Střešní stan je určen všem, kteří rádi podnikají delší výlety do přírody a pro svoje pohodlí si vystačí se spaním ve stanu. Pokud nechcete každý den ztrácet čas stavěním klasického stanu, můžete pro přespání zvolit střešní stan. Tento typ stanu je možné namontovat na prakticky jakékoliv auto, které je vybaveno střešním nosičem.
Díky autostanu budete spát a probouzet se v suchu, za výhodu lze považovat i možnost kochat se větším výhledem, než který umožňuje stan umístěný na zemi. Autostan vám poskytne i lepší ochranu před menší zvěří. Střešní stan se velmi snadno a rychle postavení, sestavení ve většině případů zvládne pouze jedna osoba. Součástí stanu by měly být také matrace vyrobené z paměťové pěny a každý stan má výborně vyřešené odvětrávání.
Typy
Strešné stany majú niekoľko podôb, každý výrobca má pre určité typy vlastné označenie. Vhodný model je tak potrebné vyberať predovšetkým podľa počtu osôb, ktoré budú autostan používať. Na výber má vplyv aj miesto, kde budete autostan používať.
Rodinné autostany
Tieto typy patria k tým vôbec najväčším, pojať môžu aj viac ako 4 osoby. Niektoré stany majú pre väčšie pohodlie aj súkromie oddelený priestor na spanie. Rodinné stany využijete v bežných poveternostných podmienkach.
Víkendové autostany
Tí, ktorí stan využijú skôr krátkodobo, môžu zaobstarať ľahké a kompaktné autostany. Tieto autostany sú ideálne pre menšie automobily.
Autostany pre náročných
Tí, ktorí podnikajú dlhé výlety a pohybujú sa aj po cestách 2. triedy, by mali uvažovať o nákupe stanu s pevnou škrupinou. Tieto stany sú veľmi odolné, nezničí ich vietor ani dážď. Najčastejšie sa používajú v kombinácii s terénnymi vozidlami alebo automobilmi 4×4.
Konštrukcia
Na trhu sú zastúpené stany, ktoré majú mäkkú alebo pevnú škrupinu. Obe varianty majú svoje výhody a nevýhody. To aká konštrukcia pre vás bude vhodnejšia, závisí od veľkosti stanu, štýlu, ktorý pri kempovaní uprednostňujete aj množstvo vybavenia, bez ktorého sa nezaobídete.
Mäkká škrupina
Táto konštrukcia je pre autostan typickejšia. Ide o jednoduchý rozkladací stan, ktorý zložíte jednoduchým vytiahnutím rebríka. Stan treba zložiť napoly, plachta sa roztiahne sama ihneď po otvorení. Zložiť stan tak môžete veľmi rýchlo. Polovicu stanu je namontovaná na strešný nosič automobilu. Druhú polovicu je nutné podoprieť rebríkom. Tieto stany môžu využívať 2 – 4 osoby, splnia teda nároky bežnej rodiny.
Pevná škrupina
Pevná škrupina aj táto konštrukcia umožňuje veľmi rýchle zloženie, jedná sa o vysúvacie stany. Stan sa poskladá prakticky sám po odistení západiek. Stany s pevnou škrupinou umožňujú prespanie iba 2 osobám. Stany nepresahujú okraje vozidla, a postaviť ich tak môžete aj na veľmi úzkom táborisku. Tieto stany môžete využiť aj ako box určený na prepravu rôzneho vybavenia.
Kompatibilita s vozidlom
Či už vyberiete akúkoľvek podobu stanu, mali by ste myslieť najmä na jeho bezpečné použitie. Preto je potrebné prihliadnuť na niekoľko dôležitých parametrov.
Hmotnosť
V súvislosti s hmotnosťou sa udieva statická a dynamická hmotnostná kapacita. Výrobca automobilov udáva v manuáli akú nosnosť má strecha vášho vozidla. V tomto prípade sa jedná o nosnosť dynamickú, ktorá býva spravidla 80 kg. Strecha je však samozrejme schopná uniesť oveľa väčšiu hmotnosť.
- Statická – je hmotnosť, ktorou je váš automobil schopný uniesť, vo chvíli, keď je stan kompletne postavený a auto stojí na mieste. Statická hmotnosť by mala byť 3x väčšia ako dynamická váhová kapacita. Z údaja o statickej váhovej kapacite musíte zistiť, akú hmotnosť potrebujete pre stan aj užívateľov, ktorí budú stan používať.
- Dynamická – jedná sa o hmotnosť, ktorou je automobil schopný uniesť počas jazdy bez toho, aby to nejakým spôsobom ovplyvnilo správanie vozidla počas jazdy. Jedná sa o maximálnu hmotnosť, ktorá je uvedená výrobcom, tento parameter určuje váhovú kapacitu potrebnú na uchytenie autostanu.
Typ strechy
Autostan môžete postaviť na všetky automobily vybavené koľajnicami. Pokiaľ je váš automobil vybavený pozdĺžnymi alebo priečnymi nosníkmi, neodporúča sa na ne strešný stan postaviť. Tieto nosníky spravidla nie sú stavané na to, aby dokázali veľké zaťaženie stanov uniesť.
Na mnohých internetových obchodoch, ktoré sa špecifikujú na predaj stanov, nájdete praktických sprievodcov, ktorí vám s výberom správneho stanu pomôžu.
Materiál
Autostany sa vyrábajú z kvalitných nepremokavých a pevných materiálov. Najdôležitejšou časťou stanu je vonkajšia konštrukcia.
- Laminát – stany majú spravidla laminátovú hornú aj spodnú laminátovú časť. Stany sa líšia tvarom strechy, niektoré stany majú strechu šikmú, iné vodorovnú. Vodorovné stany sa vyznačujú väčším vnútorným priestorom. Podľa spôsobu, akým sa pohybujú vzpery, sa tieto stany dajú rozdeliť na manuálne alebo plynové. V prípade manuálnych stanov budete strechu zdvíhať otáčaním kľučky.
- Textilné – výhodou týchto stanov je veľká úžitková plocha. Textilné stany sú dosť náročné na zostavenie. Textilné stany nie sú ani tak odolné, nesvedčia im daždivé počasie. Tieto stany budú vyhovovať skôr menej náročným používateľom.
- Kombinované – v zastúpení sú aj stany, ktoré kombinujú obe možnosti. Tieto stany kombinujú výhody oboch predošlých typov a patria k tým najdrahším.
Možnosti
Pri mnohých strešných stanovách môžete využívať rôzne praktické príslušenstvo, ktoré vám jeho používanie ešte viac spríjemní.
- Prístavok – súčasťou niektorých stanov môže byť prístavok, ktorý vám poskytne aspoň nejaké súkromie. Prístavok je možné využiť na spanie, prezliekanie alebo do neho uskladníte nejaké veci.
- Spacia podložka – do strešného stanu nemusíte kupovať karimatku. O pohodlné spanie sa postará podložka, ktorá je súčasťou veľkého množstva stanu.
- Protikondenzačná podložka – túto podložku využijete v prípade, keď budete chcieť stanovať klasicky na zemi. Podložka by mala vnútornú časť stanu udržať bez zatuhnutia aj vlhkosti.
- Vaky – súčasťou stanu môžu byť aj vaky určené na uskladnenie topánok, ale využiť ich môžete pochopiteľne akokoľvek.
Značka
Autostany patria k výrobkom, ktoré zatiaľ nie sú na trhu príliš rozšírené, výrobcov je teda iba malé množstvo. Za popredného výrobcu možno považovať Thule, tento výrobca ponúka veľké množstvo rôznych stanov, ktoré splnia potreby každého. K ďalším výrobcom patrí King Camp, Aroso alebo I-kamper.
Cena
Obstarávacia cena autostanov nie je práve malá. Pokiaľ tento výrobok využijete iba príležitostne, môžete si strešný stan zapožičať. VV zapožičiavacej cene je spravidla aj montáž a demontáž stanu.
Najväčšou nevýhodou strených stanov je vysoká obstarávacia cena, ktorá môže od nákupu odradiť mnoho potencionálnych zákazníkov. Najlacnejší autostan kúpite za cca 2 132 eur, cena väčších stanov je ešte výrazne drahšia.
Otázky a odpovede
Ako majú nosnosť autostany?
Tieto stany spravidla unesú od 40 – 300 kg. Nosnosť sa odvíja od veľkosti a typu strešného stanu. Pred tým, než strešný stanzaobstaráte, overte si nosnosť vášho strešného nosiča.
Ako dlho trvá poskladanie stanu?
Výrobcovia, ktorí merali dobu, počas ktorej je možné stan zložiť udávajú, že hotovo budete mať cca po 4 minútach. Doba, počas ktorej je možné postaviť stan s tuhou škrupinou je potom ešte kratšia, pretože súčasťou týchto stanov nie sú žiadne prídavné tyče.
Kde všade sa dá autostan použiť?
Autostan je možné použiť všade, kde je možné kempovať. Kempovanie je možné nielen v kempoch, ale aj na niektorých parkoviskách alebo národných parkoch. Pokiaľ si nie ste istí, či je na niektorých miestach kempovanie možné, je vhodné si túto informáciu radšej dopredu zistiť. Vhodné miesta na kempovanie zistíte aj prostredníctvom mobilných aplikácií.
Záver
Autostan je praktický na cestách a na rozdiel od klasického stanu prináša niekoľko výhod. Na rozdiel od stanu, v ktorom spíte na zemi, vám bude pri spaní na streche väčšie teplo a vo vnútri stanu sa nebude kondenzovať vlhkosť. Strešné stany sú dostatočne priestranné, aby sa v ňom pohodlne vyspala celá rodina.
Pokiaľ však budete mať stan namontovaný na streche auta, budete musieť tejto skutočnosti prispôsobiť aj štýl jazdy rovnako ako v prípade, keď by ste používali strešný box. Udávaná maximálna rýchlosť je cca 110 km/hod.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.wikipedia.org, www.stresnenosice-boxy.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?