Bežky

V posledných rokoch sú na našich horách vzhľadom na miernejšie zimy lepšie podmienky pre bežkárov. Práve táto skutočnosť má vplyv na zvýšený dopyt po bežeckých lyžiach. Jazda na bežkách bude vyhovovať všetkým, ktorí nechcú tráviť dlhé minúty v rade na vlek, ale radšej podnikajú dlhšie vychádzky, počas ktorých môžu objavovať krásy zimnej krajiny.

Pri výbere bežeckých lyží hrá najdôležitejší štýl jazdy. K dostaniu sú totiž 2 typy lyží, jedny sú vhodné na klasické bežkovanie, druhé na korčuľovanie. Pokiaľ patríte k začiatočníkom, ktorí nemajú s jazdou na bežkách žiadnu skúsenosť, môžu vám v začiatkoch viac vyhovovať combi bežky.

Porovnať ceny bežiek

Typy

Bežecké lyže sú dostupné v 3 typoch. Začiatočníkom a menej zdatným športovcom sú určené bežky na klasiku, zdatnejší bežkári, ktorým už klasické lyže nevyhovujú, môžu prejsť na bežky na korčuľovanie.

V najmenšom počte sa na trhu objavujú tzv. combi bežky. Pri výbere lyží je potrebné zvážiť, či patríte medzi rekreačných alebo naopak aktívnych lyžiarov. Práve to k akým zdatným lyžiarom sa môžete priradiť je druhým veľmi dôležitým kritériom pri výbere bežeckých lyží.

Klasické bežky

Bežky na klasiku sú ideálne na jazdu v stope a patria k najviac predávaným bežeckým lyžiam. Tento typ lyží by mali voliť začiatočníci. Jazda nie je taká náročná a aj menej zdatní športovci na týchto lyžiach zvládnu prejsť pomerne veľkú vzdialenosť. Tieto lyže sú najdlhšie a spoznáte ich aj podľa vyššej špičky. Lyže majú výraznejšie klenutie v úrovni viazania. Túto časť pri odraze prešliapnete, vďaka stúpaciemu vosku dôjde k odrazu lyže.

Bežky na korčuľovanie

Tieto skate lyže sú oproti klasickým bežkám kratšie, jadro je tvrdšie, pretože sa budete odrážať iným spôsobom. Tieto lyže sú vhodné pre aktívnych, fyzicky zdatnejších športovcov. Bežky na korčuľovanie majú vždy hladkú sklznicu. Ošetrovať parafínom tak budete celú plochu sklznice.

Combi bežky

Sú vhodné pre tých, ktorí nemajú jasno, ktorý štýl jazdy je pre nich vhodnejší. Combi bežky vám však neponúknu tak kvalitné zvezenie ako predošlé typy lyží.

Tieto typy lyží sú veľmi podobné lyžiam na klasickú jazdu, líšia sa však tvrdším jadrom. Práve tvrdšie jadro vám umožní klasickú jazdu aj korčuľovanie. Ako však už bolo spomenuté, ani jeden štýl jazdy nie je ideálny a combi bežky sú na trhu vďaka menšej obľube zastúpené v menšom počte.

Úroveň

Bežecké lyže je možné rozdeliť aj na základe úrovne lyžiara.

Rekreačné

V tejto kategórii sú dostupné iba bežky určené na klasický štýl jazdu. Lyže sú široké, ich šírka je v rozmedzí 50 – 55 mm. Táto šírka vám poskytne dobrú stabilitu. Konštrukcia stúpacej komory je mäkšia, odraz je tak ľahší. Rekreačné bežky sú často doplnené o stúpacie pásy alebo šupiny.

Športové

Sú určené skúsenejším bežkárom na amatérskej úrovni. Lyže sú o niečo užšie, šírka je v tomto prípade 44 – 48 mm. Jadrá sú ľahké, sklznice kvalitnejšie.

Závodné

Bežky ponúkajú tie najlepšie jazdné vlastnosti, sklznica patrí k tomu najkvalitnejšiemu, jadrá sú veľmi ľahké. Vyberať môžete medzi bežkami vhodnými na klasické lyžovanie aj korčuľovanie.

Kvalita terénu

Tiež to, kde budete bežky používať má určitý vplyv na ich výber. Najväčší výber máte v prípade, keď budete bežky používať na upravenom teréne. V prípade, keď sa budete pohybovať vo voľnom teréne, sú pre vás vhodnejším back country bežky.

Back country

Tieto bežky sú konštrukčne odlišné. Na rozdiel od lyží do upravenej stopy sú o niečo širšie, šírka je v rozmedzí 60 – 80 mm. Väčšia šírka má vplyv na lepšiu stabilitu, lyže sú tiež pevnejšie a pohodlné.

Na jazdu v neupravenom teréne sú vhodné najmä lyže, ktoré majú oceľové hrany. Tie vám umožnia pohyb aj po zamrznutom povrchu. Na back country bežky však budete potrebovať iný typ viazania, obuvi aj paličiek.

Dĺžka

Dôležitá je aj dĺžka lyží, tá sa odvíja od telesnej výšky. V tomto prípade sa môžete riadiť všeobecným pravidlom, ktoré hovorí, že klasická lyža by mala byť o 20 – 30 cm dlhšia ako je výška lyžiara. V prípade lyží na korčuľovanie je to cca 10 cm.

S výberom správnej dĺžky vám poradia v špecializovaných predajniach. Tí, ktorí preferujú výber cez internetové obchody, majú k dispozícii praktické tabuľky.

V oboch prípadoch budete pri výbere dĺžky lyží vychádzať aj zo svojej telesnej hmotnosti. Tá ovplyvňuje zaťažovanie lyží počas jazdy. Vaša hmotnosť ovplyvňuje aj tvrdosť lyže. Všetky tieto parametre majú kvalitný predajcovia zahrnuté v tabuľkách, z ktorých budete pri výbere vychádzať.

Sklznica

V prípade, keď vyberáte klasické bežky, bude hrať pri výbere rolu aj typ sklznice.

Klasická

Obyčajná sklznica je určená amatérskym bežkárom. Sklznica je doplnená o mazaciu komoru, do ktorej sa aplikuje stúpací vosk.

Šupiny

Sú umiestnené najčastejšie na turistických bežkách. Jedná sa o špeciálne výstupky pripomínajúce kaprie šupiny, ktoré sú vylisované po celej dĺžke mazacej komory. Vďaka šupinám nemusíte sklznicu mazať. Bežky môžete používať v rôznych poveternostných podmienkach a nemusíte riešiť výber vhodného vosku.

Mikrokontaktný

Túto sklznicu nebude ošetrovať voskom, časť sklznice tvorí povrchová úprava, ktorú je možné prirovnať k jemnému šmirgľovému papieru. Túto časť je nutné pravidelne šmirgľovať a sprejovať. Tieto sklznice sú vhodné pre teploty okolo 0 ° C, kedy navyše sneží a čerstvý sneh leží aj v stope.

Skin bežky

V oblasti mazacej zóny je niečo ako kožúšok. Jedná sa o špeciálne mohérové pásy umožňujúce stúpanie bez použitia vosku. Lyže sú ideálne na turistiku, kedy nemusíte riešiť mazanie. Využiť ich môžete prakticky vo všetkých poveternostných podmienkach.

Hole

Pri jazde na bežkách sa nezaobídete bez lyžiarskych palíc. Aj tie sú rozdelené do dvoch kategórií.

  • Klasické – kratšie paličky. Pri výbere hrá opäť hlavnú rolu výška jazdca. Paličky by mali byť cca o 30 cm kratšie ako je výška postavy.
  • Korčuľovanie – dlhšie paličky. Tieto paličky by mali byť asi o 20 cm kratšie ako je vaša telesná výška.
    Z hľadiska výrobného materiálu máte na výber medzi hliníkovými a karbónovými palicami.
  • Hliníkové – sú ťažšie, jazda je teda namáhavejšia. Ich prednosťou je vyššia životnosť a nižšia obstarávacia cena. Vhodné sú pre rekreačný beh.
  • Karbónové – palice sú ľahké, jazda je komfortnejšia. Palice sú však krehkejšie, ľahšie ich zlomíte. Sú vhodné pre výkonnostný beh a sú drahšie.
  • Pútka – bežkárske palice majú aj iný štýl pútok. Niektoré pútka sa uťahujú pomocou suchého zipsu, obľúbenejšie sú pracky.

Topánky

Tiež vhodnú obuv budete vyberať na základe štýlu jazdy. Rozdiel je aj v tom, či sa radíte k rekreačným alebo športovým bežkárom. Veľmi dôležitá je kompatibilita s viazaním. Najrozšírenejšie sú 2 typy viazania, okrem týchto typov je možné naraziť aj na starý typ viazania 75.

  • Viazanie SNS – Pre tento systém je typický 1 výstupok. Ten zapadne do vodiacej drážky topánky. Viazanie je k lyži privŕtané, spoj je pomerne šetrný a montáž jednoduchšia.
  • Viazanie NNN – Typ viazania s 2 výstupkami. Viazanie je možné k lyži navŕtať alebo namontovať na NIS dosku. Tá je priamo súčasťou bežeckej lyže.
  • Rekreačné – Tieto topánky majú lyžiari priniesť potrebný komfort. Topánky sú väčšie, lepšie zateplené. Podrážka je pomerne mäkká. Skateové topánky potom majú o niečo viac spevnenú oblasť členka.
  • Športové – Topánky sú kvalitnejšie, dôraz je kladený na celkovú konštrukciu, ktorá vám má predovšetkým dopomôcť k čo najlepším výkonom. Topánky sú celkovo užšie, podrážka pevnejšia. Bežným materiálom, z ktorého sú vyrobené spevnené časti, alebo podrážka je karbón.

Značka

Pred výberom kvalitných lyží si najskôr overte, či vám predajca poskytne aj potrebný servis, nutné nastavenie a ďalšie služby. Pokiaľ ide o samotné značky, môžeme menovať napríklad Rossignol, Kastle, Fisher, Madshus alebo Salomon.

Cena

Cena bežiek sa opäť odvíja od toho, či patríte medzi rekreačných alebo športových lyžiarov. Tie najlacnejšie bežky je možné zohnať do 129 eur. Kompletný set, ktorý obsahuje viazanie, palice aj topánky môžete zaobstarať do 214 eur.

Aktívni športovci však môžu iba za lyže zaplatiť aj 637 eur. Celá výbava ich môže vyjsť aj na 1061 a viac tisíc eur. Obstarávacia cena by však nemala mať pri výbere hlavné slovo.

Porovnať ceny bežiek

Otázky a odpovede

Aký systém viazania je vhodnejší?

To aké viazanie nakoniec zvolíte, záleží skôr na tom, aký spôsob pripevnenia vám bude viac vyhovovať. Vhodné je oba typy najskôr vyskúšať. Čo sa týka prevedenia, sú oba typy rovnako kvalitné a vidieť ich môžete na lacných rekreačných aj vysoko kvalitných športových lyží.

Aké ďalšie príslušenstvo zaobstarať?

Okrem samotných lyží je veľmi dôležité správne oblečenie. To vám poskytne potrebný tepelný komfort aj pohodlie. Správny odev by mal byť hrejivý, vetru aj vode odolný. Pri športovom oblečení oceníte aj priedušnosť a schopnosť odvádzať pot od tela. Veľmi dôležitá je aj pokrývka hlavy, rukavice ak dostaniu sú aj špeciálne ponožky.

Z čoho sú bežky vyrobené?

Jadro bežiek môže byť drevené alebo kompozitové. V prípade dreveného jadra môže byť konštrukcia lepená alebo frézovaná. Najkvalitnejšie bežky majú jadro ľahké a to vďaka veľkému množstvu vzduchových kanálikov.

V prípade kompozitového jadra určujú kvalitu ďalšie materiály. Tie sa používajú ako výstuha a vo väčšine prípadov je na báze polyuretánu. Závodné lyže môžu mať karbónový oplet, oplet zo skleného vlákna alebo je polyuretán nahradený akrylom.

Záver

Pri výbere lyží zohráva dôležitú úlohu vaša hmotnosť a výška. Každý výrobca má pre svoje výrobky špeciálnu tabuľku, ktorá vám v tomto prípade výber veľmi uľahčí. Tabuľkou je vhodné sa riadiť najmä v prípade, keď vyberáte bežky v online obchode. Pri výbere v kamennom obchode vám v prípade potreby poradia kvalifikovaní pracovníci.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.muziker.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo