Bazénová filtrácia patrí k tomu najdôležitejšiemu príslušenstvu, ktoré budete k bazénu potrebovať. Jej úlohou je udržať vodu v bazéne v čo možno najväčšej čistote. Niektoré lacnejšie bazény je možné kúpiť priamo s filtráciou. Jej výkon však nemusí byť dostačujúci a nevyhnete sa tak nákupu filtrácie novéj a výkonnejšej.
Výkonnosť bazénovej filtrácie má vplyv na kvalitu vody i množstvo chémie, ktorú budete používať. Pri výbere filtrácie sa budete riadiť len veľkosťou bazéna. Od nej sa potom odvíja typ aj výkon filtrácie.
Typy
V súčasnej dobe sú k dostaniu dva typy filtrácie. Menej výkonná kartušová je vhodná pre malé bazény a výkonnejšia piesková, ktorú využijete prakticky u každého typu. Vhodne zvolená filtrácia by mala celý obsah bazéna prefiltrovať za 6 – 8 hodín.
Kartušová filtrácia
Kartušová filtrácia je vďaka svojej menšej výkonnosti určená pre malé bazény. Využijete ju teda u menších nafukovacích bazénov. K nevýhodám patrí aj jej zložitejšie čistenie a nutnosť pravidelne meniť filtre. Tieto filtrácie tiež neumožňujú pripojiť žiadne ďalšie príslušenstvo, či už sa jedná o bazénový vysávač alebo napríklad solárny panel.
Súčasťou kartušovéj filtrácie je filtračný valec, ktorý zachytáva nečistoty. Valec je potrebné pravidelne čistiť a pomerne skoro meniť. Kartušová filtrácia by mala vodu filtrovať aspoň 10 hodín denne, ani tak však nedosiahnete ideálnu kvalitu vody. Najmä v prípade lacných filtrácií sa nevyhnete častému používaniu bazénovej chémie, ktorá naopak zvýši cenu za údržbu vody.
Piesková filtrácia
Táto filtrácia sa skladá z rôzne výkonného čerpadla, nádoby, ktorá obsahuje kremičitý piesok a šesťcestného alebo štvorcestného ventilu. Piesková filtrácia vodu filtruje cez kremičitú náplň. Tá zachytí všetky nečistoty a prefiltrovaná čistá voda sa opäť vracia späť do bazéna.
Táto filtrácia je výkonnejšia, možno ju tak použiť prakticky pre akúkoľvek veľkosť bazéna. Umožňuje pripojiť ďalšie vybavenie ako je solárny panel alebo vysávač. Piesková filtrácia je aj menej náročná na údržbu. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.
Solinátor
Ak uprednostňujete slanú vodu, budete potrebovať špeciálne zariadenie dostupné pod názvom solinátor. Solinátor produkuje chlór, ktorý tak nebudete musieť do vody pridávať v podobe bazénovej chémie. Voda, ktorú budete ošetrovať pomocou solinátora nezapácha a ani nemá tendenciu k zakaľovaniu.
Solinátor je možné kúpiť pre rôzne veľkosti bazénov. Ich používanie sa neodporúča pri bazénoch s kovovou konštrukciou alebo tam, kde sa nachádzajú kovové alebo oceľové časti, čo bývajú väčšinou zapustené schodíky.
Výkon
Výkon je bezpochyby tým najdôležitejším, čo budete u bazénovej filtrácie riešiť. Potrebný výkon zistíte tak, že vydelíte číslicou 4 objem vášho bazéna. Výsledkom je číslo, ktorému sa hovorí Kubíkový výkon.
Výkon vášho čerpadla by mal mať minimálne rovnaké hodnoty ako výsledné číslo, ideálne je však počítať s nejakou rezervou. Vďaka nej potom budete môcť k pieskovej filtrácii pripojiť tiež vysávač alebo nainštalovať solárny panel.
Pokiaľ si potrebným výkonom nebude istí, nie je nič jednoduchšie ako obrátiť sa na kvalifikovaného pracovníka, ktorý vám ochotne poradí.
Filtračný piesok
Ak pri výbere uprednostníte pieskovú filtráciu, nevyhnete sa nákupu filtračného piesku. Ani jeho výber nie je možné podceniť, pretože má vplyv nielen na kvalitu vody, ale aj na množstvo chémie, ktorú budete musieť používať.
Zrnitosť piesku je v rozmedzí od 0,4 – 2,5 mm, pričom za ideálnu zrnitosť sa považuje rozmedzie od 0,6 – 1,2 mm. Najlacnejšie kúpite tie najjemnejšie piesky, je však vhodné vedieť, že spôsobujú príliš veľké namáhanie čerpadla a jemný piesok môže tiež unikať do bazéna. A v prípade väčšej zrnitosti piesok väčšinou nezachytí všetky nečistoty a budete musieť investovať do bazénovej chémie.
Okrem kremičitého piesku môžete kúpiť piesok zeolitový. Tento piesok zachytí aj tie najmenšie nečistoty, ktoré môžu cez kremičitý piesok prejsť. Jedná sa o drahší piesok, ktorého však môžete použiť menšie množstvo a jeho výhodou je aj menšia náročnosť na výmenu. Meniť ho môžete cca 1x za 5 rokov.
Okrem piesku je možné kúpiť filtračné sklo, ktoré sa vyrába z recyklovaného skla. Prednosťou skla je výrazne dlhšia životnosť aj skutočnosť, že zachytí viac nečistôt než oba typy pieskov. Tejto náplne je možné dať o cca 15% menej ako piesku. V neprospech skla hrá vyššia nákupná cena.
Značka
K najznámejším výrobcom filtrácie patrí bezpochyby Marimax a Bestway. Filtráciu však kúpite tiež od značiek ako Vágner Pool, Intex, Clean Pool, Mountfield, Hecht, ASTRALPOOL a ďalšie.
Cena
Menej zastúpenú kartušovú filtráciu je možné kúpiť od 20 – 60 EUR. Ako už bolo povedané, túto filtráciu využijete na údržbu malých nafukovacích bazénov.
Vo väčšej miere sú zastúpené filtrácie pieskové. V závislosti na výkone sa ich cena pohybuje od cca 5 – 40 EUR. V bežnej domácnosti si však vystačíte s cenovým rozpätím od 120 – 400 EUR, v prípade väčších rodinných bazénov môžete vyberať aj výkonnejšie filtrácie, ktorých cena sa pohybuje do 790 EUR.
Údržba
Jednoduchšia údržba vás čaká v prípade pieskovej filtrácie. U tohto typu treba aspoň 1 x za týždeň, v závislosti od znečistenia vody, vyčistiť pieskovú náplň.
Tú prepláchnete za pomoci spätného preplachu, kedy dôjde k odstráneniu všetkých nečistôt. Spätný chod uvediete do chodu pomocou ovládacieho ventilu. Samotný piesok potom budete meniť cca 1 x za 2 – 3 roky.
V prípade kartušovej filtrácie budete pravidelne preplachovať kartušovú vložku. Túto údržbu sa odporúča vykonávať cca 2x do týždňa, opäť závisí od frekvencie využívanie bazénu a kvality vody. Prúdom vody z vložky spláchnete všetky nečistoty a bude možné ju ďalej používať.
Ani pri pravidelnom čistení sa však nevyhnete častejšej výmene vložky a to aj niekoľkokrát počas sezóny. Na zimu treba oba typy filtrácie odpojiť, vypustiť všetku vodu, filtráciu prepláchnuť a uschovať na suché miesto.
Otázky a odpovede
Kam umiestniť filtráciu?
Filtráciu je treba umiestniť v blízkosti bazéna, čím bližšie bude, tým vyšší bude sací výkon čerpadla. Podľa bezpečnostnej vyhlášky by však mala byť filtrácia umiestnená cca 3 metre od bazéna. Ideálne je, ak je možné filtráciu ochrániť pred vplyvom počasia. Filtrácia by mala byť umiestnená tak, aby bol motor pod úrovňou vodnej hladiny.
Vďaka tomuto umiestneniu bude možné, aby voda stekala do čerpadla. Kartušovú filtráciu môžete umiestniť prakticky na akýkoľvek vodorovný povrch.
V prípade pieskovej filtrácie je však vhodné, aby bol podklad betónový, tvorený vonkajšou dlažbou alebo aspoň štrkový. Chýbať by nemal ani odtokový kanál alebo pripojenie k odpadu.
Ako je riešená filtrácia u víriviek?
Ak zvažujete nákup vírivky, nebudete musieť filtráciu riešiť. Vírivky sú dodávané priamo s filtráciou. Aj tu môžete vyberať medzi pieskovou, kartušovou alebo tzv. Skimmerom. Skimmer je špeciálny filter, môže byť priamo zabudovaný do steny vírivky, ale aj voľne zavesený. Skimmer zbiera nečistoty priamo z vodnej hladiny. Tie sa tak nedostanú na dno vírivky.
Je možné použiť filtráciu v kombinácii so slanou vodou?
Ak kupujete novú filtráciu a viete, že váš bazén bude obsahovať slanú vodu, voľte priamo filtráciu vhodnú pre slanú vodu. Líši sa iba vo výrobnom materiáli čerpadla. Čerpadlá vhodné pre filtráciu slanej vody sú vo väčšine prípadov vyrobené zo špeciálneho nerezu.
Nádoba na piesok i hadice sa od bežných filtrácií nelíšia. Ak už bazén aj filtráciu vlastníte a chcete prejsť zo sladkej vody na slanú, je vhodné kúpiť nové odolnejšie čerpadlo, poprípade počítať s nižšou životnosťou vašej súčasnej filtrácie a potom s nákupom novej filtrácie. Tu už samozrejme musíte počítať s tým, že budete potrebovať filtráciu určenú pre slanú vodu.
Záver
Takmer vo väčšine prípadov sa oplatí investícia do pieskovej filtrácie, ktorá zvládne kvalitne ošetriť vodu z akéhokoľvek bazéna. Piesková filtrácia vyžaduje len dostatočne pevný podklad na umiestnenie. Jej prevádzka je ekologická, nenáročná na údržbu a vyznačuje sa aj dlhšou životnosťou.
Podobné články, čo by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.marimex.sk, www.hecht.sk, www.pumpa.eu
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?