie, pri ktorom nie je kladený nijaký veľký dôraz na hĺbku sania, výkon alebo prietok. Pomocou sudového čerpadla je možné čerpať vodu z hĺbky cca 5 metrov. Zo studne vodu týmto malým čerpadlom nevyčerpáte. Tieto čerpadlá nie sú stavané ani na niekoľkohodinový chod. Z tohto dôvodu by nemali byť súčasťou automatických zavlažovacích systémov, ktoré spravidla zaisťujú pravidelné zavlažovanie trávnika.

Sudové čerpadlo vyberajte podľa svojich potrieb. Zamerať sa môžete na napájanie, hĺbku, do ktorej môžete čerpadlo umiestniť alebo na dopravnú výšku. Zohľadniť je nutné výkon aj prietok čerpadla. Niektoré drahšie čerpadlá môžu mať aj nejakú nadštandardnú funkciu.

Porovnať ceny čerpadiel

Typy

Sudové čerpadlá ponúkajú 3 rôzne možnosti pohonu. Voľba pohonu je skôr individuálnou záležitosťou. Každý variant má svoje výhody aj nevýhody.

  • Ručné čerpadlo do suda – pumpovať vodu budete v tomto prípade ručne. Najväčšou prednosťou týchto čerpadiel je nízka cena.
  • Káblové čerpadlá – čerpadlo napájané zo siete pomocou dlhého kábla. Káblové čerpadlá majú spravidla najväčší výkon.
  • Akumulátorové čerpadlá – výhodou týchto čerpadiel je prenosnosť. Bez väčšej námahy môžete čerpadlo premiestňovať z jednej nádoby do druhej alebo treba voziť na chalupu. U týchto čerpadiel je dôležitá kapacita batérie, ktorá určuje, ako dlho budete môcť čerpadlo na jedno nabitie používať.

Maximálna hĺbka

Kľúčovým parametrom každého čerpadla je maximálna hĺbka ponoru. Tento parameter určuje, z akej hlbokej nádrže bude môcť čerpadlo vodu vyčerpať. Lacnejšie čerpadlá majú ponor iba niekoľko metrov a sú dostatočné pre väčšinu záhradkárov. Najdrahšie čerpadlá potom mávajú ponor aj 10 metrov. Pri voľbe maximálnej hĺbky je vhodné nechať niekoľkocentimetrovú rezervu.

Dopravná výška

Dopravná výška a ponor sú parametre, ktoré môžu niektorí považovať za jedno a to isté. Vedieť však musíte, že sú to dva odlišné parametre. Pri dopravnej výške najprv zvážte, či bude musieť čerpadlo dopraviť vodu do kopca alebo napríklad na poschodie. Práve dopravná výška určuje, či je toho čerpadlo schopné. Dopravná výška je teda parameter, ktorý určuje, do akej výšky od svojho ústia čerpadlo vodu vytlačí.

Výkon motora

Výkon motora ovplyvňuje dopravnú výšku a prietok. V prípade sudových čerpadiel nie je výkon zase taký dôležitý. Pri zalievaní záhrady si vystačíte s čerpadlom s výkonom okolo 300 W.

  • Prietok – dôležitejší ako výkon je prietok čerpadla. Prietok je udávaný v litroch/hodinu. Pri čerpadlách, ktoré budete využívať na zalievanie záhrady, postačí menší prietok čerpadla v rozmedzí 2 – 4 000 litrov/hodinu. Väčší prietok nad 4 000 litrami/hodinu budú potrebovať tí, ktorí chcú čerpadlo používať na vypúšťanie bazéna.

Spôsob ovládania

Lacnejšie čerpadlá je nutné ovládať manuálne. Tá drahšia pracujú automaticky.

  • Manuálne – čerpadlo uvediete do chodu stlačením gombíka alebo zapojením do zásuvky. Po skončení je nutné čerpadlo opäť vypnúť. Lacnejšie čerpadlá nemávajú plavák a strážiť tak budete môcť výšku hladiny vody v sude.
  • Automatické – čerpadlo pracuje automaticky. Akonáhle po skončení zalievania uzavrite ventil na záhradnú hadicu, dôjde k automatickému vypnutiu čerpadla.

Hmotnosť

Hmotnosť týchto čerpadiel nie je nijako vysoká, pohybuje sa v rozmedzí 2 – 4 kg. Vďaka tomu bude manipulácia s čerpadlom skutočne jednoduchá. Sudové čerpadlo môžete aj veľmi jednoducho prenášať z miesta na miesto. Hmotnosť čerpadla súvisí aj s výrobným materiálom. Príliš ľahké čerpadlá sú vyrobené prevažne z plastu a ich životnosť nemusí byť nijako vysoká. Ťažšie čerpadlá obsahujú väčšie množstvo kovových častí.

Funkcia

Sudové čerpadlo môže mať aj nejaké dodatočné funkcie.

  • Tlakový spínač – zaistí, že čerpadlo nepôjde na prázdno. Ušetrí vám energiu a zabráni prípadnému zničeniu.
  • Plavákový spínač – je o niečo jednoduchšou alternatívou tlakového spínača. Plavákový spínač zopne pri väčšom poklese vody.
  • Hadica – hadica bežne nebýva súčasťou čerpadla. Niektoré čerpadlá však kúpite aj s hadicou a nebudete ju musieť zháňať dodatočne.

Značka

Sudové čerpadlo je bežne k dostaniu v špecializovaných predajniach aj v hobby marketoch. Vybrať ich môžete aj z pohodlia domova. Na trhu je zastúpené v pomerne veľkom množstve a vyberať budete medzi prístrojmi overených výrobcov. Vybrať to správne tak nemusí byť úplne jednoduché a mnohé o kvalite daného prístroja napovedia užívateľské recenzie. Čo sa týka výrobcov, môžete vyberať čerpadlá značky Kärcher, Fieldmann, Güde, Gardena, Pressol, Bosch, Extol, Genborx alebo Einhell.

Cena

Obstarávacia cena týchto čerpadiel je pomerne priaznivá. Najlacnejšie sú ručné čerpadlá s cenou v rozmedzí 43 – 86 eur. Za menej ako 86 eur je možné kúpiť aj prvé čerpadlá s elektromotorom. Vystačiť si však musíte s výkonom v rozmedzí 200 – 300 W. Výkonnejšie čerpadlá stoja od 86 – 214 eur.

Drahšie čerpadlá sú veľmi často vybavené automatickým spínačom. Aj keď sú tieto čerpadlá drahšie, je ich používanie skutočne komfortné. Čerpadlo budete vypínať a zapínať pomocou ventilu na hadici. Nemusíte tak pobehovať medzi čerpadlom a hadicou.

Porovnať ceny čerpadiel

Otázky a odpovede

Ako vybrať výkon a prietok vzhľadom na veľkosť záhrady?

Ak budete zalievať menšiu záhradu alebo niekoľko vyvýšených záhonov, postačí vám čerpadlo s výkonom okolo 200 W a prietoku 3 000 litrov/hodinu. Stredne veľká záhrada bude vyžadovať prietok od 200 – 400 W. Prietok môže byť v rozmedzí 5 – 7 000 litrov/hodinu. Veľké plochy zalejete čerpadlom s výkonom 500 W, ktorých prietok môže byť až 10 000 litrov/hodinu. Toto čerpadlo je vodné aj na vypúšťanie bazénov.

Na čo všetko je možné sudové čerpadlo používať?

To, akým spôsobom budete môcť čerpadlo používať, určuje predovšetkým jeho výkon. Čerpadlo so slabším elektromotorom bude slúžiť iba na zalievanie záhrady, poprípade pomalšiemu prečerpávaniu vody. Výkonnejšie čerpadlo opäť využijete na zalievanie, ale je možné ho napojiť aj na vysokotlakový čistič a použiť ho môžete na umývanie auta, terasy atď.

Akú vodu je možné pomocou sudového čerpadla čerpať?

Sudové čerpadlá je možné použiť iba na čerpanie mierne znečistenej vody. Tieto čerpadlá si nie sú schopné poradiť s väčšími nečistotami alebo bahnom. V tomto prípade sa môže čerpadlo upchať a tým aj poškodiť. Na dne suda sa veľmi často usadzujú rôzne nečistoty, z tohto dôvodu by ste nemalo čerpadlo ponárať až na samé dno nádoby.

Aby ste mali istotu, že sa čerpadlo na dno neponorí, môžete kúpiť čerpadlo vybavené teleskopickým nástavcom. Vďaka nástavcu sa nádoba nikdy úplne nevyčerpá a nánosy budú bezpečne usadené na dne suda.

Záver

Sudové čerpadlo je jednoduché zariadenie s nižším výkonom. Napriek tomu vám spoľahlivo poslúži pri zalievaní záhrady aj údržbe okolia domu alebo umývaní auta. To, akým spôsobom ho budete môcť použiť, závisí od výkonu čerpadla. Sudové čerpadlá zvládnuť vyčerpať vodu z hĺbky maximálne 10 metrov.

Platí tu však pravidlo, z čím väčšej hĺbky je voda čerpaná, tým nižší je prietok čerpadla. Aj lacnejšie sudové čerpadlá musia byť doplnené o ventil na výstupe. Ten čerpadlo vypne a nedovolí mu ďalej odčerpávať vodu. Drahšie čerpadlá bývajú doplnené o automat. Ten spustí čerpadlo až v okamihu, keď začnete so zalievaním. Po zatvorení ventilu na hadice dôjde k vypnutiu čerpadla.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.svarecky-obchod.cz

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo