Brúsky na päty

Starostlivosť o nohy nie je taká častá, ako napríklad starostlivosť o ruky alebo iné časti tela. Napriek tomu je k dostaniu veľké množstvo pomôcok alebo kozmetických prípravkov, vďaka ktorým môžete mať krásne chodidlá bez toho, aby ste museli navštevovať rôzne kozmetické salóny. So starostlivosťou o päty vám pomôže brúska, ktorú môže používať každý člen domácnosti, kedykoľvek to bude treba.

Pri výbere brúsky na päty by vás mal zaujímať spôsob napájania a tým aj možnosť používania. Jednotlivé brúsky fungujú v kombinácii s rotujúcim brúsnym valčekom, ktorého hrubosť a cenu budete musieť pri výbere tiež zohľadniť. Potom už stačí zvoliť vhodný tvar a veľkosť a prihliadnuť môžete aj na spôsob používania.

Porovnať ceny brúsok

Napájanie

Zvoliť môžete brúsku podľa spôsobu napájania. Najlacnejší variant predstavujú manuálne brúsky, k najvýkonnejším patria sieťové brúsky a za zlatú strednú cestu je možné považovať batériové brúsky.

Manuálna

Prednosťou manuálnych pomôcok je nízka obstarávacia cena. Nevýhodou je pracnejšie používanie a skutočnosť, že manuálne brúsky majú veľmi obmedzenú výdrž.

Batériové

Tieto brúsky sú už komfortnejšie, fungujú v kombinácii s ceruzkovými batériami a použiť ich môžete prakticky kdekoľvek. Dostatočná je aj výdrž batérií a priaznivá je aj obstarávacia cena. Ide o jeden z najobľúbenejších typov.

Sieťové napájanie

Tieto brúsky vám poskytnú predovšetkým najvyšší výkon a tým aj najrýchlejšie používanie. Nevýhodou môže byť nutnosť brúsku používať v blízkosti zásuvky a pri práci vám môže prekážať kábel. Avšak ani práca s touto brúskou nie je nijako zložitá a s trochou praxe ju zvládne každý.

Akumulátorové

Aj tieto brúsky je možné použiť kdekoľvek. Pri výbere zohľadnite výdrž batérie aj dobu, počas ktorej sa bude vybitá batéria nabíjať. V prípade niektorých strojčekov je to až 8 hodín.

Nástavce

Súčasťou balenia brúsky na päty sú nástavce. Najčastejšie kúpite brúsku s dvoma typmi nástavcov. Jednotlivé nástavce sa líšia tvarom, veľkosťou aj hrubosťou. Nástavce, ktoré svojim tvarom pripomínajú valčeky, využijete na ošetrovanie väčších plôch.

Kužeľové nástavce sú vhodné na starostlivosť okolo prstov. Valčeky sa líšia aj výrobným materiálom. Za najkvalitnejšie je možné považovať nástavce s diamantovými kryštálmi. Druhým najkvalitnejším materiálom je korund, v tomto prípade sa životnosť nadstavca pohybuje okolo 6 mesiacov.

Podľa hrubosti sa nástavce delia na:

  • Jemné – sú vhodné na ošetrenie menej stvrdnutej pokožky a typická je pre nich ružová, tyrkysovia alebo šedá farba
  • Stredne – pre drsnejšie kožu sú určené stredne drsné nástavce, ktoré sú k dostaniu najčastejšie v zelenej farbe
  • Drsné – určené pre veľmi tvrdú kožu, farba týchto valčekov je čierna

Rýchlosť brúsenia

Rýchlosť brúsenia môžete u kvalitnejších brúsok regulovať pomocou jednoduchého ovládania. Možnosť regulácie umožňujú však iba drahšie brúsky, v prípade tých lacnejších budete päty ošetrovať iba jednorýchlostnou brúskou. V tomto prípade je rýchlosť obvykle 1 600 otáčok, pri dvojrýchlostných brúskach môžete využiť aj rýchlosť 2 000 otáčok.

Spôsob ošetrenia

Prístroje určené na ošetrenie nôh je možné použiť na suché aj mokré brúsenie. Vybrať si teda môžete model podľa toho, čo vám viac vyhovuje. Pokiaľ nemáte s brúskou na päty žiadne skúsenosti, je vhodnejšie zvoliť strojčeky určené na mokré brúsenie.

Tie je možné totiž použiť oboma spôsobmi a po vyskúšaní oboch variantov si môžete vybrať, čo vám bude vyhovovať viac. Tieto strojčeky sú multifunkčné a môžu tak lepšie vyhovovať aj ostatným členom rodiny.

Pod pojmom mokré brúsenie si však nemožno predstaviť použitie brúsky vo vani alebo sprche, nohám však môžete pred ošetrením dopriať aj horúci kúpeľ, po ktorom vám koža zmäkne a ihneď tak môžete začať s ošetrovaním. Strojčeky na suché brúsenie je možné použiť iba na suché a nerozmočené nohy.

Funkcie a príslušenstvo

Brúsky na päty nemajú mnoho ďalších funkcií, využiť môžete iba funkciu zmeny smeru brúsenia, ktorá vám uľahčí používanie.

LED osvetlenie je tiež súčasťou iba niektorých výrobkov. Osvetlenie vám lepšie odhalí všetky nedokonalosti, ktoré treba ošetriť.

Bezpečnostnou funkciou je v tomto prípade poistka, ktorú brúsku zastaví vo chvíli, keď na ňu budete príliš tlačiť. V tomto prípade by mohlo dôjsť k zraneniu, avšak vďaka tejto funkcii, ktorá je bežná pri všetkých kvalitných brúskach, možnému poraneniu predídete.

U akumulátorových brúsok oceníte aj indikátor stavu batérie, ktorý vás upozorní dopredu na nutnosť dobitia.

Medzi príslušenstvo, ktoré je možné k brúskam dokúpiť, alebo sú s nimi priamo v predaji, patria brúsne valčeky. Valčeky sú spotrebným príslušenstvom a nevyhnete sa tak ich občasnému dokúpeniu. Na túto skutočnosť myslite už pred nákupom brúsky. Obstarávacia cena a kvalita brúsnych valčekov sa líšia v závislosti od výrobcu.

Okrem valčekov je možné využiť aj ďalšie príslušenstvo, ktoré využijete pri starostlivosti o svoje chodidlá, uviesť môžeme napríklad exfoliačnú kefku.

Značka

Kvalitné brúsky kúpite od značky Scholl. Tento výrobca sa výhradne špecializuje na výrobky a prípravky určené na starostlivosť o nohy. Pokiaľ kúpite brúsku od Scholl, dostanete strojček v kombinácii s diamantovými nástavcami.

Ďalšie brúsky kúpite od značiek, ktoré môžete poznať aj v súvislosti s inými výrobkami. Tu patrí napríklad Eta, Concept, Remington, Verk alebo Beurer.

Cena

Cena brúsok na päty nie je nijako vysoká. Najlacnejšie batériové brúsky kúpite za cenu do 22 eur. Sú dostačujúce pri starostlivosti o takmer bezproblémové chodidlá.

Pre náročnejšiu a komfortnejšiu starostlivosť sú k dostaniu brúsky za cenu do 35 eur. Tieto brúsky sú k dostaniu už so základným príslušenstvom.

Najkvalitnejšie brúsky vhodné pre suché aj mokré brúsenie kúpite do 43 eur. V závislosti od množstva ďalšieho príslušenstva je možné zaobstarať aj drahšie strojčeky. Zvážte, či využijete všetko, čo je súčasťou balenia.

Porovnať ceny brúsok

Údržba

Brúska na päty vyžaduje rovnakú starostlivosť ako iné strojčeky určené na starostlivosť o telo. Pokiaľ výrobca umožňuje brúsku umyť pod tečúcou vodou, bude údržba jednoduchá a rýchla. Avšak ani brúsky, ktoré túto možnosť nemajú sa čistia veľmi jednoducho, stačí ich iba očistiť štetcom, ktorý je súčasťou balenia každého výrobku.

Otázky a odpovede

Aká je hmotnosť strojčekov?

Elektrické pilníky nie sú nijak ťažké. Tento parameter nie je pri jednotlivých výrobkoch bežne uvádzaný. Pokiaľ už na hmotnosť narazíte, bude to v rozmedzí 100 – 300 gramov.

V čom sa líši suchá a mokrá pedikúra?

Podľa odborníkov na starostlivosť o chodidlá je efektívnejšia mokrá pedikúra, vďaka ktorej ľahko odstránite aj veľmi hrubú pokožku alebo napríklad mozole. Mokrá pedikúra sa však neodporúča diabetikom alebo osobám s horšou zrážanlivosťou krvi. Vyhnúť by sa jej mali aj tí, ktorí trpia kožným ochorením napríklad mykózou.

Suchá pedikúra nie je taká efektívna, je však považovaná za bezpečnejšiu. Starostlivosť o chodidlá môžu vykonávať aj tí, ktorým sa neodporúča vykonávať mokrú pedikúru.

Je možné použiť na ošetrenie pemzu?

Pemza je taktiež pomôcka určená na ošetrovanie stvrdnutej pokožky. Nejedná sa však o strojček, ale o vyvretú horninu, ktorá má na svojom povrchu veľké množstvo bubliniek. Pemza je určená na mokré brúsenie, jej nevýhodou je však dlhšia doba ošetrovania.

Pemzu je potrebné pre dokonalý vzhľad chodidiel používať pravidelne, modernou elektrickou brúskou ošetríte nohy rýchlejšie a ľahšie. Medzi výhody pemzy je možné uviesť aj nízku obstarávaciu cenu, ktorá sa väčšinou pohybuje od 1 – 5 eur.

Záver

Brúsku na päty využijete pri starostlivosti o stvrdnutú pokožku nôh, ale použiť ju môžete aj na odstránenie stvrdnutej kože na lakťoch alebo iných miestach. Používanie je bezpečné, pokožku môžete ošetrovať kedykoľvek v pohodlí domova za oveľa nižšiu cenu, než akú by ste zaplatili v profesionálnych salónoch.

Brúsky môže používať prakticky ktokoľvek, poradiť sa s lekárom by však mali tí, ktorí trpia na ekzémy, alergie kože alebo osoby s diabetom.


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo