Aku vŕtačky

Aku vŕtačka je náradie, s ktorým si poradí aj menej skúsený domáci majster, toto náradie by nemalo chýbať v žiadnej dielni, ale využiť ju môžete aj pri drobných opravách v domácnosti, pretože ju môžete použiť aj ako skrutkovač. Základom aku vŕtačky je skľučovadlo s 3 čeľusťami, do ktorého je možné upnúť klasické stopkové nástroje.

Najčastejšie sú to práve vrtáky s guľatou stopkou, ale upnúť môžete aj skrutkovacie bity alebo rôzne držiaky. Skľučovadlo by malo byť možné utiahnuť jednoduchým spôsobom za pomoci ruky. V prípade lepších aku vŕtačiek dochádza k uzavretiu čeľustí úplne automaticky.

Ovládanie vŕtačky je jednoduché, na tento účel slúži iba spínač a bežný je tiež prepínač, ktorým sa mení chod vŕtačky. Vďaka nemu je možné vŕtačku použiť na doťahovanie aj povoľovanie skrutiek. Pri výbere je vhodné prihliadnuť na parametre ako je krútiaci moment, typ akumulátora či ďalšie požadované vlastnosti.

Porovnať ceny aku vŕtačiek

Typ akumulátora

Aku vŕtačku môžete vyberať podľa typu akumulátora. Batéria je u tohto výrobku tým najdôležitejším, pretože určuje výkon aj dobu, počas ktorej môžete vŕtačku použiť. Kvalitnú vŕtačku spoznáte aj podľa toho, že sú jej súčasťou batérie. Stretnúť sa môžete s týmito typmi:

  • Ni-Cd – nikel-kadmiový akumulátor sa na trhu objavuje skôr sporadicky. Ide o najstarší typ, ktorý sa vyznačuje malou kapacitou. K výhodám naopak patrí nižšia obstarávacia cena aj odolnosť voči vybitiu.
  • Ni-Mh – nikel-methalhydridový akumulátor má pomerne vysokú kapacitu, dlhšiu životnosť a výhodou je aj kratšia doba nabíjania. Ani v tomto prípade však nemá batéria príliš veľkú kapacitu.
  • Li-ion – lítium-iónový akumulátor sú podľa odborníkov najlepšou voľbou. Prednosťou Li-Ion akumulátorov je väčšia výdrž, nižšia hmotnosť a menej náročná údržba. Nevýhodou je vyššia cena, napriek tomu je tento typ najbežnejším.

Rýchlosť

Rýchlosť pri vŕtaní je dôležitá najmä pri rozjazde. Pri vŕtaní sa štandardne začína na pomalých otáčkach, potom čo sa vrták do materiálu tzv. zahryzne, môžete otáčky zvýšiť. Možnosť rýchlosti vŕtačky ovládať oceníte aj pri skrutkovaní.

Kvalitnejšie vŕtačky sú vybavené prevodovkou, k dispozícii máte väčšinou 2 rýchlosti, avšak naraziť môžete aj na profesionálnu 3 rýchlostnú vŕtačku. Rýchlosti môžete meniť veľmi jednoducho pomocou prepínača.

  • Rýchlosť 1 – vyznačuje sa pomalými otáčkami a veľkou pracovnou silou, čo využijete pri skrutkovaní alebo vŕtaní do tvrdých materiálov ako je murivo alebo železo.
  • Rýchlosť 2 – vysoká rýchlosť, menšia pracovná sila, ktorá vám umožní vŕtať do mäkších materiálov, napríklad do dreva.

Otáčky

Otáčky súvisia s výkonom vŕtačky, udávajú sa v otáčkach/ minútu. Najlacnejšie vŕtačky pracujú rýchlosťou okolo 500 ot/min, naopak profesionálne stroje môžu mať až 2000 ot/min. Každý materiál vyžaduje iné otáčky, pokiaľ budete potrebovať vŕtať do kovu, mala by byť vŕtačka schopná pracovať rýchlosťou cca 1 000 ot/min.

V prípade vŕtania do muriva alebo dlaždíc, musia byť otáčky naopak nižšie v rádoch niekoľkých stoviek. Tiež skrutkovať budete nižšou rýchlosťou. Ako už bolo popísané vyššie, je možné kúpiť vŕtačku 1 – 3 rýchlostnú.

Krútiaci moment

Aku vŕtačka by mala umožniť nastaviť aj moment. Moment sa nastavuje najčastejšie pomocou prstenca, ktorý je rôzne odstupňovaný. Niektoré vŕtačky majú 1 – 13 stupňov momentu, kvalitnejšie môžu mať aj okolo 20 stupňov. Tento parameter určuje moment, v ktorom prevodovka začne preklzovať, v tejto chvíli začne vŕtačka vypínať.

Skrutku tak môžete zaskrutkovať presne podľa vašich potrieb. Táto možnosť je výhodná napríklad pri práci so sadrokartónom alebo iným krehkým materiálom. Pokiaľ sa naučíte moment používať správne, nebudete musieť prakticky používať ručné náradie, ani pri práci s veľmi krehkým materiálom.

Krútiaci moment je uvedený v Nm, pri výbere sa môžete riadiť nasledovným. Pri práci s mäkšími materiálmi sa vystačíte so krútiacim momentom v rozmedzí 0 – 20 Nm. Pri vŕtaní do tvrdých materiálov by mal byť krútiaci moment vyšší ako 55 Nm.

Výkon

Na batérii každého aku náradia je uvedený výkon, inak je to pri aku vŕtačky. Uvedené hodnoty sú podľa odborníkov skôr marketingovým ťahom, pretože výrobcovia výkon zaokrúhľujú smerom nahor a často je uvedené, že sa jedná o maximálnu hodnotu výkonu bez záťaže, čo sa opäť nezakladá na pravde.

Výkon batérie určuje nominálne alebo menovité napätie. Batéria je zložená z lítiových článkov, jeden článok má podľa európskej normy nominálne napätie 3,6 V, pričom článok sa môže nabiť až na hodnotu 4,2 V a pracovať môže najčastejšie do 2,5 V.

Batéria, ktorá je zložená z 5 týchto článkov má výkon 18 V. Pracovné napätie 18 V batérie je v rozmedzí 12,5 – 21 V. Akýkoľvek uvedený údaj o napätí uvedený v tomto rozsahu a nie je označený ako nominálny výkon je teda pravdivý. Výrobcovia tak bežne používajú zaokrúhlený údaj, ktorý má zákazníka zlákať na nákup ich výrobku.

3 článkové akumulátory majú výkon 3 x 3,6 V teda 10,8 V. Tieto akumulátory bývajú označované ako 12 V. 40 V batérie majú vďaka tomuto marketingovému ťahu rovnaký výkon ako 36 V batérie. 60 V majú rovnaký výkon ako 54 V batérie.

Motor

Pohonnou jednotkou aku vŕtačky je motor. Tieto prístroje sú vybavené 2 typmi motora, ktoré majú vplyv na životnosť, kvalitu, efektivitu, poruchovosť a taktiež cenu.

  • Uhlíkový motor – obstarávacia cena nástroja je nižšia, počítať musíte s kratšou životnosťou. Motor je náchylnejší na defekty a efektivita práce sa postupne zhoršuje.
  • Bezuhlíkový – je drahší, má dlhšiu životnosť. Vyznačuje sa minimálnou poruchovosťou, efektivita zostáva v priebehu rokov prakticky nemenná.

Upínanie

Pracovné nástroje sa upínajú do skľučovadla. Väčšina moderných vŕtačiek je vybavená rýchloupínacím skľučovadlom, ojedinele však môžete naraziť na vŕtačku s aretáciou vretena. Obľúbené je aj ručné upevnenie, čo je síce starší, ale veľmi pevný spôsob uchytenia.

Funkcia

Aku vŕtačky sú doplnené o mnohé praktické funkcie, niektoré je možné považovať za bežné, iné sú potom nadštandardné.

Veľmi častou funkciou je príklep a spätný chod. Za nadštandardnú funkciu možno považovať LED osvetlenie alebo možnosť rýchlonabíjania. O tlmenie vibrácií sa postarajú gumové prvky.

Okrem funkcií môžete využiť niektoré príslušenstvo. Tu sa jedná najmä o uhlové skľučovadlo, ktoré využijete na menej prístupných miestach. Veľmi obľúbený je držiak na bity alebo externé madlo. Vŕtačku môžete bezpečne uložiť do pevného kufríka.

Značka

Kvalitu vám zaručí preverený výrobca. Ten obstará aj prípadný servis, dodá náhradné diely alebo umožní zakúpiť ďalšie príslušenstvo. Medzi obľúbené patria vŕtačky Bosch, Makita, Metabo, Parkside, Proteco, DeWalt, Einhell, Narex, Fieldmann alebo Black & Decker.

Cena

Obstaranie aku vŕtačky nie je nijako finančne náročné. Najlacnejšie prístroje je možné kúpiť už za menej ako 40 eur. Tu však kúpite skôr menej kvalitné výrobky vhodné na občasné použitie. Väčšie možnosti máte s vŕtačkou za cenu od 60 – 100 eur.

Tu sú v zastúpené výrobky popredných výrobcov. Pre častejšie domáce použitie využijete nástroj s cenou okolo 200 eur. Profesionáli môžu kúpiť vŕtačku oveľa drahšie. Súčasťou drahších vŕtačiek je aj väčšie množstvo príslušenstva.

Porovnať ceny aku vŕtačiek

Otázky a odpovede

Akým spôsobom sa vŕtačka ovláda?

Na ovládanie slúži iba jediný gombík. Spúšť vŕtačky je konštruovaná tak, že čím väčší tlak na vypínač vyviniete, tým viac pôjde vŕtačka do otáčok.

Zmena rýchlosti by mala byť vždy plynulá. Pri jemnom stlačení bude vŕtačka pracovať pomaly, pri maximálnom stlačení rýchlo. Niektoré vŕtačky umožňujú nastaviť maximálne otáčky, na tento účel bývajú vybavené jednoduchým kolieskom.

Čo označuje údaj o elektrickej energii?

Tento údaj sa v poslednej dobe uvádza na akumulátoroch. Ide o hodnotu elektrickej energie vo watthodinách. Ide o súčin napätia x prúdu x času. U akumulátora s napätím 18 v x prúdu 3 A x 1 hodiny je to 54 Wh. Tento údaj je rovnako zavádzajúci ako informácie o výkone, pretože aj tu by sa malo vychádzať z menovitého výkonu.

Kedy využijem vŕtačku s príklepom?

Príklep je funkcia, ktorú využijete pri vŕtaní do tvrdých materiálov, ako sú steny. Vŕtačka bez príklepu je určená na vŕtanie do dreva, plastu, ale poradí si aj s kovom. Príklepom sú bežne vybavené výkonné elektrické alebo pneumatické vŕtačky.

Záver

Dnešné akumulátorové vŕtačky sú veľmi kvalitné a výkonné. Možno s nimi vŕtať do bežných materiálov, ale poradí si aj s tehlou alebo železom. Najdôležitejšou časťou je batéria, ideálne je, ak zaobstaráte vŕtačku doplnenú o náhradnú batériu.

Kvalitnej vŕtačke nesmie chýbať ergonomická rukoväť a mala by byť tiež správne vyvážená, aby sa pri práci nijako nenakláňala. Praktické sú aj niektoré funkcie az príslušenstva najviac oceníte náhradnú batériu.

Podobný článok, ktoré by vás mohol zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohol vám?

​​

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo