Detské bicykle

Bicykel je prvý dopravný prostriedok, ktorý môže dieťa na premiestňovanie z miesta na miesto využívať. Bicykel je zábava, ktorú väčšina detí neodmieta, jednoduché odrážadlo môžu deti využívať od cca 1 roku veku as pribúdajúcimi rokmi potom postupne presadnú nie väčšiu podobu skutočných šliapacích bicyklov.

Deti sú veľmi nároční zákazníci, v ich prípade je nevyhnutné, aby ich bicykel nielen bavil, ale aj na prvý pohľad zaujal. Z hľadiska praktickej stránky veci je nevyhnutné, vybrať vždy bicykel správnej veľkosti. V opačnom prípade nebude dieťa adekvátne schopné bicykel ovládať. Detský bicykel by mal mať ľahko ovládateľné brzdy, ideálne sú brzdy v podobe páčok, ktoré nie sú nijak ťažké na používanie. Staršie deti už budú vyžadovať rôzne doplnky či už v podobe prevodov alebo odpruženej vidlice. Mladším urobí radosť aj príslušenstvo v podobe košíka na bicykel.

Porovnať ceny bicyklov

Typy

Detské bicykle majú niekoľko rôznych podôb. Podoba bicykla sa s vekom dieťaťa mení. Aby deti cyklistika v neskoršom veku skutočne bavila, mali by si vyskúšať rôzne varianty a veľkosti bicyklov.

Odrážadlo

Medzi prvé detské bicykle patria odrážadlá. Odrážadlo je variant bicykla bez šliapadiel, ktorý pripraví dieťa na skutočné kolo. Odrážadlo je skvelá vec, na ktorej sa deti naučia udržať rovnováhu aj ovládanie riadidiel. Odrážadlo využijú deti od cca 2 – 6 rokov. Staršie deti môžu byť na odrážadlo síce veľké, ale rozhodne sa na ňom dokážu adekvátne zabaviť.

Detský bicykel

Šliapacie bicykle pre deti majú viac podôb. S každou veľkosťou ponúkne koleso niečo navyše.

  • Od 2 – 3 rokov – najmenším deťom možno zaobstarať koleso s veľkosťou 12“ alebo 14“. Súčasťou kolies veľkosti 12“ sú aj balančné kolieska. Kolieska je možné rôzne nastavovať a meniť tak stupeň podpory. Tieto kolesá nemajú žiadne prevody a brzdenie je možné tzv. torpédom, teda spätným záberom pedála. Predné koleso je možné zabrzdiť pomocou pákovej brzdy na riadidlách. Pre najmenšie deti však býva používanie brzdy veľmi zložité a mnohokrát aj nemožné. Bicykel umožňuje nastaviť výšku posedu a riadidiel a zo zákona musí byť vybavené krytom reťaze. 14“ kolesá sú len o niečo väčším variantom 12“ kolies, v ich prípade už nie sú balančné kolieska samozrejmosťou, avšak bicykel umožňuje postranné kolieska používať. Na bicykli veľkosti 14“ môže dieťa jazdiť od cca 3 rokov veku.
  • Od 4 – 5 rokov – ani tento bicykel s veľkosťou 16“ sa od predchádzajúcich variantov nijako zásadne nelíši. Pre väčšiu bezpečnosť ponúka bicykel demontovateľné oporné kolieska ak využívať môžete opäť iba jednu rýchlosť. Predné koleso je možné zabrzdiť pomocou páčky na riadidlách, zadné koleso opäť využíva na brzdenie torpédo.
  • Od 6 – 7 rokov – ďalšou veľkosťou je veľkosť 20“, tu sa už môže dieťa zoznámiť s prehadzovačkou, ktorú je možné ovládať pomocou otočného mechanizmu na riadidlách. Na väčšom bicykli už môže dieťa zdolávať aj náročnejší terén a vypraviť sa tak budete môcť na prvé vzdialenejšie výlety. Obe brzdy sú umiestnené na riadidlách a drahšie kolesá môžu byť doplnené o odpruženú vidlicu.
  • Od 9 – 12 rokov – ešte viac toho ponúknu kolesá veľkosti 24“. V ich prípade sa výbavou aj vzhľadom približujú kolesám pre dospelých. Štandardom je prehadzovačka a kvalitná predná aj zadná brzda, ktorú môžete ovládať na riadidlách. Jazdu v teréne umožňuje odpružená vidlica.
  • Juniorské bicykle – vo chvíli, keď dieťa vyrastie z bicykla veľkosti 24“, môžete prejsť na najmenšie bicykle pre dospelých, ktoré sú v predaji vo veľkostiach 26“, 27,5“, 28“ a 29“.

Veľkosť

Aby deti bicykel skutočne bavilo, musia im veľkostne vyhovovať. Kúpiť väčšie koleso s myšlienkou, že do neho dieťa dorastie, je najväčšou chybou, ktorú môžete urobiť. V tomto prípade nebude pre dieťa ľahké bicykel ovládať, čo ho nakoniec od jazdy skôr odradí.

Detské bicykle sú k dostaniu vo veľkostiach 12“, 14“, 16“, 20“, 24“ a 26“. Pri výbere bicykla môžete prihliadnuť na veľkostné tabuľky, oveľa lepšie je však prísť priamo na predajňu, kde môže vaše dieťa bicykel pod odborným dohľadom vyskúšať.

Všeobecne potom platí nasledujúce:

  • 12“ – je určené deťom vo veku 2 – 3 roky
  • 14“ – vhodné pre deti vo veku 3 – 5 rokov
  • 16“ bicykel – bude vyhovovať deťom vo veku 4 – 6 rokov, výška dieťaťa by mala byť v rozmedzí 100 – 120 cm
  • 20“ bicykel – je určené deťom vo veku 5 – 8 rokov, je vhodné pre deti s výškou minimálne 115 cm
  • 24“bicykel – vek dieťaťa sa môže pohybovať od 7 – 11 rokov, výška by potom mala byť aspoň 125 cm
  • 26“ bicykel – je určené deťom s vekom 9 – 13 rokov, výška dieťaťa by mala byť v rozmedzí 130 – 150 cm

Brzdy

Detskému bicyklu nesmú pochopiteľne chýbať ani kvalitné brzdy. Brzdami by malo byť doplnené aj koleso v podobe odrážadla. Na najmenších kolesách do veľkosti 20“ je na riadidlách umiestnená iba predná brzda. Zadné koleso je možné väčšinou zabrzdiť pomocou došliapnutia na vodné bicykle. Od 20“ sú riadidlá doplnené o prednú aj zadnú páčkovú brzdu.

  • Čeľusťová brzda – je umiestnená na každom detskom kolese a jej úlohou je zabrzdiť predné koleso. Kolesá väčších veľkostí už čeľusťové brzdy využívajú na zabrzdenie predného aj zadného kolesa.
  • Protismerová brzda – torpédo, pomocou pedála je možné zabrzdiť zadné koleso. Torpédom sú vybavené kolesá v najmenších veľkostiach.

Hmotnosť

Detský bicykel musí byť pre malého cyklistu ľahko ovládateľný, preto je veľmi dôležité venovať patričnú pozornosť aj hmotnosti bicykla. Hmotnosť súvisí s výrobným materiálom a cenou bicykla. Moderné bicykle sú väčšinou vyrobené z ľahkého hliníka, na výrobu drahších kolies sa používajú rôzne odľahčené zliatiny. Vďaka tomu sú hmotnostné rozdiely medzi kolesami rovnakej veľkosti aj rádovo v niekoľkých kilogramoch.

Bezpečnosť

Pred jazdou je nutné postarať sa o bezpečie vášho dieťaťa. Z tohto dôvodu je vhodné, aby bicykel mal aspoň nejaké bezpečnostné prvky, ktoré sa postarajú, že dieťa bude na bicykli vidieť za každého počasia. Detské bicykle bývajú doplnené o reflexné prvky aj odrazky. Praktickou vecou je aj kryt na reťaz. Ten ochráni nielen oblečenie, ale zabráni možnému vniknutiu látky alebo napríklad šnúrky do reťaze.

Pred každou jazdou by potom malo mať zo zákona dieťa na hlave cyklistickú helmu správnej veľkosti.

Značka

Detské bicykle sú na trhu zastúpené vo veľkom počte. Dieťa bude bicykel vyberať pravdepodobne podľa vzhľadu, vy by ste mali prihliadnuť aj k výrobcovi. Medzi žiadané značky patria napríklad 4Ever, Acra, Author, Amulet, Academy, Woom, Demo, Leader Fox, Dino alebo Capriola .

Cena

Cena súvisí s typom bicykla. Za bicykel pre najmenšie deti zaplatíte od 86 – 214 eur. S veľkosťou a počtom doplnkov potom cena rastie. Bicykel pre deti od 2 – 6 rokov vyjde najčastejšie na 129 – 255 eur. Za bicykel pre teenagera zaplatíte 255 – 853 eur. Kúpiť možno pochopiteľne aj výrazne drahšie bicykle, záleží na tom, ako často bude bicykel využívaný, a kde všade ho budete preháňať.

Porovnať ceny bicyklov

Otázky a odpovede

Je vhodné bicykel doplniť o postranné kolieska?

Kolieska by nemala byť súčasťou detského odrážadla. Tento bicykel má deti naučiť stabilitu a jeho výhodou je ľahké ovládanie. Potom, čo dieťa prejde na skutočné šliapacie koleso, bude vhodné kolieska nejakú dobu používať. Odporúča sa však kolieska využívať v radoch dní, nie týždňov alebo mesiacov. V opačnom prípade sa na ne dieťa zvykne a bude pre vás veľmi náročné používať bicykel bez koliesok.

Kedy sa oplatí koleso s odpruženou vidlicou?

Odpružená vidlica je nielen praktický, ale pre staršie deti aj veľmi atraktívny doplnok. Vďaka odpruženej vidlici budú môcť svoje cyklistické zručnosti predviesť kamarátom a bicykel bude pochopiteľne pohodlnejší aj pri jazde terénom. Nevýhodou odpruženej vidlice je však vyššia hmotnosť, čo nie je ideálne v kombinácii s malými deťmi. Tým postačí aj ľahší bicykel s pevnou vidlicou a širšími riadidlami.

Aký bicykel teenagerom?

Teenageri už majú s cyklistikou viac skúseností a môžu sa teda na trhu s bicyklami viac vyberať. V ich prípade môžete zakúpiť veľký detský bicykel, alebo vyberať medzi malými bicyklami pre dospelých. Tu si už budú môcť bicykel vybrať aj podľa toho, v akom teréne sa pohybujú najčastejšie.

Záver

Výber detského bicykla sa neoplatí podceniť. Správny bicykel pomôže deťom rozvíjať cyklistické schopnosti, to nesprávne môže vášmu dieťaťu naopak jazdu znechutiť. Najdôležitejšie je vybrať koleso správnej veľkosti, podceniť by ste nemali ani jeho vzhľad. Pokiaľ sa nebude kolo páčiť, nebude ho chcieť dieťa používať. To, či bicykel dieťaťu veľkostne vyhovuje, zistíte jednoducho.

Po dosadnutí na sedadlo by malo dieťa dosiahnuť špičkami nôh na zem. Pochopiteľne je dôležité, aby bez problémov dostalo aj na riadidlá. Pred jazdou nezabudnite ani na vhodné cyklo doplnky. Samozrejmosťou by mala byť cyklistická prilba, hodiť sa môžu aj chrániče kolien, lakťov alebo cyklistické rukavice. Na dlhší výlet tiež pribaľte fľašu s vodou.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.wikipedia.org, www.insportline.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo