Bundy na motorku

Každý motorkár chce, aby vyzerať pri jazde na motorke dobre. Bundu na motorku by ste však nemali vyberať iba podľa vzhľadu a ceny. Zamerať sa musíte taktiež na svoju bezpečnosť, dôležitý je aj vás komfort a funkčnosť bundy.

Z hľadiska bezpečnosti venujte pozornosť jednotlivým chráničom. Chýbať by nemali chrániče lakťov, ramien i chrbtice. O vašu viditeľnosť za každého počasia sa postarajú reflexné prvky. Do dažďa budete môcť vyraziť vo vodeodolnej bunde, na kvalitu a odolnosť poukazuje priepustnosť alebo vodný stĺpec. V lete budete potrebovať dostatočne priedušnú bundu. O priedušnosť a vaše pohodlie sa postarajú ventilačné vrecká. Tie by ste mali bez problémov otvoriť aj uzavrieť s nasadenými rukavicami.

Kritérií, podľa ktorých je nutné bundu na motorku vyberať, je celý rad. Veľmi dôležitú úlohu pri výbere tiež zohráva preferovaný štýl jazdy. Jednotlivé modely sú totiž navrhnuté práve podľa tejto špecifikácie. Niektoré bundy sú vhodnejšie na jazdu na pevnom suchom teréne. Iné je možné využiť aj pri jazde náročnejším terénom.

Porovnať ceny búnd

Typy

Bundy na motorku sa vyrábajú z dvoch hlavných materiálov. Voliť budete medzi bundou textilnou a koženou. Hoci je možné považovať kožené bundy za tú lepšiu z variantov, majú aj bundy textilný rad výhod. Preto je potrebné vedieť, čo presne vám tieto materiály môžu ponúknuť.

Textilná bunda

Textilné bundy sú veľmi pohodlné a vďaka voľnejšiemu strihu sú ideálne pre tých, ktorí milujú dlhé vychádzky. Vzhľad bundy nie je tak výrazný a bundu tak môžete bez obáv použiť aj ako civilné oblečenie. Textilné bundy sú ľahké a vďaka moderným výrobným technológiám dostatočne funkčné aj odolné.

Textilné bundy vám tiež umožnia bezproblémovú jazdu vo veternom aj daždivom počasí. V letných mesiacoch uvítate prepracovaný systém odvetrávania. Naopak pri jazde v chladnejšom počasí vám voľný strih bundy umožní vrstvenie oblečenia. Súčasťou mnohých textilných búnd je aj odnímateľná vložka, výhodou je aj pomerne veľký počet vreciek. Veľkosť bundu môžete nastaviť pomocou nastaviteľných pásikov.

Kožená bunda

Kožená bunda je dobrou voľbou pre milovníkov rýchlej jazdy. Tieto bundy sú vysoko odolné voči predratiu a ľahšie tak ustoja aj drobnejšie kolízie. Nevýhodou kožených búnd je však upnutý strih. Ten sa na jednej strane postará o to, aby všetky chrániče zostali vždy na svojom mieste. Na strane druhej vám bunda neumožní vrstviť oblečenie.

V letných dňoch potom budete ochudobnení o odvetrávací systém. Kožená bunda je taktiež úplne nevhodná na jazdu za dažďa. Možno pochopiteľne zaobstarať aj nepremokavú koženú bundu, ale počítať budete musieť s naozaj dlhou dobou schnutia. Všeobecne sú kožené bundy dobrou voľbou pre športových aj závodných motorkárov. Medzi nevýhody kože patrí menšie pohodlie, zložitejšia držba, menej civilný vzhľad, vyššia hmotnosť a obstarávacia cena.

Odolnosť

Motorkárska bunda musí byť nielen pohodlná, ale aj dostatočne odolná. Odolnosť určuje výrobný materiál. Medzi najodolnejšie patria bundy vyrobené z hrubej kože. Na výrobu textilných búnd sa používa polyamid alebo polyester.

Jednotliví výrobcovia však používajú rôzne kombinácie materiálu, pre ktoré majú špecifické označenie. Jednotlivé materiály majú špecifické vlastnosti, preto sa za najvhodnejšie považuje kombinácia rôznych materiálov. Využívať tak môžete viac výhod, čo sa kvality aj odolnosti týka.

  • Carbolex x Cosatec – označenie pre vysoko odolný polyester. Hoci na prvý pohľad by malo ísť o jeden materiál, rozdiely sú pomerne veľké. Textíliu Carbolex je podľa rôznych hodnotení mnohonásobne odolnejšia ako textília Cosatec.
  • Polyamid – aj tento materiál je na trhu zastúpený celým radom tkanín. Voliť tu budete medzi Kevlerom, Nylonom, materiálom označeným ako Condura, Armacor, Goretex-Pro, Dynatex a ďalšími. Aj medzi týmito textíliami sú pomerne veľké rozdiely. Aromatický polyamid aramid je napríklad 2x odolnejší ako polyamid.
  • Polyetylén – tieto tkaniny sú menej odolné voči oderu, vynikajú však svojou pevnosťou. Nevýhodou polyetylénu je však bod topenia. Pri kontakte s asfaltom či pohybe po hrubšom povrchu dochádza k zvýšeniu teploty. Teplota topenia polyetylénu je len 150 ° C, potom sa môže oblečenie na vašom tele zapekať. Oblečenie z polyetylénu tak nie je na motorku tým najvhodnejším.
  • Denier – v niektorých prípadoch výrobcovia označujú materiál skratkou D – Denier. Označenie D označuje odolnosť tkanín. Tu platí pravidlo, čím je hodnota D vyššia, tým je použitá tkanina odolnejšia.

Veľkosť

Motorkárske bundy je možné kúpiť v niekoľkých veľkostiach. Na trhu sú k dostaniu bundy letné, zimné aj celoročné. Letné bundy bývajú spravidla kratšie, zimné sú naopak o niečo dlhšie. Súčasťou bundy na motorku sú aj rôzne chrániče. Aby však mohli svoju funkciu plniť skutočne spoľahlivo, je nutné, aby boli na tom správnom mieste. Preto je potrebné výber veľkosti v tomto prípade nepodceniť.

Moto bundy mávajú špecifický strih. Typické sú pre nich kratšie rukávy, ktoré vám umožnia používať kvalitné motorkárske rukavice. V prípade kožených búnd myslite aj na to, že koža sa po niekoľkých použitiach trochu vytiahne a vhodnejšia tak bude zaobstarať skôr tesnejšiu bundu, ktorú oblečiete iba na inú tenkú vrstvu. Textilné bundy svoj tvar meniť nebudú a kúpiť tak môžete bundu, ktorá vám dokonale sadne.

Vodeodolnosť

Textilné bundy bývajú doplnené o nepremokavú membránu. Membrána vás spoľahlivo ochráni pred dažďom. V niektorých prípadoch tvorí nepremokavú časť bundy vyberateľná vložka. Iné bundy majú túto časť všitú napevno. Kvalita a priepustnosť membrány je označená písomne. Aj v tomto prípade platí, čím je číslo vyššie, tým lepšie vás bunda pred dažďom ochráni.

Lacné a menej kvalitné bundy nesú označenie 10000/5000. Kvalitnejšia je membrána s označením 18000/15000. Tie najkvalitnejšie dosahujú hodnoty 28000/17000 alebo dokonca 50000/35000.

Vetranie

Bunda na motorku je oblečenie, ktoré budete používať celoročne. Preto si všímajte, akým spôsobom je riešené odvetrávanie. Súčasťou búnd môžu byť vetracie otvory, ktoré je možné zapínať pomocou zipsov. Druhou možnosťou sú odopínacie panely. Po odopnutí vrchnej časti, budú časti vášho tela chránené iba sieťovinou.

Chrániče

Ďalším dôležitým prvkom každej bundy budú chrániče. Kvalita chráničov je aj v tomto prípade veľmi odlišná. Kvalitné bundy spoznáte aj podľa označenia CE. Aby moto oblečenie normu CE spĺňalo, musí byť tiež opatrené tabuľkou, v ktorej nájdete značenie T+ a T-. Toto označenie určuje teplotu vzduchu, pri ktorej bude chránič plniť svoju funkciu spoľahlivo. Oblečenie s certifikáciou musí byť účinné pri teplote -20 až +40 °C.

Moto oblečenie taktiež obsahuje chránice dvoch úrovní nesúci označenie Level 1 alebo 2. Lepšiu ochranu vám poskytne oblečenie s označením Level 2. Oblečenie s chráničmi Level 1 vám poskytne iba základnú ochranu.

Značka

Výber moto oblečenia je naozaj obrovský. Veľký výber majú ženy aj muži. Medzi značkami dominujú modely Alpinestars, Richa, RST, Dainese, W-Tec, Scott, Oxford, Modeka, Shima a mnoho iných.

Cena

Bunda na motorku nie je úplne lacnou záležitosťou. Tie najlacnejšie bundy kúpite za cca 86 – 129 eur. Jedná sa o textilné bundy vhodné skôr na občasné použitie. Za kvalitnejšiu bundu si budete musieť priplatiť. Zlatou strednou cestou sú modely s cenou od 129 – 255 eur. Tí najnáročnejší potom môžu za bundu zaplatiť viac ako 427 eur.

Porovnať ceny búnd

Údržba

Údržba sa líši v závislosti od výrobného materiálu.

Kožená bunda

Bundu z kože nie je možné prať v práčke. Čistiť ju tak budete môcť za použitia vody a hubky. Použiť môžete iba čistiace prostriedky vhodné na ošetrovanie kože. Vlhkú bundu by ste nemali zavesovať na sušiak, pretože sa koža môže vytiahnuť. Sušiť ju môžete skôr voľne rozloženú. Po vyschnutí je vhodné kožu ošetriť vhodným prípravkom.

Textilná bunda

V tomto prípade je údržba predsa len jednoduchšia. Bundu je možné prať pomocou šetrného programu, ideálne pri teplote do 30 °C. Používať by ste mali šetrný prací prostriedok, vyhnúť by ste sa mali aviváži. Na sušenie bundy nie je možné použiť sušičku na bielizeň.

Otázky a odpovede

Akú bundu na motorku vybrať?

Vybrať správnu bundu môže byť pre mnohých zložité. V minulosti boli viac uprednostňované vysoko kvalitné kožené bundy. Tie splnia nároky predovšetkým pretekárom a všetkým vyznávačom rýchlej a agresívnej jazdy.

Kožená bunda vás totiž oveľa lepšie ochráni pri pádoch a rôznych kolíziách. Kožené bundy naopak nie sú vhodné do terénu, ich nevýhodou je aj menší počet vreciek. Pre bežných motorkárov budú naopak pohodlnejšie bundy textilné. V ich prípade sa viac hľadí na komfort.

Čo všetko môže textilná bunda ponúknuť?

Na trhu sú textilné bundy zastúpené pomerne veľkým množstvom výrobcov. Každý z výrobcov používa pri výrobe trochu iné materiály. Bundy značky Manca napríklad disponujú technológiou Night Eye, ktorá vám zaručí dokonalú viditeľnosť v noci.

Veľkú odolnosť vám zaručí materiál Condura. Outlasť je materiál, ktorý veľmi dobre reguluje teplotu. Vyberať môžete medzi vodeodolnými membránami Drystar, Coolmax alebo Gore-Tex. A možností je oveľa viac.

Aké doplnky je možné k motorkárskej bunde zaobstarať?

Súčasťou všetkých búnd sú chrániče lakťov a ramien. Mnohé bundy taktiež disponujú chráničom chrbtice. Chrbticový chránič však nie je súčasťou každej bundy, ale dokúpiť ho môžete samostatne. Ďalším praktickým príslušenstvom je airbagová vesta alebo bunda. V zime vás zahreje kvalitné termobielizeň.

Záver

Oblečenie na motorku budete vyberať aj s ohľadom na štýl jazdy alebo typ motocykla. Majitelia športových či závodných motocyklov budú preferovať kožené oblečenie. Majitelia skútrov, cross alebo cestovných motoriek dajú pravdepodobne prednosť textilnej bunde alebo kombinéze. Pri výbere textilnej bundy sa viac zamerajte na výrobný materiál.

Všeobecne sa neodporúča bunda vyrobená z polyetylénu. Najkvalitnejšie bundy sú vyrobené z polyamidových tkanín. Zlatou strednou cestou sú bundy polyesterové. Dôležitá je tiež odolnosť voči dažďu alebo riešeniu ventilačných častí. Za pozornosť tiež stojí kvalita chráničov. Tu sa môžete spoľahnúť na oblečenie s CE protektormi a chrániče typu Level 2.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo