Bedrový pás je zdravotná pomôcka, ktorá vám môže pomôcť pri problémoch s boľavým chrbtom. Bedrový pás je jednoduchý fixačný pás, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval podporu chrbta. Správne zvolený pás by mal obopínať kríže a tiež spodnú časť chrbta. Hlavnou úlohou týchto pásov je znížiť tlak na chrbticu a poskytnúť jej potrebnú stabilitu.
Bedrových pásov je na trhu celý rad a vybrať ten správny tak nemusí byť úplne jednoduché. Bedrové pásy totiž nie sú určené výhradne osobám s chronickým ochorením chrbta, ale veľmi často ho používajú športovci a tí, ktorí často v posilňovniach dvíhajú ťažké činky a iné bremená. V ich prípade má pás zabrániť možnému poraneniu chrbtovej časti.
Pri výbere správneho bedrového pásu je najdôležitejšie zohľadniť vaše potreby. Podľa toho budete vyberať podobu pásu. Následne prichádza na rad výber správnej veľkosti, pretože tá nesprávna môže spôsobovať viac škody ako úžitku. Bedrové pásy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Príjemne sa vám bude nosiť pás, ktorý je vyrobený z priedušných materiálov. Pre iného má väčší význam dlhšiu životnosť. Či už nakoniec vyberiete akýkoľvek materiál, mali by ste sa zamerať na pohodlné používanie. O to sa postará aj spôsob, ktorým môžete pás nastavovať a dôležitý je aj stupeň podpory, ktorú je vám pás schopný poskytnúť.
Bedrový vs. obličkový pás
Bedrové pásy sú veľmi často zamieňané s pásmi obličkovými a naopak. Vedieť by ste však mali, že bedrové pásy tvoria jednu skupinu a obličkové zase skupinu druhú. Obe varianty sa líšia spôsobom používania a nosiť by ste ich mali v rôznych situáciách.
Bedrové pásy
Tieto pásy sú určené všetkým, ktorí riešia rôzne problémy s bedrovou chrbticou. Pomôcť môžu pri degeneratívnom ochorení a odporúčané môžu byť aj pri vyskočených platničkách. Rovnako sa používajú ako podporný prostriedok po operáciách chrbta a chrbtice.
Obličkové pásy
Tieto pásy sa nosia skôr ako ochrana pred nachladnutím obličiek. Úlohou pásu je prehriať obličky a spodnú časť chrbta. Veľmi často ich nosia tí, ktorí musia pracovať v zime vonku. Obličkové pásy sa vyrábajú z hrejivých materiálov, najčastejšie je to vlna, ale používajú sa aj iné materiály, ktoré sú schopné udržať teplo.
Tieto pásy sú opatrené šnúrkami, suchými zipsami, ale kúpiť môžete aj pás navliekací. Obličkové pásy sú rovnako ako bedrové k dostaniu v rôznych veľkostiach a pre výber toho správneho vám stačí poznať svoj obvod pása.
Typy
Na trhu sú bedrové pásy rozdelené do skupín podľa toho, aká je ich hlavná funkcia. Drahšie pásy však môžu mať aj viac unikátnych vlastností.
- Fixačné pásy – sú určené všetkým, ktorí trpia bolesťou spodnej časti chrbta. Veľa fixačných pásov má aj výhrevnú schopnosť a zabraňujú tak možnému prefúknutiu. Fixačné pásy sú vhodné na denné nosenie ak dispozícii sú aj vo variante pre športovcov. Kúpiť môžete neoprénové a textilné pásy v rôznych veľkostiach.
- Vyhrievané pásy – drahšie pásy majú podobu elektricky vyhrievaných dečiek. Ich úlohou je prehriať chrbát a obličky a uvoľniť boľavé či stuhnuté svaly. Veľa pásu umožňuje teplotu nastaviť v niekoľkých stupňoch a používať ich môžete aj pri zápale močového mechúra, bolestivej menštruácii, bolesti žlčníka a pečene.
- Samozahrievacie pásy – lacnejším variantom sú pásy, ktoré majú samozahrievaciu funkciu. Tieto pásy obvykle umožňujú meniť vložky. K dostaniu sú pásy s magnetmi aj turmalínom. Úlohou vložiek je poskytnúť rýchlu úľavu od bolesti. Samozahrievacie pásy sú vhodné na bežné nosenie a oceníte ich aj v chladnejších dňoch. Nosiť ho môžete aj pri vykonávaní športových aktivít.
Veľkosť
Aby mohol bedrový pás plniť svoju funkciu správne, musí na tele dokonale sedieť. Pri výbere správnej veľkosti je nutné poznať svoj obvod pása a bokov. Potom sa už budete riadiť veľkostnými tabuľkami jednotlivých výrobcov. Bedrové pásy je možné bežne zaobstarať vo veľkostiach XS – XXL.
Materiál
Bedrové pásy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najčastejšie sa jedná o kombináciu elastických a textilných materiálov ako je elastomér, polyamid, neoprén, latex, bavlna, polyester, polyetylén a iné.
Kombinácia týchto materiálov zaistí, že pás dokonale priľne a udrží chrbticu vo fixovanej pozícii. Pásy, ktoré vás majú zahriať a je u nich väčšia požiadavka na priedušnosť sa vyrába skôr z prírodných materiálov. S výberom správneho materiálu vám môžu pomôcť aj recenzie užívateľov.
Podľa materiálu sa pásy delia na dvojvrstvové a jednovrstvové:
- Jednovrstvové – tieto pásy sú lacnejšie a sú ušité iba z jedného materiálu. Pás nie je možné nosiť obojstranne a väčšinou nemáva výhrevnú funkciu.
- Dvojvrstvové – drahšie pásy s dlhšou životnosťou môžete nosiť celoročne. Používať môžete obe strany pásu, pričom jedna býva bežne vyrobená zo zateplených materiálov.
Vystuženie
Bedrové pásy sa ďalej líšia svojou tvrdosťou, alebo tiež vystužením. Tvrdosť určuje mieru podpory, ktorú je vám pás schopný poskytnúť. Aj tu sa prevedenie líši v závislosti od účelu používania. Menšie vystuženie ocenia osoby, ktoré používajú pás ako zdravotné pomôcky. Tí si môžu vystačiť s obľúbenými neoprénovými pásmi, ktoré vo všeobecnosti ponúknu najmenší stupeň podpory. Športovci potom vsádzajú skôr na pásy s kovovou výstužou. Pásy a kovovými výstužami však môžu vyhovovať väčšej skupine užívateľov, tieto pásy totiž veľmi často ponúkajú funkciu vyhrievania.
- Epoxidové kostice – sú vhodné na bežné nosenie
- Kovové kostice – poskytnú silnú podporu bedrovej časti
Správne používanie
Bedrová chrbtica tvorí kľúčovú časť tela. Táto časť udržuje stabilitu a umožňuje pohyb. Bedrový pás má za úlohu bedrovú chrbticu ochrániť, ale tiež znižuje tlak v dolnej časti chrbta a oblasti bedier. Tým poskytne extra oporu pre svaly a zníži bolesť chrbta.
Bedrový pás by ste však nemali používať v prehnanej miere. Jeho úlohou nie je nahradiť správnu pozíciu a držanie tela, ktorú z veľkej miery spôsobuje nedostatočná aktivita a zlé návyky. Ide skôr o doplnok k správnemu držaniu tela a pravidelnému cvičeniu. Pri častej bolesti chrbta je vhodnejšie vyhľadať lekára, ktorý vám používanie pásu schváli alebo naopak zakáže.
Kedy nosiť?
Bedrový pás môžete nosiť pri bežných pracovných aktivitách aj športe, kedy dochádza k väčšiemu namáhaniu spodnej časti chrbta. Pokiaľ však nebudete pás používať správne, môžu sa vaše problémy ešte zhoršiť.
- Nadmerné utiahnutie – najčastejšou chybou je nadmerne utiahnutý pás, ktorý môže obmedzovať správnu dychovú funkciu a narušiť cirkuláciu krvi.
- Nesprávna pozícia – pás musí byť umiestnený na správnom mieste, nesmie byť pod spodnou časťou chrbta ani pod bruchom.
- Veľkosť – mnoho pásov je univerzálnych alebo nastaviteľných. Na správnu funkčnosť má veľký vplyv správne zvolená veľkosť.
- Nadmerné používanie – častým problémom je aj nadmerné používanie.
Značka
Bedrové pásy majú mnoho podôb a na trhu sú zastúpené celým radom výrobcov. Veľkej obľube sa tešia napríklad bedrové pásy značiek Sanomed, HMS, Bauerfeind, Donjoy, Eurocomfort, Mueller alebo Fitness One.
Cena
Bedrové pásy nepredstavujú pre rodinný rozpočet žiadny veľký zásah. Ich cena sa pohybuje najčastejšie v rozmedzí 9.1 – 107 eur. Určitú časť potom môže hradiť aj zdravotná poisťovňa, pretože pásy spadajú do kategórie zdravotných pomôcok.
Údržba
Pri výbere bedrového pásu by ste mali zohľadniť aj spôsob údržby. Kúpiť je možné pásy, ktoré môžete vyprať na šetrný prací program v práčke, iné je možné však iba omývať. Spôsob údržby by mal byť uvedený pri každom výrobku a z hľadiska životnosti je vhodné odporúčaný postup výrobcu dodržiavať. V opačnom prípade hrozí, že pás príde o svoje unikátne vlastnosti.
Otázky a odpovede
Ako presne bedrový pás funguje?
Bedrový pás rovnomerne rozdeľuje záťaž, ktorú musí niesť chrbtica. Vďaka pásu sa tiež zvyšuje vnútrobrušný tlak. Vďaka tomu dôjde k zníženiu tlaku na spodnú časť chrbta a tým aj k zníženiu bolesti. Toto všetko vám následne uľahčí pohyb.
Aké sú ďalšie výhody bedrových pásov?
Bedrový pás vás môže zbaviť bolesti chrbta as jeho pomocou sa budete viac sústrediť na správne držanie tela. Toto všetko môže podporovať dlhodobý dobrý zdravotný stav chrbtice a odstrániť, alebo aspoň znížiť bolesti chrbta.
Je bedrový pás vhodný pre každého?
Bedrové pásy majú množstvo zdravotných benefitov, napriek tomu ani tieto pásy nie sú vhodné pre každého. V niektorých prípadoch sa používanie bedrového pásu neodporúča.
S lekárom by sa mali poradiť napríklad tí, ktorí riešia problémy s brušnou prietržou či rôznymi kožnými infekciami. Ani zdraví jedinci by to však nemali s používaním bedrového pásu preháňať. Dlhodobé nosenie pásu môže viesť k zníženému využívaniu svalov, a teda k ich ochabovaniu.
Záver
Bedrový pás je zdravotná a rehabilitačná pomôcka, ktorá môže byť lekárom odporučená všetkým, ktorí si liečia zranenie alebo sú po operácii chrbta. Úlohou bedrového pásu je poskytnúť chrbtu potrebnú stabilitu a oporu pri hojení. Športovci pásy nosia ako prevenciu pred možným zranením chrbta.
Výber bedrového pásu by ste nemali v žiadnom prípade podceňovať. V ponuke sú pásy v podobe korzetov, úzke či širšie pásy alebo pásy s prídavným vystužením. O tom, ako by mal bedrový pás vhodný pre vašu osobu vyzerať, by ste sa mali pred nákupom poradiť s odborným lekárom alebo fyzioterapeutom.
Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať
Zdroj: www.sanitaske.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?