Ako vyčistiť zlato?

Snáď každý má doma niečo zlaté, či už sú to náušnice, snubný alebo zásnubný prsteň, retiazka alebo napríklad náramok. Ako iste viete, zlato je tým najodolnejším drahým kovom a zároveň aj najčastejšie používaným pri výrobe šperkov. Bez ohľadu na to, aké druhy šperkov vlastníte, po nejakom čase môžu vďaka pravidelnému noseniu stratiť svoj charakteristický vzhľad.

Môže sa na nich objaviť akákoľvek nečistota a tým prídu skôr či neskôr o svoj krásny lesk, ktorý je pre takéto šperky typický. Čistenie zlata môžete síce zveriť do rúk profesionálov, ale pokojne niečo také zvládnete aj doma.

Čo môže byť príčinou znečistenia zlata?

  • Prach
  • Mastnota z kuchyne
  • Tvrdá voda
  • Saponáty
  • Make-up
  • Krémy
  • Parfémy
  • Laky na vlasy
  • Pot

Je dobré spomenúť, že pokiaľ chcete väčšiemu znečisteniu šperkov predchádzať, bolo by dobré ich pri niektorých aktivitách jednoducho odložiť. Pokiaľ sa teda chystáte športovať, pracovať s chemikáliami, plávať v bazéne, robiť akúkoľvek špinavú prácu, napríklad v záhradke či rôzne manuálne práce hrubšieho rázu.

Aké farby zlata je možné zaobstarať?

Mnohí si povedia, že farba zlata je jednoducho zlatá, ale tak to nie je. V skutočnosti je to farba žltá, ktorá žiari ako slnko. Okrem tejto farby, existuje ešte biela a ružová. Žlté zlato vzniká zmiešaním zlata, striebra a minimálneho množstva medi.

Biele zlato sa získava tým, že sa pridávajú také kovy, čo disponujú strieborno-bielym zafarbením. Sem patrí nikel, paládium, zinok a samozrejme aj striebro. Často sa ošetruje rhodiovaním, vďaka čomu sa šperky oveľa viac lesknú a ich povrch je oveľa viac chránený pred prípadným mechanickým poškodením ako je poškriabanie. Ružové zlato je zliatinou medi a zlata.

Na čo si dať pozor?

Ak majú šperky vyzerať stále rovnako ako keď ste si ich kúpili, musíte sa o ne starať. Na začiatok je dôležité ich vhodné skladovanie. Ideálne je, uložiť ich na tmavé miesto, kam nemôžu slnečné lúče. Najlepšia je jednoznačne šperkovnica, ktorá je polstrovaná a vo vnútri mäkká, takže sa šperky nepoškodia.

Ten, kto chodí do sprchy, vane, bazénu či na akékoľvek ďalšie miesto, kde sa dá kúpať, so šperkami, ten musí počítať, že zlato bude vyzerať nepríjemne zašle, navyše sa povrch môže poškriabať napríklad špongiou na umývanie alebo aj sprchovacím gélom, pokiaľ obsahuje tzv. peelingové častice.

Idete spať a stále na sebe máte svoje šperky? Robíte chybu, pretože počas noci sa môžu navlhčiť od našej pokožky a budú sa na ne lepiť rôzne nečistoty a vlákna z obliečok alebo aj pyžamá.
Čo je tiež veľmi dôležité, je šperk vyčistiť predtým, ako ho uložíte do šperkovnice, aj keď viete, že ho nebudete dlhší čas nosiť. Vhodná starostlivosť zaistí, že všetky vaše šperky budú vyzerať stále ako nové a zachovajú si svoj charakteristický vzhľad.

Čomu sa vyvarovať pred domácim čistením?

Rozhodne nie je dobré používať agresívne prostriedky, tie môžu povrch zlata poškriabať. To isté platí o chemických prostriedkoch. Pokiaľ totiž nie sú určené konkrétne na čistenie zlata, nepoužívajte ich.
K nevhodným pomocníkom na čistenie patria tvrdé papierové obrúsky a taktiež zubná pasta nie je veľmi dobrá. Napriek tomu, že jej mnohí odporúčajú, môže hravo zmatniť povrch šperkov a prídu tak o všetok lesk.

Ako na čistenie zlata doma?

Premýšľate, ako vyčistiť zlaté náušnice? Niekto tvrdí, že stačí len jemná bavlnená handrička a je hotovo. To je tiež jedna z možností, ale verte, že existuje mnoho vhodných pomocníkov, vďaka ktorým budú vaše šperky zase v tej najlepšej forme. Veľakrát si vystačíte so surovinami, ktoré bežne používame v domácnosti.

Dúfame, že vám náš článok poradí nielen s výberom tej najvhodnejšej a najefektívnejšej metódy, ale dozviete sa napríklad ako vyčistiť retiazku, čo pomôže na prstienky atď. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na spôsoby, ako si doma vyčistiť zlato.

1. Leštenie

Obyčajná bavlnená handrička dokáže hotové zázraky. Je to napokon najjednoduchší spôsob, ako navrátiť zlatému šperku les. Dokonca môžete v klenotníctve zakúpiť aj špeciálnu handričku, ktorá je napustená roztokom na ochranu a lesk.

2. Mydlo s vodou

Na bežné každodenné nečistoty, z ktorých najčastejší je prach či mastnota, je dobré mydlo alebo nejaký šetrný odmasťovací prostriedok. Šperk vyrobený zo zlata jednoducho mydlom namydlíme, starostlivo premneme medzi prstami, aby nečistoty povolili a opláchneme pod tečúcou teplou vodou.

Ak je znečistenie veľmi veľké, ohrejte v malom hrnci vodu, vhoďte do nej kúsky masla, vložte doň šperky a dajte na cca 2 minúty povariť. Keď budú šperky po prevarení a vytiahnutí z vody čisté, ihneď ich osušte. Môže sa však stať, že všetky nečistoty nezmiznú a bude nutné siahnuť po pomôckach na čistenie zubov.

3. Zubná pasta

Zubná pasta s kefkou sú síce bežným vybavením každého z nás, avšak ich použitie na šperky je často odmietané. Nemusí to tak byť, pokiaľ je to šetrná pasta aj kefka a nepoužívame ju príliš často.

Vo chvíli, keď nepomohlo varenie v mydlovej vode, očistite jednotlivé kúsky zlata jemnou mäkkou zubnou kefkou od zvyšných nečistôt. Použite bielu pastu, ktorá však neobsahuje nežiaduce biele granulky. Po vyčistení šperky opláchnite a vysušte mäkkou jemnou handričkou.

4. Lieh

Navrátiť šperkom lesk nie je žiadna veda, keď viete ako na to. Naneste na jemnú handričku trochu libu a šperky čo najstarostlivejšie preleštite. Dobré je, keď sa lieh rozriedi s vodou v pomere 1:1. Podobne ako lieh funguje aj benzín.

5. Prášok do pečiva

Dá sa povedať, že používanie prášku do pečiva je síce možné, ale pokiaľ sa na to ide zle, tak nebezpečné. Ľahko sa totiž môže stať, že si svoj šperk poškriabete.

Kypriaci prášok do pečiva nasypte do misky, vezmite vlhkú alebo skôr mokrejšiu handru, obaľte okolo prsta, vložte do misky s práškom a potom s maximálnou opatrnosťou priložte k šperku a naozaj veľmi jemne a pomaly leštite. Potom ešte preleštite suchou jemnou bavlnenou handričkou.

6. Voda a saponát

Ide skôr o saponátový kúpeľ, kedy do hrnca s vodou kvapneme prípravok na ručné umývanie riadu, vložíme šperky zo zlata a privedieme na miernom ohni do varu. Po pár minútach odstavte, nechajte vodu trochu vychladnúť a potom šperky opatrne vyberte von. Osušte ich jemnou bavlnenou handrou.

7. Jedlá sóda

Podobne ako je to u kypriaceho prášku, musíte aj s jedlou sódou zaobchádzať s maximálnou opatrnosťou. V tomto prípade dajte do malej misky 1 lyžicu vlažnej vody, 1 lyžicu jedlej sódy a zmiešajte, aby vznikla kaša.
Tú pomocou mäkkej handričky rozotierajte po jednotlivých šperkoch, ktoré potrebujete vyčistiť. Potom ich opláchnite pod tečúcou vlažnou vodou a jemnou handrou starostlivo osušte.

Čistenie zlata za použitia profesionálnych prostriedkov

  1. Špeciálne roztoky – také látky môžete zaobstarať v klenotníctve či drogérii. Naraziť je možné práve na profesionálny roztok, ktorý je určený konkrétne na čistenie zlata, aby ho zbavil všetkých nečistôt. Tento čistiaci prostriedok je tekutý a radí sa k maximálne spoľahlivým a hlavne efektívnym spôsobom, ako zbaviť šperky nečistôt.
  2. Ultrazvuková čistička – ak patríte k skutočným zberateľom zlatých šperkov, určite si túto vychytávku kúpte. Ostatne aj klenotníci takýto prístroj využívajú. Jeho použitie nie je nijako zložité, do nádoby čističky sa len naleje príslušný roztok, vloží sa šperk a čistička ho prostredníctvom ultrazvukových vĺn vyčistí. Počítajte však, že obstaranie takého prístroja nie je práve lacná záležitosť, pokiaľ má byť naozaj kvalitné.

Čistenie zlatých šperkov s kameňmi

Tu buďte veľmi opatrní a do čistenia takýchto druhov šperkov sa radšej ani nepúšťajte. Akonáhle totiž obsahujú zlaté šperky kamene, odporúča sa prenechať ich čistenie skutočným odborníkom, aby nedošlo k ich nenávratnému poškodeniu. Lepšie oželieť pár stoviek korún, než prísť nešetrným či nesprávnym zaobchádzaním o drahocenný šperk, ktorý je napríklad pamiatkou po babičke.

Ako sa starať o biele zlato?

Čo sa týka bieleho zlatá, to je ďaleko náchylnejšie na mechanické poškodenie ako to žlté. Musíme s ním preto zaobchádzať tak, aby sa zamedzilo poškriabaniu, odreniu či akémukoľvek inému znehodnoteniu jeho povrchu. Ak sa chystáte do spoločnosti majte na pamäti, že bielemu zlatu neprospieva kontakt s parfumami, toaletnou vodou ani dezodorantmi.

Odporúča sa tiež skladovať samostatne, teda najlepšie každý jednotlivý šperk v samostatnej krabičke vyloženej mäkkou látkou. Rozhodne nie je dobré mať hodených viac šperkov z bieleho zlata na jednej kôpke.

Ešte náročnejšie je čistenie tohto druhu zlata, pretože jeho žiara je špecifická a pokiaľ stratí lesk alebo je vyblednuté, najvhodnejším spôsobom ošetrenia je tzv. rhodiovanie. Teda proces, keď je zlato potiahnuté ródiom, čo je drahý kov, ktorý má kovovú farbu. Je to najlepší spôsob pre opätovnú žiariť vašich šperkov.

Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať


Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?

Pridať komentár

Recenzer.sk
Logo