Bežecké viazanie sa postará o kontakt lyže a topánky. Kvalita viazania je pre bezpečnú lyžovačku veľmi dôležitá. Bežecké viazanie má niekoľko podôb, okrem univerzálneho môžete kúpiť viazanie určené priamo na skate či klasický beh. Bežecké viazanie ich ďalej odlišuje tvrdosťou gumového flexoru, ktorý sa nachádza v prednej časti. Gumový flexor je dôležitý pre bezpečný návrat topánky do svojej východiskovej pozície a zabráni aj väčšiemu pohybu topánky smerom dopredu.
Bežecké viazanie má viac podôb, jednotlivé typy sú vyznačené pomocou skratiek, čo nie je pre laika úplne prehľadné. Dôležité je hlavne to, aby bolo vami vybrané viazanie kompatibilné s bežeckou topánkou. Topánky sa najviac líšia počtom výstupkov na podrážke. Tieto výstupky musia presne zapadať do drážok viazania. Okrem konkrétneho druhu je pri výbere viazania nutné zohľadniť aj preferovanú techniku behu. Rozdielny je aj spôsob upnutia topánky. Tu môžete voliť medzi manuálnym alebo automatickým upínaním. Posledným parametrom je spôsob montáže. Niektoré viazanie treba navŕtať, iné je možné iba na bežku nalepiť.
Typy
Pri výbere bežeckého viazania budete musieť riešiť jeho kompatibilitu s bežeckou topánkou. Čo sa týka samotného viazania, ponúkajú jednotliví výrobcovia dva rôzne typy, voliť budete medzi SNS a NNN viazaním. Tieto dva typy sú dnes štandardom, ktorý kúpite od všetkých popredných výrobcov.
Systém NNN
New Nordic Norm je viazanie spoločnosti Rottefella. Toto viazanie má 2 pozdĺžne lišty, podľa ktorých musí byť upravená aj topánka, ktorá má tiež dve drážky. Tieto drážky presne zapadnú do viazania a udržujú veľmi dobrý kontakt medzi lyžou a topánkou. NNN viazanie ponúka značka Rossignol a Fischer. Namontovať ho možno na NIS alebo IFP dosku.
Výhodou NIS dosky je šetrné spojenie viazania s lyžou a jednoduchá montáž, ktorá sa zaobíde bez vŕtania. Ďalej máte možnosť podľa potreby posúvať ťažisko, a to smerom dopredu aj dozadu. Túto možnosť najviac oceníte pri lyžiach typu kombi, ktoré je možné využiť na klasiku aj korčuľovanie.
NIS dosku by ste mali používať iba s viazaním typu NNN. Možno ju však inštalovať aj na viazanie typu SNS, jedná sa však o neštandardnú, avšak možnú montáž, ktorá sa už nezaobíde bez vŕtania. Systém NNN je v súčasnosti rozšírenejším druhom bežeckého viazania.
Systém SNS
Salomon Nordic Systém je viazanie vytvorené firmou Salomon. Pre toto viazanie je typická jedna veľká lišta nachádzajúca sa uprostred viazania. Jednu veľkú drážku má aj podrážka topánky. SNS viazanie kúpite predovšetkým od značky Salomon, ale aj Atomic. V súčasnej dobe sa však viazanie z dôvodu zložitejšej montáže, pri ktorej treba viazanie navŕtať, nepoužíva. Na túto skutočnosť spoločnosť Salomon zareagovala a prišla na trh s novou verziou viazania NNN známou ako Prolink.
Pilot systém
Viazanie typu SNS ponúka pre náročnejších bežkárov špeciálny Pilot systém, s ktorým prišla spoločnosť Salomon. Tento systém fixuje topánky pomocou dvoch kovových hrazdičiek, ktoré sú umiestnené v prednej časti topánky na podrážke. Výhodou je najmä lepšie spojenie lyže a topánky a tým aj lepšia kontrola nad bežkami.
Nevýhodou systému Pilot je skutočnosť, že je kompatibilný len s niektorými topánkami rovnaké značky. Viazanie typu Pilot bude teda kompatibilné s topánkou nesúcou označenie Pilot.
Technika behu
Bežecké viazanie môžete vyberať aj v závislosti na technike behu. Tu si môžete zvoliť jeden z 3 typov bežeckého viazania. Prvý typ je vhodný na klasiku, druhý na korčuľovanie a tretí na kombináciu oboch predošlých variantov. Najväčší rozdiel medzi jednotlivými viazaniami sa nachádza v prednej časti na tzv. flexore. Úlohou flexoru je kontrolovať a udržiavať pohyb bežky vzhľadom na topánku. Pre každú z techník je vhodná trochu odlišná tuhosť flexora.
- Klasika – vyznačuje sa mäkším flexorom
- Skate – táto technika vyžaduje tvrdší flexor. Viazanie vhodné na korčuľovanie je všeobecne odolnejšie a robustnejšie
- Kombi – tu sa odporúča voliť skôr mäkší flexor
Spôsob upínania
Rozdielny je aj spôsob, ktorým sa do viazania upínajú topánky. Pohodlnejšie upnutie ponúka automatické viazanie, avšak za bezpečnejšie je považované manuálne viazanie.
- Automatické upnutie – je v súčasnosti menej časté a vhodné je skôr na rekreačnú jazdu. Pre uchytenie musíte iba hrazdičku umiestnenú na špičke topánky zacvaknúť na miesto určené na uchytenie topánky. K uvoľneniu je potom treba iba zatlačiť na tlačidlo, vypomôcť si môžete napríklad prútikom. Po jeho stlačení sa noha uvoľní. Nevýhodou automatického upnutia je vyššie riziko nechceného odopnutia lyže.
- Manuálne upnutie – nevýhodou manuálneho upínania je zložitejší spôsob manipulácie. Nutné je rukou uvoľniť páčku, potom vložiť hrazdičku topánky do systému a potom páčku znova zaklapnúť. Tento spôsob zamedzuje nechcenému odopnutiu lyže. Manuálne upínanie je lepšou voľbou pre závodných lyžiarov.
Materiál
Bežecké viazanie sa všeobecne delí na rekreačné a závodné. V závislosti na určení sa mení aj výrobný materiál. Rekreačné viazanie je vyrobené prevažne z plastu. Na výrobu závodného viazania sa používa kombinácia kov a plast. Vďaka tejto kombinácii je závodné viazanie odolnejšie, ale aj drahšie. Najviac potom zaplatíte za viazanie, ktoré obsahuje karbónové komponenty. Výhodou karbónu je najmä nižšia hmotnosť.
Značka
Jednotliví výrobcovia bežeckého viazania už boli niekoľkokrát spomínaní. Pre presnosť si ich však môžeme ešte raz zopakovať. Medzi popredných výrobcov patrí Salomon, Fischer, Rossignol, Atomic a Rottefella.
Cena
Bežecké viazanie možno kúpiť už za 26 eur. V tomto prípade sa jedná o rekreačnú podobu detského viazania. Za rekreačné viazanie pre dospelých zaplatíte cca 30 – 64 eur. Náročnejší lyžiari môžu viazanie kúpiť za cenu od 68 – 107 eur.
Otázky a odpovede
Čo je NNN BC viazanie?
Jedná sa o špeciálnu podobu NNN viazania, ktoré je špeciálne vyrobené pre backcountry bežky, ktoré je možné využiť v ťažšom teréne. S týmto typom viazania sú kompatibilné iba topánky s výraznou backsountry podošvou. Táto obuv je vhodná aj na chôdzu v snehu. Naopak klasické NNN topánky s týmto typom viazania kompatibilné nie sú.
Aký je rozdiel medzi SNS a NNN systémom bežeckého viazania?
Tieto dva systémy nie sú vzájomne kompatibilné. Preto musíte presne vedieť, aký systém vám bude vyhovovať viac. Každý zo systému totiž vyžaduje kúpiť vlastný typ topánok.
Je možné ešte kúpiť iný typ viazania?
V najväčšom zastúpení sú v obchodoch viazania typu SNS a NNN. Okrem týchto systémov je možné naraziť aj na viazanie typu 75. Jedná sa o starší typ, ktorý nie je úplne bezpečný a odporúča sa mu radšej vyhnúť.
Záver
Bežecké viazanie je v obchodoch zastúpené systémom NNN a SNS. To, ktorému viazaniu dáte nakoniec prednosť, je skôr subjektívnou záležitosťou. Oba tieto systémy sú porovnateľné v každej výkonnostnej úrovni a nie je teda možné povedať, že jeden systém je lepší ako ten druhý. Pred tým než sa do výberu bežeckého viazania pustíte, by ste mali mať vybrané bežecké topánky a viazanie vyberať s ohľadom na ich podobu. Topánky a viazanie musia byť vzájomne kompatibilné.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?