Bežecké palice

Popri bežeckých lyžiach a topánkach sú pre obľúbené bežecké lyžovanie dôležitým príslušenstvom aj bežecké palice. Pre mnohých sú palice menej dôležité, ale jedná sa o plnohodnotnú súčasť vybavenia. Práve na palice sa budete spoliehať pri každom svojom kroku.

Bežecké palice sa vyrábajú v niekoľkých dĺžkach. Práve dĺžka je tým najdôležitejším parametrom. Dĺžka je zároveň tým najviac diskutovateľným parametrom. Zatiaľ čo niektorí pri dĺžke zohľadňujú štýl jazdy, iní tvrdia, že samotný štýl nemá na dĺžku nijako zvláštny vplyv. Bežecké palice budete ďalej vyberať s ohľadom na výrobný materiál. Materiál ovplyvňuje hmotnosť, tuhosť a cenu palice. Na pohodlnú jazdu má vplyv aj prevedenie pútka a košíčka.

Porovnať ceny palíc

Typy

Bežecké palice je možné rozdeliť do 3 skupín podľa výrobného materiálu. Voliť budete medzi hliníkovými, kompozitovými alebo karbónovými palicami.

Hliníkové palice

Hliníkové palice sú lacné a odolné. Ich nevýhodou je však nižšia tuhosť. Dlhšie palice môžu pri zapichnutí nepríjemne pružiť. Hliníkové palice sú oproti ostatným materiálom trochu ťažšie. Ich výhodou je, že pri páde pravdepodobne nedôjde k zlomeniu alebo inému poškodeniu. Vzhľadom na svoju hmotnosť nie sú hliníkové palice príliš vhodné na zjazdy, vystačiť si s nimi môžete pri turistickom alebo menej náročnom bežkovaní.

Kompozitové palice

Kompozitové palice ponúkajú dobrú tuhosť, v ich prípade stále poteší prívetivá cena. Výhodou týchto palíc je aj dobrá pružnosť, vďaka nej je palica menej náchylná k lámaniu. Nevýhodou je vyššia hmotnosť, v porovnaní s palicami z karbónu. Rozdiel je však nepatrný a laik ho skôr nespozná. Vďaka vysokej odolnosti sú palice zo sklolaminátu vhodné aj pre bežkárov s vyššou hmotnosťou.

Karbónové palice

Karbónové palice sú najľahšie, najtuhšie a zároveň najkrehkejšie. Pri páde môže dôjsť k ich poškodeniu. Nevýhodou karbónových palíc je aj vysoká obstarávacia cena. Aby bola cena karbónových palíc prívetivejšia, vyrába sa veľmi často v kombinácii s ďalšími materiálmi. Množstvo karbónu je potom väčšinou uvedené v %. Čím je uvedené číslo väčšie, tým je palica ľahšia a krehkejšia. Tieto palice sú vhodné najmä pre závodných bežkárov.

Dĺžka palice

Bežecké palice sú k dostaniu v niekoľkých dĺžkach. Aby ste vybrali správne, sú vám k dispozícii praktické tabuľky výrobcov, ktoré ukazujú odporúčanú dĺžku palice vzhľadom na výšku postavy. Hoci sa jedná o odporúčania, sú tieto tabuľky veľmi presné, a môžete sa na ne spoľahnúť.

Štýl jazdy

Bežecké palice bývajú podľa veľkosti rozdelené aj na základe disciplíny, ktorú chcete prevádzkovať. Inú dĺžku majú palice na korčuľovanie, iné a klasiku či turistiku. V tomto ohľade sa stretnete s dvoma rôznymi názormi, zatiaľ čo pre jedny nie je štýl dôležitý, iní ho pri výbere odporúčajú zohľadniť.

Uviesť môžeme aj niekoľko odporúčaní rôznych výrobcov. Ide však naozaj o obyčajné odporúčanie, pretože ani v tomto ohľade sa jednotliví výrobcovia väčšinou nezhodnú. Pravdou tak je, že dĺžka je veľmi individuálny parameter av najlepšom prípade je vhodné prútika pred nákupom vyskúšať.

  • Klasika – v ideálnom prípade by mala palica siahať do podpazušia bežkára, iní výrobcovia potom uvádzajú dĺžku po ramená.
  • Korčuľovanie – pre tento štýl sú vhodnejšie dlhšie palice. Tie vám môžu siahať pod bradu, maximálne potom po nos. Iní výrobcovia radia, pre správnu voľbu odpočítať od výšky postavy 20 cm.
  • Turistická jazda – aj pri tomto štýle sú vhodnejšie skôr kratšie paličky. Odporúčaná dĺžka je cca 80-82% z výšky postavy. To znamená, že od svojej výšky by ste mali odčítať cca 35 cm.

Pútko

Súčasťou bežeckých aj iných palíc bývajú pútka. Vďaka nim bude palicu lepšie držať na ruke. Moderné palice ponúkajú sofistikovanejšie prevedenie pútka, ale stále ešte môžete naraziť na lacné palice s tradičnou podobou tohto prvku.

  • Klasické pútko – je tvorené tenkým textilným pásikom, ktorý si navlečiete na zápästie. Aj tieto pútka palicu v určitej miere poistia, ale ich nevýhodou je, že ich spravidla nemožno nijako utiahnuť alebo upraviť. Vďaka tomu môže palica ľahšie spadnúť a samotné používanie nie je tak komfortné.
  • Moderné pútka – sú silnejšie a ich súčasťou býva suchý zips, ktorý vám umožní nastaviť veľkosť pútka. Vďaka tomu je palica v stabilnejšej polohe, pri pohybe sa zbytočne nepohybuje a jazda je komfortnejšia. Vďaka väčšej šírke pútko na ruky netlačí.

Rukoväť

Túto časť budete po celý čas držať v dlani. Zamerať by ste sa tak mali na jej ergonómiu, ale aj výrobný materiál. Vhodné sú mäkšie a protišmykové materiály. Komfortné sú aj rukoväte obsahujúce tepelný izolant. Pokiaľ budete lyžovať pri nízkych teplotách, nebude vám tak rýchlo premŕzať ruka.

Značka

Bežecké palice sú na trhu rozdelené aj podľa určenia. Palice správneho vzhľadu môžu vyberať muži, ženy aj deti. Výrobcov je hneď niekoľko a každá ponúka palice v rôznych cenových reláciách s ohľadom na materiál a celkové prevedenie. Obľúbené sú palice značky Atomic, One Way, Fischer, Rex, Rossignol, Salomon, Sporten, SWIX.

Cena

Bežecké palice pre deti a nenáročných bežkárov možno kúpiť za cenu nižšiu ako 22 eur. V tomto prípade sa jedná o základné hliníkové prevedenie. Náročnejší bežkári za palice zaplatia od 35 – 64 eur. Tu už môžete voliť medzi palicami z hliníka a kompozitu. Naraziť môžete aj na palice s podielom karbónu. Za palice vyrobené v prémiovej kvalite zaplatíte aj viac ako 255 eur.

Porovnať ceny palíc

Otázky a odpovede

Je možné bežeckú palicu výškovo upravovať?

Vybrať správnu dĺžku palice je pre pohodlnú jazdu veľmi dôležité. Ak si nie ste dĺžkou istí, odporúčajú výrobcovia preferovať dlhšie palice, ktoré je možné v prípade potreby skrátiť. Túto úpravu môžete vykonať pomerne jednoducho doma, alebo s palicou zájsť do špecializovaného servisu.

Môžu mať bežecké palice nejaké funkcie?

U bežeckej palice môžete mať k dispozícii gombík umiestnený na hornej časti palice. Po jeho stlačení dôjde k oddeleniu palice od pútka. Týmto jednoduchým spôsobom môžete palicu odstrániť bez toho, aby ste sa zdržiavali odnímaním pútka. Táto funkcia môže byť jednoduchšia pri rôznych bežných situáciách.

Ako vybrať bežecké palice?

Bežecké palice nie je potrebné vyberať s odhľadom na štýl jazdy, aj keď niektorí výrobcovia štýl zohľadňujú vo svojich veľkostných tabuľkách.

Pri výbere bežeckej palice sú smerodajnými parametrami samotná dĺžka a tuhosť palice. Jednotlivé palice sa potom môžu líšiť aj v prevedení košíčka, ktorý nájdete na konci palice. Jeho veľkosť by vás mala zaujímať v prípade, keď budete vyberať palice na backcountry, kedy sa budete často pohybovať v hlbokom snehu. Tu je ideálna palica s väčším košíčkom. Pri jazde upravenou traťou je naopak vhodný čo najmenší košíček.

Záver

Bežecké palice sú neoddeliteľnou súčasťou základnej výbavy každého bežkára. Vďaka nim bude pohyb na bežkách ľahší a rýchlejší. Palice vám zároveň poskytnú po celú dobu jazdy potrebnú podporu. Výber správnych bežeckých palíc tak nie je vhodné nijako podceniť. Hlavným parametrom je dĺžka palíc, čo je veľmi individuálny parameter.

Pri výbere môžete vychádzať z veľkostných tabuliek, ale spoľahnúť by ste sa mali viac na svoje individuálne potreby. Nie vždy vám musí tabuľková hodnota vyhovovať. Bežecké palice sa vyrábajú z rôznych materiálov, rekreačným bežkárom môžu vyhovovať palice z hliníka. Náročnejšie uprednostnia palice zo sklolaminátu a závodní bežkári siahnu po paliciach z karbónu. Väčší komfort ponúka palica s nastaviteľným pútkom.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroje: www.mall.sk, www.najsport.sk, www.sklsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo