Aviváž je prostriedok, ktorý sa používa pri starostlivosti o oblečenie či rôzne textílie. Pridáva sa do práčky rovnako ako prací prášok. Úlohou aviváže je oživiť farby a prevoňať bielizeň. Aviváž bielizeň zmäkčí, má vplyv aj na ľahšie žehlenie a zmierni do istej miery elektrostatický náboj.
Aviváž však nie je možné používať pri všetkých typoch bielizne, pretože je zodpovedná za zmenu niektorých vlastností. Spravidla sa vyberá podľa vône a počtu dávok, na ktoré vám vystačí. V prípade osôb trpiacich kožnými alergiami, detí alebo tých, ktorí dbajú aj o ekologické hľadisko sú dostupné ekologické aviváže.
Typy
Aviváže je možné kúpiť v dvojitom prevedení, klasická aviváž je dostupná v každej drogérii, ekologickú aviváž však kúpite skôr na internetových obchodoch.
Klasická
Klasická aviváž je dostupná v bežných obchodoch a zastúpená je množstvom vôní. Postará sa o zmäkčenie aj prevoňanie bielizne. Aviváž sa používa na rôzne tkaniny, najmä na tie syntetické. Textílie s umelým vláknom spôsobujú vznik elektrostatického náboja. Ten zapríčiňuje nepríjemné lepenie na pokožku a viac priťahuje špinu.
Práve tieto ťažkosti však odstránite pomocou aviváže. S avivážou vydrží oblečenie dlhšiu dobu čisté a lepšie sa žehlí. Aviváž by sa však nemala používať pri praní uterákov, utierok a zničiť môže funkčné športové oblečenie. Klasická aviváž obsahuje množstvo chemickým látok a môže spôsobovať kožné problémy osobám trpiacim alergiou a škodiť môže aj malým deťom.
Ekologická
Aviváže na prírodnej báze je možné používať obvyklým spôsobom. Aj úlohou tejto aviváže je bielizeň prevoňať a zmäkčiť. Rozdiel je v zložení. Aviváž neobsahuje žiadne arómy na chemickej báze a nie sú v nej syntetické deriváty.
Obsahuje iba vône z esenciálnych olejov alebo čistých rastlín. Tieto aviváže sú vhodné aj pre osoby trpiace alergiami, sú totiž hypoalergénne. Ich veľkou prednosťou je skutočnosť, že nemajú vplyv na znečistenie pôdnych organizmov. Neprekážajú septikom ani čističkám odpadových vôd a možno ich používať pri napojení na ČOV. Možno ich kombinovať s ekologickými pracími gélmi.
Zloženie
Klasická aviváž obsahuje množstvo chemických látok, ktoré môžu mať vplyv na stav pokožky. Bežné aviváže nie sú príliš šetrné. Menej chémie nájdete u aviváže typu sensitive, ktorá však tiež nepatrí medzi ekologickú aviváž.
- Bronopol – toxická látka, ktorá nesvedčí pokožke, pľúcam ani imunitnému systému. Dráždiť môže tiež oči.
- Konzervačné látky – vyvolať môžu alergické reakcie a dráždiť kožu. Škodiť môžu aj tehotným ženám.
- Iónové tenzidy – spôsobujú nežiaduce penenie aj čističkách vody a tiež vo vodných tokoch. Ďalej sú zodpovedné za premnoženie siníc v stojatých vodách.
- Benzisothiazolinone – toxická látka, ktorá škodí imunitnému systému a dráždiť môže oči, pľúca i kožu.
- Parfumy – sú často vyrobené z ropných látok a môžu byť karcinogénne aj toxické.
Zloženie ekologickéj aviváže je šetrnejšie, avšak v tých menej kvalitných nájdete aj nejaké toxické látky, ktoré sú však zastúpené vo výrazne menšom množstve.
Patrí sem isopropanol alebo Benzalkonium chloride. Kúpiť však môžete úplne prírodnú aviváž, ale možné je vyrobiť si tiež svoju vlastnú, u ktorej budete mať naozajstnú istotu, že neobsahuje žiadne chemikálie.
Dávkovanie
Pridávanie aviváže vyžaduje správny postup. Aviváž treba pridávať do dávkovača v práčke. Nikdy sa neleje priamo na bielizeň, pretože by jej kontakt mohol spôsobiť mastné škvrny.
Aviváž sa nesmie riediť vodou. Tí, ktorí chcú týmto spôsobom dosiahnuť väčšieho množstva aviváže, prídu o všetky benefity, ktoré môže poskytnúť. Neprekračujte odporúčané dávkovanie, vždy sa riaďte pokynmi výrobcu. Na dávkovanie sa používa uzáver, ktorý sa plní podľa presných pokynov.
Alergici
Alergici by nemali používať klasickú aviváž, spôsobiť im môže slzenie očí alebo môžu mať pocit upchatého nosa. To, či vám aviváž spôsobuje nejaké alergické reakcie, spoznáte podľa suchých miest, ktoré sa tvoria zvyčajne v podpazuší, okolo členkov alebo krku.
Psoriáza
Osoby s lupienkou by mali používať špeciálne šetrné prípravky. Vhodné pre nich nie sú aviváže, ale ani mnoho bežných pracích práškov i gélov. Používať môžu prostriedky určené deťom.
Deti
Detská pokožka je veľmi citlivá. Predovšetkým bábätká vyžadujú pranie v šetrných prostriedkoch, ktoré sú bežne k dostaniu. Týka sa to pracích práškov i samotných aviváží.
Biele prádlo
Aviváž nesvedčí ani bielemu prádlu, ktoré môže vďaka nej po čase žltnúť alebo šednúť. Pre biele prádlo sa odporúča používanie obyčajnéj jedlej sódy, alebo špeciálnych prostriedkov.
Domáce aviváže
Namiesto aviváže je možné použiť obyčajný ocot. Ten zbaví oblečenie zápachu a pôsobí aj ako osviežovač. Používa sa v rovnakom množstve ako aviváž. Okrem octu sa však bežne používa aj esenciálny olej, ktorého sa dáva 10 – 15 kvapiek.
Na pranie uterákov, detských látkových plienok alebo utierok sa často používa zmäkčovadlo. Vďaka nemu bielizeň nestráca savosť a priedušnosť a zmäkčovadlo sa postará aj o jeho prevoňanie.
Značka
Aviváže sú k dostaniu od mnohých známych značiek. Tie klasické kúpite od značky Lenor, COCCOLINO, Frosch, Silan a ďalších. Mnohí preferujú Nemecké, Rakúske alebo Švajčiarske aviváže, ktoré sú považované za kvalitnejšie.
Obľúbené sú značky SOFTLAN, KUSCHELWEICH, Waschkönig, Quanto alebo Comfort. Z ekologických môžeme menovať FeelEco, Ecover, Jeleň, ale aj ekologická verzia Silan alebo Frosch.
Cena
Veľké množstvo aviváží kúpite do 5 EUR. Aj tieto malé balenia vydržia 20 – 50 praní, informáciu o dávkovaní nájdete na každom balení. K dostaniu sú klasické aj ekologické výrobky. Väčšie balenia sú k dostaniu od 5 – 15 EUR. Možno ich použiť až na 200 várok bielizne.
Otázky a odpovede
Kedy nie je vhodné aviváž používať?
Aviváž by sa nemala používať na bavlnené oblečenie. Používať by ste ju nemali ani pri praní uterákov alebo utierok, pretože znižuje savosť bielizne.
Aviváž by nemala prísť do kontaktu s funkčným oblečením a elastickými tkaninami. Nevhodné sú teda pre športové oblečenie. Používať by ju nemali ani osoby trpiace alergiami a nevhodné sú aj pre malé deti.
Je aviváž ekologická?
Klasická aviváž patrí medzi chemické prostriedky a jej používanie zaťažuje životné prostredie. Tí, ktorým nie je ekológia ľahostajná, a napriek tomu chcú aviváž používať, by tak mali siahnuť po ekologickej variante, ktorá je k životnému prostrediu šetrná.
Je aviváž vhodná do sušičky?
Na túto otázku si môžete prečítať niekoľko teórií. Kým jedni upozorňujú na to, že aviváž do sušičky nepatrí, pretože v niektorých prípadoch môže spôsobiť upchatie malých otvorov vo filtri vláken textílií. To môže viesť k postupnému zníženiu výkonu sušičky alebo až k jej zničeniu.
Druhý názor však tento názor považuje za fámu, pretože nie je nijako podložený. Obzvlášť niektoré tkaniny vďaka aviváži neelektrizujú. Samotní výrobcovia väčšinou od používania aviváže neodrádzajú, zhodujú sa však na dodržaní dávkovania, ktoré mnohí v snahe zvýšiť efekt aviváže prekračujú.
Ak však nechcete riskovať a napriek tomu by ste radi bielizeň nejako prevoňali, môžete zakúpiť obrúsky do sušičky, ktoré fungujú rovnako ako aviváž, ale môžete si byť istí, že nebudú zanášať jej citlivé čidlá. Tieto obrúsky je možné použiť aj v kombinácii s funkčným oblečením.
Záver
Použitie bežnej aviváže je na zvážení každého. Niekto si pranie bez aviváže nedokáže predstaviť a kupuje ju v rôznom množstve v drogériách alebo supermarketoch. Tým, ktorí aviváž tiež bežne používajú, ale záleží im aj na životnom prostredí, vyberajú medzi ekologickými prostriedkami.
Dostupné sú v rôznych kvalitách. 100% ekologické aviváže sú dostupné skôr na internetových obchodoch, ale aviváž môžete vyrobiť aj doma podľa mnohých rôznych receptov.
Aviváž treba vždy dávkovať podľa odporúčania výrobcu a obozretní by ste mali byť aj v prípade sušičky. Lacnejšou a rovnako tak účinnou metódou je používanie bežného octu a bielizeň prevoniate aj vonnými olejmi.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?