Batohy na bicykel

Cyklistické batohy sú určené pre všetkých, ktorí sa čas od času pohybujú na bicykli. Je jedno, či pôjdete na nákup alebo dlhší výlet, cyklobatohy sú ideálny doplnok pre každého. Mnohí cyklisti jazdia na bicykli s klasickým batohom, ten však nie je pre jazdu na bicykli uspôsobený. Cyklistické batohy sa od tých klasických líšia v úplne odlišnom chrbtovom systéme. Tieto batohy sú veľmi odolné a nechýbajú im ani patričné bezpečnostné doplnky.

Cyklistické batohy sú vyrábané v rôznych veľkostiach, základný parameter, ktorý by vás mal zaujímať je teda objem. Veľkosť úzko súvisí s tým, kde av akých situáciách budete batoh používať. S menším batohom si vystačíte pri krátkych vychádzkach na dlhšie cesty, budete potrebovať objemnejší batoh, do ktorého sa zmestí všetko podstatné.

Objem však nie je tým jediným, čím sa pri výbere cyklobatohu zaoberať. Pri jazde na bicykli je dôležitá predovšetkým vaša bezpečnosť. Batoh na bicykel vás nesmie nijako obmedzovať. Z tohto dôvodu majú kvalitné batohy na bicykel nastaviteľné popruhy. Samotný batoh má potom špecifický tvar a umožní vám ísť s ohnutým chrbtom. O väčšie pohodlie sa postará aj správny spôsob odvetrávania.

Ďalej je potrebné zohľadniť rôzne doplnky a výbavu a pochopiteľne aj členenie vnútorného priestoru. Veľmi obľúbené sú v súčasnej dobe hydrovaky, ktoré sa postarajú o pravidelné dopĺňanie tekutín.

Porovnať ceny batohov

Typy

Výber batohu na bicykel z veľkej časti ovplyvňuje to, ako často a za akým účelom budete batoh používať. Menšie a menej vybavené batohy postačia na kratšie vychádzky alebo pravidelné dochádzanie do školy alebo zamestnania. Oveľa vybavenejší batoh budete potrebovať pri dlhších vychádzkach.

Krátke trasy

Pri kratších vychádzkach si vystačíte s menším batohom, ktorý nemusí mať žiadnu špeciálnu výbavu. Potrebovať budete iba niekoľko väčších a menších priehradok. Pokiaľ budete voziť elektroniku, bude vhodné poobzerať sa po batohu s polstrovanou priehradkou, ktorá tento krehký tovar dostatočne ochráni. Tieto lacnejšie batohy nie sú tak polstrované a najmä popruhy nemusia byť pohodlné pri dlhších vychádzkach.

Dlhé trasy

Pre dlhšie vychádzky budete potrebovať kvalitnejšie batohy. Pokiaľ preferujete jazdu po ceste alebo cyklotrase, vystačíte si aj s ľahším batohom. Do terénu je však vhodné vyraziť s viacerými polstrovaným batohom. Zaujímať vás bude predovšetkým systém upnutia, batoh by mal mať nastaviteľné ramenné popruhy a chýbať by nemal ani hrudný a bedrový popruh. Nevýhodou terénnych cyklobatohov je vyššia hmotnosť.

Výška batohu

Je parameter, ktorý súvisí s veľkosťou, ale vzhľadom na to, aká je výška batohu dôležitá, budeme sa ňou zaoberať samostatne. Batoh na bicykel nesmie za jazdy nijako prekážať av žiadnom prípade vás nesmie nijako obmedzovať v pohybe. Správnu výšku je treba vyberať s ohľadom na výšku postavy.

Cyklistické batohy sa delia na dámske a pánske. Toto rozdelenie neovplyvňuje iba vzhľad, ale predovšetkým veľkosť a samotnú konštrukciu batohu.

  • Dámsky batoh – má kratšiu chrbtovú časť. Ramenné popruhy majú odlišný tvar, pri jazde tak nebudú vyvíjať taký tlak na prsia.
  • Pánsky batoh – chrbtová časť je dlhšia. Ramenné popruhy majú štandardnú podobu.

Veľkosť

Veľkosť batohu udáva jeho vnútorný objem. Najmenšie batohy majú vnútorný objem menej ako 10 litrov, tie najväčšie potom pojmú aj viac ako 30 litrov.

  • Menej ako 10 litrov – najmenšie batohy umožnia prevážať naozaj iba nevyhnutné drobnosti. Zmestí sa do nich menšia elektronika, doklady a malá desiata.
  • Od 10 – 20 litrov – táto veľkosť patrí k najobľúbenejšej. Batohy sú vhodné na krátke aj stredne dlhé vychádzky. Do vnútorných priestorov budete môcť okrem osobných vecí umiestniť aj oblečenie alebo vak na vodu.
  • Od 20 – 30 litrov – túto veľkosť je možné použiť aj na dlhšie výlety. Do väčších batohov umiestnite kempingový varič, náhradné oblečenie alebo napríklad spacák.
  • Viac ako 30 litrov – tieto batohy sú určené tým, ktorí na bicykli podnikajú niekoľkodenné výlety a potrebujú zabaliť väčšie množstvo všetkého možného.

Možnosti

Cyklistické batohy majú množstvo prvkov, ktoré sa postarajú o to, aby bola jazda na bicykli čo najviac pohodlná a bezpečná. Jednotlivými prvkami by mal disponovať každý batoh, v závislosti od obstarávacej ceny sa však mení kvalita.

  • Chrbtová časť – ako už bolo spomenuté, majú batohy na bicykel špeciálnu prehnutú časť. Tá vám umožní zaujať klasickú pozíciu s prehnutým chrbtom.
  • Popruhy – ako každý batoh by mal aj ten cyklistický mať nastaviteľné popruhy. Okrem ramenných majú batohy hrudný a bedrový popruh. Tieto popruhy však nemusíte nájsť pri tých najlacnejších modeloch.
  • Odvetrávanie – veľmi dôležitá je aj odvetrávaná chrbtová časť, Spôsob odvetrávania sa líši v závislosti od výrobcu. Každý z popredných výrobcov využíva trochu odlišný systém odvetrávania.
  • Vak na vodu – dodržiavať pitný režim musí každý, kto na bicykli jazdí. Svoje koleso môžete vybaviť držiakom a fliaš na vodu, druhou možnosťou je obstaranie hydrovaku. Ide o časť, ktorou môžu niektoré batohy disponovať priamo z výroby. Mnoho batohov na bicykel potom umožňuje zaobstarať hydrovak samostatne a vložiť ho do špeciálnej priehradky. Súčasťou vaku je praktická hadička, ktorá vám umožní dopĺňať tekutiny priamo počas jazdy. Vaky na vodu majú objem 0,5 – 3 litre.
  • Úložné priestory – tak ako každý batoh má aj ten cyklistický rôzne priehradky, ktoré vám umožnia veci vo vnútri batohu roztriediť. Praktické sú termo vrecká na nápoje. Do špeciálnej priehradky môžete bezpečne uložiť mokré oblečenie. Veľmi praktická je polstrovaná priehradka na elektroniku. A svoju vlastnú priehradku by mal mať aj vak na vodu.
  • Chránič chrbta – súčasťou niektorých cyklobatohov je chránič chrbta, známy aj ako chrbticu. Ide o ochrannú pomôcku, ktorá je vhodná najmä pre tých, ktorí praktizujú horskú cyklistiku.
  • Vodeodolnosť – je úplne zásadnou funkciou, ktorú by mal spĺňať každý batoh. Vodotesné batohy ustoja menej intenzívny dážď. Do terénu je však oveľa praktickejšie vyraziť s batohom vodotesným, ktorý vaše veci ochráni pred prudším a vytrvalejším dažďom. Pred dažďom môžete výbavu vo vnútri batohu ochrániť aj pláštenkou.

Značka

Najväčšou prednosťou batohu na bicykel je prehnutie chrbtovej časti. Kvalitní výrobcovia preto prichádzajú stále s novými a lepšími chrbtovými systémami, ktorých úlohou je nielen pohodlné nosenie, ale aj dokonalý odvod potu. Medzi obľúbených výrobcov, ktorí prichádzajú stále s novými a lepšími výrobkami patria Osprey, Camelbak, Jack Wolfskin, Vaude, Deuter a ďalšie. Od značky Deuter nieno Camelback budete môcť kúpiť cyklobatoh s chráničom chrbta.

Cena

Malý batoh na bicykel budete môcť kúpiť za menej ako 22 eur. Za túto cenu kúpite malé detské aj dospelácke modely. Cena mestských batohov spravidla nepresiahne 43 eur. Na dlhšiu cestu budete potrebovať o niečo kvalitnejšie a väčšie batohy. Tu sa cena pohybuje v rozmedzí 43 – 86 eur. Najkvalitnejšie a najväčšie cyklobatohy môžu stáť viac ako 129 eur.

Porovnať ceny batohov

Otázky a odpovede

Čo ďalšie by mal batoh na bicykel mať?

Dôležité sú aj rôzne bezpečnostné prvky alebo úchyty. Z hľadiska bezpečnosti sú úplne zásadné reflexné prvky, ktoré zvýšia vašu bezpečnosť pri jazde za zníženej viditeľnosti. Pomocou rôznych úchytov môžete k batohu pripevniť cyklistickú helmu, malé náradie alebo napríklad baterku.

Aká vlastnosť je u cyklistického batohu dôležitá?

Dôležitý je anatomický tvar batohu a pozornosť by ste mali venovať aj systému odvetrávania chrbta. Anatomický tvar majú najmä stredné a veľké batohy. Batohy s anatomickým tvarom sú ušité do ľahkého oblúka.

Dámske batohy sú na rozdiel od tých pánskych nižšie a užšie a spravidla majú vykrojené hlavné popruhy. Odvetrávanie je riešené pomocou panelov, sieťky a najčastejšie sa jedná o kombináciu oboch možností.

Akú výbavu by mal batoh mať?

Medzi základnú výbavu by mali patriť reflexné prvky. Praktický je úchyt cyklistickej helmy, pútko určené na prirobenie karabíny. Kvalitné batohy majú aj integrovanú chrbticu. Okrem toho sa zamerajte aj na usporiadanie vnútorných priestorov. Praktickú výbavu predstavuje aj hydrovak, čo je vlastne plastové vrecko, do ktorého môžete bezpečne naliať vodu alebo iné tekutiny. Piť za jazdy vám umožní hadička s uzáverom.

Záver

Cyklistický batoh je vyrobený z ľahkých a kvalitných materiálov a na rozdiel od bežných batohov disponuje praktickým systémom odvetrávania. Cyklistický batoh je výrobok, ktorý by si mal každý kupovať na mieru. Jeden batoh nemusí vyhovovať rovnako dobre viacerým osobám.

Cyklistické batohy sa ďalej delia na dámske a pánske. Svoje batôžky majú aj deti. Batoh na bicykel vám umožní prepravovať tekutiny a podľa potreby môžete piť aj za jazdy. Okrem hydrovaku však majú batohy ďalšie praktické doplnky.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Zdroj: www.najsport.sk

Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo