Britvy

Páni, ktorí si želajú mať dokonale oholenú tvár, sa nemusia spoliehať iba na moderné elektrické strojčeky s mnohými čepieľkami. Pre perfektné oholenie si vystačíte aj s jedným britom, ktorým disponuje obyčajná a rokmi preverená britva. Pri výbere britvy by vás nemal zaujímať iba jej vzhľad. Zamerať sa musíte predovšetkým na kvalitu ostrie, hĺbku výbrusu a šírku čepele.

Porovnať ceny britev

Typy

Britvy možno rozdeliť do 3 skupín. Prvým typom britvy je shavetta, v druhej skupine nájdete britvy klasické a posledným typom je britva nerezová.

Shavetta

Shavetta je žiletková britva, do ktorej sa vkladá polovica žiletky. Žiletka je bezpečne umiestnená v držiaku britvy. Shavetta je britva, ktorá bude vyhovovať najmä začiatočníkom. Shevetty sa však používajú aj v komerčných salónoch, kde je nutné žiletku po každom použití zlikvidovať.

Klasická britva

Klasická britva má ostrie vyrobené z uhlíkovej ocele. Uhlíkové ostrie vyniká perfektnými reznými vlastnosťami. Po použití je však nutné ostrie dokonale vysušiť, v opačnom prípade môže dochádzať k jeho reznutiu. Za najkvalitnejšie sa považujú britvy s tvrdosťou ocele viac ako 60 HRC.

Nerezová britva

Ostrie je v tomto prípade vyrobené z nerezovej ocele. Výhodou je odolnosť voči reznutiu, avšak britva s nerezovým ostrým nemá také dokonalé rezné vlastnosti. Z tohto dôvodu sú nerezové britvy na trhu zastúpené menším počtom.

Špecifická britva

Britva sa najčastejšie spája s mužmi a ich fúzmi. Na trhu sú však k dostaniu aj britvy, ktorými môžete upravovať obočie alebo vlasy.

  • Britva na obočie – holenie britvou na obočie je možné prirovnať k peelingu. Pri použití britvy odstránite nielen chĺpky obočia, ale aj odumreté kožné bunky. Britvy na obočí majú mnoho podôb a sú cenovo dostupné.
  • Britva na vlasy – špeciálne britvy sú učené na zrezávanie vlasov. S ich pomocou tiež odstránite chĺpky na krku. Britva na vlasy je určená skôr pre profesionálnych kaderníkov.

Šírka

Dôležitým parametrom pri výbere britvy je jej šírka. Tento parameter je uvádzaný v palcoch. Britvy sa vyrábajú v rôznych šírkach, začiatočníkom sa odporúča voliť britvu so šírkou ostria 5/8. Tieto britvy sú akýmsi zlatým stredom, nie sú príliš široké, ale nie tenké. Skúsenejším budú viac vyhovovať širšie britvy.

  • 2/8 – britva široká 10 mm sa používa na udržiavanie a tvorenie kontúr plnovousu
  • 3/8 a 4/8 – šírka je 13 a 16 mm, tieto britvy sú vhodné na holenie tvrdých fúzov a je možné s nimi doholiť zle prístupné miesta. Najčastejšie je to špička brady.
  • 5/8 a 6/8 – univerzálne britvy so šírkou 18 a 20 mm
  • 7/8 a 8/8 – britvy vhodné pre skúsenejších

Držadlo

Jednotlivé britvy sa od seba odlišujú aj prevedením držadla. Držadlo môže byť viac či menej zdobené a líšia sa aj výrobným materiálom. Lacnejšie britvy majú držadlá plastové, tie drahšie sú doplnené o držadlo vyrobené z dreva. Používajú sa rôzne dreviny, napríklad dubového, olivového alebo ebenového dreva.

Britvy s plastovou rukoväťou sú vhodné najmä pre začiatočníkov, ktorí ešte váhajú nad používaním britvy a chcú si ju na začiatku skôr vyskúšať. V tomto prípade sa nákup drahej britvy nemusí vyplatiť.

Výbrus čepele

Britvy majú dutú, polodutú, čtvrdutú alebo klinovú čepeľ. Dutá čepeľ sa používa pri holení krátkych a mäkkých fúzov. Nie je vhodná pri holení dlhších fúzov, pretože je náchylná na zohýbanie a môže vám spôsobiť zranenie. Dlhé a nepoddajné fúzy je možné ľahko oholiť klinovou čepeľou.

Značka

Pri výbere holiacej britvy sa odporúča zamerať iba na kvalitných a preverených výrobcov. Výber na trhu je pomerne pestrý. Medzi najžiadanejšie patria klasické aj nerezové britvy značky DOVO. Ďalšie kvalitné britvy kúpite od Titan, Kiepe, Parker, Eurostil, Thiers Issard alebo Böker Manufaktur Solingen.

Cena

Obstarávacia cena britev za cca 30 eur. Za túto cenu kúpite aj veľmi kvalitnú holiacu britvu s uhlíkovou čepeľou. Stačiť vám však musí menej ozdobné držadlo. Cena bežných modelov býva v rozmedzí 43 – 129 eur, ale zamerať sa môžete aj na modely s cenou od 129 – 427 eur. Ešte viac zaplatíte za sady, v ich prípade môže cena prekročiť 1 279 eur.

Porovnať ceny britev

Údržba

Životnosť britvy závisí od vašej starostlivosti. Pri správnom používaní vám môže jedna britva vydržať celý život, v opačnom prípade si budete po nejakej dobe zaobstarať britvu novú. Tým najdôležitejším je chrániť britvu pred koróziou. To sa týka najmä klasickej oceľovej britvy. Dôležité je aj britvu správne skladovať. Najprv by mala dokonale vyschnúť otvorená na akomkoľvek papierovom obrúsku. Potom sa odporúča britvu ošetriť vhodným olejom a nakoniec uskladniť v ochrannom puzdre alebo krabičke.

Otázky a odpovede

Ako sa holí britvou?

Holenie britvou nie je nijako ťažké, nutné je však dodržiavať správny postup. Britvou sa vždy vykonáva pohyb hore-dole. Naopak nežiaduce sú pohyby do strany. V prípade, keď nebudete používať britvu správne, môžete si spôsobiť rôzne vážne zranenia.

Pred holením treba premiešať štetkou penu alebo mydlo na holenie tak, aby vznikla hustá pena. Penu naneste na fúzy a potom uchopte nabrúsenú britvu. Holiaca britva sa drží prostredníkom a ukazovákom na chrbte čepele. Prsteníček a malíček je umiestnený na hlave za otočným čapom.

Aké príslušenstvo je nutné k britve dokúpiť?

Pri klasickom holení sa nezaobídete bez peny alebo mydla na holenie. Tí, čo si chcú z holenia urobiť malý rituál, si môžu penu na holenie vyrobiť sami pomocou holiacej štetky a malej nádoby. Práve tieto doplnky by vám nemali v kúpeľni chýbať.

Ako brúsiť britvu?

Britvu treba brúsiť pomocou obťahovacieho remeňa. Tento špeciálny remeň by ste mali použiť pred každým holením. Na obťahovací remeň je nutné súčasne položiť ostrie aj chrbát britvy, potom ich po remeni britvou tiahne do uhlopriečky po celej ploche ostria. Nutné je vždy ustrážiť, aby sa britva remeňa dotýkala nielen ostrím, ale aj chrbtom, aby nedošlo k zničeniu remeňa.

Záver

Holiacu britvu je vždy nutné kupovať iba od preverených výrobcov. Tí vám zaručia dlhú životnosť a dokonalú kvalitu. Potom už budete vyberať skôr pocitovo. Najprv sa rozhodnite, či pre vás bude lepšia shavetta alebo klasická britva z uhlíkovým či nerezovým ostrím. Tiež zdobenie, tvar a materiál držadla budete vyberať skôr pocitovo. Súčasne s britvou je vhodné zakúpiť kelímok, holiacu štetku a obťahovací remeň na brúsenie.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo