Autoalarm je stále obľúbenejšou pomôckou, ktorú môžete použiť na ochranu svojho vozidla. Toto malé elektronické zariadenie, ktoré prípadného zlodeja od krádeže odradí minimálne zvukovým signálom. Pokiaľ sa rozhodnete investovať do drahšej verzie, budete môcť využívať aj oveľa viac funkcií.
Autoalarmy sú k dostaniu v niekoľkých prevedeniach. Základnú podobu majú jednocestné alarmy, ktoré zlodeja od krádeže odradia húkaním alebo blikaním. Lepšiu ochranu zaistia dvojcestné alarmy, ktorých súčasťou je diaľkový ovládač. V tomto prípade je zaistená obojsmerná komunikácia. Ešte lepšiu ochranu poskytujú alarmy s GPS a GSM. Tieto alarmy vás budú na prípadnú snahu o odcudzenie informovať prostredníctvom SMS správ.
Alarmy do auta potom môžete vyberať aj podľa jednotlivých funkcií, čím viac toho alarm ponúkne, tým vyššia bude jeho obstarávacia cena. Inštaláciu zaistia odborníci, ale kúpiť je možné aj jednoduché zariadenia, ktoré žiadnu inštaláciu nevyžadujú.
Typy
Alarmy do auta je možné rozdeliť do niekoľkých základných skupín. Každé prevedenie má trochu iné vlastnosti. Lacnejšie sú jednocestné autoalarmy, oveľa viac ponúknuť dvojcestné alarmy do auta.
Jednocestný autoalarm
Jednocestný autoalarm môžete ovládať diaľkovo. Možné je alarm deaktivovať aj aktivovať, avšak vystačiť si musíte s tým, že alarm funguje iba jednosmerne. Pokiaľ dôjde k poplachu, musíte byť iba v takej vzdialenosti, aby ste počuli alarm húkať. Jednocestné alarmy môžu ďalej zaistiť ochranu zámkov a to pomôcť imobilizéru. Prípadný zlodej tak nebude môcť vozidlo naštartovať. Základné modely sa vyznačujú nízkou cenou, avšak nie vždy ochránia vozidlo spoľahlivo.
Dvojcestný autoalarm
Pri dvojcestnom alarme prebieha komunikácia obojsmerne. Súčasťou alarmu je aj ovládač s pagerom, na ktorý vám budú prichádzať informácie z alarmu. Dvojcestné autoalarmy vás môžu na prípadnú krádež upozorniť akusticky, ale pokiaľ je súčasťou alarmu displej, budú vám prichádzať aj konkrétne informácie o stave, v akom sa vozidlo aktuálne nachádza.
Vedieť tak môžete napríklad to, či sa vozidlo pohybuje alebo napríklad došlo iba k jeho otvoreniu. Dvojcestný alarm vám tiež umožní na diaľku ovládať jednotlivé funkcie alarmu. Aj v tomto prípade hrá najdôležitejšiu úlohu dosah alarmu, ktorý môže byť v stovkách metrov.
GPS autoalarm
GPS autoalarmy sú veľmi žiadané, pretože vám umožňujú vozidlo sledovať za pomoci GPS signálu. V kombinácii so chytrým mobilným telefónom to bude možné vďaka bezdrôtovej technológii, v ostatných prípadoch vám budú prichádzať informácie v podobe SMS správ. GSP alarmy majú aj mnoho ďalších doplnkových funkcií.
GSM autoalarm
GSM autoalarmy fungujú na podobnom princípe, ako alarmy dvojcestné. Informácie o vozidle však nebudú prichádzať na pager, ale budete ich dostávať priamo do mobilného telefónu prostredníctvom SMS správ. Niektoré alarmy vám môžu tiež zavolať. Aby mohol alarm fungovať, budete k nemu potrebovať SIM kartu.
Funkcia
Ak budete vedieť, ktorý typ autoalarmu vám bude vyhovovať najviac, môžete sa zamerať aj na jeho ďalšie funkcie. Niektoré z funkcií sú bežné pri každom alarme, mnohé z nich však patria medzi funkcie nadštandardné.
- Diaľkové ovládanie – autoalarmy môžete aktivovať aj deaktivovať pomocou diaľkového ovládania.
- Upozornenie – pri aktivácii či deaktivácii alarmu dôjde aj k svetelnému či zvukovému upozorneniu.
- Plávajúci kód – veľmi praktická funkcia, ktorá dokáže meniť signál po každom stlačení. Vďaka tomu nie je možné signál žiadnym spôsobom zneužívať.
- LED indikácia – na palubnej doske môže byť umiestnená svetelná dióda. Vďaka nej bude o prítomnosti alarmu prípadný zlodej ihneď vedieť a môže si svoju aktivitu rozmyslieť.
- Zvuková signalizácia – vďaka nej môžete svoje auto ľahšie dohľadať na veľkom parkovisku.
- Imobilizér – pokiaľ dôjde k poplachu, môže autoalarm znemožniť vozidlo naštartovať.
- Núdzový poplach – po stlačení tlačidla môžete vyvolať poplach.
- Zamknutie vozidla – po nejakej dobe, kedy dôjde k vypnutiu motora a zatvoreniu dverí, môže alarm vozidlo automaticky uzamknúť.
- Detekcia pohybu – senzory detekujú akýkoľvek pohyb vozidla, teda aj prípadný pokus o odtiahnutie.
Alarmy do auta majú mnoho ďalších bezpečnostných funkcií. Medzi tie najzaujímavejšie patria napríklad:
- Náklonový a pohybový senzor
- Diaľkový štart
- Prepojenie s telefónom
- Diaľkové ovládanie teploty interiéru
- Čidlo, ktoré sleduje množstvo paliva
- Ochranná funkcia, ktorá zabraňuje používaniu rušičky GSM
Značka
Výrobou autoalarmov sa zaoberá hneď niekoľko výrobcov. V našich končinách je veľmi známym výrobcom Jablotron. Pomerne veľký výber budete mať aj v prípade značky Keetec, TSS, Bene alebo Amio.
Cena
Základný alarm do auta môžete kúpiť už za cenu do 22 eur. Obľúbenejšie sú potom dvojcestné alarmy, ktorých cena býva v rozmedzí 64 – 340 eur. Za túto cenu môžete zaobstarať pevný alarm aj alarm, ktorý nevyžaduje montáž.
Otázky a odpovede
Akým spôsobom je možné autoalarm pripojiť?
Montáž autoalarmu sa líši s ohľadom na vek vozidla. Pri vozidlách so starším dátumom výroby do roku cca 2005 je možné zapojiť autoalarm analógovo. Jedná sa o klasické zapojenie vodiča na vodič. U novších vozidiel nahradili väčšinu mechanických systémov elektronické systémy a pripojenie je tak možné iným spôsobom. V každom ohľade je nutné nechať inštaláciu autoalarmu odborníkom.
Čo je alarm do auta bez montáže?
Jedná sa o autoalarmy, ktoré je možné umiestniť do auta bez toho, aby bolo nutné zapojiť ich do vnútorného okruhu. Tieto typy sú tými vôbec najobľúbenejšími, zasunúť ich môžete do adaptéra cigaretového zapaľovača. Ani tieto alarmy nie sú ochudobnené o najžiadanejšie funkcie a ich výhodou je skutočnosť, že ich môžete používať na viacerých miestach a navyše ušetríte za zložitú inštaláciu. Alarmy do auta bez montáže spadajú do skupiny dvojcestných alarmov.
Čo ponúka funkcia detekcie nárazu?
Vďaka tejto funkcii môže autoalarm detekovať akýkoľvek náraz alebo poškodenie auta. Senzor dokáže rozpoznať zrážku s vozidlom aj pevným predmetom. Potom, čo alarm poškodenie alebo náraz zachytí, aktivuje sa a túto skutočnosť vás upozorní zvukovým signálom. Prehľad môžete mať aj o pomerne častých kolíziách na parkoviskách.
Záver
Alarmy do auta sú základným a zároveň najrozšírenejším spôsobom, ako zabezpečiť automobil. Moderné autoalarmy nie sú obmedzené iba na vydávanie hlasného akustického signálu, pokiaľ sa niekto pokúsi neoprávnene vniknúť do vášho vozidla. Klasické jednocestné alarmy do auta ponúkajú mnoho doplnkových funkcií, vďaka ktorým môžu ovládať okná, osvetlenie, pripojiť ďalšie zariadenia atď. Ešte väčšej obľube sa tešia alarmy dvojcestné, vďaka ktorým budete mať dokonalý prehľad o aktuálnom stave vášho auta. Ovládač so zabudovaným pagerom vás bude ihneď informovať o otvorených dverách, kapote, kufri atď.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?