Nie je nič horšieho, než rýchlovarná kanvica, ktorá je zanesená vodným kameňom. Nielen, že to nevyzerá pekne, ale ešte to môže ohroziť naše zdravie. Väčšina ľudí má vo zvyku, že po dovarení a rozliatí potrebného množstva vody ponechá zvyšok v kanvici a vráti späť na základňu.
To bohužiaľ nie je veľmi dobrý nápad, pretože kameň sa potom usadzuje oveľa rýchlejšie a kanvicu je potrebné čistiť častejšie. Tvorbu vodného kameňa urýchľuje aj tvrdá voda. Vďaka vrstve vodného kameňa sa predlžuje doba, ktorú potrebujeme na ohriatie vody, navyše môže dôjsť k prehriatiu spotrebiča, v horšom prípade k nenávratnému poškodeniu.
Taká kanvica je potom zrelá na vyhodenie. Rozhodne nikdy vodný kameň neskúšajte zoškrabať, ľahko by tak mohlo dôjsť k znehodnoteniu povrchu kanvice a bude zničená. Vždy existuje spôsob, ako vodný kameň eliminovať.
Porovnať ceny čistiacich prostriedkov
Vodný kameň
Každý spotrebič, ktorý prichádza do styku s vodou, trpí rovnakým problémom a to usadzovaním vodného kameňa. Ten dokáže spôsobiť značné problémy a niekedy dokonca aj poškodiť spotrebič, pokiaľ dlhšiu dobu neriešime jeho odstránenie.
Množstvo kameňa, ktorý sa usadí, závisí predovšetkým od toho, akú tvrdú vodu doma máme. Pri rýchlovarnej kanvici sa rýchlosť usadzovania odvíja od umiestnenia výhrevného telesa. Ak je totiž skryté, kameň sa usadzuje oveľa pomalšie ako pri špirále, ktorá nie je ukrytá.
Existuje niekoľko dôvodov prečo odvápňovať, teda odstraňovať vodný kameň, tým zásadným je zníženie efektivity ohrevu vody, to v praxi znamená, že čím viac vodného kameňa sa v kanvici usadí, tým dlhšie sa voda hreje a samotný výkon ohrevu sa znižuje, čo zbytočne zvyšuje spotrebu. elektrickej energie.
Vodný kameň tiež zvyšuje riziko prehrievania prístroja, čo má potom za následok jeho poškodenie či celkové znehodnotenie. Nežiaduce je tiež odlupovanie kúskov vodného kameňa. Tieto čiastočky sa potom vyplavia do vody a môžu sa dostať aj do nápoja, pokiaľ nie je filter či skôr sitko v hubici dostatočne jemné, aby ich neprepustilo.
Bohužiaľ ani rýchlovarnej kanvici sa nevyhýbajú baktérie, ktorým sa práve najlepšie darí v usadeninách. Pravdou je, že ich síce zneškodníte vo chvíli, keď prejde obsah kanvice varom, ale bohužiaľ sa z nich môžu uvoľniť prostredníctvom ich metabolizmu toxické látky, a tie nanešťastie vo vode zostávajú a ani horúca voda s nimi nič neurobí.
Odvápňovač
To je väčšinou najčastejšia voľba mnohých užívateľov kanvíc, pretože sa dá zohnať v každej drogérii aj predajni s elektrospotrebičmi. Zaobstarať ho môžeme buď vo forme tabliet, alebo ako klasický tekutý prípravok. Použitie je jednoduché v tom, že každý jednotlivý prípravok má presný návod uvedený na obale, respektíve na zadnej strane.
Odvápňovač obsahuje špecifické chemické látky, ktoré rýchlo a spoľahlivo odstránia nežiaduce vodný kameň, čím zase kanvica získa ten správny lesk. Lenže také prípravky veľa ľudí odsudzuje práve kvôli chemickému zloženiu a volí radšej taký spôsob odstránenia kameňa, ktorý je oveľa šetrnejší a dá sa k nemu využiť to, čo ponúka domácnosť v podobe tzv. babských rád.
Stavte na ocot
Pokiaľ ide o ocot, to je úplná klasika, pretože má univerzálne použitie a hlavne ho máme doma v podstate všetci. Kúzlo octovej očisty spočíva v tom, že vezmeme zhruba 200 až 250 ml kuchynského octu, nalejeme do kanvice, prisypeme 1 vrchovatú lyžičku soli, dolejeme vodou tak, aby končila cca 2 cm pod maximálnou ryskou, a dáme vyvariť.
Vodný kameň by sa mal uvoľniť a odplaviť pri vyliatí octovej vody z kanvice. Pokiaľ by to na prvýkrát nepomohlo, je dobré tiež nechať ocot v kanvici do druhého dňa, ale v takom prípade dajte octu len trochu a dolejte do polovice vodou.
Ocot má pár nevýhod, raz je fakt, že je dosť silne cítiť, takže je potom potrebné kanvicu niekoľkokrát vyvariť čistou vodou a vypláchnuť, než bude zase pripravená na použitie.
Ďalšia nevýhoda, pred ktorou dokonca varujú aj odborníci, je v tom, že je ocot značne agresívny, takže občas môže dôjsť aj k poškodeniu antikorózneho povrchu vykurovacieho telesa.
Kyselina citrónová je priateľ
V tomto prípade je to rýchle a úplne jednoduché. Do kanvice nalejeme vodu až po maximálnu rysku, prisypeme 1 vrchovatú lyžicu kyseliny citrónovej a necháme prevariť a odstavíme. Roztok s kyselinou necháme po prevarení pôsobiť 60 minút.
Potom obsah kanvice vylejeme, vypláchneme a znovu naplníme tentoraz už čistou vodou a necháme opäť prevariť a opakovane vylejeme. Ak chcete mať istotu, že je kanvica skutočne čistá, pokojne čistú vodu uvarte viackrát, to už je na vás.
Coca-Cola nie je len lahodný nápoj
Pre tých z vás, ktorí nedôverujú octu alebo neznášajú jeho charakteristický zápach, prichádza k slovu cola. Pri tej je použitie jednoduché, pretože ju len nalejeme do kanvice, zaklopíme a necháme pôsobiť do druhého dňa. Nasledujúci deň stačí vyliať, vypláchnuť, prevariť jednu kanvicu vody a rýchlovarná kanvica je čistá, bez vodného kameňa a pripravená na opätovné použitie.
Podobné články, ktoré by vás mohli zaujímať
Zdroje: www.alza.sk, www.datart.sk
Ako sa vám páči tento článok? Pomohlo vám to?